Allt tyder på att Trump kommer att återuppta kriget mot Iran denna vecka

12

Sonar21 5 maj 2026 av Larry C. Johnson

Sent på måndagseftermiddagen i Florida fick jag veta att det fanns en stor rörelse av KC-135-plan (lufttankningsplan, ö.a.) över Arabiska halvön. Denna rörelse var i linje med tankningsoperationer för amerikanska stridsflygplan. Jag fick också veta att USA är ”spinning up”, vilket är militär slang för att förbereda attacker. Jag förväntade mig fullt ut att flyganfall skulle börja inne i Iran tidigt på tisdagsmorgonen.

Samtidigt attackerade Iran Förenade Arabemiratens oljeterminal i Fujairah i Omanbukten – en anläggning som emiraterna har använt för att delvis kringgå Irans blockad av Hormuzsundet. Jag tror att detta var Irans sätt att uttrycka sitt missnöje med att Förenade Arabemiraten öppet ställde sig på Israels sida. Värt att notera att Israel försåg Förenade Arabemiraten med ett Iron Dome-system som fullständigt misslyckades med att stoppa den iranska attacken.

En vän som är bosatt i Förenade Arabemiraten – en som har goda kontakter – skickade mig ett meddelande där han uppgav att hans källa i den emiratiska regeringen berättade för honom att fientligheterna skulle börja torsdagen den 7:e. Jag vet dock också att det bland CENTCOMs ledning inte finns mycket entusiasm för att initiera nya attacker.

Trots Trumps påståenden om motsatsen är Hormuzsundet fortfarande under full kontroll av Iran och amerikanska fartyg håller avstånd. Den enda realistiska lösningen för att öppna Hormuzsundet är genom förhandlingar med Iran.

USA har inget hållbart militärt alternativ för att säkerställa fri navigering eftersom det skulle kräva att man röjer minorna och eliminerar Irans miniubåtar, undervattensdrönare, ytdrönare, Boghammer-båtar (bemannade snabbåtar), Geran-drönare, kryssningsmissiler för kustförsvar och ballistiska missiler med kort och medeldistans. Alla måste elimineras och kontrolleras för att säkerställa att tankfartyg och lastfartyg säkert kan passera Hormuzsundet.

Om inte Trump ändrar sig eller det blir ett oväntat genombrott på den diplomatiska fronten, tror jag att Trump kommer att beordra en ny och intensiv omgång luftanfall mot viktig iransk infrastruktur. Om det händer kommer Iran inte att dröja med att inleda massiva vedergällningsattacker mot Förenade Arabemiraten, Saudiarabien, Jordanien, Israel och platser som är värdar för amerikanska militärstyrkor och utrustning.

Iran kommer att gå in i nästa omgång av strider med fullt stöd från Ryssland och Kina. Kina gjorde något mycket ovanligt med avseende på amerikanska sanktioner.

Den kinesiska regeringen meddelade att den INTE skulle samarbeta med amerikanska sanktioner. Kinas handelsministerium (MOFCOM) utfärdade en blockeringsorder den 2/3 maj och åberopade sina regler från 2021 om att motverka oberättigad extraterritoriell tillämpning av utländsk lagstiftning (blockeringsregler) för första gången i en förbudsorder.

Den förbjuder uttryckligen kinesiska enheter att erkänna, verkställa eller följa amerikanska sanktioner mot fem kinesiska företag (inklusive stora raffinaderier som Hengli Petrochemical (Dalian) Refining Co. och flera Shandong ”tekanne”-raffinaderier) som anklagas för att köpa iransk olja. Ordern syftar till att ”skydda nationell suveränitet, säkerhet och utvecklingsintressen” och skydda kinesiska företag.

En talesperson för det kinesiska utrikesministeriet (t.ex. Lin Jian) ​​har upprepade gånger sagt att Kina ”motsätter sig olagliga ensidiga sanktioner som saknar grund i internationell rätt” och uppmanat USA att ”sluta medvetet införa sanktioner och använda långsiktig jurisdiktion”. Kina lovade att ”bestämt försvara kinesiska företags lagliga rättigheter och intressen”.

Video med Larry och Judge Napolitano

Donera gärna med Swish till 070-4888823.

Föregående artikelTrump-familjens nettoförmögenhet har ökat kraftigt:
Nästa artikelNär kyrkan väjer sina krig…
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

12 KOMMENTARER

  1. Om de attackera igen så måste Iran jämka folkmördar landet med marken.
    Rensa ut folkmördarna! Gör denna sataniska enhet obeboeligt, Iran!!!

  2. Hörde precis på P1nyheterna att man tror att Trump nu kommer att förhandla fram en fredsavtal med Iran!?
    Vad ska man tro?

  3. Al Jazeera Live.. Av Stephen Quillen, Edna Mohamed och Alex Milan Durie
    Publicerad den 6 maj 2026.
    President Donald Trump har sagt att USA kommer att börja bomba Iran ”på en mycket högre nivå och intensitet” än före eldupphöret om Iran inte går med på en överenskommelse.
    Hotet kommer bara timmar efter att Trump pausat den amerikanska militärens ”Project Freedom”-operation för att öppna Hormuzsundet, på grund av ”stora framsteg” mot en ”fullständig och slutgiltig överenskommelse med Irans representanter”. Trump sade att operationen kommer att pausas ”en kort period” för att se om ett avtal med Teheran kan slutföras.
    Kina försäkrar Iran om fortsatt stöd. Av Katrina Yu.. Rapportering från Peking, Kina.
    Kinesiska statliga medier har släppt en ganska lång sammanfattning av vad som diskuterades mellan Irans utrikesminister och den kinesiske utrikesministern i Peking, och det verkar som att Abbas Araghchi hade tre mål.
    Den första var att klargöra Irans ståndpunkt i kriget och försäkra Peking om att Teheran verkligen rör sig mot någon form av lösning här. Irans utrikesminister sade att Iran vill ha en fredlig och varaktig lösning som försvarar dess suveränitet samt ett rättvist och omfattande avtal med USA.
    Det andra målet, och jag tror det är det viktigaste med detta besök, är att bekräfta styrkan i partnerskapet mellan Peking och Teheran, särskilt inför Donald Trumps förväntade besök i Kina nästa vecka, där han kommer att sitta ner med Kinas president Xi Jinping.

    Iran söker enligt uppgift klarhet från Peking om att man inte kommer att göra några eftergifter till Trump-administrationen som kan skada dess egna intressen, samt försäkringar om att Peking kommer att fortsätta stödja Iran diplomatiskt och ekonomiskt framöver, och det verkar som att Iran fick den försäkran.

    Det sista målet här är att båda sidor verkar ha diskuterat vad som händer härnäst, vad som händer efter att Hormuzsundet öppnats och kriget är över. Båda länderna stödde idén om att skapa en ny freds- och säkerhetsarkitektur för Gulfen och Mellanöstern, en som skulle möjliggöras av Kina.
    FÖRKLARING – Vad är FDD, den pro-israeliska tankesmedjan som formar Trumps Iranpolitik?

    Av Caolán Magee .. Förra veckan publicerade Vita husets officiella snabbresponskonto på X en grafik från en pro-israelisk tankesmedja, Foundation for Defense of Democracies (FDD), tillsammans med text som falskeligen påstod att Teherans urananrikning accelererade på grund av att sanktionerna lättats under USA:s tidigare president Joe Biden.

    Irans urananrikning var begränsad till 3,67 procent enligt kärnavtalet från 2015 som undertecknades under USA:s president Barack Obama, långt under de 90 procent som krävs för att tillverka vapen. Teheran påskyndade anrikningen först efter att president Donald Trump drog sig ur det banbrytande avtalet 2018.
    Detta visar hur FDD:s argument om USA-Israel-kriget mot Iran plockas upp av Trump-administrationen.
    Organisationen, som starkt motsatte sig kärnenergiavtalet 2015, har en noggrant odlad position i maktens korridorer i Washington, DC.

  4. Liveuppdateringar – USA-Israel-kriget mot Iran.
    Har USA accepterat Irans krav på att först lösa Hormuz, kärnvapen senare?
    USA pausar Hormuz-eskorterna efter att Pakistan-ledd medling fått fäste, vilket signalerar en övergång till ett begränsat ramavtal.
    Av Abid Hussain .. Publicerad den 6 maj 2026.
    På måndagsmorgonen började USA:s flotta eskortera kommersiella fartyg genom Hormuzsundet. På tisdagseftermiddagen hade operationen pausats.

    President Donald Trump tillkännagav omvändningen av Truth Social och hänvisade till ”begäran från Pakistan och andra länder” och ”stora framsteg” mot ett ”fullständigt och slutgiltigt avtal” med Iran. Trump talar om framsteg i samtalen; Rubio säger att kriget är ’över’..Tidigare förklarade USA:s utrikesminister Marco Rubio att Operation Epic Fury, den luft- och sjökampanj som inleddes den 28 februari, var ”avslutad”.
    Vad Washington nu sökte, sade han, var ett ”samförståndsavtal för framtida förhandlingar”.
    I veckor har det precis varit vad Iran har krävt.
    I förslag som skickats till USA via Pakistan har Iran under de senaste veckorna eftersträvat flerstegsförhandlingar, där ett preliminärt avtal syftar till att avsluta kriget, och förhandlingar om Vita husets krav på att Teheran ska avsluta sitt kärnvapenprogram drivs fram senare.

    Trump och hans administration motsatte sig, och USA:s president insisterade på att få Iran att ge upp sitt kärnvapenprogram var centralt för varje avtal med Teheran.
    Nu verkar USA ha accepterat Irans krav, säger experter. På onsdagen rapporterade nyhetsbyrån Reuters och den amerikanska publikationen Axios att USA och Iran var nära att enas om ett ensidigt MoU för att avsluta kriget, trots att det inte har förts några detaljerade förhandlingar om Teherans kärnvapenprogram.
    Seyed Mojtaba Jalalzadeh, en analytiker inom internationella relationer baserad i Teheran, sade att veckans diplomatiska signaler speglade en nyfiken omprövning i Washington av vad som var möjligt.

  5. På tal om Trump den 4:de Maj. Se hit Svenska Publik Service ett riktigt scoop! 🙂

    Trumps argumentation om kriget mot Iran.

    ”Den iranska flottan, som har förstörts åtta gånger, stängde återigen Hormuzsundet, eftersom USA för sjunde gången vann det krig som inte var ett krig, så att USA kan öppna Hormuzsundet som var öppet före icke-kriget. 🙂 🙂

    Icke-kriget som startade för att få tag på uranet som fullständigt utplånades, så att iranierna inte kan bygga den atombomb som de inte byggde för det icke-krig som USA startade.

    Sedan hotar USA, som har kärnvapen, att använda kärnvapen för att förhindra att Iran bygger kärnvapen eftersom det är farligt att ha kärnvapen.

    Om USA såg vad USA gör i USA, skulle USA invadera USA för att befria USA från USA:s tyranni.”

  6. Äntligen, Kina och Ryssland visar upp öppet samarbete och stöd med Iran. Ja, come so..telahel, washcity..flasha er ömklighet, världen väntar på att se er gå ner på bägge knäna och därifrån ska ni få titta upp..efter medgivande

  7. Lyubov Stepushova 06.05.2026
    Hela världen skrattar åt vridandet och vändandet i Vita huset, och dess invånare är som vatten ur en gås, de är så fasta i sin exklusivitet att något inte kan bekräfta det.
    Utrikesminister Marco Rubio bekräftade i ett samtal med reportrar att Operation Epic Fury mot Iran är över och tillkännagav övergången till Operation Freedom Project.

    Rubio avslöjade USA:s nya mål. Den första är att öppna Hormuzsundet så att det är tillgängligt för alla på lika villkor, utan gruvor och avgifter. Det vill säga, att återställa allt till hur det var före aggressionen. Det andra målet är att ”rädda nästan 23 000 civila från 87 olika länder som är fast i Persiska viken och övergivna åt sitt öde av den iranska regimen.”
    Rubio förklarade också hur amerikanerna kommer att göra detta.

    ”Eld öppnas inte om vi inte blev beskjutna först. Fattar du? Vi attackerar dem inte. Men om de attackerar oss eller skeppet måste detta besvaras. Ni tillåter inte någon snabb båt att närma sig fartyget och börja skjuta mot det, vi kommer att svara på det,” sade Rubio.
    Han anklagade iranierna för piratverksamhet, även om president Donald Trump dagen innan sade att det var USA som agerade som pirater.
    Det mest intressanta är att två timmar efter Rubios tal meddelade Trump, med hänvisning till Pakistans begäran, att den andra planen skulle avbröts, påstås för att försöka förhandla med Teheran igen. Detta innebär att en verklig panik råder i Vita huset.

    Den iranska nyhetsbyrån Tasnim beskrev finalen av Project Freedom på följande sätt:
    1. Flera missiler träffade en amerikansk militär patrullbåt.
    2. Attack från okänd källa mot hamnen i Fujairah, Förenade Arabemiraten.
    3. Ökning av bensinpriserna i USA.

    Faktum är att Trump-teamet är rädda för utsikten att ett fullskaligt krig ska återupptas och hotet om att sänka sina jagare och, förstås, bensinpriserna spelar roll. Väljarna kräver nu att republikanerna pratar mindre om kriget och fokuserar på ekonomin.

    När det gäller Operation Epic Fury är resultaten inte alls uppmuntrande. Iran har inte kapitulerat, det har inte varit möjligt att ändra regimen till en lojal, kärnbränslereserver har inte dragits tillbaka, missilprogrammet är intakt, ”motståndsaxeln” fortsätter att fungera.
    Så vem är galen här?
    Rubio förklarade skälen till sin reträtt genom att säga att Irans ledare är ”galna” eftersom ”de fortfarande inte har gjort ett rationellt val och gett upp.” Enligt hans logik skulle en ”rationell” lösning för Iran vara att överge sina kärnvapenambitioner och sluta motstå under trycket av sanktioner, strejker och kapitulation. Faktum är att Iran försvarar sin suveränitet, men USA försvarar sin ”exceptionalism” som ”världens polis.”

    Många analytiker kallar Trumps utrikespolitik för ”galenskap” och påpekar att USA inledde en storskalig militär operation utan en tydlig plan för att uppnå sina långsiktiga mål, samt en plan för att ta sig ur den. Senatens demokratiska ledare Chuck Schumer beskrev presidentens offentliga hot (såsom ett löfte om att slå till mot kraftverk och broar) som ”en galen galnings utbrott.” Kentuckys guvernör Andy Beshear kallade Vita husets hot mot Iran för ”fullständigt galna.”
    Slutsatsen är att Iran är mycket stabilt politiskt, och USA är helt instabilt. I alla fall av konfliktens fortsättning vinner Iran, vilket bevarar oljeintäkterna, och USA står inför ekonomisk kollaps och maktövergång.
    Läs författarens kanal ”Expertis från Stepushova”.

  8. Dagens mest skrattretande nyhet är den om Frankrikes största krigsfartyg Charles De Gaulle.

    ”Det franska försvarets flaggskepp, hangarfartyget Charles de Gaulle, lämnar Medelhavet för att placera sig i södra delen av Röda havet.”

    man ämnar skrämma Iran från södra delen av Röda havet, precis det omrpåde som kontrolleras av Jemen som jo är Irans allierade. Iran darrar🤣

    Varför gör Frankrike det? Jo för att skicka en signal , enligt den franska försvarsmakten om att ”en internationell koalition både är redo och kapabel att säkra en öppning av Hormuzsundet.”

    Vi kan inte låta bli att notera att Frankrike skickade noll, zilch signaler då världens i särklass värsta kriminalstat och piratstat israel kidnappade franska medborgare som ingick i Gaza flottiljen dessutom på internationella vatten förra veckan. Men nu minsann flexar Macaroni, den ledande franska sionist råttan inom politiken, musklerna ända ner till Röda havet😆

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here

Upptäck mer från Global Politics

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa