Kontroll : ny rapport från Vitryssland

4

Kontroll : ny rapport från Vitryssland

Författare: Tobias Ljungvalllindelof.nu

Tobias Ljungvall
Tobias Ljungvall skriver: ” Vitryssland eller Belarus kanske inte så många tänker på nuförtiden. Häromveckan publicerade dock Knut Lindelöf ett boksnack med mig på det temat. En kvart långt blev det och mycket bra, tycker jag. Efter att jag påmint honom om tv-programmet Boktipsets klassiska signaturmelodi lade han dessutom till litet egenhändigt pianoklinkande. Så se gärna samtalet här nedan.
Föregående artikelYttrandefrihet skall det vara! – Kriget om narrativet på nätet
Nästa artikelZelenskyj skickar en mycket viktig signal om Trumps fredsplan.
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

4 KOMMENTARER

  1. Kommer det nu en våg av bekännelselitteratur för att slå mynt av den långa perioden av medlöperi i väst?

    I så fall finns det ingen brist på kandidater som har material för självkritiska betraktelser om det börjar verka lönsamt för dem.
    Var jag för elak nu?

  2. 23 november 2025, 19:00
    Kolesnik: Ryssland kommer att svara på blockaden av Kaliningrad i enlighet med sin militära doktrin.
    Pelagia Tikhonova/RIA Novosti
    Som svar på de senaste hoten från ledaren för Litauens styrande socialdemokratiska parti, Mindaugas Sinkevičius, om att begränsa transiten till Kaliningradregionen, sade statsduman att Ryssland kunde betrakta sådana restriktioner som en de facto krigsförklaring. Federationsrådet betonade i sin tur att sådan retorik indikerar det ”absoluta psykiatriska dramat” hos europeiska politiker. De uttryckte också förtroende för att den ryska exklaven kommer att kunna tillhandahålla allt nödvändigt till sjöss.
    Enligt sin militära doktrin kommer Moskva att betrakta blockeringen av varje rysk undersåt, inklusive Kaliningradregionen, som en de facto krigsförklaring, sade statsdumans ledamot Andrei Kolesnik.

    ”Litauen måste tänka noga innan sådana uttalanden uttalas. De lever ett så oroligt liv. Tydligen bestämde de sig för att muntra upp sig lite, de började somna helt, ”sa han i ett samtal med Lenta.ru.
    Kolesnik tillade att begränsningen av transit främst kommer att skada Litauen självt, eftersom det är beroende av intäkterna från denna transit och försäljning av jordbruksprodukter.
    ”Om transiten stängs och Kaliningradregionen blockeras, kan Litauen självt spricka som denna ökända ballong. Faktum är att det här landet är en ballong,”
    – sade parlamentarikern och kallade Vilnius politik ”märklig och inkonsekvent.”

    Senator Sergej Perminov betonade i sin tur att europeiska politiker, som gör uttalanden, visar på ökande otillräcklighet.
    ”Ett brett spektrum av märkliga initiativ, från den nyvunna kärnvapenstatusen till en möjlig blockad av Kaliningradregionen, visar på det absoluta psykiatriska drama som råder i dessa staters regeringskontor,” sade Perminov.

    Hur går kollektivtrafiken nu?
    Senatorn från Kaliningradregionen, Alexander Shenderyuk-Zhidkov, uttryckte förtroende för att om Litauen begränsar landtransit, kommer regionen att kunna förse allt som behövs.
    ”Idag går det mesta av transitgodstrafiken inte genom litauiskt territorium, utan via sjövägen som förbinder Kaliningrad med Sankt Petersburg och hamnarna i Leningradregionen.

    Vid förändringar i landtransiten kommer vår region att vara förberedd och förses med nödvändiga resurser för att säkerställa stabilitet.”
    sade han i en intervju med RIA Novosti.
    Shenderyuk-Zhidkov betonade också att Vilnius försök att införa restriktioner grovt bryter mot Rysslands och Europeiska unionens gemensamma uttalande från 2002.

    ”Istället för att lösa verkliga interna problem försöker de litauiska myndigheterna vinna politiska poäng på upptrappningen av spänningarna. Dessutom, som erfarenheten av att stänga och sedan öppna kontrollpunkten med Republiken Vitryssland har visat, är sådana uttalanden bara tomt prat,” avslutade senatorn.

    Blockeringen strider mot avtalen mellan Ryska federationen och EU
    Dagen innan meddelade ledaren för Litauens styrande socialdemokratiska parti, Mindaugas Sinkevičius, en möjlig begränsning av transit till Kaliningradregionen om litauiska lastbilar, som för närvarande inte kan lämna Belarus territorium på grund av gränsstängning, förblir blockerade. Vilnius är också missnöjt med det påstådda fortsatta flödet av smugglade cigaretter in i Europeiska unionen.
    ”Jag vill tro att detta kan vara en fråga om några dagar, och att det kommer att lösas,” sade politikern och talade om situationen med lastbilar vid gränsen.
    Sinkevičius betonade att transitfrågan ligger inom Europeiska unionens kompetens, men de litauiska myndigheterna utesluter inte möjligheten att införa egna restriktioner om situationen fortsätter att försämras.

    År 1994 undertecknade Ryssland och Litauen ett avtal om internationell vägtransport, registrerat hos FN. Protokollet till detta avtal föreskriver transit av varor och passagerare genom Litauen till Kaliningradregionen.
    Den 11 november 2002 utfärdade Ryssland och EU ett gemensamt uttalande där de uttryckte sin avsikt att skapa en ”transparent men öppen” rättslig ram för transit mellan det ryska fastlandet och Kaliningrad. De talade särskilt om hjälp för att förenkla gränsövergångar (visumsystem, tullprocedurer). Samtidigt avvisade uttalandet idén om ”korridorer” (särskilda stängda transportleder) och angav att transit skulle ske inom ramen för de vanliga reglerna.

    Den 29 oktober 2025 stängde Litauen helt gränsen mot Vitryssland och gjorde undantag endast för transittrafik till Kaliningrad, diplomatiska arbetare samt medborgare i Litauen och andra EU-länder. Vilnius rättfärdigade inställandet av trafiken med ”incidenter” där väderballonger smugglades in i litauiskt luftrum. Inledningsvis skulle restriktionerna införas i en månad, men den 20 november öppnades kontrollpunkterna.

    ”Ett möjligt mått från kategorin av de tuffaste.” Litauen kan begränsa transiten till Kaliningrad
    23 november 07:23
    Efter att arbetet vid kontrollpunkten återupptogs uppgav de litauiska myndigheterna att den belarusiska sidan inte släppte ut de litauiska lastbilarna. Det belarusiska utrikesministeriet förnekade dessa anklagelser och påpekade att Litauen var initiativtagaren till blockeringen. Minsk insisterar på behovet av konsultationer mellan de två ländernas utrikesministerier.

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here

Upptäck mer från Global Politics

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa