Amerikas systemiska organsvikt

8

När ett imperium överanstränger sig militärt medan dess inhemska ekonomi urholkas av en statsskuld på 40 biljoner dollar, sätter ett oundvikligt institutionellt förfall in. AI-genererat collage.

Av Steven Crozier – 13 augusti 2026 på Steigan

Under 40 år som läkare har jag lärt mig att känna igen tecknen på systemisk organsvikt: När kroppen slutar reglera sina egna gifter och besegrar sitt eget försvar, står man inför ett akut tillstånd.

Det som nu utspelar sig i det amerikanska finansdepartementet är den finansiella och politiska motsvarigheten till ett sådant tillstånd.

I augusti 2026 fattade det amerikanska finansdepartementet och dess nätverk för bekämpning av ekonomiska brott, FinCEN, ett beslut som skulle ha utlöst omedelbar riksrätt i vilken fungerande konstitutionell stat som helst: Kravet på att amerikanska företag ska rapportera sitt verkliga ägande (beneficial ownership) upphävdes permanent.

Inte bara det, myndigheterna meddelade också att de skulle radera data som redan samlats in om amerikanska individer från databasen.

Som den tidigare demokratiske kongressledamoten Tom Malinowski uttryckte det kortfattat: ”Det är som om presidenten beordrar radering av FBI:s fingeravtrycksdatabas.”

Detta är inte att oskyldigt skära bort en bit av ”byråkratiskt dött kött”, som finansminister Scott Bessent hävdar. Det är en avsiktlig förstörelse av den konstitutionella statens utredningsverktyg, skräddarsydd för att skydda skalbolag i Delaware, kryptobedragare, oligarker och internationell finansakrobatik.

När staten aktivt raderar sina egna register för att förhindra att polisen spårar korruption, står vi inför en maktstruktur som verkar på premisserna för ett organiserat syndikat.

Det romerska syndromet

Raderingen av FinCEN-databasen är ett akut symptom på en djupare, kronisk sjukdomstillstånd – vad forskare och analytiker som Jiang Xueqin i samtal med Glenn Diesen nyligen har beskrivit som ett klassiskt ”amerikanskt förfall”.

YouTube-spelare

När ett imperium överexpanderar militärt (imperial overstretch) medan dess inhemska ekonomi urholkas av en statsskuld på över 40 biljoner dollar, följer ett oundvikligt institutionellt förfall.

I Romarriket ledde segern över Karthago till att eliten förlorade all extern korrigering. Resultatet blev en elit som berikade sig ohämmat, en explosiv finansialisering av ekonomin, förfall i infrastrukturen och en befolkning som lämnades åt sitt öde.

Vi ser exakt samma mönster i USA idag. I Los Angeles bor miljardärer i inhägnade lyxvillor värda 20 miljoner dollar, medan tusentals övergivna medborgare lever under upplösta sociala förhållanden på Skid Row.

Istället för att ta itu med det sociala behovet och den ruinerande skulden trycker staten nya biljoner för att hålla de finansiella bubblorna igång – medan politikerna tar bort de transparensmekanismer som kan avslöja vart pengarna tar vägen.

Tangens varning och Oljefondens öde

Medan helvetet bryter lös i det amerikanska finanssystemet utfärdade chefen för oljefonden, Nicolai Tangen, nyligen en sällsynt och häpnadsväckande varning från talarstolen i Arendal: ”Kan oljefonden försvinna? Svaret på det är ja. Rikedom går alltid förlorad i slutändan.”

Tangen påpekade att nästan en fjärdedel av den norska statsbudgeten för närvarande finansieras av avkastningen från en finansmarknad i ett djupt fragmenterat och krigshärjat globalt system.

Det faktum att den norska befolkningen har blivit beroende av en pappersfond på 22 000 miljarder kronor som ligger i hjärtat av denna sjunkande, amerikanskledda finansbubbla är en historisk fara.

I takt med att USA suddar ut spår av kriminellt kapital för att hålla bubblan igång, utsätts den norska nationalförmögenheten för en förödande värdeminskning.

Nicolai Tangen: «Oljefondet kan forsvinne, og det er mer sannsynlig enn vi liker å tro»

Kannibaliseringen av Europa

Det mest tragiska i denna bild är den norska och europeiska elitens omedvetenhet. Istället för att känna igen symptom på att hegemonen i väst är stadd i moralisk och finansiell upplösning fortsätter europeiska ledare att underkasta sig Washingtons direktiv.

När USA inte längre har den ekonomiska hållbarheten för att upprätthålla sitt globala imperium, övergår strategin till att kannibalisera sina egna allierade. Europa tvingas avskärma sig från billig energi, köpa överprissatta amerikanska vapensystem, flytande naturgas (LNG) och bära kostnaderna för misslyckade geostrategiska projekt.

Norska politiker och media agerar som passiva åskådare till nedmonteringen av rättsstatsprincipen i USA och risken för att Oljefondens tillgångar avdunstar, medan de obevekligt skickar miljarder ut ur landet för att stödja ett imperialistiskt system som skyddar anonyma storföretag och krigsvinster.

Det är dags att ställa en nykter diagnos. FinCEN-beslutet är ett avslöjande tecken på att den västerländska makteliten har övergett sina egna lagar och principer. Att knyta Norges framtid och nationella rikedom till en korrupt koloss i upplösning är inte säkerhetspolitik, det är ett recept för slutlig kollaps.

Det gjør vondt når imperier brister

 

Emmanuel Todd: «Vi er vitne til Vestens endelige undergang»

Föregående artikelRapport från Fredslägret i Luleå!
Nästa artikelUkrainas framtid sett i historiens ljus
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

8 KOMMENTARER

  1. På s2, Sgt Report finns en artikel om ”how to save your son n daughter from trump n israhells wars”.
    Ganska snabbt in i videon ’förklarar’ en talmud vad som ska ske med Usa, och resten av världen..och varför..Mycket ’intressant’ men framförallt talande för den gruppen, och dess syn på goyems/amaleks/gentiles el whatever öknamn de har på Mänskligheten.

    Några scroll ner finns en till; ”How do they get away with it (deras övergreppskrig), every single time”

    • De belönas för det beteendet. I gengäld möts de av berättigad motvilja
      och förakt.
      Tjänar dom på det? – Ja annars skulle de inte göra det eller hur?
      Men det de tjänar är USAs support för att de ska kunna fortsätta måla in sig
      i samma hörn.
      Deras beteende illustrerar hur den blir som ställer sig in hos imperialister.
      .
      I rollen som affärssinnade skulle de aldrig ha råd att bete sig så.

  2. Tack för god artikel!
    Det är intressant i dessa tider, så här 35 år efter den misslyckade augusti-kuppen i Moskva året 1991; att dåtidens två supermakter i dagens läge bara är idag bara klena politiskt-militära skuggor av sitt förflutna.

    Med tre kärnvapenmakter, Amerika, Ryssland och Israel av idag, har den gemensamma nämnaren att de styrs av alltmer våldsamma män i 75-80-årsåldern där alla tre är kända som usla strateger och bara sätter in mer militärt övervåld i projekt som de omöjligt kan uppnå vare sig politiskt eller just med militärt våld – i tre krig som alla är internationellt helt olagliga.

    Var det bättre förr? Förmodligen inte. Men skulle yngre makthavare i dessa tre nu anti-strategiska och militärt sett ganska misslyckade stater tillträda, så skulle dessa länder komma att fungera långt bättre.

    Äldre män i politiken är alltid en hasard. Den ende äldre politikern, vi kan minnas, som blev populärare med åldern och dessutom förnyade sitt land och en hel kontinent (Europa) var Frankrikes förre president Francois Mitterrand (Frankrikes längst regerande statschef sedan Louis XIV), och möjligen också den store Nelson Mandela.

    Den sista tredjedelen i de flesta politikers karriär på höga poster, brukar också vara den sämsta. En slags politisk senilitet.

    Klockan klämtar för trumpister, putinister och de israeliska Netanyahu-fascisterna.

    • EU bekrigar Ryssland för att de fruktar att investeringar flyttar från väst till just Ryssland.
      Jag gissar att du Johan hela tiden vet om det.
      EU samstämt med USA försöker förstöra så mycket som möjligt av
      det som skulle öka investeringsaptiten,
      .
      Eftersom Ryssland ännu inte officiellt har börjat beskjuta EU-länderna så är förlusterna
      tydligen inte tillräckliga ännu.
      .
      Det ryktas om Ryska sabotage i Italien men det är inte officiellt bevisat senast jag såg efter.

      • Det är aldrig några andra än hattfolket självt, de som omgärdar ’presidenten’ när varje ’lyckat dokument’ de pådyvlat amerikanska folket är ett faktum. De välvilliga.. massmördarna i telahell hade aldrig kunnat inneha sina smerky överlägsna smile mitt i facen, om det inte varit för att de vetat att de har ett brutalt psykologiskt övertag över de komprometterade i kongressen o ’vita’ huset. Jmf nethanjhu när han hånflinar efter sina besök, han vet till 100% han har dom i säcken, han vet ju att 98% är till 100% komprometterade..”by deception (and blackmail) we shalt thou war”

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here