Hur kriget i Ukraina rapporterades i medier

15
Bild från Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1345643

Här presenteras en Mastersuppsats Media objectivity in the war-time western news reports. Master Thesis av Henry O Fisher på Södertörns högskola, Institutionen för kultur och utbildning, Medie- och kommunikationsvetenskap på 2023 (på Engelska). Självständigt examensarbete. Avancerad nivå (masterexamen (två år)), 20 högskolepoäng / 30 högskolepoäng

Sammanfattning (mina markeringar med fet och kursiv, ö.a.)

Denna studie syftar till att identifiera om journalistisk objektivitet äventyras i bevakningen av det rysk-ukrainska kriget och hur olika mediebias-metoder införlivas i nyhetsrapportering. Den ger en kritisk analys av skildringen av motstridiga sidor av konflikten i västerländska mainstreammedier, och undersöker hur ”vi” kontra ”de”-narrativ konstruerades och hur den producerade diskursen överensstämmer med principerna för fredsjournalistik. Studien använder en kombination av kritisk diskursanalys, semiotiska och narrativa analysmetoder samt kvantitativ innehållsanalys för att uppnå sina mål. Genom att analysera innehållet i tolv artiklar från BBC och CNN, publicerade över två distinkta tidsramar, avslöjas att västerländsk mediebevakning oproportionerligt representerar det ukrainska perspektivet, med den ryska ståndpunkten i stor utsträckning marginaliserad eller stereotypiskt karaktäriserad.

Resultaten tyder på att västerländska medier också normaliserar eller trivialiserar nynazistiska organisationers roll i konflikten samtidigt som de tonar ner potentiella krigsbrott begångna av den ukrainska sidan. Kvantitativ innehållsanalys av 99 artiklar enligt kriterier anpassade från Galtungs modell visar en märkbar dominans av krigsjournalistik över fredsjournalistik, vilket sprider splittrande berättelser. Jämförande resultat för varje digital kanal tyder på att BBC antar en mer aggressiv krigsjournalistisk metod än CNN. Forskningen förespråkar en kritisk reflektion över mediebevakningen, utmanande av mediefördomar och en strävan efter en mer balanserad, fredsorienterad skildring av konflikter.

Hela texten (105 sidor): Media Objectivity and Bias in Western Coverage of the Russian-Ukrainian Conflict

Föregående artikelDrygt 80 år efter invasionen i Frankrike firades åter D-Day. Vad avgjorde det onödiga Andra världskriget?
Nästa artikelVänsterpartiets uteslutningar – Vad säger AI?!
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

15 KOMMENTARER

  1. Allt det som sionist medier rapporterade och rapporterar om kriget mot Ryssland med Ukraina som murbräcka, är rena rama lögner och inget annat.

  2. I en nordisk och skandinavisk humanistisk och politisk världsbild förblir alltid en stormakt som angriper aggressivt och invaderar ett mindre land, son en synnerligen brutal och ondskefull aktör, av social-moraliska orsaker; till exempel som Nazi-Tysklands angrepp på Norge och Danmark 1940 eller USA:s överbrutala krigföring mot Vietnam och Indokina på 1960- och 70-talen.

    Att dagens ryska diktatur framstår så brutal som de nazistiska våldsdåden på 1940-talet förminskas inte heller av hur putinregimen behandlar sina EGNA soldater så ofattbart brutalt och hänsynslöst, som jag måste påstå inte ens nazisterna behandlade sitt eget ”tyska soldatmaterial”, gör bilden än mer ondskefull.

    Det kommer ta (väldigt) många decennier för en rysk nation och rysk kultur att tvätta bort allt detta och genomgå en egen katharsis för att återkomma som en normal, mänsklig stat – och det, då ändå för av flera av oss som älskar rysk historia och rysk kultur, och inte vill se hur det ryska folket skadas och plågas heller.

    Så illa är det. Putinismen håller på att bli den nazism som våra farföräldrars generation såg på som just nazismen som ren ondska; och den bilden lever kvar än idag, hos oss, 80-90 år senare. Däri ligger tyvärr den närmast omöjliga framtida ryska utmaningen att tvätta bort denna brutala fascistiska neoimperialism. Den är dyster för rysk del, dessvärre. Jag är den första att beklaga, ty jag lider ÄVEN med det ryska folket dessa år, som alltid glöms bort i detta faktiskt helt onödiga krig, då vi språkligt kan se in i den kulturen utan tolkar och har familjemedlemmar och vänner inuti den brutala angriparen. Hur detta skall kunna läka, ser jag som en obegriplig gåta.

    • Det låter som DE N verkligen tror på den första av de sedan sju företeelser som anses normala i Ryssland men fullständigt galna i alla andra länder.
      Trots att det från Dannil Orain bara var menat som ett skämt.
      (Dannil lämnar detta ämne utanför videon men var tvungen att göra något p.g.a alla kommentarer han får som tycks tro det.)

      ”7 things that are normal in Russia but crazy in any other place”
      https://www.youtube.com/watch?v=ockqwnDOqUg

  3. Alltså! Man kan knappast läsa någonting av den illvillige nazi-kramaren ”Denauclers inlägg”, utan att få spader.
    Det går självfallet inte att jämföra USA:s våldshegemoni i andra delar äv världen, med den Ryska försvarsdoktrinära skyddsmekanismen mot Natos dominerande militära utvidgning och truppuppbyggnad med vapenleveranser efter Nazi-kuppen i Ukraina och andra närliggande länder.

    Det är genomgående att ”De N” endast kommenterar här enbart för att försöka förvilla läsare med djupgående Lögner och obekräftade påståenden och utsagor utan grund. Men han kanske gör nytta som Irritationsmoment för att väcka debattlust? Frågan är på vems uppdrag han kommenterar?
    Det torde knappast vara någon på denna blogg som köper ”De N:s” trams. Troligtvis svärmar han här på bloggen enbart för att vara en irriterande spyfluga, som njuter av att lägga sina ruttna ägg och förpesta, bland andras värdefulla nyttigheter här att konsumera.
    Jag tänker att ”De N”självfallet inte kan undgå att få självbekräftelse på att han har fel i nästan allt han skriver, men publicerar sig likväl som uppblåst besserwisser och fåntratt och dessutom tycks njuta av det. Märkligt fenomen !

    • De N eller DN, är det samma sak kanske? Budskapet är iallafall detsamma. Europa och Européer är mänsklighetens vackraste blomma. 400 år av kolonialism, Slaveri, rasism, folkmord och perverterat barbari spelar ingen roll. Europas ”värderingar” är likafullt överlägsna. Slaver, Asiater och Afrikaner är outvecklade djur som enligt EU:s förre utrikeschef Josep Borrell lever i djungeln och måste kontrolleras och hållas i schack av oss sofistikerade Européer.

      Detta är i all praktisk mening en vit-makt lära och den vita rasismens och kolonialismens/imperialismens själva fundament.

      • Det var en bra kommentar och ett budskap och argumentation som alltid bör finnas i bakhuvudet redo att användas och särskilt nu inför för höstens allmänna val.

        Anders Åberg, Global Politics svar på neoliberalismens och Kapitalismkämpen Henrik Jönsson?

  4. 13 juni 2026
    De baltiska staterna och Finland har öppnat sitt luftrum för attacker från ukrainska drönare mot Ryssland.
    Under vissa dagar flyger mer än hundra ukrainska drönare över Baltikum och Finland för att attackera Ryssland. Detta är ett öppet deltagande i kriget från dessa länder, vilket tyska medier inte tar upp och försöker avleda från ländernas regeringar.

    • Belarus har öppnat sitt luftrum för attacker från ryska drönare mot Ukraina.
      Under vissa dagar flyger mer än hundra Ryska drönare för att attackera Ukraina. Detta är ett öppet deltagande i kriget från detta land.

    • Ursäkta ”Ivan”. Själv har inte hört talas om det dvs, att Finland och Baltikum öppnat sitt luftrum för Ukrainska drönare. Var har du fått den informationen ifrån ? Det skulle ju innebära ett direkt deltagande i kriget.

  5. Jag lyssnade till nedan video från Prof. Jiang Xueqin.
    Om han är verklig eller en AI produkt vet jag inte men det han pratar om är synnerligen intressant.
    Vad jag uppfattar av analysen kommer detta krig i Ukraina inte sluta i år och förmodligen inte nästa år heller.
    Därför det egentligen är ett krig mellan EU och Ryssland som Europa ännu en gång inte nesligt vill förlora och mista sina planer om ett utökat EU åt öster och Rysslands närområden.
    Adolf Hitlers Tredje Rike hade egentligen samma syfte. Man ville expandera åt öster och förminska Ryssland som man ansåg som sin främsta fiende.
    En underlägsen fiende enligt deras rasistiska och ariska tänkande.

    Jag tycker vi ser samma inställning från Europa idag.
    ”Vi här” anser oss överlägsna ryssar.

    Vad vi kommer beskåda i Europa och i Sverige är en forcerad militär upprustning så långt Kapitialismen, Demokratin och den Fria Marknaden medger för ett kommande krig mot Ryssland.
    Kanske redan före kriget i Ukraina får sitt slut om det skulle låt åt Ukraina drar det kortare strået?

    Russia Quietly Solved a Problem NATO Still Can’t Answer | Prof. Jiang Xueqin
    https://www.youtube.com/watch?v=ajneHmav7oQ

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here

Upptäck mer från Global Politics

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa