Inrätta en minister för nedrustning i Sverige!

3

Denna korta kärnfulla insändare av Nisse Sjöstedt har publicerats i Borås Tidning idag. Insändare Inrätta en minister för nedrustning i Sverige.

Publiceras med skribentens tillåtelse.

” Jag har sett att statsminister Ulf Kristersson (M) tillsammans med Natos generalsekreterare Mark Rutte har haft en pressträff inför Natos toppmöte i Haag.

Rutte berömde Kristersson för Sveriges bidrag till Nato. De var lika uppspelta som två barn inför julafton som väntade på att få leksakspistoler i julklapp.

Kristersson deklarerade att Sverige ska upprusta till fem procent av BNP. Vilka andra statliga verksamheter ska minska för att uppnå detta mål?

USA har enligt DCA-avtalet rätt att bygga upp militär verksamhet med soldater och material på 17 av Sveriges militära anläggningar. Sverige blir ett intressant mål för främmande makt.

För att balansera perspektiven på militarismen borde Sverige ha en nedrustningsminister. Detta är ingen ny idé. Alva Myrdal var svensk nedrustningsminister 1966–1973.

Nisse”

Relaterat
Opinionsundersökning om DCA: Svenska folket säger massivt Nej till utländska militärbaser! Ska riksdagen gå emot folkmajoriteten?
Novus: Sju av tio vill inte ha nuvarande DCA-avtal.
Nato-medlemskap och DCA: 17 USA-baser i Sverige.

Föregående artikelSensationellt om Den djupa staten…
Nästa artikelUtvecklingen på den iranska fronten går oerhört snabbt
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

3 KOMMENTARER

  1. Dags att folket får rösta fram en som kan föra fredens talan: Stefan Lindgren bland andra som framför allt önskar mänsklig dignitet som fred världen tillhanda.
    Finns det någon som skulle vilja andas in radioaktivitet på en dag som denna?

    Glad Midsommar!

  2. Bra förslag, men hur skulle detta gå till? Tidölaget kommer aldrig att införa en sådan och riksdagen är numera nästan lika konformistisk som en enpartistat.

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here