Du säger krig, jag säger folkmord

13

 

Artikelförfattaren Gunnar Olofsson, Borås Palestinagrupp.

Till för inte så länge sedan var folkmordsförnekare och andra faktaresistenta personer ganska udda figurer, som ingen riktigt tog på allvar. Sådana som utan problem kunde hävda att Förintelsens gaskammare aldrig funnits, att inte så många judar dödades under nazismen eller att de koloniala folkmorden i själva verket var den västerländska civilisationens triumf över barbari och underutveckling.

Idag har folkmordsförnekarna antagit andra, mer sofistikerade, gestalter. Som den tidigare pop-stjärnan Boy George, som i sin sång “We will dance again” försvarar den israeliska krigsmaktens massakrer på palestinierna i Gaza: “You say genocide, I say war / When you’re attacked, that what the army’s for”. Boy George förnekar egentligen inte vad som händer. Han ger det bara en ny, mer prydlig, kostym.

De nya folkmordsförnekarna finns nu överallt: som nyhetsuppläsare i Public Service, skribenter i våra tidningar, bland politiker på olika nivåer – och bland “vanligt folk”. Gemensamt är att de inte riktigt tar ställning, inte riktigt har någon åsikt, förminskar och spelar ner övergreppen och använder någon slags “ingen rök utan eld”-logik.

Det så kallade “kriget” i Gaza är ett mellan en av världens mest avancerade och tungt utrustade militärmakter och en i stort sett obeväpnad och oskyddad civilbefolkning. Ett där israeliska stridspiloter avfyrar missiler mot stora bostadskomplex med många invånare, för att sedan vända hem till en god middag med familjen – medan söndertrasade palestinska barn långsamt dör i ruinerna medan de ropar på mamma.

Över 23.000 dödade barn. Hur många fler behöver du för att kalla detta ett folkmord? Eller som toppdiplomaten Jan Eliasson formulerar det: man väntar väl knappast på ett domstolsbeslut innan man ingriper mot en förbrytelse som pågår mitt framför ögonen. Eller?

När du i TV-rutan eller din tidning talar om ”kriget mot Hamas”, och om Israel som demokrati och palestinierna som terrorister, fullgör du samma ålagda roll som de ständigt fulla ukrainare som vred på gasen i Auschwitz. Du har ett uppdrag, förvisso frivilligt, som inte du utan andra beslutat om. Som du bara fullgör. Utan eget ansvar.

Men din israeliska demokrati är min ockupation, apartheid och fördrivning – och dina terrorister är mina motståndshjältar. Du talar om rättfärdigt krig, jag om avgrundsdjupt och vedervärdigt folkmord.

Den israeliska regimen gör ingen hemlighet av att man vill göra sig av med palestinierna – genom fördrivning, mord eller förslavande – och förinta deras av det internationella samfundet erkända stat. Ingen kan i framtiden med någon trovärdighet påstå att vi ingenting visste..

Du säger krig, jag säger folkmord. Vem av oss kommer historien att frikänna?

Föregående artikelJemens utrikesminister i intervju: Israel bakom krigen i Västasien
Nästa artikelSanktionerna fungerar!
Gunnar Olofsson
Gunnar Olofsson är kirurg och har flera gånger arbetat i Palestina. Han är ordförande i Borås Palestinagrupp och är en landets främsta experter på Israel och Palestina.

13 KOMMENTARER

  1. ”Dina terrorister är mina motståndshjältar” bra att kämpen Gunnar Olofsson talar klarspråk om att inte vika ner sig i stödet för Palestina på deras egna villkor vilket betyder att offentligt stödja Hamas, Hizbollah och motståndsrörelsen i Jemen.

  2. En psykopat med maskingevär som mördar kvinnor och barn är en korrekt beskrivning av händelserna i dagens Gaza och så har det så kallade kriget sett ut under snart ett sekel.
    Man kan inte i årtionden se på denna människohantering utan att betala ett pris moraliskt och medmänskligt.
    Den så kallade Förintelsen borde förstås omöjliggöra en upprepning av vanvettet, men istället används den som legitimation för den ene att åberopa den andres lidande för att kunna tortera den tredje.
    Européer och amerikaner är sedan länge inskolade i sionismens dårskap. Främst genom media, men också genom ett otal kristna kyrkor och samfund.
    Vi brukar berömma judar för hög intelligens. Om vi tittar på sionismen, också den kristna, kan vi se en rörelse som i enfald och okunnighet är en fara för nu levande och kommande släktled.

    • Jag tror inte de är inskolade i sionismens dårskap. Västvärlden styrs av egoistiska motiv. I fallet Israel består egoismen i att Israel understöds för att US/UK/EU ska ha en hållhake på finanseliten, Att den hållhaken ens skapades var därför att Britterna ville ha det så särskilt mot slutet av 1800-talet då Ryssland och Tyskland blev allt mer intressanta ställen att investera. Så hållhaken behövdes för Britterna så inte investerare slutade investera hemma i imperiet. Det är just så nu. EU för exempel har dyrare omkostnader än Ryssland men Ryssland vore under normala omständigheter en naturlig plats för investeringar.
      .
      Om Ryssland behandlas normalt blir de en ekonomi där de investeras och det är det parasiterande västs fasa. Det var samma sak före WWI. Och då lyckades Edward VII se till att Tyskland och Ryssland slogs i stället för det avtal som Ratenauer hade gjort med Ryssland. Det var den brittiske agenten Houston Chamberlains advokat som organiserade mordet på Ratenauer. Både Ryssland och Tyskland föll offer för Storbritanniens ränksmiderier men historiker tiger om det. Så därför tror du att det handlar om något annat som det pratas mycket om.

      • Den som mördar kvinnor och småbarn bör hållas ansvarig för sitt handlande. Man kan naturligtvis göra som Leif Silbersky i fallet Anders Eklund och mordet på Engla. I ett försök att skapa förståelse för Eklunds handlande åberopade Silbersky Stig Dagermans lilla skrift om olyckan att döda ett barn. Det gick inte så bra. Silbersky bad senare om ursäkt om jag minns rätt.

  3. Världen har ETT problem. Det stavas i-s-r-a-e-l. Världen har inte råd att inte kväsa detta det största existentiella problemet vi står inför. Det står och väger mellan världen å ena sidan och folkmördar regimen å andra. Valet är givet coh självklart. Förinta israel, nu!!!

  4. Palestina är ett grymt utsatt land av maktgalna sionister.

    ”Det koloniala fötrycket av Palestina inleds med grundandet av World Zionist Organization 1897 i Basel, med Theodor Herzl som president. Baselprogrammet innehåller bl a formuleringen: ”Sionisterna strävar efter att skapa ett politiskt och rättsligt tryggat hem – Heimstätte – för det judiska folket i Palestina” ”

    https://www.globalpolitics.se/hundraarskriget-mot-palestina-bosattarkolonialism-och-motstand/

    • 1897 hade Britterna föst in judarna i zionismen. I början av den processen på 1830-talet var det i huvudsak brittiska imperialister som ville det.

      Ju mer judar är avskydda desto starkare hållhake har US/UK/EU över finansvärlden. Det är hela orsaken till att de stöder Israel när Israel agerar ondskefullt. Det ses som en tillgång för US/UK/EU ju mer hatade de är.
      .
      Det finns nog en gräns för hur långt det får gå men Israel har nog koll på det. Så det som sker är US/UK/EUs skuld.

  5. På vår gode skribents fråga, finns ett empiriskt fungerande svar att åtminstone grunda allt på.

    Överlåt Netanyahu-ligan till internationella brottmålsdomstolen domstolen i Haag.

    Är de så oskyldiga, som de säger själva, har de ingenting att frukta.

    De goda gömmer sig inte.

  6. Vem kommer historien att frikänna..Som jag ser det, de som konsekvent (och jag menar KONSEKVENT) har för avsikt ((det är avsikten, intentionen, uppsåtet om det gäller brott (vilket det alltid gör när det handlar om sionismen och deras lögner, utpressning av politruker så de instiftar grundlagsvidriga förbud mot granskning av historiska händelser och..fakta (ja just det, förbud mot att granska ”holocaust”) handlingen vilar på)) att skilja rätt från fel. Vilket bara kan göras utan förbud, utan censur, utan ’hemligstämpling för rikets säkerhet’ (Palmekuppen, Estoniakatastrofen)..dvs sionismens käpphäst(ar). Därför ska man heller inte ta upp något, om man inte samtidigt nämner att det omgärdas av ”förbud mot granskning”..
    Så är det med den saken.

  7. Som jag ser det kommer historien att komma ihåg de som står för uppriktighet, intellektuell hederlighet. De som Konsekvent har för avsikt ((det är avsikten, intentionen, uppsåtet om det gäller brott (vilket det alltid gör när det handlar om sionismen och deras atrocitetslögner, utpressning av politruker så de t ex instiftar grundlagsvidriga förbud mot granskning av historiska händelser och..fakta (förbudet att granska ”holocaust”) handlingen vilar på)) att skilja rätt från fel, framförallt där Liv och Planet står på spel.

    Detta kan endast göras utan förbud, utan censur, utan ’hemligstämpling för rikets säkerhet’ (Palmekuppen, Estoniakatastrofen)..sionismens käpphäst(ar) alltså så folk inte ska kunna se helheten.

    Man ska inte ta upp en situation, om man inte samtidigt nämner att denna omgärdas av ”förbud mot granskning” (”holocaust” fallet alltså, förbud i 20 länder), och framförallt inte ett historiskt påstående som berättigar folkmord. Det hjälper aldrig i det ånga loppet, om inte roten till problemet berörs. Det kan tyckas som en mindre detalj men går att kort förklara.

    Israel är etnonationalistisk apartheidkonstruktion det vet alla, som vilar på myten om ’rätten till självförsvar’ ”pga alla orättvisor som drabbat dom”..varav den värsta skulle vara ”holocaust”. Om påståendet, som israel vilar på, beläggs med utredningsförbud och med enorma resurser upprätthålls, hur ska en sådan situation bemötas och hur ska ett pågående folkmord kunna hejdas.

    Nu är ju en forskningsgranskning såklart redan igång, på codoh.com där 20000 sidor vetenskaplig text formulerats, men allt hade bara kunnat bli bättre utan förbudstvång, och 200 000 sidor till hade kunnat produceras, som en gång för alla hade bilagt ämnet..vilket inte verkar vara tanken alls..

    Så vad som hänt eller inte hänt är ju av högsta vikt, och situationen ska självklart därför inte omgärdas av förbudsgranskning. Så länge sekretesstämpeln upprätthålls är det först o främst denna som ska ifrågasättas (alla skumma förbud från politrukskapet ska såklart alltid ifrågasättas, ta bara det senaste vansinnet fr de ”8korrupta” i riksdan som la ner en brottsutredningen ang wallbonners medverkan eller icke medverkan på epsteinrotschild’partyna’, med hänvisning till ’rikets säkerhet’..Kan ju knappast bli mer korrupt).

    Extraordinära händelser och påståenden, framkallar extraordinära frågor. Vidare och det viktigaste; det lärs ut i skolan vilken har som målsättning ”Källkritisk analys och objektivt resonemang”, men där alltså eleverna inte får ifrågasätta… Ett dubbelt budskap som är svårt att försvara, inte ska försvaras och som är ett vuxensvek av värsta sort, mot våra ungdomar.

  8. Polske ’eu’ parlamentarikern, och ärlige politikern som han visat i många sammanhang, har ”delgivits misstanke om brott mot ”holocaust”..”, och fick sin politiska immunitet upphävd av ’polska åklagare’, så anklagelsen kunde delges. Då ska man komma ihåg att von leyen som satt och sms,d 100mdrs c19 kontrakt med pfizers sk vd, och sedan raderade dom, inte bara fick behålla sin immunitet för att undgå straffrätt…hon ’valdes’ också om, för att kunna fortsätta undgå åtal..

    Braun gjorde misstaget ((eller om det var medvetet vilket inte förvånar mig eftersom han är självuppoffrande smart och inte kommer trilla dit), för att få upp frågan på bordet om hur korrupt det är inom ’eu’ och i Polen)) i rekvisitfällan, dvs uttryckte sig om ”holocaust” runt de villkor i den polska hmf lagstiftningen som räckte för att delge misstanke..

    Som jag nämnt, det är inte intressant att ifrågasätta företeelsen ”holocaust”, utan varför och på vilket sätt det inte är tillåtet att ifrågasätta ”ett historiskt” påstående.

    NyaD idag

  9. Har folkmördarna satt sikte på att ockupera Cyprus?

    There is growing concern about Zionists buying up land and properties in Cyprus to create Jewish-only gated communities on this strategically located island in the Mediterranean Sea.

    This land grab has reportedly included a whole village on at least one occasion, which has apparently been turned into a Jewish-only enclave.

    This is the same playbook the Zionists used 150 years ago when they started buying up the land in Palestine and then only selling it to other Jews.

    This unwelcome Zionist invasion has prompted understandable opposition in Cyprus, where local people are asking what these aggressive land purchases are really all about.

    https://www.presstv.co.uk/Detail/2026/08/30/775345/Zionist-land-grab-in-Cyprus-repeat-of-Palestine

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here