Israel våldtar rutinmässigt palestinier i sina tortyrfängelsehålor

8

Bild i artikeln Palestine will be free som Rolf Nilsson översatt. Notera också alla artiklar i detta ämne längst ned under ”Relaterat”.

”Detta är en vidrig plats. En smal cell där fången placeras, torteras och våldtas, borta från övervakningskamerorna.”

En journalist, som kidnappades från Tulkarem på Västbanken förra året, har avslöjat de fruktansvärda övergreppen – inklusive förnedrande övergrepp med hårda föremål som kan liknas vid våldtäkt och sexuell tortyr – som palestinier i israeliska tortyrfängelsehålor rutinmässigt har utsatts för, särskilt efter den 7 oktober.

Journalisten Sami Al-Sa’i, som kidnappades från Västbanken och tillbringade 16 månader i israeliska fängelsehålor, berättade nyligen om fruktansvärda övergrepp som orsakade rektal blödning i 22 dagar.

Trots de allvarliga skador som palestinska fångar tillfogats har israeler nekat dem tillgång till läkare och mediciner. Detta lämnar fångarna i olidlig smärta. Al-Sa’i mindes: ”Jag kunde inte ens be om en läkare eller något. Man var tvungen att ta hand om sig själv. Så jag bad killarna om näsdukar – vad som helst som fanns tillgängligt. Jag formade dem till pluggar och förde in dem i min ändtarm för att absorbera blodet och förhindra att det rann ut.”

Här är Sami som minns sin prövning i de israeliska fängelsehålorna:

”De klädde av mig mina underkläder och tvingade mig ner i en utmattningsställning på marken. Sedan började de en form av indirekt våldtäkt – vilket innebar blödning och extrem psykisk stress. Detta fortsatte i ungefär 22 dagar tills blödningen upphörde. De tog mig sedan till en annan plats, med händerna bundna bakom ryggen. Detta började från allra första stund – all misshandel skedde medan jag var handfängslad bakifrån, med förbundna ögon. Man kunde inte se någonting; man visste inte var nästa slag skulle komma ifrån.

”Senare tog de mig till en annan plats. Jag upptäckte att cellen var väldigt liten. De klädde av mig mina underkläder igen, tvingade mig ner på marken i nedfallande ställning och påbörjade ytterligare en indirekt våldtäkt – med pinnar och andra vassa eller hårda föremål. Detta pågick i ungefär en halvtimme. Jag kände enorm smärta och psykiskt lidande. Du vet inte vad du ska göra. Du skriker. Du ber. Du är i smärta. Men ingen svarar.

”Allt detta hände mitt bland deras skratt, fniss och förolämpningar – allt talat flytande på arabiska. De talade under hela denna resa av plåga, misshandel, våldtäkt och övergrepp. Och eftersom jag är journalist – från det ögonblick jag gick in, visste de att jag var journalist. De brukade säga ’Du är journalist.’ Eftersom jag är journalist intensifierades misshandeln. Tortyren ökade.

”Efter det förflyttade de mig till Ma’bar-avdelningen. Jag fastade – det var den heliga månaden Ramadan, i mars 2024. Jag gick in i Ma’bar, och längs vägen blev jag ibland släpad, ibland buren, ibland slagen. När jag kom in i ett av rummen välkomnade de andra fångarna mig – de visste att alla som kom nya skulle ha blivit misshandlade. Jag vilade lite. Sedan gick jag till badrummet för att duscha.

”Det var då jag upptäckte att jag blödde från ändtarmsområdet. Det fanns ingen medicinsk vård – allvarlig och utbredd vanvård. Jag kunde inte ens be om en läkare eller något. Man var tvungen att ta hand om sig själv. Så jag bad killarna om näsdukar – vad som helst som fanns tillgängligt. Jag formade dem till pluggar och förde in dem i min ändtarm för att absorbera blodet och förhindra att det rann ut.

”Detta fortsatte i ungefär tjugotvå dagar – blödningarna och det psykologiska traumat. Efter det började jag återhämta mig, att återfå min styrka genom min relation med de andra fångarna – att prata med dem, skratta med dem.”

”Senare återvände jag till platsen där jag hade blivit våldtagen. När jag hittade kläderna jag hade tappat bort, på platsen där jag hade tvingats till nedfall, luktade de urin, blod, var och spya. Detta är en smutsig plats. En plats där tortyr utförs. En plats där våra fångar utsätts för övergrepp. En mycket hård plats, där tortyr utförs, eftersom den är långt borta. Men den här platsen är borta från övervakningskamerorna som är installerade inne i fängelset. Ingen ser dem, de känner sig fria att utföra sina ’hobbyer’ av förtryck, övergrepp och misshandel som de vill. Detta är en vidrig plats. En smal cell där fången placeras, torteras och våldtas, borta från övervakningskamerorna. Och det är där de agerade, våldtog mig bakifrån med hårda föremål som pinnar. De försökte sticka in inspektionspinnen, jag kände igen den eftersom den surrar och ger ifrån sig ett ljud. De försökte sticka in den, men den var för stor. Den gick inte in. Detta orsakade mer skada. Och de fortsatte att slå och slå och slå. Förolämpningar, övergrepp, riktade mot oss, våra fruar, våra systrar och våra mödrar – allt på arabiska.”

Sami är bara den senaste av de palestinska kidnapparna som avslöjar de sexuella övergrepp som andra palestinier utsätts för i de israeliska tortyrlägren.

Ibrahim Salem, som kidnappades från Gaza och utsattes för sexuella övergrepp i de israeliska tortyrlägren i Negevöknen förra året, vittnade på liknande sätt om att våldtäkt var en vanlig förnedringstaktik som användes av israelerna. ”Ingenting var mer förödmjukande än när de fick mig att ta av mig kläderna, eller när de stoppade in det här föremålet i min rumpa, eller när en ung kvinnlig soldat fortsatte [att röra vid min penis]”, sa han till Middle East Eye i augusti förra året. ”Det finns ännu mer och mer.”

I en 49-sidig rapport från mars med titeln ”Mer än en människa kan bära”: Israels systematiska användning av sexuellt, reproduktivt och andra former av könsbaserat våld sedan den 7 oktober 2023, drog en FN-kommission slutsatsen att ”sexuellt och könsbaserat våld inte bara var avsett att förödmjuka, straffa och skrämma de enskilda palestinierna utan civilbefolkningen som helhet, med målet att underordna, förstöra och utvisa den palestinska gemenskapen.”

Relaterat.
FN avslöjar systematiska israeliska våldtäkter av palestinier.
Inuti Israels tortyr-, våldtäkts- och avhumaniseringscenter
USA kommer inte att kalla israelisk våldtäkt av palestinska fångar ett krigsbrott
”Israel” dödar palestinska fångar från Gaza efter att de släppts.
CNN avslöjar hemska israeliska tortyrmetoder på palestinska fångar.
Palestinska och ryska fångar i svensk propaganda.
Hur Israel försöker att skyla över sina krigsförbrytelser i Gaza.
Common Dreams: UN Probe Finds ’Appalling Acts’ of Torture Against Palestinians Detained by Israel

Föregående artikelHar västvärlden tagit över FN:s roll?
Nästa artikel”Skandaliserad Hiroshimatalare”. Vem? – Jag!
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

8 KOMMENTARER

  1. Omöjligt att tas upp av media därför Israel är ansedd som ”Mellanösterns enda Demokrati”.
    Alla vet att tortyr är odemokratiska metoder och därför en Demokrati aldrig kan medge att tortyr har använts som bestraffning.
    Det här kommer stanna vid påståenden och anklagelser.

    Skillnad om rapporten gällt Ryssland.
    Då hade tortyren varit obestridd och självklar som ingen här ifrågasatt.

    I Sverige har vi en absolut sanning som heter SVT Public Service.

  2. Den vad jag uppfattat ”svenske” Thoralf Alfson påstår idag på sin blogg att Jorden konflikter beror palestinierna i Gaza, ”plus några länder längre öster ut som mycket av jordens konflikter härstammar ifrån. Lägger man sedan till kommunismen så täcker det tillsammans med kartan mer eller mindre allt elände!”

    https://thoralfsblogg.com/2025/08/07/gaza-dominerar-i-sveriges-radio/

    Finns det någon här som håller med Thoralf?

    En kommentator säger så här:
    ”Obegripligt att det finns så många vänsterväljare och vänstersympatisörer som är bosatta i vårt välsignade fosterland, Sverige.”

    Men det finns också ett par kommentatorer som säger att det här blodiga kriget som Israel nu försöker genomföra har startats av en konspiration.
    Något jag också tror.
    Hamas angrepp omgärdas av alltför många mystiska omständigheter som inte är förklarade.

  3. Angående arbetarklass fråga om Thoralf
    Min gissning är att Thoralf liksom SD ser det som att Israel är fiendens fiende och Muslimer är en stor stötesten för dem som var mot massinvandringen.
    Narrativet med Clash of Civilisations som imperiet avsiktligt har drivit fram mellan muslimer och väst har anammats av SD mfl.
    Inga politiska krafter tycks beredda att påpeka att till det narrativet hör även att anglosaxiska imperiet är på båda sidor. Det tycks vara för komplicerat för att vara användbart i vår tids intellektuellt undermåliga debatt.

  4. Jag sökte förgäves efter Financial Times artikeln från 2023 med google men hittade en ny artikel från Irans PressTV som nämner Financial Times
    ”According to two sources cited by the Financial Times in November 2023, the report, sent to the top intelligence officer in Israel’s southern command, also noted that Hamas appeared to be rehearsing the capture of hostages. However, a senior Israeli officer dismissed the alert, saying, ”This is an imaginary scenario.” No preventive action followed.”

    https://www.presstv.ir/Detail/2025/08/01/752231/Evidence-grows-that-Israel-let-Oct-7-happen-to-justify-Gaza-invasion

    Men jag såg av mina noter från hösten 2023 att då skrev jag även att
    ’Financial Times suggests the US aided HAMAS atack on October 7th’
    Det handlade då om att USA via Quatar financierade Hamas.
    Men jag minns att Financial Times även skrev det där med
    perhaps Let It Happen. Jag minns det tydligt därför att jag inte hade väntat mig det från dem.

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here

Upptäck mer från Global Politics

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa