Amerikanska trupper ockuperar en stor del av Syrien (Foto: War on the Rocks)
Tal nedan av Yakida Pulido Morena från Föreningen Syriensolidaritet vid manifestationen på USA:s nationaldag mot USA:s rekordmånga krigsförbrytelser och folkrättsbrott 4 juli på Soltorget i Stockholm.
Först programmet
Program
16.00 Välkomna! Om 4 juli, Hans Öhrn, 4-julikommittén, ordförande Sverige fredsråd, Fredsappell
16.05-16.10 Barbara Hagel Nätverket för Fred och Alliansfrihet
16.10-16.15. Anders Romelsjö, Sveriges Fredsråd. Nej till Sveriges stöd till USA-imperialismen.
16.15-16.25 Musik?
16.25-16.30 Agneta Norberg, Global Networks in Space. Sverige hjälper USA stort i rymdkriget!
16.30-16.35 Martin Arowén, Svensk-Kubanska
16.35-16.40 Eva Myrdal, Solidaritetsnätverket Sverige-Palestina.
16.40- 16.45 David Spiljar. Svenska Fredskommittén. 4 juli – vems självständighet?
USA:s brott mot folkrätten har skett över hela jordklotet och är så många och det är omöjligt att räkna upp alla. Men låt oss börja med det första, numera officiellt erkända, brottet i Västasien som ägde rum 1949. Då avlägsnade USA Syriens demokratiskt valde president Shukri al-Quwatli. Anledningen var, som vid så många andra tillfällen, oljan. Al-Quwatli hade motsatt sig bygget av den pipeline (TAPLINE) genom Syrien som Aramco, ett USA-ägt oljebolag, ville bygga. Han såg projektet som ett hot mot Syriens självständighet. 1948 Stoppade Al-Quwatli bygget i Syrien i protest mot USA:s stöd för FN-delningen 1948 av Palestina, som han såg som ett svek mot Arabförbundet. Strax därefter avlägsnades han i en CIA-orkestrerad kupp.
Så våldför sig USA på folken och rätten, när rätten inte tjänar USA:s intressen, i Syrien 1949 som på många andra ställen och platser.
President Mossadeq i Iran
Ett annat känt exempel är Iran 1953. Landets president Mohammad Mossadegh nationaliserade 1951 Irans oljeindustri, som tidigare dominerats av brittiska intressen (Anglo-Iranian Oil Company, dagens BP). Detta hotade både brittiska och västerländska ekonomiska och geopolitiska intressen. Två år senare avsattes han i operation Ajax, ett samarbete mellan USA:s CIA och brittiska M16. Den förhatlige Shahen återinsattes på tronen Med Shahen var USA:s och brittiska oljeintressen garanterade decennier framåt.
Mohammad Reza med hustrun Farah och prins Reza under kröningsceremonin 1967 då han krönte sig själv till kejsare.
I Syrien gick det inte lika lätt. USA och Storbritannien fortsatte med påtryckningar, hot och komplottförsök mot olika syriska regeringar och 1957 misslyckades ett regelrätt kuppförsök.
Att Syrien på 1970-talet stängde ner sin del av TAPLINE, och därmed gjorde pipelinen mer eller mindre obrukbar, förlät USA aldrig olika syriska regeringar. Under den så kallade Arabiska våren på 2010-talet finansierade USA olika terrorgrupper i Syrien (Operation Timber Sycamore) för att underminera regeringen. I dag har Syriens berövats sin förmåga att försvara sig och USA och Israel ockuperar stora delar av Syrien som går en osäker framtid till mötes.
För de oräkneliga folkrättsbrotten fördömer vi i dag USA på dess självständighetsdag.
Men framför allt fördömer vi USA för att landet med sina kupper, sin terror och råa militärmakt har förnekat 100-tals miljoner människor i Västasien och på andra ställen en framtid i frihet och välstånd.
4-juli – den enda supermaktens nationaldag. På USA:s nationaldag den 4 juli protesterar vi mot USA:s krigsförbrytelser och folkrättsbrott.
USA:s president Donald Trump lovade att avsluta kriget i Ukraina på två dagar om han blev vald till president. Nu efter ett halvår med Trump på presidentposten rasar kriget fortfarande i Ukraina . Dessutom har den fredsinriktade retoriken från början av presidentperioden förbytts i en allt mer krigisk retorik. Förra gången Trump kandiderade till presidentposten lovade han att ta hem USA:s soldater från Syrien. I stället bombade han som president Syrien – och nu Iran – med kryssningsmissiler. Nästa tio år senare och med Joe Biden som mellanpresident, ockuperar USA fortfarande delar av Syrien i strid med folkrätten, men uppenbarligen inte den lagbaserade världsordningen som USA och nu även Europa förespråkar.
USA är landet som krigar oavsett vad presidenten heter. USA är nationen som varit i krig under nästan hela sin existens.
Framför allt efter andra världskriget har USA:s aggressiva krigspolitik gett landet en ledande maktställning inom det imperialistiska världssystemet som har rått och fortfarande till viss del gäller.
Efter Sovjetunionens och Warszawapaktens upplösning har USA, understött av Sverige och andra Västländer, genom krig och andra folkrättsstridiga medel utvidgat sin strävan efter världsherravälde utan hänsyn till andra länders legitima säkerhetsintressen.
Den rika västvärlden accepterar den enda supermaktens brott och vänder kritiken mot Ryssland och Kina, som sätter gränser för USA:s godtyckliga världsherravälde och verkar för en rättvisare världsordning. USA:s stöd till Israels folkmord på befolkningen i
Gaza har de senaste månaderna resulterat i att över 80 000 människor – främst kvinnor och barn – har dödats. USA:s krigspolitik och dess stöd för Israels folkmordspolitik har gjort att USA isolerats moraliskt i världssamfundet och försvagats ekonomiskt i relation till andra länder.
I Europa har den USA-styrda krigsalliansen Nato expanderat och aggressivt flyttat fram militära positioner på ett sätt som framstår som direkta förberedelser för ett storkrig.
Sverige har underordnats USA och gjorts till ett krigiskt Natoland. Det så kallade DCA-avtal som Sveriges regering slutit med USA:s ledare och som riksdagen nu godkänt ger USA rätt att upprätta 17 militärbaser i Sverige och använda Sverige som upp
marschområde vid en framtida konfrontation med Ryssland. Avtalet upphäver Sveriges territoriella suveränitet. Ansvaret för detta faller på svenska politi ker, som med förbluffande godtrogenhet valt att sälja ut vårt land till USA.
Genom Nato bombade USA Jugoslavien 1999 och upprättade en stor militärbas i den serbiska provinsen Kosovo, som tidigare var en del av det alliansfria Jugoslavien. Bombningarna markerade Natos omställning till en offensiv krigsallians och innebar slutet för den europeiska säkerhetsordning som hade funnits sedan 1945, och som bland annat innebar att inga landsgränser fick förändras med våld.
USA har även placerat kärnvapenmissiler i Polen och Rumänien och regisserat den våldsamma statskuppen i Kiev mot Ukrainas folkvalda president och regering i februari 2014, som inledde åtta år av inbördeskrig mot den ryska befolkningen i Donbass.
Men världen har förändrats och fortsätter att förändras. Utvecklingsländernas ekonomiska, politiska och befolkningsmässiga tyngd är en oåterkallelig realitet. Detta kommer att få viktiga konsekvenser för utformningen av de internationella förbindelserna under de kommande åren.
Motståndet mot USA:s dominanssträvanden växer världen över. BRICS-länderna Brasilien, Ryssland, Indien, Kina och Sydafrika arbetar för en multipolär värld med självständiga och likaberättigande länder i enlighet med FN-stadgans grundprinciper. Länderna i det globala syd utvecklar också andra former av jäm
lik samverkan utan USA-dominans.
Även militärt har USA:s politik lett till betydande bakslag. Efter 20 års krig i Afghanistan drog USA plötsligt hem sina trupper utan att ha uppnått några av sina påstådda mål och utan att först rådgöra med sina ”allierade”.
Sverige en osjälvständig lydstat
Svenska politiker har – efter påtryckningar från va penindustrin – begravt en 200-årig fredstradition, övergett alliansfriheten och på ett kuppartat sätt, över huvudet på det svenska folket, gjort Sverige till medlem i den USA-styrda krigsalliansen Nato. Finland och Sverige fördes stegvis allt närmare Nato med återkommande stora krigsövningar som Aurora 23, Arctic Challenge Exercise, marinövningen Baltops med Östersjöländerna. Sverige levererar vapen till kriget i Ukraina och USA vill använda Gotland som avskjutningsramp mot Ryssland i ”försvar för de baltiska länderna”. Från Sverige kan USA/ Nato angripa tredjeland och föra in kärnvapen. Denna möjlighet ökar risken för krig mot Sverige och från svenskt territorium. USA har ensidigt sagt upp viktiga kärnvapenavtal och hindrar Sverige och andra länder att skriva på FN:s kärnvapenförbud.
Sverige bör återgå till en alliansfri och fredlig politik, försvara FN och folkrätten och eftersträva goda relationer med alla länder som respekterar vårt lands oberoende och suveränitet.
Nej till DCA-avtalet! Inga USA-baser på svensk mark!
Ratificera FN:s förbud mot kärnvapen!
Sverige ut ur Nato! Nato ut ur Sverige!
Stoppa USA:s och Natos krigsupptrappning mot Ryssland och Kina!
Fördöm Israels USA-stödda folkmord på palestinier i Gaza! För ett fritt Palestina!
Fördöm USA:s stöld av Syriens olja och stödet åt terrorism i Syrien!
Häv USA:s blockad mot Kuba!
Ta bort Kuba från listan över länder som stödjer terrorism!
Fördöm USA:s omstörtande verksamhet i Latinamerika!
Kräv att USA lämnar Venezuela & Nicaragua i fred!
Avvisa USA:s ”regelbaserade” världsordning! Folkrätten ska gälla lika för alla! För alla länders okränkbarhet och alla folks självbestämmande!