Grönland “Europeiska ledare har en ryggrad som överkokt spaghetti”

18

Tourisme. Découvrez en images les splendeurs du Groenland

Trump kräver kontroll över Grönland.

Pål Steigan skriver om Grönlandsfrågan i https://steigan.no/2026/01/europeiske-ledere-har-ryggrad-av-overkokt-spaghetti/

Red.: Vi har nyligen hört hur Miller, Trumps Grönlandsman ifrågasätter Danmarks rätt till Grönland (men inte USA:s rätt till Hawaii). Enligt morgonnyheterna tonar utrikesminister Rubio ned talet om att inta Grönland med våld. Han talar i stället om att köpa Grönland. De europeiska ledarnas reaktioner i Grönlandsfrågan har fått Pål Steigan att reagera.

Nedan en artikel av Pål Steigan – 6 januari 2026.

Donald Trump har, som bekant, gjort anspråk på Grönland. Det satte hans europeiska “allierade” på prov – ett test de klarade med glans. Förutom Danmark och Grönland själva har inga europeiska ledare kategoriskt fördömt Trumps anspråk. Och ingen har krävt ett krismöte i Nato eller krävt att Artikel 4 ska aktiveras.

Artikel 4 i Atlantfördraget i Nato anger att “parterna ska samråda med varandra närhelst en av dem anser att någon parts territoriella integritet, politiska oberoende eller säkerhet är hotad”.

Mette Frederiksen

Premiärminister Mette Frederiksen har kallat det “absurt” och “hot mot en nära allierad”, betonat att USA “inte har rätt att annektera” Grönland och bett Trump att “stoppa hoten”. Hon har pekat på Natos artikel 5 och befintliga försvarsavtal.

Av vad hon säger kunde hon ha krävt samråd enligt artikel 4. Men inte en enda gång har hon gjort det.

Grönlands statsminister Jens-Frederik Nielsen har kallat uttalandena “respektlösa”, “annekteringsfantasier” och “helt oacceptabla”, med budskapet “nog är nog” – Grönland är inte till salu och kommer att bestämma sin egen framtid.

Resten av de europeiska ledarna har gjort uttalanden som visar deras vanmakt och undergivenhet.

Keir Starmer

Storbritannien: Statsminister Keir Starmer har sagt att “Grönlands framtid endast bör avgöras av Grönland och Danmark”.

Frankrike: Har uttryckt solidaritet med Danmark och betonat att Grönland tillhör dess folk.

Sverige: Statsminister Ulf Kristersson har stöttat att endast Danmark och Grönland bestämmer över territoriet.

 

Norge: Statsminister Jonas Gahr Støre har gett “tydligt stöd” till Danmark.

Finland: President Alexander Stubb har “stöttat Danmarks suveränitet”.

Inget land utanför Europa har enligt tillgängliga källor hittills i januari 2026 offentligt tagit avstånd från Trumps krav.

X

Kort sagt har inget europeiskt land fördömt kravet, förutom Danmark, och ingen har krävt ett krismöte med NATO.

Med ett enda brutalt slag har Trump visat världen att det inte finns något betydande motstånd i “alliansen” mot hans krav. Det spelar ingen roll vad de säger senare. De har visat att de är fegisar.

De har visat Donald Trump att han inte har något att frukta från dem. Om du viker ned blicken mot Don Corleone har du redan förlorat.

Med ett enda, avsiktligt brutalt slag – eskaleringen omedelbart efter Venezuela-operationen, Katie Millers (se här, ö.a.) “Soon”-karta, Trumps “vi behöver absolut Grönland” och vägran att utesluta våldsanvändning – har han tvingat fram det ultimata beviset på alliansens verkliga “styrka och sammanhållning”.

Och svaret är kristallklart: Det finns inget betydande motstånd.

  • Danmark och Grönland har stått på barrikaderna med skarpa ord.
  • Europa har levererat en enhällig kör av solidaritetsuttalanden.
  • Men ingen har lyft ett finger som faktiskt kostar något.
  • Ingen har krävt ett krismöte med NATO.
  • Ingen har hotat med konsekvenser.
  • Ingen har ens aktiverat Artikel 4.

Trump har visat världen – och viktigast av allt, sig själv – att han kan säga och hota vad han vill om en NATO-medlems territorium utan att alliansen som helhet reagerar med något annat än verbalt ogillande. Han har bevisat att Europa är villigt att svälja nästan vad som helst så länge det inte tvingar dem att konfrontera USA direkt.

På CNN hade vi följande utbyte mellan nyhetsankaret Jake Tapper och Stephen Miller, Vita husets biträdande chef för politik och inrikes säkerhet (och make till Katie Miller, ö.a.).

Jake Tapper: Kan ni utesluta möjligheten att USA kommer att ta Grönland med våld?

Stephen Miller: Grönland borde vara en del av USA. Med vilken rätt gör Danmark anspråk på kontroll över Grönland? USA är NATO:s makt.

Jake Tapper: Så ni kan inte ta bort militär makt från bordet?

Stephen Miller: Ingen kommer att strida militärt mot USA om Grönlands framtid.

X

USA kan komma att ta Grönland och ingen kan hindra dem

När det gäller Danmark är deras oro för Grönland och grönlänningarna hycklande. Danmark är en kolonialmakt och när USA har Thule Base (numera Pituffik Space Base) var det något som beslutades i Köpenhamn 1951 utan att en grönländare hade något att säga till om.

När basen skulle utökas 1953 tvångsförflyttade danska myndigheter cirka 116–130 invånare (ca 26–30 familjer) från bosättningen Uummannaq (Pituffik/Dundas) cirka 100–130 km norrut till Qaanaaq. De fick bara några dagar på sig att packa ihop, och många hus brändes ner efteråt.

Flyttningen skedde utan samtycke, och det drabbade jakt- och fångstområdena hårt. Danska myndigheter beskrev det då som “frivilligt”, men senare rättsfall (bland annat i danska Högsta domstolen 1999 och 2003) bekräftade att det var tvång och olagligt ingripande.

De enda som har moralisk rätt att bestämma Grönlands öde är invånarna i Kalaallit Nunaat, Grönland, och européernas förräderi har försatt dem i en svår position.

Ingen kan hindra USA från att ta kontroll över Grönland och det ger USA många kort på handen. De behöver inte göra det militärt, men de kan göra det med en kombination av maffiapolitik och mutor. Eller uttryckt så här: ”Ni har nu sett att ingen kommer att hjälpa er, så motstånd är meningslöst. Tänk om ni tittar på de ekonomiska villkor vi kommer att ge er?” Trump kommer att fråga sina rådgivare: Vad kostar en grönländsk politiker? Hur mycket kan vi investera?

Det är inte svårt för USA att överträffa vad Danmark för närvarande avspisar Grönland med.

Danmarks årliga blockbidrag är cirka 4,3 miljarder danska kronor (cirka 600–650 miljoner USD), vilket är över hälften av Grönlands offentliga budget.

Ett amerikanskt ”erbjudande” med massiva investeringar i infrastruktur, mineralutvinning och direktstöd skulle potentiellt kunna överträffa det många gånger om – och göra USA-kontrollerad ”självständighet” frestande för en del.

X

Den allmänna opinionen är orubblig mot amerikansk kontroll: En opinionsundersökning från januari 2025 (Verian för Berlingske/Sermitsiaq) visade att 85 % av grönlänningarna inte vill bli en del av USA, endast 6 % stödde det och 9 % var osäkra.

De flesta vill ha självständighet från Danmark (56 % ja i en hypotetisk folkomröstning), men inte på bekostnad av levnadsstandard – och absolut inte som ett amerikanskt territorium eller en amerikansk stat.

Men européerna har visat dem att de inte kommer att ha något stöd om det kommer till den hårda vägen.

Och NATO är nu dödare än Monty Pythons “Norwegian blue”.

Video

Relaterat.
Den stora Trump-bluffen mot Venezuela: oljans geopolitik förklädd till kamp mot narkotika.
Valet i Venezuela: Ledare i USA och andra länder kallar det för bedrägeri, men amerikanska valobservatörer stöder resultaten
FN-rapportör: Sanktionerna mot Venezuela dödar människor och förstör ekonomin.
SvT:s Agenda
Valobservatörer: EU:s kritik av bra presidentval i Venezuela är falsk.
Margot Wallströms på offensiv för demokratin och mot demokratiskt valde Maduro i Venezuela. Hyckleri i kvadrat?
Stor valseger för Maduro i valet i Venezuela. Vad skriver media?
Val i Venezuela och USA.
Valet i Venezuela i december 2020.
FN: ”Sanktionerna mot Venezuela är ett brott mot internationell rätt”
Washington Post skriver om Juan Guaidós stöld av Venezuelas tillgångar.
USA:s sanktioner har dödat tiotusentals människor i Venezuela. Margot Wallström spär på.
FN-rapportör: Sanktionerna mot Venezuela dödar människor och förstör ekonomin.
SvT:s Agenda
Valobservatörer: EU:s kritik av bra presidentval i Venezuela är falsk.
Margot Wallströms på offensiv för demokratin och mot demokratiskt valde Maduro i Venezuela. Hyckleri i kvadrat?
Stor valseger för Maduro i valet i Venezuela. Vad skriver media?
Val i Venezuela och USA. ( Svensk-kubanska: Det nedtystade valet i Venezuela. Och varför socialisterna vann.)

Bli gärna månadsgivare!

Du kan också donera med Swish till 070-4888823.

Föregående artikelModiga Susan Lindauer – internerad visselblåsare om 9/11, Irakkriget och Patriot Act
Nästa artikelMakten styr – Venezuela, USA och världen
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

18 KOMMENTARER

  1. Vi står på hela den euro-asiatiska kontinenten inför numera öppna, aggressiva hot och utfall från de amerikanska Förenta staterna i allt tilltagande geopolitisk, rentav panikartad kris. Och det är allvar.

    Det har nått så långt i vår tid just nu, att det märkliga fenomenet uppstått att de tre stora aktörerna, ekonomiska och/eller militära på den euro-asiatiska kontinenten numera har en gemensam problemnämnare; nämligen den allt farligare makten i Washington.

    Detta borde nu i vår tid under svår vånda, men med en nyare öppensinnad inställning, att Europa, Ryska federationen och Kina bör samarbeta, om än till en början dolt, diplomatiskt och realpolitiskt för att uppnå gemensam geopolitisk styrka och samförstånd; en euro-asiatisk stabilitetsaxel.

    Vi måste helt enkelt tänka om, öppet och klart. Vi kommer alltid att vara grannar, och den europeisk-kinesiska ekonomiska axeln är den både ömsesidigt såväl största som viktigaste i världen, och mellan Europa och Asien ligger det ryska territoriet.

    Tiden har blivit så ”akut mogen” att europeiska, ryska och kinesiska aktörer borde överlägga gemensamt inför det nu än större hot som växer fram bland de mycket farliga krafterna Washington släpper lös.

    Det torde vara en helt ny diplomati och realpolitik som passar alla parter långsiktigt mellan Lissabon över Vladivostok till Shanghai.

    En ny amerikansk hot- och våldsepok bör leda till en ny integrerad diplomatisk och ekonomisk euro-asiatisk epok av gemensam säkerhet. Och den frukten har nu mognat. Europa bör lära av diplomatins giganter som Metternich, Talleyrand och Mazarin: ta helt nya steg mot en kontinent för enat samförstånd.

  2. USA skaffar sig “lebensraum” och säger öppet att USA är den överlägsna nationen som med våld gör precis vad Führer Trump behagar. I utrikespolitisk mening är nazismen rekonstruerad i USA. Inrikespolitiskt har det inte gått så långt ännu, men tendenserna finns där, både i USA och Europa.

    Om våra egna politiker inte kan reagera med kraft emot detta så måste riksdagshuset saneras, men svenska folket verkar inte alls ha insett detta. Således riskerar vi samma högerextrema utveckling här och den svenska överheten lär knappast ändra inriktning på grund av Grönland.

    Sveriges skamliga medlöperi med Hitlertyskland ser ut att upprepas med USA.

    Hoppet står till resten av världen, den utanför imperiets kontroll. Det betyder i första hand Ryssland och Kina och det betyder sannolikt att öppet krig mot nazismen blir mycket svårt att undvika.

    • Jag såg en film i går på Youtube om den svenska överklassens flirtande med Nazistpartiet och dess högre ledare. Flygaresset Herman Göring gifte sig med en syster till en svensk adelsman. Tyvärr dog hon senare och Göring gifte om sig.
      Jag tror till och med det svenska kungahuset var inblandade.
      Detta var före krigsutbrottet och Nazisternas terrordåd.
      Allteftersom massakrer och och den tyska terrorn uppdagade blev Sverige något mer tveksamt.
      Men den svenska adeln var mäkta imponerad av Nazisternas imponerande militära styrka.
      Det var något att avundas och se upp till.

      Sveriges koppling till de tyska Nazisterna kanske borde belysas mera?
      Det lät så i filmens kommentarer i varje fall. Många tyckte det var intressant.

    • Fast ärligt talat Anders så är ju de uttalanden vi hört de senaste veckorna diplomatiskt sett ganska rejäla gränssättningar mot trumpismen, om man läser mellan raderna. De ordval som idag uttalas mot Washington från många europeiska håll är faktiskt sådana som aldrig tidigare yttrats mot Washington av de förr mest lojala europeiska länder.

      Jag tror ärligt talat att Washington agerar på detta sätt långsiktigt för att faktiskt i längden lämna såväl Nato, världshälsoorganisationen WTO och Förenta nationerna.

      Konsten i dessa dagar är nog inte vad som sägs exakt, utan vad som faktiskt inte sägs.

      De amerikanska mestadels fascistiska konservativa av idag tror de kan vinna racet mot både Europa och Kina ekonomiskt och geopolitiskt, och det är naturligtvis omöjligt.

      Den stora frågan är om på sikt Europa, Ryssland, Kina och resten av euro-asiatiska regionen kan inse detta, och samtidigt. Kineserna går nog att resonera med, men knappast dagens putinstyre.

      Något som totalt inte uppmärksammats överhuvudtaget dessa dagar, är att Irland sänt en delegation till Beijing för att förbättra de europeisk-kinesiska relationerna.

      • Johan
        Och varför skulle vi bry oss om bjäbbande knähundar i Europa?
        Det Trump gör är en direkt parallell till Hitlers prat om lebensraum och det finns verkligen ingen anledning att sminka den grisen.

  3. Där är så oerhört mycket att säga om sionisttrashet, att ‘man knappt vet var att börja’ (jodå visst går det även om de konstant samlar på hög, bara följa spåren som sagt). Med sionisttrashet menas alla “israhellfirsters”, o även de samlar sig på hög, vad ‘City’washingtontelahellbryssel’nordiska’spineless än ‘dementerar’. Fd Nordens ‘regeringar’ är ett sällskap av spineless trashiga landsförrädare. Punkt slut. O det är bara Folket som kan ändra på det. Det är folket som är Norden. Det är folket som är Europa. Det är folket som är Västra halvklotet. Dags å sätta emot, visa vad intellektuell kapacitet är (det de försökt förstöra med c19, o fortfarande gör med klorifierat vatten..i många länder..”poison the well”). ‘City’ ‘makthavarna’ är the most spineless, minsta lilla intellektuellt motsånd o de skakar i sina psykopatiska grundvalar. Våld är inte nödvändigt. The spineless’ är rädda, feg, urgröpta. Det enda de kan är att städsla landsförrädare. Fear works, o det ska de känna av.

  4. Det handlar om mer än mod. Det handlar om att veta vad som pågår i makthänseende.
    Beträffande USAs makt att, med stöd av lagen, plocka av oss allt vi tror vi äger, se David Rogers Webb’s The great Taking
    Följande är ett utdrag därifrån så ni får en känsla för vad det går ut på.

    “Frågeformuläret från Legal Certainty Group från 2006 var en del av processen att identifiera dessa “problematiska” jurisdiktioner. Sverige och Finland flaggades för att ha lagar som skyddade investerarägande för effektivt.

    Inom åtta år hade båda ländernas system omvandlats. Euroclear – grundat av Morgan Guaranty Trust Company i New York, som nu verkar enligt belgisk lag – förvärvade den nordiska värdepapperscentralen (NSC) år 2008 och tog därmed kontroll över de finska och svenska värdepapperscentralerna. EU:s förordning om värdepapperscentraler från 2014 föreskrev kopplingar mellan nationella värdepapperscentraler och internationella värdepapperscentraler, vilket möjliggjorde gränsöverskridande förflyttning av säkerheter.
    [Min anm:2014 inträffade som ni vet kuppen i Kiev varefter etablissemanget har uppfört sig på ett anmärkningsvärt sätt]
    Webb spårar de specifika rättsliga förändringarna i Sverige. År 2014 bemyndigade ändringar i svensk lag den lokala värdepapperscentralen att överföra den juridiska kontrollen över kundernas tillgångar till ICSD utan kundens vetskap eller godkännande, förutsatt att motparten var ett reglerat finansinstitut. Lagen anger att normala restriktioner för avyttring av kundernas tillgångar “inte gäller” när motparten står under finansiell tillsyn.

    Svenska medborgare kan inte längre inneha svenska statsobligationer i Sverige med äganderätt skyddade från mellanliggande insolvens. Webb flyttade till Sverige 2009 specifikt för att inneha svenska statsobligationer med äganderätt. År 2014 existerade inte den möjligheten längre”

    Unbecoming diskuterar ämnet och har en mer optimistisk vinkling än Webb
    https://unbekoming.substack.com/p/the-great-taking-reconsidered

    • Hmm, “the great taking”..men var det inte den boken jag refererade till för något år sedan, men som..refuserades.. Hursom, det viktiga är är att inte skilja på “makten” o “penningmångleriet”. Det är ett o samma

  5. Vad har det här med “nazismen” att göra. Om Kina anfaller Taiwan är det också ett uttryck för Führer Xi Jinping?

    • Enligt FN och USA är Taiwan en del av Kina. “1683 blev ön en del av Kina” Wikipedia.

      “1971
      USA erkände Taiwan som del av Kina under 1971, när Folkrepubliken Kina tog över FN:s plats och fastställde att Taiwan inte var en självständig stat utan en del av Kina. Denna resolution bekräftade Kinas ställning till vara den enda legitima representanten för Kina i FN.” Wikipedia.

      • Det är absolut så. Den allmänna okunnigheten kring vad ön Taiwan står för är nämligen kompakt jorden runt. Folkrepubliken Kina vann med stor kvalificerad majoritet också omröstningen i FN:s Generalförsamling i början på 1970-talet att det finns bara ETT Kina. Ön Taiwan får inte utropa sig separat som självständig nation och stat, och det är faktiskt en absolut del av internationell lag. Det finns som bekant inga ”Taiwan-ambassader” i världen, och de numera cirka 13(?) länder som enbart har kontakt med ”Republiken Kina”(som är Taiwans eget officiella namn) är Vatikanstaten, Paraguay(som lär ha varit på väg att skifta -om de nu inte redan gjort det?) och några tiotal öriken i Stilla havet, jag har för mig att det är Nauru och några fler. Dessa brukar -liksom en slump- också alltid rösta för Israel i alla FN-omröstningar.

        Det finns formellt inga hinder i internationell lag att Kina idag inkorporerar ön Taiwan i sitt regerande territorium; de förra engelska respektive portugisiska kolonierna Hong Kong och Macao var i helt annan juridisk status internationellt, eftersom de var erkända i världen som ”utländska”, men däremot aldrig erkända som det, av någon statsversion av Kina.

        Det allra märkligaste med ön Taiwans ”konstitution” är att de har långt större ”storkinesiska” territorialanspråk än Beijing självt; förutom att ön anser att de skall styra hela Fastlands-Kina, anser också Taiwan att också hela (yttre) självständiga Mongoliet (sedan c:a 1920), ryska Tyva/Tuva-regionen och likaså många landflikar runt hela dagens Kinagräns; från Pakistan, Indien, Nepal, Bhutan, Vietnam till Korea är deras kinesiska territorier – det är en mycket märklig ”Taiwan-lista” på dess anspråk, som alltså är rejält större än ”dagens Kina”. Dessa basfakta kring vad Taiwan själv ser sig som nämns aldrig offentligt i några medier, än mindre att landet faktiskt också heter ”Republiken Kina”. Jag brukar själv aldrig tro på någon medial konspirologi eller avsiktlig generell censur, men om kunskapen kring Taiwan och dess politiska självbild och anspråk är media jorden runt helt tysta.

        Jag tycker vi skall överhuvudtaget vara försiktiga och kalla allehanda politiska företeelser i dagens värld för ”nazistiska”. Det bör i sig vara koncentrerat till Tyska (tredje) riket 1933-1945 och de politiska ideologiska rörelser som exakt anser sig ärvt just det exakta politiska och ideologiska arvet, dess ståndpunkter och symboler; annars bör de kallas för antingen det mer vida teman som fascistiska, högerextremistiska och ultrakonservativa etc., som de nu kan utgöra. Att kalla hårdföra och våldsamma konservativa högerrörelser konstant hit och dit för allehanda ”nazistiska” bara förvillar klara analyser och exakt historisk liksom samtida diskussion.

  6. Ett minor tillägg..handlar egentligen inte aalls om “isrhellfirsters el washingtonfirsters el brusselfirsters el LondonCity firsters..handlar baara om ‘City’firsters. All the spineless are slaves to..’City’shitters, the ‘city of london’ in the midst of London City..incredible n brittons (ye 20% knows) don’t know

    • Nå PZ, hur står det till idag?

      Kan du möjligtvis uttrycka dig igen något mer exakt i ordens rätta läsbara ordning och förståelig mening på det svenska språket?

  7. Trumpeten kommer att beslagta Grönland. Det finns absolut inget som samling europeiska chihuahuas kan göra för att stoppa Trumpeten, förutom att yppa “snälla Daddy Trump gör inte det”.

    Danmark och Europa lär bekanta sig med hur det känns att vara på mottagaränden av de mäktigas batong, alltså vad Might is Right principen betyder i praktiken och hur mottot “Our way or the Highway” utspelar sig. Som bekant den ledsagar jo den så omtalade västerländska regel baserade ordningen, den gav väst rätten att förstöra vad som helst, när som helst hur som helst.

    • Jag tror att om USA annekterar, eller köper, Grönland så kommer Danmark och Europas politiker vända det till något mycket bra.
      Det blir ett väldigt smidigt sätt att inte tappa ansiktet när de samtidigt fördömer Ryssland för att annekterat halvön Krim och med våld tagit territorier i Donbass östra Ukraina trots det är Rysk jord bara för något hundratal år sedan tillhörigt Ryska Imperiet och har en rysktalande och ryskättad befolkning.
      En folkrätt är alltid bra om man kan tolka den till egennyttan.
      Allt handlar om vem som skriver reglerna.

  8. Haha, de fega EU-politikerna är livrädda för att kidnappas själva av USA och vågar inte kritisera Trump vilket man minsann vågade innan han blev återvald, då var det ingen hejd på kritiken och tro mig det är inget som Trump glömt! Deras “ryggrad” är inte ens som överkokt spaghetti den saknas helt! Helt enkelt fega kräk och hycklare i elitdivisionen…

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here