Är Trumps fredsplan för Gaza falska nyheter? Vad kommer att hända?

12

Trump Signs Gaza Ceasefire Deal at Peace Summit in Egypt | Egyptian Streets

Fullständig titel: Trumps fredsplan för Gaza är falska nyheter. Här är vad som verkligen kommer att hända.

Av Martin JayStrategic Culture

Martin Jay

”Martin Jay är en prisbelönt brittisk journalist baserad i Marocko, där han är korrespondent för The Daily Mail (Storbritannien) och tidigare rapporterade om den arabiska våren för CNN och Euronews. Mellan 2012 och 2019 var han baserad i Beirut, där han arbetade för ett antal internationella medier, däribland BBC, Al Jazeera, RT och DW, samt som frilansreporter för brittiska Daily Mail, The Sunday Times och TRT World. Hans karriär har lett honom till att arbeta i nästan 50 länder i Afrika, Mellanöstern och Europa för en rad stora medier. Han har bott och arbetat i Marocko, Belgien, Kenya och Libanon.”

Det finns inte mycket hopp om en långvarig fred i Gazaremsan, skriver Martin Jay. Onödig dysterkvist eller realist?

Hur mycket hopp kan vi sätta till det nyligen tillkännagivna eldupphöravtalet, som både Israel och Hamas kommit överens om, och som påstås ha förmedlats av USA:s president Donald Trump? Vilka är vinnarna och förlorarna? Och hur mycket av det vi ser och läser i västerländsk press är hela sanningen?

Tyvärr är bilden dyster och det finns inte mycket hopp om en långvarig fred i Gazaremsan, till stor del för att det så kallade avtalet inte är ett ”fredsavtal” i sig utan mer ett tillfälligt eldupphör för att få ut israeliska gisslan. Inte mycket mer.

Visst, 20-punktsplanen har mer att erbjuda än så, men det faktum att de flesta punkterna är vaga och öppna för tolkning bådar inte gott för att det hela ska tas på allvar. Kanske var det aldrig meningen att det skulle tas på allvar, som jag tidigare har skrivit, det är troligt att Trump satte ihop detta i sista stund och hastigt på grund av den mediebelysning som EU-ledarna fick och möjligheten att en FN-plan skulle komma till stånd.

I verkligheten är de enda två vinnarna i avtalet inte ens länder eller stater, utan individer. Trump själv kommer att tro att han förskönar folkmordet och hoppas att det, som varande arkitekten bakom själva planen, kommer att påskynda hans chanser att få Nobels fredspris. Detta är dock osannolikt eftersom, trots att västerländska medier plikttroget skriver upp berättelsen om att det är Trump som ”driver igenom” fredsavtalet, är sanningen i verkligheten lite annorlunda.

Från den allra första dagen i ämbetet kunde Trump ha stoppat folkmordet i Gaza, men valde istället att stödja Netanyahu hela vägen med ett flertal vapenleveranser som han godkände.

För Netanyahu kan det politiska kapitalet som kan utvinnas genom att få 20 gisslan levande tillbaka till sina familjer vara ovärderligt. Och därför kommer både Trump och Netanyahu, i stort sett, att gnugga händerna när gisslan går fri.

Men det förväntas att Netanyahu inte kommer att slösa tid innan han kan återgå till arbetet med att slakta fler oskyldiga palestinier i Gaza när medieuppmärksamhet avtar och han ser att européerna börjar tjata om en palestinsk stat, när de ser IDF-soldater utanför huvuddelen av Gazaremsan.

Historien har gång på gång visat oss att det alltid är Israel som bryter vapenvilor, jagar och mördar viktiga palestinska förhandlare och det är alltid Israel som bryter mot internationell rätt.

Bistånd förväntas skickas till Gaza under en vapenvila och detta kommer att vara det första offret. Netanyahu kanske släpper in lite i några dagar, men det är bara en tidsfråga innan han oundvikligen stänger denna försörjning och återgår till den flagranta svältpolitiken. Det är också oundvikligt att Israel kommer att göra sporadiska attacker som bryter vapenvilan, vilket är en fälla för Hamas, eftersom Israel, om Hamas hämnas, kan säga att vapenvilan har brutits helt av ”terrorister” och att ”Israel naturligtvis har rätt att försvara sig”.

Gisslanutbytet kan mycket väl vara katalysatorn för att vapenvilan ska brytas. Hur länge behöver Trump en vapenvila för att säga till världen att han ensam mäklade fred både för Gaza och hela Mellanöstern? Kanske en vecka. Kanske två. Om gisslans kroppar inte kan lokaliseras inom 72 timmar och grävas upp, innan kvarlevorna överlämnas till IDF, kan detta ensamt utlösa en ny offensiv från Israel som helt enkelt kommer att intensifiera sitt depraverade folkmord och komma ifatt antalet, att döda kvinnor och barn i tält, eller att utplåna hela familjer i deras hem som de gjorde knappt ett par timmar innan parlamentsledamöterna i Israels parlament slutligen gick med på avtalet under de tidiga timmarna på natten.

För Hamas finns det egentligen inte mycket i avtalet att acceptera i utbyte mot återvändandet av ett antal palestinier som illegalt hålls fängslade i Israels fängelser. De vet att även om livsmedelsbiståndet återupptas, kommer det inte att vara länge.

Till följd av Netanyahus stora plan för hela regionen med ”israelisk expansion” till Syrien, Libanon, delar av Jordanien och Irak, och att hålla palestinierna kvar i Gazaremsan är inte en del av det, snarare att utplåna dem helt i en etnisk rensningsstrategi som får många att tänka på nazisterna och Förintelsen.

Sätt inte mycket hopp till 20-punktsplanen från Trumps folk, eftersom den aldrig var tänkt att tas på allvar. ”Titta, vi erbjöd dem fred” är vad berättelsen kommer att vara, så det måste åtminstone finnas något skrivet. Men i verkligheten är det inte värt papperet det är skrivet på, eftersom Hamas till och med helt har avvisat idén om att Tony Blair skulle vara interimspremiärminister i Gazaremsan eller ge upp sina vapen. Fake news, skulle Trump kunna kalla det, om det inte hade kommit från hans egen handskakning.

Bli gärna månadsgivare!

Du kan också donera med Swish till 070-4888823.

Föregående artikelHur Israel behandlade Greta Thunberg…
Nästa artikelOvärdigt att jaga runt efter döda kroppar
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

12 KOMMENTARER

  1. Kan det vara så pass illa att vilken president som helst i den här situationen inte skulle kunna ha kontroll på läget?

  2. Det anmärkningsvärda i det som pågår i det israelisk-palestinska kriget är det synnerligen märkliga fenomen, att den underliga ”diplomati” vi ser är inte amerikansk, utan ”trumpistisk” d.v.s. väldigt mycket konstruerad och uttänkt av den utvidgade familjen Trumps släktmedlemmar liksom någon gammal affärskontakt och betrodd golfkompanjon.

    Egentligen finns bara ett enda naturligt dödsfall i denna konflikt, som skulle skapa ny slags politisk-”diplomatisk” dynamik i det ensidigt förda angreppskriget från israelisk sida; och det är Netanyahus eget; d.v.s. dennes politiska eller fysiska frånfälle.

  3. Världsopinionen tycks inte tvinga fram kraftfulla åtgärder från FN för att få till ett avslut på sionisternas existens. Förvånande att äve Putin uttalat sig försiktigt positiv till ”fredsöverenskommelsen”?

    • Israel är en av anglosaxiska imperiets fronter.
      Ukraina och Israel två av USAs och hela västs babies.
      Ett avslut på sionisternas existens är jämförbart med att det utvalda anglosaxiska folket kapitulerar.
      När Obama sa att de var det utvalda folket menade han förstås inte någon enskild etnisk grupp. Men Obama var Britternas påläggskalv och Britternas angloamerikanska etablissemang var baserat på anglosaxisk kolonisering av alla beboeliga områden.
      Så länge Israelerna leds av personer som identifierar sig med imperiets intressen får de hållas. Men det är långifrån säkert att anglosaxerna har planerat att judarna ska komma undan End Of Times som de Kristna Zionisterna riktar in sig på. Enligt den Kristna Zionismen kommer de kristna till himlen med fribiljett medan judarna först måste utkämpa ett krig och därefter omvändas till Kristna. Om de överlever.

  4. satans avkomman israel fortsätter att slakt, bomba och lemlästa!

    ”The Israeli military has launched new aerial assaults on the Gaza Strip, marking the latest violation of the ceasefire agreement with the Hamas resistance movement that was expected to end the regime’s two-year-long genocidal war in Gaza.

    Israeli media reported that the regime’s forces carried out airstrikes in southern Gaza’s Rafah following an alleged Hamas attack on occupation troops in the area.

    The Resistance News Network Telegram channel reported that the Israeli strikes on Rafah were aimed at protecting members of a Tel Aviv-backed, Daesh-linked militia led by Yasser Abu Shabab, following a surprise attack by resistance fighters against the criminal gang.

    The news network also reported an Israeli air raid east of Jabalia in the northern Gaza Strip, which killed two Palestinians and wounded several others.

    Meanwhile, Israel’s Channel 12 said Israel’s Prime Minister Benjamin Netanyahu held a phone call with War Minister Israel Katz and senior military officials to discuss the situation.

    Far-right Israeli Finance Minister Bezalel Smotrich called for a renewed Gaza genocide, writing “War!” in a one-word X post.

    Senior Hamas official Izzat al-Risheq, however, emphasized that Hamas remains committed to the ceasefire deal.

    “It is the occupation that continues to violate the ceasefire and provide excuses for its crimes,” he added. “Netanyahu’s attempt to evade his commitments is happening under pressure from his coalition of terror.”

  5. Nu stoppar satans avkomman israel införsel av all nödhjälp till de svältande i Gaza!
    Den eller de som förintar denna regim skulle göra hela mänskligheten en stor tjänst!

  6. Lucifer nytt meddelar att två satans avkomman har levererats till helvetet. Dess två dog då de träffats av kulor då de befann sig på områden som de inte borde vara. De få skylla sig själva eftersom. De befann sig på ockuperat Palestinsk mark olovligen – då har Palestinier all rätt i världen att avlägsna inkräktarna med alla medel till buds enligt FN-stadgan.

    Dessutom är detta små potatis jämfört med de närmare 700,000 Palestinier som har slaktats av satans avkomman sedan oktober 2023.

  7. Lucifer nytt meddelar att två satans avkomman har levererats till helvetet. Dessa två dog då de träffats av kulor då de befann sig på områden som de inte borde vara.

    De få skylla sig själva eftersom de befann sig på ockuperat Palestinsk mark olovligen – då har Palestinier all rätt i världen att avlägsna inkräktarna med alla medel till buds enligt FN-stadgan.

    Dessutom är det inträffade små potatis jämfört med de närmare 700,000 Palestinier som har slaktats av satans avkomman sedan oktober 2023.

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here