
Utdrag från Simplicius onsdagen 17 juni 2026
Kommer detta nya ”fredsavtal” och memorandum att bestå? Troligtvis inte om Israel har något att säga till om. Netanyahu och hans kumpaner har redan meddelat att Israel inte kommer att dra sig tillbaka från Libanon och har starkt antytt att de kommer att vägra att respektera Hizbollah och Libanons inkludering i avtalet.
Irans egen Khorasan-tidning hävdar att fredsavtalet bara skjuter upp den apokalyptiska ”slutstrid” som väntar:

Transkription av ovanstående:
Huvudfunktionen med detta avtal är inte erkännandet av vår suveränitet över Hormuzsundet (som redan har accepterats även utan ett avtal), inte heller frigörandet av Irans blockerade tillgångar, inte heller någon annan verklig vinst som uttryckligen anges i avtalstexten. Dess verkliga funktion är att skjuta upp det slutgiltiga och avgörande slaget.
Tidningen Khorasan beskrev i en antagonistisk not ett möjligt avtal mellan Iran och USA som bara ”ett andrum för att återuppbygga framtida strids- och försvarskapacitet och förbereda sig för ett fullskaligt eller större slag”.
Seyed Pouya Hosseinpour skrev i noten: Oavsett vad villkoren i det eventuella avtalet kan vara, och huruvida ett avtal faktiskt undertecknas eller inte, måste flera punkter hållas i åtanke om alla avtal i detta skede:
För det första: Detta är bara ett avtal för att avsluta det nuvarande kriget, inte ett avtal för en slutgiltig lösning av frågorna mellan Iran och USA; ett krig som Amerika och Israel inledde med syftet att förgöra Iran, misslyckades med att uppnå sina mål och nu tvingas avsluta genom ett avtal.
För det andra: Frågorna mellan Iran och USA, och särskilt mellan Iran och Israel – har nått en nivå och ett stadium av existentiell konflikt som i praktiken inte kommer att upphöra förrän med en avgörande seger för en av de två sidorna. Saker som dessa förhandlingar och avtal har ingen särskild inverkan på denna väg; de är helt enkelt ett steg som måste passeras för att nå det slutgiltiga slaget.
För det tredje: Huvudfunktionen med detta avtal är inte ett erkännande av vår suveränitet över Hormuzsundet (vilket redan har accepterats även utan ett avtal), inte heller frigörandet av Irans blockerade tillgångar, inte heller någon annan verklig vinst som uttryckligen anges i avtalstexten. Dess verkliga funktion är att skjuta upp den slutgiltiga och avgörande striden som kommer att fastställa den nuvarande segraren. Faktum är att dess huvudfunktion är att ge ett andrum för att återuppbygga framtida strids- och försvarskapacitet och förbereda sig för en fullskalig och större strid – en möjlighet som båda sidor kommer att använda till sin egen fördel.
Det är svårt att argumentera mot ovanstående prognos.
Och denna slutsats är också en passande slutpunkt:
USA förlorade en stor del av sin spaningsflotta via de förstörda Reaper-drönarna, förlorade en enorm del – kanske till och med majoriteten – av sina regionala långdistansdetekteringsradaranläggningar; i huvudsak förlorade de sina ögon och öron. Dessutom visade sig USA:s fruktade ”hangarfartygsgrupper” vara inget annat än tomma hot, nedbrutna skrov som planlöst drev utom räckhåll för Irans kustförsvarsbatterier.
Detsamma gäller de fruktade ”amerikanska marinkårssoldaterna” som inte gjorde något annat än att sitta sysslolösa ombord på Tripoli utanför Omans kust och försöka tvinga Iran till underkastelse med sin blotta närvaro, och istället avslöjade alla USA:s mest kraftfulla verktyg för påtryckningsmedel och tvång som att de förlorat alla sina historiska hotfaktorer.







Nä. Det kommer knappast att bestå.
Så länge som den skjutglade, eller snarare vilt skjutgalne, Netanyahu härjar runt med sin högeffektiva amerikanska gratisutrustning, kommer den att användas. Varje morgon vaknar vi upp till en nytt kvarter i ruiner var som helst och ”valfritt någonstans” i regionen som Netanyahu fyrat av raketer mot. Som fredsåtgärder.
Netanyahu-regimen kan inte leva utan våld och krig. Det är så fascister fungerar.
Vi har nu facit av den amerikanska engagemangsprocess i denna region när man fick över Egyptens president Sadat från ”sovjetiska sidan” på 1970-talet.
Hela Levanten(Nära östern) och Mellanöstern är en olöslig amerikansk soptipp, som bara fördjupar, förvärrar och förlänger denna regions olösliga problem så länge Washington envisas att förbli i regionen.
Vem har nytta av Trump-gängets planer i denna region?
Det bästa Trump kunde göra: släng in Netanyahu och hans militära och brutala ockupanternas bosättarledare till Internationella brottmålsdomstolen i Haag. Då får han, möjligen, garanterat Nobels fredspris!
Det är ett samförståndsavtal och inte ett fredsavtal.
Iran dikterar villkoren. Folkmördarnas regim israel och dess rottweiler måste acceptera.
Om inte, så Ira will kick their asses😂
USA har fram till valet motiv för att förbättra bränslepriset. Det är nog därför det kom ett avtal. kanske också för att USAs ekonomi och dollarn har dystra utsikter.
.
Jag tror att om USA skulle göra som många vill att dumpa Israel så kommer marknadskrafterna att driva fram investeringar utanför väst så att USAs försvagning förstärks ytterligare.
Det är inte på grund av något som zionister vill utan som sagt rena marknadskrafter. Dessa krafter har länge hållits i schack först av Storbritannien och nu antagligen av hela väst. Genom att knyta finansmakten till en svag stat har de tvingats vara lojala med väst trots att det hade varit mer lönsamt att sprida investeringar.
Sionisternas å USA har, rätta mig om jag har fel, olika motivation i Mellanöstern. USA försöker kontrollera oljan för attbehålla dollarns betydelse i världshandeln, vilket, som även Trump påpekat offentligt, avgörande för USAs ställning globalt. Sionisternas strävan att först utrota palestinierna för att bygga storisrael. Deras mgn?
Det är helt korrekt. Och det kommer inte stanna vid ett ’storisrhell’, målet är en värld för dom själva, ett storsionistiskt talmudistan benämnt the ’new world order’..ie, en mycket old world in disorder. De säger det det själva, öppet. Eller som en rabbi abe finkelstein sa; ”vi säger det, öppet, men goyems tror inte på oss eftersom de lever i självförnekelse skapad av oss som förstört deras utbildningssystem i sådan omfattning att de inte lär sig något annat än det vi vill de ska lära sig”.
Det här är extremism per definition och till sin assistans har de islamism och ’kristen’ sionism (scofieldrotschildsionism), vilka står mot ickeextremism dvs Islam, Mosaisk trosbekännelse och Kristendom.
Samförstånds avtalet med Iran är en kapitulation från USA:s sida.
”Det tycker Lars Bern. Iran går rentav ”mycket starkare” ur konflikten, om avtalet håller. Det är ju väldigt glädjande att de har kommit så långt, säger Lars Bern i Swebbtv. Av allt att döma, av de icke-officiella kommentarer man har sett, så tyder väldigt mycket på att amerikanerna i stort sett har kapitulerat. Iran har ju vunnit det här kriget.
– När det gäller stridigheterna så kan man ju ha olika definitioner på ”att ha vunnit”, men den här konflikten har de definitivt vunnit. Och gått mycket starkare ur den, om det här håller.”
Vi ska inte glömma att folkmördarna är rasande över detta. Satanyahu lär göra allt för att sabotera.
Den viktigaste läxan från allt det här är – skaffa en atombomb Iran!
Iran behöver ingen atombomb !
För det första har Iran bättre vapen
och viktigast,
Palestinierna skulle bli de främsta offren (de får inte ens använda skyddsrummen) och deras jord skulle bli förgiftad.
Det är precis vad Iran behöver – en atombomb.
Ta Nordkorea. Landet har lämnats ifred. Varför? Jo, för att landet skaffat The BOMB. Gör sionist imperiet något dumt så lär Nordkorea jämka minst 30,000 yankees ockupationstrupper med marken. Pardoxalt nog är fredsformeln i vår tid följande: Ju fler länder som har kärnvapen desto säker fred på jorden.
Kärnvapen håller galan sionister i shack. Således måste Iran skaffa bomben. Det är enda sättet att hålla satans avskum marktjuvar som förpestat MÖ i shack. Det enda som håller en marktjuv borta är vetskapen om att hen kan bli stekt. Då marktjuvarna blir varse om att Iran är beväpnad på riktigt, så lär de uppföra sig därefter.
Det är precis vad Iran behöver – en atombomb.
Ta Nordkorea. Landet har lämnats ifred. Varför? Jo, för att landet skaffat The BOMB. Gör sionist imperiet något dumt så lär Nordkorea jämka minst 30,000 yankees ockupationstrupper med marken.
Paradoxalt nog är fredsformeln i vår tid följande: Ju fler länder som har kärnvapen desto säker fred på jorden. Kärnvapen är det enda som kan hålla galna sionister i shack. Således måste Iran skaffa bomben. Då marktjuvarna blir varse om att Iran är beväpnad på riktigt, så lär de uppföra sig därefter.
Det tål att upprepas: det enda som håller en marktjuv i shack är vetskapen om att hen kan bli stekt.
Även Brasilien har fattat vitsen med och behovet av att ha ett kärnvapen galosch s a s
https://forumgeopolitica.com/article/brazil-must-develop-a-deterrent-capability-according-to-lulas-top-diplomat
Intressant, ja det är dags för Brasilien om de vill behålla sin nationalstatssuveränitet. Skulle vilja påstå att det är dags för den Sydamerikanska kontinenten att gå samman mot hela Världens enda och gemensamma hot..