I den tidigare DDR-delen av Tyskland är befolkningen bättre vaccinerad mot krig

8

Omslagsbild: AI-genererad

Publicrad av https://derimot.no/i-den-tidligere-ddr-delen-av-tyskland-er-befolkningen-bedre-vaksinert-mot-krig/ 28 juni 2026

Vi har klippt ut inlägget nedan från Politikus. Där står att Tysklands största parti idag motsätter sig de krigsförberedelser som nu pågår i flera NATO-länder, inklusive Norge, och som riktas mot Ryssland. Detta är en mycket viktig signal.

Sahra Wagenknecht leder också ett parti som hade runt fem procent i förra valet, och hennes inlägg visar tydligt motstånd mot den upprustning som nu planeras iTyskland. Tillsammans har dessa två partier för närvarande över 30 procent i opinionsmätningarna.

En punkt som lätt förbises är att Tysklands politiska uppdelning i de två tidigare tyska delstaterna blir allt tydligare. I det tidigare DDR, Östtyskland, har AfD och BSW samlat närmare 50 procents stöd i de fem delstaterna. Det betyder att det förmodligen finns en majoritet mot upprustningsplanerna i denna del av Tyskland.

Då uppstår en uppenbar fråga: Är det de som är hjärntvättade, eller är de bättre vaccinerade mot krigspropaganda än de som bor i den västra delen, det tidigare BRD? Jag tror att det senare är fallet. Då kan DDR inte ha varit så illa som många i väst vill ha det till.

När jag pratar med tyska vänner säger flera av dem detta. Många förstod inte vilka fördelar DDR gav dem. När de fick marknadsekonomin och allt som sammanslagningen förde med sig, var det inte det himmelrike de hade föreställt sig.

En del önskar sig nu tillbaka till DDR, där de var tryggare, där utbildning räknades, där de garanterades ett jobb och där de hade framtidstro. De är uppenbarligen bättre politiskt vaccinerade mot krigshets än befolkningen i väst.

Eftersom attacken mot Sovjetunionen i juni 1941 inte bara var en katastrof för Sovjetunionen, utan även för Tyskland.

Knut Lindtner  Redaktör

Red.: Läs gärna Trettiotvå år efter Tysklands återförening. Lyckliga tyskar? och Berlinmurens fall: hur Västtyskland koloniserade Östtyskland

Detta inlägg är hämtat från Sahra Wagenknechts Facebook-konto och översatt av Politikus. Ledaren för AfD, Alternative für Deutschland, Alice Weidel, håller också skarpa tal i förbundsdagen mot alla förberedelser för krig mot Ryssland och kräver att stödet till Ukraina upphör.

Sahra Wagenknecht: Aldrig mera krig

Den 22 juni för 85 år sedan började kriget mot Sovjetunionen med Hitlertysklands attack. I nazisternas utrotningskampanj dog 27 miljoner människor på dåvarande Sovjetunionens territorium, majoriteten av dem ryssar.

Det är en skandal att denna dag i allt högre grad suddas ut ur det allmänna minnet i Tyskland. Tyvärr passar denna ovärdiga, historielösa politik väl in i den nya tyska tidsandan, som vill mentalt förbereda oss för nästa krig mot Ryssland.

Det är fullständigt historielöst och livsfarligt att tyska vapen, tysk teknologi och tyska pengar återigen används idag för att attackera mål djupt inne i Ryssland och döda ryska civila.

Den 22 juni borde vara en påminnelse om att något liknande aldrig får hända igen. Men den som för kriget med tyska vapen in i Ryssland kommer en dag också att föra tillbaka kriget till Tyskland.

Den tyska federala regeringen måste snarast fokusera på diplomati istället för eskalering och göra allt för att förhindra att en katastrof händer igen som skulle kunna utplåna hela Tyskland i kärnvapenåldern.

Aldrig mer krig!

 

 

 

 

Föregående artikelLagförslag:  Förbjud sociala medier för alla under 65 år!
Nästa artikelDen  marxistiska kunskapsteorin.
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

8 KOMMENTARER

  1. Det är väl inte konstigt att opinionen i östra delen av Tyskland är mindre negativ till Ryssland, eftersom DDR-medborgarna fostrades i SED:s anda, från JP till FDJ.
    SED = Tysklands Socialistiska Enhetsparti. JP = Unga pionjärer. FDJ = Fri tysk ungdom.
    Alla dessa röda rörelser är borta idag. Men den äldre generationen torde har berättat för den yngre.

    Tyska vänsterpartiet, Die Linke, var från början en sorts fortsättning på SED, men så är det inte numera. Vänsterväljare går troligen till Sara Wagenknechts parti, BSW.
    Alternativ för Tyskland, AfD, som liknar BSW i vissa stycken, till exempel i Natomotståndet, ses antagligen som intressant i såväl ”blå” som ”röda” ögon.

    Vid besök i DDR-Berlin på 1950-talet möttes man av banderoller på husväggarna. Bl.a. texten ”Vänskap med Sovjetunionen betyder stärkande av freden!” Ja, östtyskarna är vaccinerade mot EU/Natos krigshets.

  2. Svenskarna lika beredda att betala övervakning; amerikanska teck företags övervakning och dessutom via skatt betala för det?

    ”SVT och Sveriges Radio bryter inte mot lagen, och de säljer inte vår data vidare för annonsändamål. Men genom att göra sig beroende av amerikanska analysverktyg suddar de ut gränsen mellan public service och den digitala infrastruktur som kontrolleras av kommersiella techjättar”

    Vilket poltiskt parti som tar i tar ställning för medborgarna tro ?
    Tydligt svar: inget.

  3. Du måste mena riksdagsparti, ty Kommunisterna, samt MoD och nybildad Ambition Sverige bevakar dessa frågor. (Jag har inte koll på de andra mindre partier som MoD samarbetar ofta med.) Att en opinion inte mäktar att ta sig in i Riksdagen betyder inte att den inte existerar.

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here