Läs Folket i Bild – Kulturfronts senaste nummer!

0

Folket i Bild Kulturfront är en sant oberoende månadstidning och förening som startade 1972. Tidningen tar alltså inte emot statsstöd. Jag var med i starten redan och har sålt den många gånger ute på gator och torg och vid olika möten.

Den arbetar och publicerar olika artiklar efter parollerna Antiimperialism, Yttrandefrihet och För folkets kultur.

Vilken annan sådan tidning finns i Sverige? Ingen!

Prenumerationer: Gå in på fib.se och se de olika prenumerationsalternativen.

Lösnummerpris 80 kr.

Genom att prenumerera på Folket i Bild/Kulturfront stöder du ett fritt och demokratiskt mediealternativ. Genom att bli medlem blir du en del av den rörelse som bär fram en av Sveriges främsta kulturtidskrifter. Genom att stödja oss säkrar du en sant oberoende röst.

Kan vara en bild av 2 personer och text där det står ”FolketiBNa Folketi FolketiBild Folketi Bild Folket FolketiRil Bild I första hand vill vi se dig som prenumerant förstås... FolketiRild Folket S Rild Folketi 净店 Rild men om du vill köpa ett lösnummer av FiB/K innan du bestämmer dig hittar tidningen butiker och caféer Gävle, Göteborg, Jönköping, Karishamn, ristinehamn, Malmo, Norrköping, Skellefteă, Stockholm, Sundsvall och Uppsala. Masikees Masikensnak ral Adresser till alla försäljningsställen finns pa www.fib.se. Det ocksa möjligt att bestalla tidningar via hemsidan. FolketiBild toncr oncriran ran Bild Folketi иa 부미랍니 Folket Folket Alttid”

Som prenumerant har du tillgång till vårt arkiv av tidningar till och med 2018. De kan läsas på dator eller mobil.

Webbplats:http://www.fib.se/

____________________________________________________________

SENASTE NUMRET FiB/K nr 9-2025 innehåller allt ifrån en intervju med Sanna Löfgren (”Sanna från Nablus”) till en genomgång av hur offentlighetsprincipen egentligen fungerar – och inte minst varför vi måste utnyttja den.

Med färgbilder på bra papper. Missa inte – och dela gärna inlägget!

 

Sid 6 SAMTAL Intervju med Sanna Löfgren

Sid 11 PRESSFRIHET

* Svarta sidor för Gaza

Sid 12 EU Sprickorna allt djupare

Sid 14 KOMMENTAR. EU:s strategiska kapitulation

Sid 15 FÖRSVARET Kostsamma krigssatsningar

Sid 16 KRÖNIKA Fredsnationen Sverige

Sid 18 OFFENTLIGHETSPRINCIPEN Våga vara obekväm

Sid 20 FOTO Glimtar från köpcentrum

Sid 30 AFRIKA Kontinent i förändring

Sid 33 ANNONS Välkommen till Leninland

Sid 34 i KORTHET Inrikesnotiser

Sid 35 I KORTHET Utrikesnotiser

Sid 36 TEATERRECENSION Kejsarn av Portugallien

Sid 38 LYRIK Gunnar Källström

Sid 40 BOKRECENSION The East is still red

Sid 42 BOKRECENSION Vad vet vi om Estlands historia?

Sid 43 LÄSARRPPONS Blandade reaktioner

Sid 44 MUSIK Strindberg inspirerar

Sid 46 OMLÄSNING Resa med Aron

Sid 47 FiB/K INFO Stått på barrikaderna

Sid 48 BAKSIDA Teckning av Rolf Pettersson

 

Bli gärna månadsgivare!

Du kan också donera med Swish till 070-4888823.

Föregående artikelEuropas framtid beror på om EU kan nedmonteras?
Nästa artikelBanksy – ”När du försöker ta bort ett konstverk och av misstag gör det bättre”
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here