Jeffrey Sachs: Europas märkliga död…

7

Bli gärna månadsgivare!

Du kan också donera med Swish till 070-4888823.

Föregående artikelVem är Volodymyr Zelensky?
Nästa artikelBarbarer vid portarna? Barbarerna är ?
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

7 KOMMENTARER

  1. Rysslands president Vladimir Putin håller på att befria Indien från USA:s påtryckningar.

    Vid sidan av SCO-toppmötet kunde Putin och den indiske premiärministern kommunicera “på fötterna”, i det ryska Aurus, och vid förhandlingsbordet. Experter tror att det handelskrig som den amerikanske presidenten utlyste mot Indien inte fick den effekt som Donald Trump förväntade sig. Det förde Ryssland och Indien ännu närmare varandra.

    “Käre herr statsminister, käre vän. Den 21 december är det 15 år sedan det gemensamma uttalandet antogs, vilket markerade framväxten av våra förbindelser på nivån för ett särskilt privilegierat strategiskt partnerskap. Och vi kan med tillförsikt konstatera att de mångfacetterade rysk-indiska relationerna aktivt utvecklas på dessa principer”, sade Putin till Modi när han inledde protokolldelen av mötet.
    Vladimir Putin och Narendra Modi gick tillsammans in i presidentens residens i Tianjin
    Och det här är protokolldelen.

    Innan de officiella samtalen inleddes samtalade Putin och Modi i cirka 45 minuter, sittandes i den ryske ledarens “Aurus”, där de körde tillsammans från platsen för SCO-toppmötet till Putins tillfälliga bostad (den indiske premiärministerns bil anlände lite tidigare). Uppenbarligen diskuterade Putin och Modi de mest “känsliga” ämnena tête-à-tête.

    Mötet mellan Putin och Modi ägde rum mot bakgrund av USA:s pågående påtryckningar på Indien. I början av augusti införde den amerikanske ledaren Donald Trump 25-procentiga tullar på indiska varor på grund av att New Delhi köper rysk olja

    Sedan den 27 augusti har tullarna redan nått 50 procent. Mot denna bakgrund förklarade Indiens premiärminister kategoriskt att han inte skulle ge efter för påtryckningar från Förenta staterna och att han inte skulle gå emot sitt folk. Medierna rapporterade till och med att Trump ringde Narendra Modi fyra gånger, men den indiske premiärministern vägrade att prata.

  2. Normalt brukar jag inte ha tid att titta på Youtube men gjorde ett undantag.

    Jeffrey Sachs har en överoptimistisk syn på förhandlingar utan villkor. Att förespråka neutralitet för Ukraina ignorerar Ukrainas självbestämmande och rätten att välja sina egna allianser. Att säga att det bara är att “plocka upp telefonen” fungerar inte i den verkliga världen. Initiativ till fredssamtal kräver ofta ömsesidigt förtroende och att Ryssland accepterar Ukrainas suveränitet och territoriella integritet.

    Lite komiskt att han tycker att Trump är en fredsmäklare, kan inte påstå att det stämmer när det gäller Gaza.

  3. Jag fattar inte varför ingen pratar om elefanten i rummet. Det är självklart att imperialismen och neokolonialismen driver hela europeisk agenda. Stora västerländska företag var säkra på att de har kidnappad Ukraina från den ryska ekonomiska inflyttande och äger det. Det handlar rom enorma resurser inklusive billigt arbetskraft, europeiska kineser. Ingen vill ge tillbaka det, därför krig och motstånd. Målet i början var att åter få tag på Ryssland genom att försvaga och ersätta Putin, det gick inte, nu kämpar de för att ha kvar ukrainska resurser.

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here