
Teknokapitalets onda öga i Mordor. Shutterstock.
Av Rolf Galgerud – 11 april 2026 os steigan.no
Jag noterar att många upplever den politik som förs i Europa som dumhet. Det är stor skillnad mellan att uppfatta en politik som dum och att de som står för denna politik är dumma.
Jag anser att det finns anledning att tro att stora delar av Europas politiska elit är tillräckligt intelligenta, men att de tjänar en annan ”herre” än väljarna som valde dem, att de därför är någon annan än vad de påstår sig vara. Konspirationsteori? Tja, så länge en konspiration inte är dokumenterad är det en teori. Men när en teori kan underbyggas med många enskilda fakta som bildar ett mönster, då kommer bilden att framstå som fakta.
Jag kommer att presentera några sådana ledtrådar här.
Vem konspirerar?
För att hitta de som konspirerar måste man leta var det finns mest pengar. I ekonomiskt och politiskt språkbruk kallas dessa för monopolkapitalister.
Monopolkapitalisterna är ägarna till de multinationella företagen och finanskapitalet. Deras viktigaste organisation är World Economic Forum, WEF.
Skillnaden mellan dessa och de något mindre nationella kapitalisterna är deras långsiktiga, nästan religiösa perspektiv, och deras omättliga längtan efter mer makt.
Jag vet att redan i början av 1900-talet började de största monopolkapitalisterna på den tiden planera en framtida världsregering styrd av dem själva. Rockefeller och Rothschild är familjer som stod i spetsen för detta ”arbete”.
Drömmen om en världsregering

Nationernas förbund grundades 1920 med John D. Rockefeller Jr. som finansiell stödjare. Hans syfte med Nationernas förbund var att ha ett ramverk inom vilket han och hans medsammansvurna kunde skapa en världsregering med dem själva i ledningen. Detta misslyckades eftersom de inte fick USA med på tåget och när andra världskriget började försvann många av de stora medlemsstaterna. Alliansen upplöstes 1946. (1 och 5).

Hitler blev en intressant figur för de mäktiga industrialisterna och det var med deras hjälp som han kom till makten 1933. Hans vision om världsherravälde måste ha tilltalat dem. År 1925 grundades IG Farben, ett konsortium av nio stora kemiföretag i Tyskland. Kort därefter grundades ett amerikanskt holdingbolag för IG Farben, dominerat av Rockefeller och JP Morgan, samt Ford-gruppen. IG Farbens roll i Hitlers maktövertagande är välkänd. (1)
Monopolkapitalets stöd för Hitler
Ford och Rockefeller försåg Hitler med ett antal saker, även under kriget, som var nödvändiga för hans krigföring. Bland annat var detta bränsle, bland annat för raketer och ubåtar, och det som behövdes för att tillverka syntetiskt gummi till militärfordon. Rockefellers Standard Oil och American Farben dömdes för detta i USA, men fick endast symboliska böter. (1)
Det osynliga spelet
De ”hemliga” tjänsterna i USA, Sverige OCH Nazityskland samarbetade under hela kriget.
Jag kan också nämna att både chefen och biträdande chefen för den svenska underrättelsetjänsten lämnade 1945, båda flyttade till Västtyskland och efter några år blev de båda valda tjänstemän i det nystartade nazistpartiet där. (2)
Att rädda resterna
Stora delar av det tyska nazistpartiet och det internationella monopolkapitalet insåg efter tyskarnas nederlag vid Stalingrad att de var tvungna att bygga alternativ, alternativ till bland annat kommunisterna. Dessa hade fått massivt stöd under kriget på grund av sin motståndskamp. Och Arbeiderpartiet lät sig utnyttjas. Allt för att hålla kommunisterna ute och nere. Jag antar att samma sak som hände här också hände i stora delar av Europa. Undantaget är Grekland, där hemmafronten vägrade att överlämna makten till de amerikanska styrkorna. Här släpptes tyska krigsfångar av USA och beväpnades för att strida mot grekerna som kämpade för sin autonomi.
Detta samarbete mellan underrättelsetjänster förklarar varför tyskarna 1944 tog ut Einar Gerhardsen från koncentrationslägret Sachsenhausen och transporterade honom till fånglägret Grini nära Oslo. Han flydde därifrån den 7 maj 1945. (3)
Tidningen Klassekampen beskrev livet för dessa människor inne i Grini i en intervju med en av dem som satt där med Gerhardsen. Han sa att de, unga arbetarpartimedlemmar, placerades i en separat avdelning i fånglägret, och ”vi fick papper och penna och tillsagdes att ’rita’ det nya Norge”. Intervjun publicerades i tidningen för mer än femton år sedan.
Nog om andra världskriget. Jag vill bara visa hur underrättelsetjänster, kapital och militär samarbetar både över nationsgränser och även över krigsfronter.
Tredje försöket
Efter andra världskriget grundas FN, även denna gång med en Rockefeller på en central position. Han gav FN en central tomt i New York som gåva. Även här är det långsiktiga målet en världsregering ledd och kontrollerad av Rockefeller, Rothschild, Ford och liknande miljardärer.
Till en början var allt i ett populärt, nästan vänsterradikalt språk. Ingen ärlig person kunde vara emot FN. FN var allas organisation. (5)
Hur man får kontroll utan att bli synlig
Metoden för att få kontroll över FN-organisationerna var och är att strypa pengaflödet, vilket initialt var avgiften från medlemsstaterna. USA var en pionjär i detta avseende. Om jag minns rätt var det Reagan som startade denna process att strypa pengaflödet, det vill säga; sluta betala avgiften. När FN-organisationerna nu hade ont om pengar öppnades det upp för dem att ta emot gåvor.
Det beroende detta skapar kan tydligt ses i WHO, där Bill Gates nu är ”dirigent”. WHO är en av många FN-organisationer som nu i praktiken är privatägda.
Hur långt denna process har kommit kan ses i samarbetsavtalet mellan FN och WEF. Med andra ord; de ultrarika intresseorganisationerna ska ha lika samarbete med organisationen för alla människor i hela världen.
Få kontroll över rodret
En metod för att få makt och inflytande är att komma i en position så att man tar över ledningen för motståndarens organisation. Vi kommer till frågan om hur lite längre fram. I detta sammanhang är arbetarpartierna och organisationerna särskilt viktiga. Att ha kontroll över media är också en förutsättning. Detta är ett långsiktigt projekt som måste ske i hemlighet. Men det är vad jag tror har hänt i Europa och även i Norge.
Att undanröja hinder
En sak som är avgörande för denna taktik att ta över ledningen för motståndarens organisationer är att rensa ut populära personer som inte är en del av konspirationen. Jag kommer att nämna några av de mest kända i Norge som jag minns.
Statsminister Nygaardsvold, som de facto avskedades av Håkon Lie och Einar Gerhardsen på honnørbrygga vid sin återkomst från exil i England 1945 (2). Gerd-Liv Valla, LO-ledare som inte ville anpassa sig. Reiulf Steen som inte ville släppa taget om sina radikala åsikter och sin rättvisekänsla.
Jørn Eggum som skulle vara LO-ledare idag om man inte, som av en tillfällighet, hade fått tag på material i bästa Epstein-stil.
SV och Rødt har båda haft sina ”moderniseringar” och utbyten av ledarskap. Partiernas ursprungliga mål är nu bara avlägsna minnen.
Jag vill också nämna Jeremy Corbyn som var ledare för Labourpartiet från 2015 till 2020. Jag kommer inte att gå in på detaljer om spelet som ledde till hans avgång. Han stängdes av från partiet på grund av ”antisemitism”, han stödde Palestina. Hur detta gick till och att Starmer fortfarande behåller makten i Labour säger mycket om nedgången i de socialdemokratiska partierna. Starmer har kontroll över partiets anställda och kan därigenom manipulera de önskade resultaten. I det senaste valet till Labourpartiets ledare där Corbyn ställde upp hade han stöd av 60% av medlemmarna. Starmer har nu förtroende från 15% av väljarna som premiärminister, men behåller fortfarande platsen som ledare för partiet. (4)
Jag kan också räkna in presidentvalet i Rumänien förra året då dessa krafter var tillräckligt starka för att få ett lagligt och korrekt genomfört val ogiltigförklarat, efter att en oönskad kandidat vann.
Spelet inom spelet
Infiltrationen (såvitt jag vet) fick inte fart förrän efter kriget. Håkon Lie, som före kriget var en ivrig rekryterare av illegala soldater till regeringen i Spaniens krig mot Franco, återvände från fem års exil i USA som en hängiven antikommunist, och det finns anledning att tro att han spelade en viktig roll i detta spel, men kanske utan att helt förstå spelet inom spelet. Monopolkapitalets plats i spelet var inte synlig, det var stater mot stater som var den vanliga uppfattningen. Det var först genom WEF:s verksamhet som monopolkapitalet framträdde som en politisk aktör.
NGO:ernas roll
På 1960-talet organiserade Rockefeller-klanen många hundra NGO:er runt om i världen med det exakta syftet att rekrytera för infiltration. (5) Jag tror att Kristin Clements tankesmedja kan ha varit en av dessa. Hennes verksamhet, med ”frukostmöten” med personer från partiernas ungdomsorganisationer, passade väl in i detta mönster.
Något hände på 1960- och 70-talen som förändrade den politiska diskursen. Fokus flyttades från politiska och ideologiska frågor till individer. Med god hjälp av media fick vi ”Gro eller Kåre” istället för ”socialism eller kapitalism”. Individer och deras egenskaper sattes i fokus, ideologin tonades ner.
Varför Gahr Støre?
Jag ställer mig frågorna: Varför är Jonas Gahr Støre ledare för ett arbetarparti? Finns det något i hans bakgrund som gör detta uppenbart? Har han en koppling till arbetarklassen? Har han en bakgrund inom partiorganisationen? Har han skapat något politiskt/ideologiskt som gör honom speciell? Baserat på min kunskap är svaret på dessa frågor nej. Så jag antar att det måste finnas en annan anledning. Att han fortfarande sitter i position beror förmodligen på hans kontroll över ”sergeant”-skiktet i partiet och att aktiviteten i gräsrotsorganisationerna är mycket svag. Jag minns paniken som spred sig när Giske aktiverade teamet i Trøndelag.
Döda partiorganisationer
Det är mitt intryck att partipolitiken i huvudsak formas och utvecklas i Stortinget. Att partiorganisationerna i de stora politiska frågorna är ”döda”. Låt mig ge ett par exempel. När blev frågan om huruvida man i Norge borde få 12 atombombsmål utspridda över landet föremål för en diskussion bland människor, t.ex. i partiets gräsrotsorganisationer? Eller varför flyter alla EES-regler igenom på autopilot? Varför får inte gräsrötterna möjlighet att uttrycka sin åsikt och eventuellt använda den omtalade reservationsrätten?
Kan någon berätta för mig när politisk aktivitet i Arbeiderpartiets och/eller LO:s gräsrotsorganisationer senast lett till politiska beslut i Stortinget? Med andra ord; det är partiledningen som bestämmer partiets politik.
Jag tror att ledningen i de flesta partier inte finns där för att genomföra partiets faktiska mål, utan de rekryteras för att tjäna monopolkapitalets intressen. Anledningen till denna slutsats är både vad som görs, men också, inte minst, vad som inte görs. Norge har tillräckligt med resurser för att förvandla nationen till ”en fyr i Europa”. Istället skapas ett ”2/3-samhälle” där den sista 1/3 lever under fattigdomsgränsen, många måste stå i ”tiggarköer” för att få mat för att överleva.
Vad gör dessa, våra ledare, i WEF eller på Bilderbergerkonferenser, som ligger i vårt intresse?
Ett uttalat mål för monopolkapitalet/WEF är ”Den stora återställningen” eller på norska ”Den Store Omstart”. Samhällen ska ”krossa” och läggas i ruiner. Med hjälp av monopolkapitalets pengar ska ett nytt samhälle byggas. Och eftersom de har formulerat hur dessa samhällen ska styras är modellen gammal; en fascistisk expertregering.
Kan det vara som en del av förberedelserna inför denna ”omstart” som Norge sålde våra guldreserver för 3,1 miljarder kronor år 2004? Idag skulle man kunna få mer än 45 miljarder kronor för detta guld, det vill säga 15 gånger mer! En ”svadaförklaring” gavs som motivering för försäljningen; ”liten värdeökning och stora lagringskostnader”.
När oljefonden, som till stor del är i dollar, försvinner i kölvattnet av en kommande dollarkrasch, står Norge tomhänt och bankrutt.
Det är inte dumhet som driver Europa utför stupet, det är cynism.
Källor:
- Docent Ralf Sundberg: ”Forskningsfusk!”
- Tore Pryser: ”Från varmt till kallt krig”
- Harald Berntsen: ”Statsministerns kupp”
- Wikipedia
- Jacob Nordangård: ”Rockefeller. En klimatsmart historia”
Efterord
När min ordinarie korrekturläsare och språkkonsult lämnade tillbaka detta manuskript till mig, kom hon tillbaka med följande suck: ”Jag kan inte förstå varför de gör detta, vad vill de uppnå?” Med ”de” menade hon de norska politikerna.
Här blir jag henne svaret skyldig. Att veta vad som försiggår i deras huvuden är inte lätt för utomstående att få tag på, de kanske inte vet det själva. ”Det bara blev så.” Eller så agerar de enligt en politisk övertygelse som skiljer sig från den de säger sig stå för.
Den miljö de växte upp i kan också lämna sina spår. Vi och de. Vi, som de duktiga och kloka, de som inte kan göra någonting, förlorare som måste smutsa ner fingrarna och svettas för att kunna försörja oss. Men det är rena gissningar. Det är lättare att synliggöra hur saker och ting kan utvecklas som de gör.
Att kunna klättra i partihierarkin har nu blivit mycket lönsamt i takt med att statliga subventioner till partierna har skjutit i höjden. För många har det blivit en enkel karriärväg, särskilt om man är mer förtjust i att prata än att läsa. Man behöver inte vara särskilt duktig i skolan heller, men man måste vara lite ”rapp i käften”. Det är därför Stortinget till stor del är befolkat med människor som är där, inte som tidigare för att kämpa för en sak eller ideologi, utan för att göra en personlig karriär. Och utan yrkeserfarenhet och egentligen utan kunskap om det samhälle de ska styra. I en sådan miljö kan vilket ogräs som helst växa fritt.
De har också byggt upp ett system för karriärer efter livet i Stortinget. På grund av den allmänna bristen på kunskap om samhället har externa konsultbyråer under de senaste decennierna i allt högre grad använts för alla möjliga frågor. Många miljoner kronor försvinner in i dessa myndigheter. Och vilka är mottagarna av dessa miljoner? Ja, tidigare okunniga politiker som nu plötsligt har blivit experter. På så sätt är din karriär säkrad. Du behöver bara vara tillräckligt snäll och lydig, så kommer en öppning att hittas för dig också.
Donera gärna med Swish till 070-4888823.







Varför driver ”Europa mot avgrunden” ?
Vad är då den kritiske och frågande författarens egna lösningar och svar till artikelns huvud- och delfrågor?
Politiken, statens (egentligen från gamla grekiskans ”stadens” -) styre är politik i det utförda, det praktiska.
Sociala, ideologiska och filosofiska problemframställningar är just det, men utan lösningar och svar som inte ges vad som skulle lösa ”problemet” är ju inte i sig politik, utan någonting mellan blind idealism och möjligen (lite oförskämt kallat, dock) testuggande.
De som normalt omger sig med artefaktiska ord som monopolkapitalismen har ju som oftast inte haft ett enda realistiskt och hållbart politiskt svar på ett halvt århundrade.
Det kanske är dags att svara på dem nu i detta vårt Europa som ”är på väg mot avgrunden”, till just exakt den frihetens, civilisationens och anständighetens kontinent precis alla världens flyktingar vill komma till. Det är denna artikels paradox; den saknar egna politiska perspektiv – och dessutom svar.
Men det var väl inte författarens ambition? Att lösa världsproblemen? I grunden handlar det om klasskamp, oavsett om ordet är obekvämt eller omodernt! Vi ser hur den globala ekonomin och maktstrukturer håller på att förändras. Å ena sidan tycks mer än halva planetens befolkning ha förutsättningar att få det bättre och resten, lönearbetare, medelklass kommer, med all säkerhet få det mycket sämre? Motsatserna och motsättningarna är utvecklingens moder!
Johan
Nästan alla världens flyktingar vill helst stanna hemma. Flykten beror på krig och fattigdom orsakad av oss demokratiska och högstående vita människor i väst.
Annars var detta en mycket intressant artikel, som försöker och delvis lyckas förklara hur politiken har dött och ersatts av ren snikenhet, personlig karriär och kryperi för pedofilimperiet.
Att du kallar det för ”testuggande” antar jag beror på att artikeln tydligt visar bedrövligheten i det Europa du försöker skönmåla, plus att du saknar hållbara motargument.
Det går inget vidare bra för dig att sprida förtroende för Europas imperialister Johan.
Du blir obarmhärtigt avslöjad varje gång. Vad är det egentligen som driver dig till detta?
Mycket intressant fråga Anders Åberg ställer till dig Johan N men du svarar aldrig, ALDRIG vilket är skrattretande men också bedrövligt. Mycket reaktionär och skum figur är vad du är. I övrigt Anders Å så träffar du som vanligt det väsentliga alla stackas flyktingar som flyr imperialismens bomber och imperialismens ekonomiska utarmning av jordens fördömda medans Johan hyllar det imperialistiska monopolkapitalet i EU som går över lik i jakten på maximalprofit !!
Jag har autosvar på ämnena, men tyvärr får jag bara dem på äldre ämnen, inte nya samtida. Det kan vara ett tekniskt problem någonstans – hemsidan här eller något annat. Kanske kan moderator eller redaktör/tekniskt ansvarig svara på varför.
Men gömmer mig det gör jag inte.
Anders, den enda neoimperialism man ser som europeisk socialist är tyvärr den brutala ärkekonservativa råhöger som idag utgör den nya ryska imperialismen.
Har Du läst verk av t.ex. Aleksandr Dugin, Konstantin Malofejev, filosofen Ivan Iljin, Aleksandr Prochanov?
Du kan aldrig förstå modern imperialism i vår tid utan dessa litterära insikter.
Johan
Och jag som trodde att jag såg dåligt!
Vi pratar inte om någon neoimperialism här. Vi pratar om arvtagarna till den europeiska kolonialismen. En obruten kedja av imperialism och krig i 500 års tid som idag är mer aktiv än den varit sedan WWII.
Om du inte kan se den så är du helt blind.
Imperiets centrum har förflyttats från London till USA, men Europa är fortfarande en aktiv del av våldsapparaten.
Europa har nu tilldelats huvudrollen som förstörare av Ryssland och snart är det vår tur att låta våra ungdomar sprängas till atomer i USA:s kamp för världsherravälde.
Ryssland däremot har har inte utvecklat några tecken på imperialism, men har sedan murens fall ständigt varit tvunget att försvara sig emot imperiets krig och konspirationer.
Om du har läst Dugin och grabbarna, men ändå inte begriper ett skvatt av vad imperialism är så råder jag dig att läsa bättre på den här bloggen.
Du Johan vill göra Ryssland till ett Västland men det går inte.
Ryssland är Ryssland som det alltid varit.
Även Ukraina är ett land med en tydlig Rysk kultur men delar av befolkningen är västorienterade och vill att Ukraina ska bli en del av EU, men även en del av NATO-alliansen.
Rysslands svar är som alltid att det ser detta som ett förräderi.
Även i Ryssland blir såna förrädare och betraktas direkt som fiender mot Fosterlandet och kan vänta sig straff men blir ofta också förskjutna av den övriga befolkningen.
I Ryssland är man hemlandsvän och hemlandstrogen, vi har varken form eller ord för det hos oss i Västerlandet som av tradition är internationella, tyvärr oftast genom upptäcktsfärder, krig och erövringar genom historien.
Du kommer ingenstans med dina fantasier om hur Ryssland ska bli och vara.
Dessa förändringar finns bara i din fantasi.
Ryssland är och kommer förbli som det alltid varit.
En yttre påverkan mot detta ses genast av Ryssland som ett existentiellt hot och kommer mötas med våld.
Hela Ryssland är så enat kring det här att alla kommer ställa upp att försvara Fosterlandet.
Hos oss i Väst är Fosterlandet exkluderat och ersatt av en större sfär som EU eller Europa och i förlängningen hela Västvärlden.
Problemet är att denna större sammanslutning saknar enighet och sammanhållning vilket kommer att göra rekryteringen av soldater misslyckas.
Männen i Väst kommer fly kriget, precis som många män försöker göra i Ukraina.
Inget Fosterland – Ingen motivation för att bli soldat och krigare mer än en saftig betalning om ens det.
Rysslands Specialoperation kräver sådan saftig betalning till soldaterna.
Men det beror på att Specialoperationen ännu så länge inte utgör något existentiellt hot mot Ryssland.
Går Västvärlden in i kriget i Ukraina mot Ryssland då kommer du genast få se en helt annan mobilisering från den Ryska sidan och då har vi kriget i Europa också.
Vad gör du då?
Kommer du ta värvning för att försvara Sverige, Europa och inte minst Demokratin i Väst som du verkar hålla så högt?
Nästa station, AVGRUNDEN och där kliver EUROPA av. Så går det när man omvandlar sig självt till en sionisternas leksak.
Så är det
Så blir det nog då kacklande höns sitter vid rodret.
De flesta politiker Europa runt (med vissa obetydliga undantag) är noggrant utvalda i synnerhet för sin dumhet.
Svensken hen Hultqvist med tre klasser söndag skolans ”utbildning” är ett lysande exempel.
Masspsykos. Och värja gång «Drang nach Osten» mot Ryssland! Känsla att människor har dålig kännedom om ww2. Dem flesta EU länderna, med liten undantag, stred på Hitlers sida eller blev ockuperade av tyskar. Men allt förlåtet och glömt. Otroligt, men inte ens Portugal avstod från annonserade att Ryssland är deras fiende! Hoppas att när drt dags Ryssland har säkert botemedel från den masspsykos!
Europas länder kämpar givetvis mot länder och grannfolk som hamnat under diktatur och det totalitära oket. Vi stöder självklart att de ryska och vitryska folken skall återfå sin frihet och att t.ex. återfå sin demonstrationsfrihet och skriva i oppositionens tidningar, och att politiska fångar friges; till exempel marxisten, socialisten och den ryske fredskämpen Boris Kagarlitskij som idag är en av över 1 500 ryska politiska fångar.
Se gärna hemsidan: freeboris.info
Europas länder kämpar givetvis mot diktaturens kreatur i Bryssel och deras totalitära ok som kommer att bli de europeiska folkens ruin! EU är inget annat än fjärde riket och styrs behändigt nog av gamla Nazi-ättlingar från Tyskland som Urusla von Lying och Reichsfuhrer Merz. Men ”Johan” som EU-diktaturens medlöpare vägrar inse vad som pågår och Papister har EU alldeles tillräckligt av som tror de kan påverka figurerna som tagit över EU. Märkligt hur historien upprepar sig?
Europa kämpar emot ”diktatur och det totalitära oket” skriver De Naucler. Von der leyen, Kallas, Starmer, Merz, Macron, Kristersson och Rutte säger samma sak vid varje möte de deltar i. De Europeiska värderingarna är vår stolta ledstjärna
Här avslöjar sig De Naucler rejält. Israel och USA kan strunta fullständigt i deras ”värderingar” utan någon reaktion. Olagliga överfallskrig och rena folkmord är inget problem när de kommer från det hållet. Ryssland och Iran däremot måste ovillkorligen följa dem. Det säger oss med all önskvärd tydlighet att värderingarna inte existerar som vägledande moraliska principer. Pratet om värderingar är enbart till för att lura Europas folk.
Alla borde begripa att dylika selektiva värderingar är rent bedrägeri och att De Naucler är satt att försöka sälja dem till oss under något slags skrattretande vänsteralibi.
Realiteten är att Europa och Europas folk nu förbereds för krig mot Ryssland. De Nauclers alster är en del i försäljningen av det narrativ som överheten hoppas skall förhindra massiva protester mot krigshetsarna.
Vi ser hur NATO-territorium i Baltikum och Finland används som skydd för Ukrainska drönare och missiler i anfall mot Ryssland och hur brittiska jaktplan attackerar ryska drönare inne i Ukraina från Bulgarien. Tanken är att successivt provocera Ryssland att attackera NATO och att det skall legitimera öppet krig mellan Europa och Ryssland. När Ukraina inte orkar längre är det Sveriges och Europas ungdom som skall dö för USA. Kriget mot Ryssland måste drivas vidare om USA skall kunna gå vidare med sina krigsplaner emot Kina. Fred är en svordom.
Det är i det ljuset vi måste se babblet om Europas värderingar och påstådda kamp emot ”diktatur och det totalitära oket”.
Låt er inte luras mina vänner. låt oss istället avslöja imperiets ormar varhelst de visar upp sina äckliga huggtänder.
Jo, så där brukar det ju låta, när hjärntvättade militärer på ”försvarshögskolan” uttalar sig på den här sidan under pseudonymer, kan jag tänka mig.
Det tror jag de flesta inser.
För något så intensivt envetet, lögnaktigt och medvetet feluppfattad och förvriden verklighetsbild av händelser i Ukraina och Ryssland som DeNaucler uppvisar är utomordentligt sällsynt, men troligen välbetalt.
Masspsykosen är uppbyggd av USA genom CIAs inflytande. När Udo Ulfkotte påminde om det blev det inte så varaktig verkan. Så vi vill inte bli påminda om att all information som kommer via msm är illasinnad propaganda. Vi föredrar att vandra vidare likt sömngångare.
Visst är det dumhet i en bemärkelse men karriärmässigt är det ett sätt att behålla platsen i partiet eller redaktionen.
Och det är förstås väsentligt att väljarkåren har begränsad insikt. Så ohederliga kariärrister har en plats i systemet.
Mycket bra artikel!
Den beskriver tydligt vad som är problemet och därför även vad som måste göras för att lösa problemet och införa demokrati.
Arbetarrörelsen är infiltrerad och nyliberalerna måste rensas ut, ett arbetarparti skall föra en politik som gynnar arbetarklassen!
När man på allvar nämner att S och M skulle kunna ingå i samma regering borde man inse att demokratin är död och att riksdagen bara är en teater där Wallenberg skriver pjäserna.
När S kan tänka sig bilda regering med C när C skaffat sig en partiledare som är så extremt nyliberal att frågan är om det inte passerat gränsen till fascism är ett bevis på att S har fel partiledare. Släng ut Wallenbergs lakejen Magdalena Andersson och Ylva Johansson omgående!
När Dagostar vill förhandla med C för att bilda en S-V-C-MP regering blir det tragikomiskt, ungefär som om ett judiskt parti skulle försökt samregera med Hitlers NSDAP.
När vi har konfrontativa debatter om riktiga sakfrågor som på Palmes tid då vet vi att demokratin är på väg tillbaka och när demokratin är tillbaka kommer vi även få sanningen om Palmemordet och Estonia.
Till dess är det Wallenbergs teater på Helgeandsholmen som gäller, tror att deras nästa pjäs tyvärr handlar om kriget mot Ryssland, själv skulle jag gärna vilja läsa manuset till hur de vann kriget mot löntagarfonderna, men det lär vara hemligstämplat, möjligtvis finns delar av det i Ryssland.
Mycket belysande fakta och ännu tydligare blir det när Epstein och hans vänners agerande i Ukraina blir ordentligt utrett. För det är först då som samtliga styrande kan åtalas för landsförräderi eftersom det handlar om planerade plundringsräder runt om i världen, i synnerhet Ukraina, vilket är i lag olagligt att stödja.
Det är då folk börjar förstå att landets unga generation endast är till för att fungera till Natos köttkvarnshack. Detta förklarar också den väl genomförda degraderingen av svensk undervisningskvalitet, dvs köttkvarnsmaterial behöver inte kunna läsa eller skriva och de bångstyriga ska låsas in. Dessutom är kunskap som ifrågasättande hot mot rådande system av korruption.
Nej, det är sionismen och de superkorrupta politrukerna på epsteinvideos, som säljer ut ’sina’ länder till de 4 krigsenklaverna. Det är inte dumhet, det sordid korruption på absolut lägsta nivå (dumhet e när de begår brotten mot barnen och sedan fastnar på kaparnas, ie sionisternas, inspelningar). Det enda kaparna behöver göra efter det, är att ge de korrupta strikta order om vad som ska göras för att slå ut Landet och dess befolkning de ’representanter. Ordergivningen sker på bilderbergmöte, trilatmöten, cfr möten, och numera även hos jojjes son alexander soros… Bara så vi vet
Epstein+Goldstein=Zionistein+Genocidstein
Israel företräds av de neokonservativa och av lobbyister. De vet att om USA inte längre är imperiemakt kan de inte skydda Israel så båda strävar efter bevarad hegemoni för USA. Det innebär att de du pekar på vill samma sak som imperialismen oavsett hur du uttrycker det. Det är därför tautologi att se sionismen som en separat faktor
Allt enligt anglo-sexisten ptrgrfstrm
USA via sina altmediacelebriteter utnyttjas av videotillverkare för att sprida budskap av typen ”flatten Europe” och beskriver vad Ryssland kan tänkas göra när dårarna i Europa fortsätter provocera. Det otäcka är att USA har inget emot att det sker: Att Europa förstörs. Så även om såna videos är AI varianter fortsätter detta hotfulla budskap piskas in. Jag kan mycket väl tänka mig att Ryssland tvingas anfalla de länder som låter drönare anfalla Ryssland därifrån. Vad händer sen? Kommer EU att låta sitt territorium gradvis förstöras och sen rädda sina eliter till USA?
Imperiers uppgång och fall.
Jag rekommenderar nedan lättlästa serie med bilder till som belyser vissa av historiens imperier och deras öde.
Jag tyckte den var upplysande men var och en får väl själva ta ställning till uppgifterna om de instämmer eller inte.
Jag har bara en enda undran, varför är inte USA och Storbritannien, de mest betydande imperierna för oss idag, med i berättelserna?
Sedan kan man undra varför msn medarbetare gjort den här berättelsen?
Kan det ha något med att göra de inser och vill förmedla att Västvärldens imperium nått sin höjdpunkt och nu börjat sin nedgång för att i framtiden få sitt avslut.
Kan det alltså handla om att försöka göra Väst beredda för att kunna hantera denna nesliga situation?
Länder som förlorat sin rikedom och makt
”Välstånd bör inte tas för givet. Historien vittnar om nationer som åtnjutit betydande framgång, men senare hamnat i ekonomisk knipa. Dessa dramatiska omvälvningar härrör ofta från en blandning av politiska beslut, globala förändringar och naturkatastrofer. Krig, torka, ekonomisk misskötsel eller något så enkelt som en enda policyförändring kan få bägaren att rinna över. Det som börjar som en gyllene era kan ta en oväntad vändning och bli ett exempel på förlust och omvandling.
Klicka igenom det följande galleriet för att läsa om länder som gått från blomstring till kris och vad deras berättelser kan lära oss om lyckans bräcklighet.”
https://www.msn.com/sv-se/nyheter/other/l%C3%A4nder-som-f%C3%B6rlorat-sin-rikedom-och-makt/ss-AA1PLcsQ?ocid=msedgdhp&pc=U531&cvid=69f0aea33b65495090f740258f2ea83f&ei=25#image=1
” Jag kan också nämna att både chefen och biträdande chefen för den svenska underrättelsetjänsten lämnade 1945, båda flyttade till Västtyskland och efter några år blev de båda valda tjänstemän i det nystartade nazistpartiet där. (2) ”
Detta hänger tidsmässigt inte ihop.
Lägg gärna till namnen när kronologin rättas.