
Kinas president Xi Jinping med Kuomintangs partiordförande Cheng Li-wun, Peking, 10 april 2026. © gov.cn / Xinhua
RT11 april.
Peking kommer inte att spara någon möda för att främja fredliga relationer över Taiwansundet, har den kinesiska presidenten sagt.
Kinas president Xi Jinping träffade ledaren för Taiwans största oppositionsparti, Kuomintang (KMT), på fredagen och betonade att inga globala förändringar skulle stoppa ”den stora föryngringen av den kinesiska nationen”, inklusive dess folk över Taiwansundet.
Taiwan blev i praktiken ett självstyrt territorium efter att kinesiska nationalistiska styrkor förlorade i inbördeskriget mot kommunisterna och flydde till ön 1949.
Peking anser att Taiwan är en oförytterlig del av sitt territorium enligt principen om ett Kina, vilket den överväldigande majoriteten av FN:s medlemsstater ansluter sig till.
Oppositionsledaren anlände till fastlandet på tisdagen på Xis inbjudan. Taiwans styrande DPP fördömde besöket, men Cheng Li-wun beskrev det som ett fredsbyggande uppdrag – den första händelsen av detta slag på ett decennium.
”Förhoppningsvis … kommer Taiwansundet inte längre att vara en geopolitisk brännpunkt och aldrig bli ett schackbräde för inblandning från externa krafter”, sa hon, citerad av Taipei Times.
”Vi välkomnar alla förslag som bidrar till en fredlig utveckling av relationerna över Taiwansundet och kommer inte att spara någon möda för att främja alla strävanden som främjar en sådan utveckling”, sa Xi i ett tal i Pekings stora folksal och tillade att krafter som förespråkar ”Taiwans självständighet” är de främsta orsakerna till spänningar i regionen.
”Oavsett hur det internationella landskapet och situationen över Taiwansundet kan utvecklas, kommer den övergripande trenden mot en stor återuppbyggnad av den kinesiska nationen inte att förändras”, sa Xi.
Cheng höll med om att både KMT och det kinesiska kommunistpartiet bör upprätthålla 1992 års konsensus enligt vilket Taipei och Peking erkände att det bara finns ett Kina. Den taiwanesiske ledaren Lai Ching-tes DPP har motsatt sig konsensuset och sett det som en begränsning av öns autonomi.
Chengs besök i syfte att förbättra relationerna äger rum inför det förväntade toppmötet mellan Xi och USA:s president Donald Trump, som tidigare sköts upp på grund av Irankriget.
Donera gärna med Swish till 070-4888823.







Taiwans lösning för att slippa vara under det kollapsande USA:s stövel är att ha en liknande lösning som HongKong och på det viset åter bli en del av Kina! Att vara vasall och styras av USA i bakgrunden kan aldrig vara en lösning och det är mer än dags att bryta de nykoloniala bojorna.