Kina chockar världen! Skär av USA från sällsynta jordartsmetaller?

23

 

USA försöker frenetiskt agera när Peking spelar ut sitt trumfkort. Nåväl, den största geopolitiska historien från 2025 har just inträffat, då Kinas regering har infört en ny uppsättning policyer som kommer att få omfattande effekter på hela den globala ekonomin. Från och med nu kommer alla företag, var som helst i världen, som använder kinesiska sällsynta jordartsmetaller för att utveckla halvledare på 14 nanometer eller mindre nu att behöva ett fall-för-fall-godkännande från Peking för att få tillgång till dessa material.

En ny artikel av Cyrus Janssen 16 oktober om en mycket viktig fråga.https://cyrusjanssen.substack.com/p/china-shocks-the-world-bans-united?utm_source=post-email-title&publication_id=255720&post_id=176240954&utm_campaign=email-post-title&isFreemail=true&r=103ae5&triedRedirect=true&utm_medium=email

Jag kan inte säga hur massiv denna förändring är eftersom denna policyförändring kommer att påverka alla aspekter av den globala ekonomin. Om du är det holländska företaget ASML, som bygger världens mest avancerade litografimaskiner i Europa, behöver du nu Pekings godkännande. Om du är TSMC och bygger mikrochips i Taiwan behöver du nu Pekings godkännande, även om du är Intel eller Nvidia och verkar i USA, ja, du förstår bilden. De kommer nu att verka under Pekings tillstånd.

Som du kan föreställa dig var svaret från den amerikanska regeringen allt annat än positivt. Här är ett inlägg från den amerikanska regeringens särskilda kommitté för Kina, som sa:

”Detta drag är en ekonomisk krigsförklaring. Det kinesiska kommunistpartiet använder kritiska mineraler som vapen för att dominera globala leveranskedjor och undergräva amerikanska industrier.”

Men är detta verkligen sant?

Sanningen är att Washington länge har lidit av allvarlig kognitiv dissonans och kämpar för att acceptera att andra länder använder en sida ur deras manual.

Detta är inte en ekonomisk krigsförklaring från Kina. Detta är helt enkelt Kina som behandlar USA på exakt samma sätt som USA behandlar Kina. Som Ryan Hass, Senior Fellow vid Center for Asia Policy Studies Institute, säger:

”Detta är den nya verkligheten i relationerna mellan USA och Kina. Kina har tillbringat de senaste åren med att bygga verktyg för att återgälda amerikanska åtgärder och påminna USA om sitt inflytande. Denna åtgärd är förenlig med Kinas konsekventa beteende – stå fast, slå till mot USA där det gör ont, lämna dörren öppen för förhandlingar.”

Tänk tillbaka på 2022, när Washington först införde omfattande exportkontroller av halvledare utformade för att lamslå Kinas tillgång till avancerade chips. Den amerikanska regeringen blockerade företag som ASML, NVIDIA och TSMC från att sälja sina mest avancerade produkter till kinesiska företag. Vid den tiden hävdade amerikanska tjänstemän att dessa restriktioner handlade om ”nationell säkerhet”, men i verkligheten var de en kalkylerad ansträngning för att bromsa Kinas tekniska uppgång.

Peking lärde sig en viktig läxa från det ögonblicket. Den kinesiska regeringen kunde aldrig lämna sig själv och sin växande ekonomi i en sårbar position av att vara beroende av USA. Med tanke på den motstridiga karaktären hos relationen mellan USA och Kina är det bara logiskt att Kina skulle fördubbla och utveckla sin inhemska leveranskedja. Vid ett tillfälle konstaterade Eric Smidt, tidigare VD för Google, stolt: ”Vi har ett 3-årigt försprång på Kina inom AI, och i mitt sinne är det en evighet.” Men under de senaste 3 åren har den kinesiska halvledarindustrin utvecklats i en exponentiell takt och snabbt raderat ut USA:s överlägsna ledning. En sak vi aldrig får göra är att satsa mot Kina; en nation fylld med världens största antal STEM-utexaminerade (naturvetenskap, teknik, ingenjörsvetenskap och matematik, ö.a.).

Om det finns en sak kineserna kan göra, så är det att hitta lösningar på komplexa problem. Snabbspola framåt till idag idag och det ”eviga försprånget” som den tidigare Google-VD:n en gång skröt om är helt borta. Jag behandlade nyligen i en artikel det verkliga läget i kapplöpningen mellan de två länderna där Jensen Huang, VD för Nvidia och världens mest värdefulla företag, beskrev USA:s försprång över Kina som bara ”nanosekunder”.

Trump förklarar handelskrig mot världen under den ökända ”befrielsedagen”

Detta är nu verkligheten, men det som händer just nu är något vi aldrig sett förut i relationen mellan USA och Kina. Peking börjar slå tillbaka och slå till mot USA i de mest sårbara sektorerna av den amerikanska ekonomin. Inte långt efter att denna nya ekonomiska politik tillkännagavs, fördubblade Peking sina insatser och införde hamnavgifter på amerikanska fartyg som kommer att lägga till i kinesiska hamnar.

Återigen är amerikanska medier snabba med att framställa detta drag som ett provokativt drag från Peking som skadar Amerikas intressen, men i verkligheten var det återigen Donald Trump som först införde en hamnavgift på alla kinesiska fartyg som lägger till i USA. Ärligt talat är det verkligen förbryllande hur många människor som inte kan förstå grundläggande ekonomi, eftersom hamnavgifter bara kommer att öka kostnaderna för amerikanska konsumenter, minska vinsterna för transportörer och resultera i en liten minskning av efterfrågan på export till USA.

Donald Trump startade ett handelskrig med alla länder i världen i april med sina ”Befrielsedagen”-tullar, och USA kan mobba länder som Kanada och Mexiko och bossa runt med hela Europeiska unionen genom att få deras ledare att sitta framför honom i Ovala rummet som skolbarn. Efter att ha blivit uppläxade av sin överordnade är Kina det enda landet med inflytande för att faktiskt stå upp mot USA.

Handelskriget mellan USA och Kina har just gått in i sin mest intensiva fas hittills. I tre år såg Kina på hur den amerikanska regeringen använde exportkontroller som ett vapen, men nu svarar Kina med exakt samma strategi, fast den här gången är det oerhört mycket kraftfullare. Den enkla anledningen till detta är att Washingtons kontroller riktade sig mot ett fåtal specifika företag. Men Kinas nya politik för sällsynta jordartsmetaller riktar sig mot hela den globala leveranskedjan.

Sällsynta jordartsmetaller är grunden för allt – inte bara chips, utan även elbilar, förnybar energi, försvarssystem och AI-infrastruktur. Man kan ersätta en enda chipleverantör. Vilket är precis vad Peking har gjort de senaste tre åren. Men man kan inte ersätta hela ekosystemet av material som möjliggör modern teknik.

Ta bara en titt på detta fascinerande diagram som bryter ner det perfekt. Sedan 1995 har Kina dominerat den globala produktionen av sällsynta jordartsmetaller. Från 2000-2010 var Kina i princip den enda riktiga aktören som gjorde det hårda arbetet med att bearbeta dessa material. Sedan 2013 har Kina uppnått en årlig tillväxttakt på nästan 10 %, medan Kinas utbud av sällsynta jordartsmetaller har skjutit i höjden till 353 kiloton produktion i slutet av förra året.

Men här är anledningen till att Kinas drag faktiskt är ett väl genomtänkt och beräknat drag.

Till skillnad från Washingtons chipförbud, som var rakt på sak och mycket synligt, är Pekings politik subtil, laglig och nästan omöjlig att utmana i WTO. Detta beror på att Peking inte blockerar exporten direkt; det kräver helt enkelt ”godkännande”. Det betyder att Kina selektivt kan strama åt eller lätta på tillgången beroende på vem som samarbetar, vilket belönar vänliga nationer samtidigt som det sätter press på motståndare. För första gången någonsin reagerar Peking inte bara på sanktioner, det skriver de nya spelreglerna.

De sällsynta jordartsmetaller som riktas in i Kinas nya exportpolitik täcker hela spektrumet av användningsområden. Från superhårda material som syntetiska diamanter, vilka är viktiga för precisionstillverkning, halvledare och försvarsoptik, till utrustning för sällsynta jordartsmetaller för att blockera andra nationers förmåga att replikera Kinas bearbetningskapacitet utomlands. Medeltunga och tunga sällsynta jordartsmetaller som används i optik, lasrar, sensorer och magnetism. Litiumbatterier som naturligtvis kontrollerar hela elbilsindustrin. Utländska ändamål för sällsynta jordartsmetaller som i huvudsak ger Kina full kontroll över hur företag runt om i världen använder dessa sällsynta jordartsmetaller. Och slutligen immateriella rättigheter gällande sällsynta jordartsmetaller för att förhindra överföring av processkunskap och begränsa andra länder från att kopiera det som Kina har byggt.

Men nu ska jag sluta cirkeln och förklara varför Pekings vedergällning är så oroande för den amerikanska ekonomin. Om den tillämpas aggressivt kan denna politik innebära att den amerikanska AI-boomen blir ”avstängd” och sannolikt leda till en recession/ekonomisk kris i USA på kort sikt. Men den amerikanska ekonomin är redan i allvarliga problem. Trump vägrar att ta itu med detta och kommer bara att prata om aktiemarknaden, som har gått bra hittills 2025, med S&P upp hela 11 % bara i år. Men när man väl börjar skala av lagren inser man att aktiemarknaden är helt frånkopplad från ekonomin, eftersom över 35 % av S&P 500-värdet representeras av ’Magnificent 7’ (Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet, Meta, Nvidia, och Tesla, ö.a.).

Affischbarnet för denna grupp är Nvidia, vars aktier har stigit över 32 % bara i år. Google är upp 25 % hittills i år och Meta upp 17 % hittills i år, men vad driver dessa aktier och värderingar? Det är 100 % AI-boomen. Men det är här chocken kommer in. En ekonomiprofessor vid Harvard avslöjade nyligen att utan byggandet av AI-datacenter ökade BNP-tillväxten i USA med låga 0,1 % under första halvåret 2025. Hela den amerikanska ekonomin stöds av AI-industrin och det är därför Trump och den amerikanska regeringen får panik, för utan AI-boomen skulle den amerikanska ekonomin vara helt förintad.

Kina har ett enormt inflytande med sin kontroll över sällsynta jordartsmetaller och jag hoppas verkligen att USA och Kina kan utarbeta ett handelsavtal som gynnar båda nationerna.

Prenumerera gärna här på Substack samt på min YouTube-kanal länkad nedan för att hålla dig uppdaterad om den här situationen.

Bli gärna månadsgivare!

Du kan också donera med Swish till 070-4888823.

Föregående artikelSamtal för fred – Mats Nilsson
Nästa artikel”Whiskey on the rocks” – Hur Sverige lät sig bedras av U137. Ola Tunanders nya bok:  ”Navigationsexperten: ”
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

23 KOMMENTARER

  1. Trump införde tullar på kinesiska varor. Kina svarade med att förbjuda export av ädelmetaller för den amerikanska högteknologisektorn och det militärindustriella komplexet. Kina har hittills försett USA med över 80 % av alla ädelmetaller som behövs för högteknologiindustrin. Den amerikanska djupa staten har insett att Kina är stängt för USA, men ryssarna har enorma reserver av praktiskt taget hela Mendelejevs periodiska system i Sibirien. Det är därför Trump ringde Putin och det är därför det inte kommer att finnas några Tomahawks i Ukraina. Om jag vore Putin skulle jag definitivt inte flyga till Ungern. De europeiska ”eliterna” är desperata psykopater, galningar, idioter, mördare… kapabla till vad som helst. Till och med att skjuta ner ett flygplan med den ryske presidenten och anklaga ryssarna för dådet.

    • Jag tänker också så men i väst vet de ju att Putin är mindre hård än andra i omgivningen brukar det heta.
      Så jag funderar: vilka av Rysslands ’hardliners’ är möjligtvis redan under västs inflytande? Dvs någon som väst anser sig veta kommer att ersätta Putin.
      Annars vore det riskabelt för väst att eliminera Putin. När Hegseth hotade Ryssland och därefter reste med flyg inträffade en incident på vägen så att Hegseth’s flygplan (för nödlandning?) flög en lång omväg till en militär flygbas i Storbritannien.
      Det har tolkats som indicium för att de inte ville att någon på civila flygplatser skulle få möjlighet att observera några detaljer.
      Enligt officiella uppgifter hade vindrutan erhållit en spricka.
      Var den incidenten under flygresan något som Ryssland utförde för att sätta skräck i Hegseth undrar en del kommentatorer.

      • Ibland undrar jag varför de västerländska eliterna är så säkra på sin seger över Ryssland. Förra året möttes de till och med i Bryssel och diskuterade Rysslands delning. Det enda som kommer upp i tankarna är Bismarcks ord från 1890-talet: ”Ryssland kan bara besegras inifrån.” Kanske finns det en femte kolonn i Ryssland som är redo att genomföra en militärkupp om Putin försvinner. De europeiska ”eliterna” har kontakt med dem. Men jag kan inte föreställa mig hur kuppen skulle kunna ske, för de som hatar Putin är väldigt få bland den ryska befolkningen. Kanske 3 %, och det inkluderar Johan de N:s ryska vänner, som alla är akademiker. D. Medvedev kommenterade Trumps önsketänkande om två vinnare i kriget i Ukraina med orden: ”USA:s president Donald Trump har fel. Det kommer att finnas endast en vinnare i Ukraina!”

    • Håller helt med, Putin ska iinte flyga någonstans, ska iinte ingå några avtal med dom, ska bara ignorera dom och behandla dom som det de är; iingenting

  2. Haha, lika gott åt sogwashington. Att få smaka egen besk medicin är inte skoj, framförallt är det skämmigt men det är ju det sionisterna ska lära sig, att skämmas. Är man i konstant krig mot halva omvärlden, men inte lärt sig att det är ajabaja..ja då är de antingen obotligt störda eller så ska de bara ha en riktig käftsmäll. En sådan de fick nu, men som vanligt springer de o gömmer sig bakom sin sionistmedia fega som de är, o i den är de alltid ’hjältar’..enl 80% av västs befolkning

  3. Mycket klokt av Kina. Jag såg nu att vår sk. försvarsminister säger att vi måste förbereda oss på krig med Ryssland. Hur då kan man undra?
    Hoppas verkligen att Kina såg vad galningen Pål Jonson sade och blockerar Sverige från alla leveranser av dessa jordartsmetaller.

    Kanske kan Kina slå undan benen på krigshetsarna med det här.
    Ljuset kommer från öster!

    • Kommer dvärgen Pål Jonsson var i skyttegravarna när kriget med Ryssland bryter ut? Eller ska han sitta på behörig avstånd och drägla? Lev som du lär för en gångs skull hycklar dvärg!

      • Det borde stå i Sveriges grundlagsstiftning att ”varje den som uppfodrar till krig mot civilt grannland” ska stå i främsta ledet såväl som andra krigsenteprenörer i Riksdag och Regering.
        En förvirrad krigstok, utbildad i Brittisk krigsakademi är mer av en brottsling än minister och som pga ngt komplex tror sig vara stormakt. Sveriges kungar var hela tiden på krigsfältet när den tiden begav sig.

        • Och med tanke på att dvärgen skulle kunna röra sig frit i skyttegravarna utan att riskera bli skjuten, så är det mer än lämpligt att denne infinner sig vid krigets hetaste platser.

          Kan inte dvärgen skriva ett debatt inlägg där han högtidligt lovar att det första hen gör är att infinna sig vid östfronten vid första skottlösning? Ta farm pennan dvärgen och till verket!

    • ”Ljuset kommer från öster!”

      Jaa! Solen går upp i Öster och går sedan ned i Väster på vägen till mörkret.

    • Lilla Pålle kan ju ta lite elektronikskrot från Elektrolux svenska tvättmaskiner till sin upprustningspotential. i brist på jordartsmetaller.

      • Har du möjligen adressen till lilla Pålle? Jag har en mängd chips skrot som jag måste vill bli av med.

      • Tips: norrmännen är imponerande flitiga i att byta ut sin elektronik, så pass att en undrar om de överförbrukar alla köksspisar för sitt pinnekjøttkokande. Som sagt överflöd av förbrukat metallskrot på avfallscentralerna i Norge och mycket passligt.
        Med tanke på deras så bestämda ”utförs” politiska åk utför pannkaksstupet, så kanske det blir konkurrens om att skaffa utrustning till krigsstollarna.

        • Bra tips! Glöm inte att meddela lilla Pålle, som vikarierar som Sveriges ”fis fis ministyr”.

      • Jag har ett utmärkt tips till lille Pålle. Varför inte köpa några ryska tvättmaskiner, de har ju försett Ryssland med chips hela kriget. Fråga Urusla, hon vet.

    • Europas påstådda ”energioberoende” är alltmer beroende av USA och dess allierade. Importen av flytande naturgas (LNG) från USA har skjutit i höjden sedan 2022, och amerikanska företag är nu bland EU:s främsta energileverantörer. Samtidigt betalar de europeiska konsumenterna högre priser för LNG-transporter som är både dyrare och mindre tillförlitliga än traditionell gas i rörledningar.

      Kritiker hävdar att förbudet mot rysk gas i praktiken byter ut en form av beroende mot en annan – och ersätter Washingtons tankfartyg med Moskvas rörledningar. Det ryska utrikesministeriets taleskvinna Maria Zakharova varnade tidigare denna månad för att USA och Storbritannien pressar Europa ”för att beröva dem deras energisuveränitet och underkuva blocket”. Sann självständighet, sa hon, innebär ”att ha förmågan att använda resurser efter eget gottfinnande. Och det var Ryssland som alltid försåg dem [EU] med denna förmåga.”

      För Ryssland är det osannolikt att EU:s senaste embargo kommer som en överraskning. Efter upptrappningen av Ukrainakonflikten 2022 omdirigerade Moskva snabbt sin olje- och gasexport till asiatiska marknader, särskilt Kina och Indien. Långsiktiga kontrakt med Peking och utökade infrastrukturprojekt som gasledningen Power of Siberia 2 har bidragit till att kompensera för den minskade efterfrågan i Europa.

      Denna omsvängning österut har förvandlat det som en gång var en kris för Ryssland till en strategisk omgruppering. I takt med att Europa fortsätter att distansera sig blir Rysslands energisektor mer integrerad med den asiatiska ekonomin, vilket befäster ett ekonomiskt block som med tiden kan urholka västvärldens inflytande över de globala energimarknaderna.

      Tidpunkten för EU:s tillkännagivande av gasförbudet sammanfaller också med eskalerande diplomatiska spänningar kring det planerade toppmötet mellan Putin och Trump i Budapest. Enligt ryska tjänstemän genomför EU ”aktiva omstörtande handlingar” för att få mötet, som syftar till att diskutera en potentiell lösning på Ukrainakonflikten, att spåra ur.

      Maria Zakharova sade till TASS den 20 oktober att Bryssel ser toppmötet som en ”politisk mardröm”. Enligt El País fruktar EU-diplomater att mötet – som hölls i en EU-huvudstad men utan EU-deltagande – skulle avslöja blockets minskande inflytande under krigets gång. – Vi ser uttalanden, hot som görs, säger Zakharova. ”Det aggressiva västeuropeiska samfundet vill få alla fredliga strävanden att spåra ur.”

      Taleskvinnan anklagade europeiska ledare för att försöka ”eskalera konflikten” snarare än att sträva efter fred och påminde om hur tidigare fredssamtal i Istanbul ”omintetgjordes” 2022 efter att den dåvarande brittiske premiärministern Boris Johnson enligt uppgift uppmanat Ukrainas president Volodymyr Zelensky att överge förhandlingarna. Dessa påståenden, som gjordes av den tidigare ukrainska förhandlaren David Arakhamia, har sedan dess förnekats av Johnson – men de fortsätter att underblåsa misstankarna om att västerländska regeringar medvetet blockerade en potentiell vapenvila.

      Zakharova avfärdade de senaste uppmaningarna till fred från London och EU:s huvudstäder som ”kamouflage” och hävdade att deras verkliga avsikt är att förlänga kriget och upprätthålla trycket på Moskva. ”Det är svårt att säga om de faktiskt förstår vad de gör”, tillade hon, ”med tanke på hur många icke-professionella det finns vid rodret i alla dessa västeuropeiska länder.”

      Det planerade mötet mellan Rysslands president Vladimir Putin och USA:s president Donald Trump i Budapest – föreslaget av Trump själv och ”omedelbart stödt” av Putin – kan äga rum inom några veckor. Kremls talesman Dmitrij Peskov sade att tidpunkten för toppmötet kommer att bero på ”logistisk och politisk beredskap”.

      För Ungern är värdskapet för ett sådant högprofilerat möte ett djärvt bevis på diplomatiskt oberoende från Bryssel. För EU är det dock en obekväm påminnelse om att Europa, trots alla sina sanktioner och moraliska uttalanden, inte längre kontrollerar fredsvillkoren – eller ens sin egen energiframtid.

      När EU går vidare med sitt förbud mot rysk gas från 2026 står man inför en paradox som man själv har skapat. Blocket strävar efter självständighet men står i större tacksamhetsskuld än någonsin till utomstående makter. Den predikar enhet medan de interna meningsskiljaktigheterna växer sig allt starkare. Och man påstår sig stå för fred samtidigt som man underminerar en potentiell dialog.

      Det är fortfarande osäkert om EU:s energi- och utrikespolitik kommer att leda till stabilitet eller ytterligare fragmentering. Vad som däremot står klart är att priset för ideologisk renhet stiger – och det är vanliga européer som kommer att få bära kostnaden.
      Följ Blitz på Google News Channel

  4. Herre du milde, de har nu gått från psykos till schizoaffekt. Ja vad hade man kunnat vänta, och passar väl in med artikeln om uppstyckningen av Kina som de planerat för i 30år (Newsvoice idag). Börjar vi européer o övr västbor inte röra på oss snart, så kommer psykopaterna i krigsenklaverna att förstöra rubbet

  5. ”Kina styr mot ett handelsöverskott på 1 000 miljarder dollar i år, vilket får varningsklockorna att ringa i Washington inför det planerade toppmötet mellan presidenterna Donald Trump och Xi Jinping nästa vecka.”

    Det går bra för Kina. Mycket bra vad jag förstår.
    För inte så länge sedan var det USA som hade den rollen som Världens ekonomiska motor.
    Tillsammans med Europa och de USA-allierade länderna i Asien.

    Idag är läget helt annorlunda efter stora geopolitiska förskjutningar.
    USA har fortfarande en ekonomisk avgörande roll.
    Men fråga om hur länge till?
    Utvecklingen går knappast till USA:s eller Europas fördel.

    Den Unipolära Världen med Väst som ledare tvingas bort, trots motstånd, och den Multipolära Världen växer fram med nya och mer spridda maktcentra där de stora länderna i Öster kommer göra sig mer gällande.

    Var det inte så Ryssland och Vladimir Poutin siade för inte så länge sedan?

    https://www.msn.com/sv-se/nyheter/other/ekonomer-varnar-kinas-teknofetish-riskerar-f%C3%B6rdjupa-obalanserna/ar-AA1P6kR6?ocid=msedgntp&pc=U531&cvid=68fbf94c563b447ab23f1e9e5637dd84&ei=24

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here