50 år sedan FNL och det vietnamiska folket jagade ut USA efter deras mycket brutala imperialistiska angreppskrig.

3
Demonstration mot USA-imperialismen i Stockholm i september 2013. Finns fog för demonstrationen?

Ingress: Idag är det femtio år sedan FNL slutligen besegrade USA-imperialismen och deras allierade. SvT hade ett acceptabelt program om kriget med fokus på den starka anti-imperialistiska solidaritetsrörelsen, De Förenade FNL-grupperna (DFFG). USA:s oerhörda brutalitet som kan mäta sig med dagens Israels krigföring och med nazi-Tyskland framkom tydligt. Arbetet i Uppsala FNL-grupp med fem stadsdelsgrupper hade en avgörande betydelse för mitt politiska uppvaknande..

Ja, den 30/4 finns alla skäl i världens för alla demokrater och fredsvänner att fira! Denna dag 1975 befriades Saigon från USA:s angreppskrig med över 500 000 soldater som mest i landet och dess sydvietnamesiska marionettregering. Wikipedia skriver ”Uppskattningar från bland annat FN och USA uppskattade att cirka 4–5 miljoner vietnameser hade dött under kriget. Enligt ett uttalande av den vietnamesiska regeringen 1995 uppskattar man att 5,2 miljoner, eller var åttonde invånare, hade dödats under inbördeskriget – den tidigare lägre siffran hade publicerats för att inte demoralisera befolkningen.” 500 000 barn blev skadade av ”Agent Orange”.


* USA tog kriget också till Laos och Kambodja men förlorade även där.

Vad sade FN om kriget? Inget USA:s veto förhindrade seriös behandling
Hur stort blev USA:s krigsskadestånd då? Inte ett öre?
Hur många ledare och militärer åtalades och dömdes i internationella domstolar för krigsförbrytelser. Vad tror Du?

Ja det var till stor glädje för världens folk och freden i världen att förlorade USA sitt minst 15 år långvariga brutala angreppskrig i Sydostasien våren 1975. Vilt, euforisk sprang jag omkring i familjens dåvarande villa i Blekinge med FNL-rörelsens symboler på mig.

Indokinakriget 1946-1954, krig mellan den vietnamesiska motståndsrörelsen Vietminh, ledd av Ho Chi Minh, och Frankrike. Kriget pågick från 1946 till 1954 och slutade med att Frankrike lämnade Franska Indokina, de franska koloniområdena i dagens VietnamLaos och Kambodja. Kriget resulterade i en delning av Vietnam i Nord och Syd, och fortsatte i form av Vietnamkriget. Wikipedia: https://sv.wikipedia.org/wiki/Indokinakriget

Först hade USA alltmer stött Frankrike i dess ansträngningar att behålla sina kolonier i ”Franska Indokina”. Mot slutet betalade USA 80 % av Frankrikes krigskostnader. USA:s statsledning diskuterade på allvar om man skulle sätta in kärnvapen. Under ledning av befrielserörelsen Viet Minh och Ho Chi Minh besegrades fransmännen. Jag minns än idag rapporterna från Dien Bien Phu på radion då jag gick i småskolan. Det var visst några stackars franska militärer som angreps av hemska kommunister.

Dagens Nyheters Michael Winiarski skrev 29/4 2015 om kriget under rubriken ”Hopplöst krig som få ville ha” bland annat:
* ”För mer än 50 år sedan snubblade dem amerikanska supermakten in i en konflikt” (Kommentar: -se ovan) DN
* ”Bush ignorerade alla varningar om att ett krig skulle splittra upp Irak längs etniska och sekteristiska linjer..”. Kommentar: USA:s medvetna politik gick från början ut på att splittra på detta sätt – fick jag bland annat höra av representanter för Iraks ambassad i Luleå hösten 2011.
* ”En liknande brist på insikt styrde Barack Obama när USA anslöt sig till flygkriget mot Libyens diktator Muammar Khaddafi” Kommentar: I en känd intervju i Democracy Now i mars 2007 med förre NATO-befälhavaren och presidentkandidaten Wesley Clark berättade denne att han hösten 2001 vid samtal med en generalskollega i Pentagon fick se en PM som beskriver hur USA ska ta oss an sju länder på fem år, först Irak, och sedan Syrien, Libanon, Libyen, Somalia, Sudan och slutligen Iran. (http://www.globalresearch.ca/we-re-going-to-take-out-7-countries-in-5-years-iraq-syria-lebanon-libya-somalia-sudan-iran/5166)

Detta märke bars dagligen av många tusen människor i Sverige
USA skrev aldrig under Geneveöverenskommelsen och saboterade de fria val som skulle äga rum. Detta är mycket väl belagt. President Eisenhower skriver i sina memoarer att hans rådgivare sa att Ho Chi Minh skulle få minst 80 % av rösterna vid fria val.

Man kunde på olika sätt etablera en marionettregim i södra Vietnam. Den nationella befrielserörelsen FNL bildades 20 december 1960. Bilderna i DN då Sköld Peter Matthis och Åsa Hallström brutalt greps på Hötorget juni 1965 minns jag väl – de läste medicin liksom jag, som alltmer börjat intressera mig för Vietnam. 1965 började också de första FNL-grupperna sin verksamhet i Sverige. Jag minns så väl en solig lördag i september 1965 i Uppsala universitet, då det var ”teach-in” (seminarium) om Vietnam. Där stod en ung mörkhårig dam från Norrtälje med ett plakat med texten ”Stöd FNL”. Jag fick hösten 1965 klart för mig att detta var ett orättfärdigt angreppskrig av USA. Mitt eget solidaritetsarbete började ett år senare då jag var ute med henne och andra och samlade in pengar till FNL.

Demonstration mot USA_s angreppskrig mot Vietnam.

De förenade FNL-grupperna (DFFG) blev nog Europas främsta solidaritetsorganisation med FNL i Vietnam och med befrielserörelserna i Laos och Kambodja. Det var en fantastisk politisk skolning, och den kanske mest meningsfulla perioden i mitt och många andras liv. Vi fick i flera år arbeta i motvind, då massmedia nästan bara återgav USA:s bild – som de nu gör då det gäller Ryssland, Syrien och Ukraina, än värre idag.
Ulf Karlström, DFFG:s ordförande under den svåra perioden 1968-70, har hedrat denna blogg med många gästinlägg.

Åke Kilander har skrivit en omistlig bok om stödarbetet för Vietnamns folk och De Förenade FNL-grupperna.

Kriget behandlas också i kapitel 1 i boken ”USA som världspolis” liksom USA:s många övriga krig.

Anders Romelsjö och Ulf Karlström med ”USA som världspolis.”

Årets bästa, billigaste, corona-anpassade Julklapp? “USA som världspolis” – nu endast 50 kr!.

 

Läs också boken”Vietnamn är nära”av Åke Kilander!

 

Den här boken är av stort värde för alla dagens aktivister, t.ex. klimataktivister!

Efter bokpresentationen följer en kort redogörelse för FNL-rörelsen, DFFG, De Förenade FNL-grupperna.

De förenade FNL-grupperna (DFFG) blev nog Europas främsta solidaritetsorganisation med FNL i Vietnam och med befrielserörelserna i Laos och Kambodja. Det var en fantastisk politisk skolning, och den kanske mest meningsfulla perioden i mitt och många andras liv. Vi fick i flera år arbeta i motvind, då massmedia nästan bara återgav USA:s bild – som de nu gör då det gäller Ryssland, Syrien och Ukraina, än värre idag. Varje vecka såldes Vietnambulletinen och pengar samlades in till FNL i Vietnam, av snart ett hundratal FNL-grupper runt om i landet. Tänk om Greta Thunberg och de andra ungdomarna i Fridays For Future kunde visa motsvarande aktivitet!

Läs mera Med FNL för Vietnams folk!

Boken kan beställas av författaren via e-mail: . Kostar bara 30 kronor!

Vietnam var nära:

En berättelse om FNL-rörelsen och solidaritetsarbetet i Sverige 1965-1975

av Åke Kilander

Inbunden, Svenska, 2007, Rikt bildmaterial

Den 14 juni 1965. Sköld Peter Matthis blir brutalt nedslagen av polisen under en laglig demonstration mot USA:s krig i Vietnam på Hötorget i Stockholm. Det är upptakten till solidaritetsarbetet för Vietnams folk i Sverige och en proteströrelse mot USA:s politik som kom att prägla en hel generation under 1960- och 70-talen. På några få år förvandlades det politiska klimatet i Sverige. FNL-rörelsen gick i spetsen för att förändra det kalla krigets världsbild och hela den svenska utrikespolitiken.

Sköld Peter Matthis 1965. Dagens Arena, skärmdump.

Vietnam var nära handlar om hur en grupp på några få ungdomar växte till en folkrörelse som förnyade de politiska arbetsformerna. Demonstrationer blev inte längre förbehållet ett parti på första maj. FNL-aren som sålde Vietnambulletinen och skramlade med insamlingsbössan utanför systembolaget blev ett vardagligt inslag i gatulivet, appellmöten med fanor och musik på gator och torg likaså. Det är en berättelse om hängivenhet, uppfinningsrikedom och målmedvetenhet men också om hårda politiska diskussioner och splittringar.

Vietnam var nära skildrar FNL-rörelsen från början till slut. Vi får träffa dem som var med i solidaritetsarbetet och ta del av deras berättelser om hur det började och hur solidaritetsarbetet med Vietnam blev en angelägenhet för stora delar av det svenska folket.

 

Föregående artikelUkrainas industribas förstördes långt innan kriget startade
Nästa artikelSvåra humanitära katastrofer orsakade av USA:s aggressiva krig mot andra länder
Anders Romelsjö (red)
Anders Romelsjö är redaktören för Global Politics. Han drev tidigare under sex år bloggen Jinge.se som nu främst är ett arkiv med tusentals artiklar. Aktivist i den antiimperialistiska rörelsen på 1970-talet. Han har en bakgrund som läkare och professor med inriktning på forskning om alkohol, droger och folkhälsa.

3 KOMMENTARER

  1. Tja, i vissa fulmedia så t o m undviker man att nämna att det var segern mot USA man firade 50-års jubileum av i Vietnam? Det är väl tänkt att yngre som inte var födda då ska vara ovetande om om det smutsiga kriget USA förde där och faktiskt fortfarande dödar folk då gamla minor skördar offer än idag!

  2. Vi gratulerar alla Vietnams folk idag i en av 1900-talets och den moderna tidens viktigaste moraliska, politiska och militära segrar vi upplevt i världen.

    Den förändrade inte bara världen utan oss alla. Det förenade Vietnam var och är en förebild för hur ett land och folk kan segra i ett illegalt angrepps- och erövringskrig, vilka även andra militära stormakter idag ännu ägnar sig åt.

    Grattis med en djup bugning till det förenade Vietnams folk på 50-årsjubileet!

  3. I slutscenerna på dokumentären på SVT i går kväll sa man äntligen sanningen. Det var reguljära nordvietnamesiska trupper som vann kriget. Efter Tet-offensiven 1968 var FNL i praktiken förbrukad som självständig politisk kraft.

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here