
Moon of Alabama, den 7 oktober 2025
För några månader sedan diskuterade jag (Moon of Alabama) Emmanuel Todds senaste bok.

Red.: Jag har också diskuterat den: Västerlandets nederlag ?!
År 1976 förutspådde den franske antropologen Emmanuel Todd Sovjetunionens fall. I After The Empire, som först publicerades på franska 2001, förutspådde han USA:s (relativa) nedgång.
I sin senaste (och sista) bok, La Défaite de l’Occident (Västvärldens nederlag), beklagar han västvärldens oförmåga att skilja fakta från önskningar, vilket framgår av dess beteende under kriget i Ukraina. Nihilism, en brist på värderingar och acceptans av verkligheten, har angripit västerländskt tänkande:
Transideologi är därför, enligt min mening, en av flaggorna för denna nihilism som nu definierar västvärlden, denna drivkraft att förstöra, inte bara saker och människor, utan verkligheten.
Todd öppnade nyligen en substack där han publicerar tal och föredrag som han har hållit.
Todd har just publicerat ett nytt förord till sin bok där han belyser konsekvenserna av västvärldens nederlag i Ukraina.
Här är några utdrag med betoningar tillagda:
Jag har alltid varit fientligt inställd till USA:s och Europas russofobiska politik, men som västerlänning engagerad i liberal demokrati, fransman utbildad inom forskning i England, barn till en mor som var flykting i USA under andra världskriget, är jag förkrossad över konsekvenserna för oss västerlänningar av kriget som fördes utan förstånd mot Ryssland.
Vi är bara i början av katastrofen. En brytpunkt närmar sig, bortom vilken de slutgiltiga konsekvenserna av nederlaget kommer att utvecklas.
…
Jag fruktar nu att våra medier kommer att förvärra vår blindhet genom att inte kunna föreställa sig Rysslands förnyade prestige i resten av världen, som har utnyttjats ekonomiskt och behandlats med arrogans av västvärlden i århundraden. Ryssarna vågade. De utmanade imperiet och de vann.
Historiens ironi är att ryssarna, ett europeiskt och vitt folk som talar ett slaviskt språk, har blivit resten av världens militära sköld eftersom väst vägrade att integrera dem efter kommunismens fall.
…Jag kan här skissa en modell av västvärldens förskjutning, trots inkonsekvenserna i Donald Trumps, den besegrade amerikanske presidentens, politik. Dessa inkonsekvenser beror, tror jag, inte på en instabil och utan tvekan pervers personlighet, utan på ett olösligt dilemma för USA. Å ena sidan vet deras ledare, både i Pentagon och Vita huset, att kriget är förlorat och att Ukraina måste överges. Sunt förnuft leder dem därför till att vilja dra sig ur kriget. Men å andra sidan får samma sunda förnuft dem att inse att tillbakadragandet från Ukraina kommer att få dramatiska konsekvenser för imperiet vilket de från Vietnam, Irak eller Afghanistan inte hade. Detta är verkligen det första amerikanska strategiska nederlaget i global skala, i ett sammanhang av massiv avindustrialisering i USA och en svårligen åstadkommen återindustrialisering.
…
Imperial dynamik, eller snarare imperial tröghet, fortsätter att undergräva drömmen om en återgång till den produktiva nationalstaten.
I Europa är det militära nederlaget [i Ukraina] fortfarande dåligt förstått av ledarna.
…
Ovetande om omfattningen av det militära nederlaget vet de dock att deras egna ekonomier har förlamats av sanktionspolitiken, särskilt av avbrottet i deras tillgång till billig rysk energi. Att dela den europeiska kontinenten på mitten ekonomiskt var en handling av självmordsbenägen galenskap.
…
En negativ ekonomisk och social dynamik existerade före kriget och satte redan då västvärlden under press. Den var synlig, i varierande grad, i hela Västeuropa. Frihandel undergräver den industriella basen. Immigration utvecklar ett identitetssyndrom, särskilt bland arbetarklassen som berövas säkra och korrekt betalda jobb.
Mer djupgående är den negativa dynamiken i fragmenteringen kulturell: högre utbildning för stora delar av befolkningen skapar stratifierade samhällen där de högutbildade – 20 %, 30 %, 40 % av befolkningen – börjar leva bland sig själva, tänka på sig själva som överlägsna, förakta arbetarklassen och avvisa manuellt arbete och industri. Grundutbildning för alla (universell läskunnighet) har främjat demokratin och skapat ett homogent samhälle med ett jämlikt undermedvetet. Högre utbildning har gett upphov till oligarkier, och ibland plutokratier, stratifierade samhällen invaderade av ett ojämlikt undermedvetet. Den ultimata paradoxen: utvecklingen av högre utbildning ledde till en minskning av intellektuella standarder i dessa oligarkier eller plutokratier!
…
Kriget har höjt de europeiska spänningarna ett snäpp. Det utarmar kontinenten. Men framför allt, som ett stort strategiskt misslyckande, delegitimerar det ledare som inte kan leda sina länder till seger.
…
En av de intressanta dragen i Amerika idag är att dess ledare har allt svårare att skilja mellan interna och externa frågor, trots MAGA:s försök att stoppa invandringen från söder med en mur. Armén beskjuter båtar som lämnar Venezuela, bombar Iran, går in i centrala demokratiska städer i USA och sponsrar det israeliska flygvapnet för en attack mot Qatar, där det finns en enorm amerikansk bas. Varje science fiction-läsare kommer att i denna oroande lista känna igen början på en nedstigning till dystopi, det vill säga en negativ värld där makt, fragmentering, hierarki, våld, fattigdom och perversitet blandas.
Så låt oss förbli oss själva, utanför Amerika. Låt oss behålla vår uppfattning om insidan och utsidan, vår känsla för proportioner, vår kontakt med verkligheten, vår uppfattning om vad som är rätt och vackert. Vi bör inte tillåta oss att dras in i en huvudstupa rusning till krig av våra egna europeiska ledare, de privilegierade individerna som gått vilse i historien, desperata över att ha blivit besegrade, skräckslagna inför tanken på att en dag bli dömda av sina folk. Och framför allt, framför allt, låt oss fortsätta att reflektera över innebörden av saker.
Jag rekommenderar starkt att läsa, och reflektera över, hela essän.
Bli gärna månadsgivare!
Du kan också donera med Swish till 070-4888823.







Kriget mellan Ryssland och Ukraina.
EU redo att gå med på att använda frysta ryska tillgångar för att hjälpa Ukraina i kriget
Rysslands utrikesministerium avfärdar USA:s och EU:s nya sanktioner som kontraproduktiva och säger att Moskvas krigsmål ”förblir oförändrade”.
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj deltar i EU-ledarnas toppmöte i Bryssel, Belgien, den 23 oktober 2025 [Yves Herman/Reuters]
EU:s ledare träffas i Bryssel för att diskutera ytterligare stöd till Ukraina, inklusive användningen av ryska frysta tillgångar för att ge ett lån på 140 miljarder euro (163,27 miljarder dollar) till det krigshärjade landet, vilket väcker ilska från Moskva.
Europeiska rådets ordförande Antonio Costa välkomnade Ukrainas Volodymyr Zelenskyj till torsdagens toppmöte som en ”framtida medlem” i blocket och meddelade att ett ”politiskt beslut” skulle fattas om planen att använda kontantsaldon från frysta ryska centralbankspapper för att täcka Kievs finansieringsbehov 2026 och 2027.
Sveriges statsminister Ulf Kristersson sade att han såg ett ”brett stöd” för åtgärden. Hans finska motsvarighet, Petteri Orpo, sade att han hoppades att EU-kommissionen snart skulle komma med ett konkret förslag, så att tillgångarna skulle vara tillgängliga nästa år.
Men Belgien, hem till Euroclears värdepappersförvarare som innehar den största delen av frysta tillgångar – värda cirka 225 miljarder dollar – uttryckte tvivel om dess laglighet.
– Jag har inte ens sett den rättsliga grunden för beslutet än, sade Belgiens premiärminister Bart De Wever till reportrar när han anlände till toppmötet. Han sade att hans land skulle ”stoppa beslutet” om Belgiens krav inte uppfylldes.
– Jag delar den belgiske premiärministerns oro men är övertygad om att vi kommer att ta ett steg framåt, sade Tysklands förbundskansler Friedrich Merz till reportrar.
EU:s höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik Kaja Kallas sade att blocket är redo att arbeta på en mekanism för att se till att Belgien får de rättsliga garantier som landet söker. Riskerna på ryska tillgångar måste delas, sade hon.
Al Jazeeras Hashem Ahelbarra rapporterade från Bryssel att länderna var ”på gränsen” till att göra ett tillkännagivande, men hänvisade till gräl om huruvida Kiev ska använda lånet för att köpa europeiska eller amerikanska vapen.
– Tyskarna, fransmännen och italienarna sa: ”Om vi frigör de pengarna måste de gå till europeiska vapentillverkare som ska användas för att gynna Europa också”, säger han.
En högt uppsatt tjänsteman i Zelenskyjs administration sa till nyhetsbyrån Reuters att Ukraina behövde pengarna i slutet av året och självständighet över hur de ska spenderas.
Anmäl dig till Al Jazeera
Få aviseringar om senaste nytt i realtid och håll dig uppdaterad med de viktigaste rubrikerna från hela världen.
E-postadress Abonnera
Genom att registrera dig godkänner du vår integritetspolicy
Putin gör uttalande om ”uppskjutet” toppmöte mellan Ryssland och USA
23 okt 2025 att idén om ett möte i Budapest ursprungligen föreslogs av Donald Trump.
Den ryske ledaren erkände att det skulle ha varit ett misstag att närma sig toppmötet utan de nödvändiga förberedelserna, och antydde att ett möte fortfarande skulle kunna äga rum vid ett senare tillfälle. Putin betonade att dialog alltid är bättre än konfrontation, gräl och att kriget fortsätter.
Putin beskrev sanktionerna som ett ”ovänligt steg” som inte främjar relationerna mellan Ryssland och USA. Han påminde också om att Trump införde flest sanktioner mot Ryssland under sin första mandatperiod. Samtidigt konstaterade han att de nya restriktionerna inte kommer att ha någon betydande inverkan på den ryska ekonomin.
Putin uppgav också att de amerikanska sanktionerna är ytterligare ett försök av Washington att sätta press på Moskva och betonade att ”inget land som respekterar sig självt någonsin gör något under press”.
Han antydde också att det finns vissa personer i den amerikanska regeringen som har uppmuntrat Trump att begränsa rysk oljeexport, och uppmanade människor att tänka på vem dessa människor faktiskt arbetar för.
Putin betonade att Ryssland och USA faktiskt skulle kunna samarbeta på många områden om de rörde sig bort från påtryckningstaktik och övergick till seriösa samtal om den långsiktiga framtiden.
Den ryske presidenten varnade också för att Rysslands svar på en ukrainsk attack med USA-tillverkade Tomahawk-missiler skulle bli ”mycket allvarligt, om inte överväldigande”. Att förse Kiev med sådana långdistansvapen skulle vara ett ”upptrappningsförsök”, sa Putin.
Jag ger dig alla rätt genom mina studier.
En stor eloge till dig Ivan.
https://www.rt.com/news/626887-rt-world-leaders-ai-honest/
Ett tecken i tiden på det västerlandets nederlaget är även detta. Tysklands ”utrikesminister”, en viss Johann Wadephul tvingades avbryta ett planerad resa till Kina. Kinas utrikesminister Wang Yi hade annat viktigt att ta hand om än att spendera tid på en sketen minister från ett sketen land och en före detta ekonomisk makt, helt enkelt.
Financial Times sa äntligen det som alla visste, men inte vågade säga högt: Tyskland kollapsar och EU har bidragit till att knuffa landet över klippkanten.
Stålverk stänger. Bilfabriker krymper. Företagsledare är öppet rasande. Den så kallade ”Europas sjuka man” är sjuk igen, men den här gången är sjukdomen inte ineffektivitet. Det är ekonomiskt självmord som planerats av icke folkvalda EU-eliter och genomförts av lydiga marionetter som Friedrich Merz.
Merz vill ha 500 miljarder euro för att rädda industrin, men från vad? Från den politik som hans parti stött. Tysklands produktion rasar. Energipriserna är ohållbara. Byråkratisk strypning dödar investeringarna och allt medan Merz slår på trumman för ett evigt krig i Ukraina.
Vad var Berlins livlina: Nord Stream, sprängd, saboterad med en axelryckning medan Bryssel och NATO åberopade tystnadsplikten. USA må ha gynnats, men bödeln stod i Bryssel. Ursula von der Leyen och eurokratkasten ledde anfallet: avindustrialisera Tyskland, sanktionera Moskva och skicka stridsvagnar till Ukraina medan den tyska arbetaren får betala notan. För vad? Kiev skulle alltid förlora.
Ändå kräver EU-eliten mer tribut, fler vapen, fler fabriker som stängs, mer smärta, och nu? Tysk stålproduktion har minskat med 12 % 2 miljoner färre bilar tillverkade än 2017, gröna avgifter och gasransonering. Amerikanska tullar slår mot Tyskland medan Berlin förblir tyst.
Resultatet: revolt.
I Nordrhein-Westfalen, som en gång var CDU:s kärnland, växer nu AfD. Tyskarna vaknar upp. De ser vem som urholkat deras ekonomi. Det var inte Ryssland. Det var deras egna ledare i Bryssel och Berlin, som marscherade i takt med Davos trummor.
Tyskland ”testar inte Europas tålamod”. Europas eliter testade Tysklands gränser och de bröt dem.
Källa: NewsVoice
Är djupa staten i kris? Anar den dess slutgiltiga kollaps om den fortsätter så som den hållit på med mot Kina (agera krigisk och destabilisera)? Det är ett slags erkännande av att väst har förlorat i så fall.
”RAND think tank, famous for its influential policy papers which have shaped US-Russian relations, has released an eye-opening call for a change of course on China. This comes by way of the latest Trump-China escalations which, it appears, have greatly worried insiders of the ‘deep state’ system; enough so that for once they have begun swallowing their pride and envisioning a calmer, more placating approach toward China so as not to upset the global status quo too much.”
https://simplicius76.substack.com/p/rand-urges-for-major-chinese-re-think