”Allting är som vanligt i Venezuela”

6
Venezuelas president Maduro fängslad av USA.

Rubriken citerar Cornelis Vreeswijks kända visa om hur pengarna går till aktieägarna i USA. Press och TV lär oss att Venezuelas regerings inkompetens håller folket fattigt och förtrycker med terror för att behålla makten. Typexempel: ”Trots oljan – ändå fattiga”. Utvecklingen i Venezuela berättar något annat.

En artikel av ERNI & OLA FRIHOLT, Fredsrörelsen på Orust.

Sedan oljefälten nationaliserats förflöt cirka 14 år då USAs oljebolag utvann olja utan att folket blev annat än fattigt. Den styrande överklassen berikades däremot.

Hugo Chavez

Vid sekelskiftet ändrades detta radikalt genom Chavez revolution. Efter USAs misslyckade försök till statskupp fortsatte folket få del av oljemiljarderna även sedan Chavez dött och efterträtts av Maduro.

USA iscensatte då 2014 en total ekonomisk bojkott av Venezuela. Oljebolagen avslutade sin verksamhet.

De miljarder av Venezuelas oljepengar som fanns i USAs banker beslagtogs, och sanktionerna följdes som vanligt av det lydiga EU. Venezuelas handel begränsades till ett fåtal likasinnade länder, som Kuba och Nicaragua. Men de senaste åren kom Kina in som en växande handelspartner, i likhet med utvecklingen i hela Sydamerika, utom Argentina.

I Venezuela fanns ingen teknisk expertis för oljefälten, som handhafts av USAs oljebolag. I brist på sakkunnigt underhåll förföll oljeteknologin efterhand. Detta har av propagandan utmålats som Maduros oförmåga att regera.

Sanktionerna skapade fattigdom, vilken motverkades av Maduro genom matutdelning till de fortsatt fattiga. Detta utmålas som ett led i ett skräckregemente för att behålla folkets stöd. Ändå vann Maduro senaste valet med 51 % av rösterna. Och tusentals valobservatörer fann valet godtagbart.

Trump insåg att Kinas handel och sociala samarbete med Sydamerika måste stoppas, då USAs egen handel med dessa länder blev allt mindre och Kinas allt större. Som ett varnande exempel kidnappades Maduro och villkor för fred utfärdades till Venezuela, som fortsatt sanktioneras till fattigdom.

Svepskälet om narkotikasmuggling försvann ur bilden. Genom en nytolkning av Monroedoktrinen utfärdades varningar till Sydamerikas stater om faran av fortsatt kinesiskt ekonomiskt samarbete och inflytande.

Inte ett spår av allt detta finns i medias bild av Venezuela. Detta är i linje med den bild som ges av konflikten bakom Ukrainakriget och det till utarmning sanktionerade Iran.

ERNI och OLA FRIHOLT Fredsrörelsen på Orust

Relaterat
Nobels fredspris åter vanhelgat. Av Ola & Erni Friholt
Vad händer i Venezuela?
Vittnesmål från försvaret mot USA:s attack på Venezuela.
DN Insändare: FN: Venezuela har liten narkotikahandel, men drabbas hårt av olagliga sanktioner.
Jeffrey Sachs information till FN:s säkerhetsråd angående USA:s aggression mot Venezuela.

Bli gärna månadsgivare!

Du kan också donera med Swish till 070-4888823.

Föregående artikelVill kapitalister döda resten av mänskligheten – och sig själva?
Nästa artikelLyssna på fredsaktivisten Sigyn Meder om folkmordet i Gaza!
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

6 KOMMENTARER

  1. Och det faktum att länder som Kuba och Venezuela är nominellt socialistiska är dessutom också USAs verk. För Kuba var det i form av Castros revolution som på ett avgörande sätt stöddes av USA där CIAs Allen Dulles avsiktligt undanhöll info om Castros kommunistsympatier. I fallet Venezuela är den historiska bakgrunden komplicerad eftersom de hänvisar till Bolivarians. Ty det var Storbritanniens imperialister som utlöste Simon Bolivas uppror som han själv på gamla dagar insåg hade varit till skada för det berörda folkets intresse. Dvs Bolivar insåg att Britterna lurat honom att spela den rollen. Det sammanfaller med Britternas övriga strävan att starta uppror över hela världen för att gynna imperiets världsherravälde. På ytan ser det vanligtvis ut som folkliga uppror men konsekvensen är alltid att de påverkade länderna får svårare att utvecklas ekonomiskt. Venezuela har med stor sannolikhet haft legitima skäl för att nationalisera när det skedde tidigare men de har aldrig fått andrum att utvecklas i eget intresse. Kinas ekonomiska system illustrerar vad som fungerar när det tillåts utvecklas. Och det är inte marxistiskt utan ett system med särdrag skapade i nationens intresse.

  2. Ja, så solklart när man väl får det förklarat.
    Absolut Kina som är orsaken till att USA kidnappade Nicolas Maduro.
    Påståenden om narkotikahandel var bara för att legalisera USA:s folkrättsvidriga invasion.
    Samma visa som med Irak och påståenden om ”massförstörelsevapen”.
    Irak hade inga massförstörelsevapen. Det är USA som har massförstörelsevapen.
    USA och Donald Trump har ju också gjort klart för alla att Kina nu är USA:s huvudsakliga fiende.

    Lite förvånad bara att det kommer som en nyhet nu, när det istället kunde presenterats långt tidigare av någon av alla skickliga politiska analytiker.
    Men bra ändå av dessa ERNI & OLA FRIHOLT, Fredsrörelsen på Orust.

    Vad vi ser är att USA är samma skurkregim som tidigare.
    I det avseendet har ingenting förändrats med presidentskiften hit eller dit.

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here