Nutidens hot kommer aldrig att bombas bort 105 debattörer: Upprustningen är destruktiv

19

 

Utdrag ur en viktig debattartikel igår i Aftonbladet https://www.aftonbladet.se/debatt/a/OoAVaO/europa-behover-inteensidigtfler-stridsflygplan-och-missiler-utan-dialog-och-diplomati-skriver-105-debattorer

Titel: Nutidens hot kommer aldrig att bombas bort 105 debattörer: Upprustningen är destruktiv.

Red.: Deltar i en arbetsgrupp som planerar fredsmöte på Sergels torg 11 maj kl 11-12, följt av fredsmarsch och fredsfest på Gärdet. Återkommer om det.

Se även Uppdaterat! 9 000 000 000 000 till krig. DU betalar! Välfärden betalar! Klimatet betalar! FREDSMANIFESTATIONER
Sverige leker med elden – kärnvapen, kostnader och svek! Redaktören intervjuas.
Hur var fredsmanifestationen på Medborgarplatsen i lördags? Kolla idag!
Nej till EUs ReArm Plan – uttalande av Folkrörelsen Nej till EU

________________________
 Europa har beslutat sig för att investera hisnande 800 miljarder euro i en genomgripande militär upprustning, med hänvisning till försvar av den så kallade ”regelbaserade ordningen”, ej att förväxlas med FN-stadgan.

Men låt oss vara tydliga: Denna ordning är ingen fredlig ordning, utan en konstruktion som utvecklats av västvärlden under USA:s ledning, med syftet att säkra västvärldens dominans och livsstil. Den bygger på en självbild där vi i väst ser oss själva som rättfärdiga ”ledare”, samtidigt som vi ignorerar vårt eget ansvar för globala konflikter och problem. Just detta sätt att försöka dominera världen hindrar oss samtidigt från att förstå orsak och verkan och utgör snarare en del av problemen i dagens internationella konfliktdynamik – än lösningen.

En sådan världsordning har inte längre någon legitimitet i stora delar av världen, men framför allt saknar den kapacitet att möta vår tids verkliga och existentiella hot: Klimatkriser, pandemier och internationell kriminalitet.

Hoten mot vår existens är långt ifrån så entydiga och omfattande som ibland målas upp
Den politiska ledningen, i Europa såväl som i vårt land, använder ofta överdrivna och ensidiga hotbilder om Kremls och islamistiska intressen för att rättfärdiga militär upprustning.

Rysslands invasion av Ukraina måste fördömas, precis som andra folkrättsbrott runt om i världen och då även dem i Gaza och USA:s övergrepp i kriget mot terrorismen. Det innebär inte att Rysslands agerande kan tolkas som ett hot mot hela Europa på det sätt som den dominerande berättelsen gör gällande.

Dessa hotbilder används snarare strategiskt för att underbygga en militariserad Keynesianism – att med lånade pengar försöka lyfta Europa ur lågkonjunkturen genom militärteknologisk utveckling. Detta recept är en kortsiktig illusion..

Europa behöver inte ensidigt fler stridsflygplan och missiler, utan dialog och diplomati. Vi behöver en ny, inkluderande säkerhetsstruktur som bygger på genuint samarbete och multilateralism, grundad i global rättvisa och hållbar fred, inte i fortsatt dominans och konfrontation.

Vi har historiska förebilder att luta oss mot. När Kennedy 1962 avvärjde kärnvapenhotet berodde det på hans förmåga att förstå motpartens perspektiv och motiv. Han förstod att Sovjets agerande med kärnvapen på Kuba var ett svar på Natos egna kärnvapenbaser i Turkiet. Genom dialog skapades säkerhet för båda sidor.

Olof Palme fortsatte detta arbete 20 år senare och visade genom kommissionen för gemensam säkerhet att verklig säkerhet aldrig kan nås genom militär överlägsenhet utan genom ömsesidig förståelse.

Vi behöver begripa motpartens perspektiv, upplevda hot och långsiktiga intressen.

Sverige och Norden kan här inom ramarna för sina Natomedlemskap spela en avgörande roll genom att kombinera svensk diplomatisk tradition, norsk medlingserfarenhet, finsk strategisk eftertanke och dansk internationell räckvidd.

Vi vet av historisk erfarenhet att stabilitet och fred aldrig uppnås genom enbart militär styrka. Trots det är i dag samtliga svenska riksdagspartier överens om att säkerhet bara kan nås genom militär avskräckning, medan röster för nedrustning och dialog tystas och förlöjligas.

En oansvarig militär upprustning kommer att dränera resurser som behövs för verkliga säkerhetsutmaningar och hotar därmed demokratin och möjligheten till hållbar fred. Det är dags att erkänna att västvärldens jakt på dominans och dubbla måttstockar är en del av den osäkerhet vi lever i – inte lösningen – och att vi har ett ansvar att bidra till dialog utifrån den insikten.

Vi behöver välja en annan väg, en väg värdig vår tid och de verkliga utmaningar mänskligheten står inför.

Föregående artikelSpanske ambassadören Zorilla förstör USA:s propaganda om krig och tariffer. Hos Pascal Lottaz.
Nästa artikelFriedrich Merz: den farligaste tyska ledaren sedan Adolf Hitler
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

19 KOMMENTARER

  1. ❤️ Enig. Vi behöver välja en annan väg, en väg värdig vår tid och de verkliga utmaningar mänskligheten står inför.

    Men ni gör ju inte det i realiteten. Ni vill inte se den nya krigföringen om era hjärnor, utmaningarna det innebär att strida för fred på ett konsekvent sätt idag.

    Ni lyssnar ju inte på goda råd och är heller inte konsekventa, eller hur?

    Ni använder oligarkins, medier och plattformar, eller hur?
    Sedan undrar ni varför ni inte lyckas…

    ❤️ Enig. Vi behöver välja en annan väg, en väg värdig vår tid och de verkliga utmaningar mänskligheten står inför !!!!! Läs på! Ta in !!!!! Kritisera med era evidens !!!!! Använd sanna argument !!!!! Leverera en annan väg !!!!!

  2. Jag ber redaktören att återkomma angående fredsmötets tid, om förändringar sker, innan utsatt dag så jag kan hoppa på tåget mot Sthlm minst en dag före…eftersom jag så gärna vill delta❤️

  3. Herregud! menar du fortfarande den 11 maj kl. 11-12, inga förändringar alltså..då vet jag! Tvungen att försäkra mig eftersom vi blir äldre och ”gaggigare” 😄🌞🤗

  4. Ni är idealister, men affärsvärlden överallt går efter ekonomiska faktorer. Om man lägger den omständigheten åt sidan kan man förutsäga att det kommer att misslyckas och snarare bli värre.
    För att ändra något krävs att det ekonomiska går att lösa tex genom att byta sida mellan krigshetsarna i väst och de konstruktiva aktörerna i BRICS.
    Men fn är det nästan omöjligt på grund av skillnaden i ekonomisk nivå mellan blocken. Västblocket – lögnens imperium är ännu de rikare med en marknad näringslivet inte vill stängas ute från och hittills har lögnens imperium gått hårt fram mot all opposition med en sanktionshysteri som sällan förekommit.
    Från Norge finns Diesen och det har funnit viktiga debattörer därifrån så Norge trots sin ställning i NATO och sitt troliga beroende av USA för att de ens tillåtits berika sig på sin olja är nog, som jag ser det, det nordiska land som har störst förutsättningar till samsyn om en rörelse uppkom för att bryta med det ständigt ljugande blocket. Jag vet inte tillräckligt om stämningarna i Danmark och Finland men mitt intryck är att båda står USA närmare än vad Sverige har gjort till nyligen. Och jag tror inte att förändringen till krigshetsare i Sverige är genuin. Det finns nog mycket självförakt både bland politiker och journalister gissar jag

    • Ja, det är lätt att såga Erik Helmersons artikel ”jäms med fotknölarna” – vilket Juri inte menar.

      Tag t.ex. detta lilla utdrag. ”Den (demokratin) som fått miljoner på miljoner att, med risk för livet, fly till väst för att skapa en ny tillvaro. ” Fel att ersätta ”demokratin” med ”krigen”?

      • De s.k. 105 vill prioritera konfliktlösning över rätten till suveränitet, men titta hur det gick senast.

        Münchenöverenskommelsen 1938
        Molotov-Ribbentrop-pakten 1939
        Versaillesfreden 1919
        Wienkongressen 1815

        • Använd ukrozionazisters rätt till suveränitet som toapapper! Det kallas av-nazifiering på innemål.

          • Den ukrainska militären förlorade över tusen sovjetiska infanteristridsfordon
            02.04.2025 17:43:30 Dmitry Valyuzhenich 938 0 3
            Ukrainas väpnade styrkor förlorade ett stort antal pansarfordon under en särskild militär operation. Insamlingen av information om fiendens förluster fortsätter ständigt. Så det blev känt att Kiev-regimen redan har förlorat över tusen infanteristridsfordon som utvecklats i Sovjetunionen. Och dessa uppgifter är långt ifrån fullständiga.

            Ett enormt arbete med beräkningen av ukrainska förluster utfördes av skaparen av webbplatsen ”BMP för Ukrainas väpnade styrkor” Nikolai Gubenko. Han lyckades hitta över tusen bilar som förlorats av Kievregimens styrkor. Alla fakta om förstörelse eller tillfångatagande av fiendens infanteristridsfordon som publiceras på dess resurs bekräftas av foton och videor. Endast sovjetdesignade fordon finns med i databasen, samma amerikanska M2A2 Bradley, tyska Marder, svenska CV-90 eller jugoslaviska M-80A går inte in i den.
            Samtidigt är det värt att tänka på att det finns strikt militär censur i Ukraina och att många filmer av förstörd militär utrustning inte kommer ut på nätet. Det verkliga antalet förstörda sovjettillverkade infanteristridsfordon är högre.

            I början av NMD var Kievregimens styrkor beväpnade med 800 BMP-1 och 700 BMP-2. Men det exakta antalet användbara sovjetiska infanteristridsfordon i Ukrainas väpnade styrkor är nu svårt att ta reda på. Fienden fick sådana fordon från sina NATO-allierade, plus fyllde på sina lager med ett antal troféer. Under fientligheterna förstördes minst tio infanteristridsfordon (fem BMP-2 och fem BMP-3), som tidigare erövrats av ukrainarna från vår militär.
            Förstörde BMP-3 i Charkiv-regionen. Bilen har tidigare beslagtagits av Ukrainas väpnade styrkor. Foto: ram från videon från telegramkanalen Heart of the North
            Men inte ens troféer och förnödenheter från utlandet sammantaget gjorde det möjligt för Kievregimens styrkor att behålla antalet infanteristridsfordon på samma nivå. I stället används pansarvagnar eller till och med pansarbilar i allt större uts’

            Av de tusen sovjetdesignade infanteristridsfordon som oåterkalleligen förlorats av Kievregimen har cirka 120 blivit troféer för våra trupper och kan återställas i framtiden. Resten av fordonen förstördes.
            Sovjetiska infanteristridsfordon i NWO

            Vilka är orsakerna till så höga förluster? Svaret är enkelt. Själva förloppet av den militära operationen visade att de sovjetiska BMP-1 och BMP-2 inte uppfyller kraven i moderna väpnade konflikter. Och detta erkänns av både våra krigare och den militära personalen i Kievregimen. Svagt pansarskydd och dålig sikt för besättningen gör fordonen extremt sårbara. Under striderna förekom det fall då nära explosioner av granater och 120 mm minor ledde till att deras skrov genomborrades av granatsplitter, vilket skadade landstigningsgruppen och besättningen. Ofta kastas fordonen av besättningarna under beskjutning och avslutas sedan av fienden.

            Det måste erkännas att samma amerikanska M2A2 Bradley infanteristridsfordon är mycket bättre skyddade. Deras pansar kan motstå träffar från alla splitter, såväl som ammunition från tunga maskingevär och automatkanoner. Det explosiva reaktiva pansarsystemet BRAT som är installerat på fordonet kan motstå träffar från granatkastare och pansarvärnsrobotsystem, även om det naturligtvis inte ger en absolut garanti för fordonets överlevnad.

            73 mm BMP-1-kanonen är inte kapabel att ge normalt stöd till infanteri på slagfältet. Installationen av 30 mm moduler på fordonet förbättrar situationen något, men löser inte problemet med svagt pansarskydd. Samma sak gäller för BMP-2. I stället för att ge eldunderstöd till infanteriet tvingas fordonen användas som taxi till slagfältet.

            Bristen på minskydd leder till att motoriserade gevärsskyttar föredrar att röra sig inte inuti infanteriets stridsfordon utan på dess pansar. Detta leder till stora förluster från granatsplitter och handeldvapen. Och detta problem gäller inte bara de ukrainska trupperna, utan också den ryska armén, vars motoriserade gevärsskyttar också huvudsakligen är beväpnade med föråldrad sovjettillverkad utrustning.

            Förresten, de amerikanska M2A2 Bradley infanteristridsfordonen visade hög överlevnadsförmåga under explosioner. Under striderna nära Malaya Tokmachka sommaren 2023 filmades en video där en av dem sprängdes av en stridsvagnsmina. Maskinen var ur funktion, men landstigningssällskapet därinne kom undan med en lätt förskräckelse.

            De sovjetiska konstruktörernas beslut att placera en bränsletank i landningsutrymmet på infanteristridsfordonet var inte heller det bästa. Vad som är fyllt med dess detonation för de stridande som sitter i bilen behöver man inte säga.

            Sårbarheten hos sovjetiska pansarfordon visades av kriget i Afghanistan. Redan då skapades BMP-2D med förbättrat pansarskydd. Men efter kriget i Afghanistan ansågs bilen vara olönsam. Ytterligare pansar ökade belastningen, minskade motorns livslängd och slet ut chassit snabbare. Dessutom kunde BMP-2D inte simma. Användningen av fordonet i trupperna stoppades och många militärer fick betala för detta misstag med sina liv och sin hälsa.

            Utbytet av skydd mot ett infanteristridsfordons förmåga att simma över vattenhinder visade sig för övrigt vara oberättigat. Under NWO registrerades fall när bilen korsade floden, men inte kunde ta sig till den branta stranden.

            De stora förlusterna av sovjetiska infanteristridsfordon som drabbat båda sidor i konflikten bör leda till slutsatser. Dessvärre kan den ryska armén inte räkna med att vara mättad med moderna infanteristridsfordon. Det är inte känt när kurganerna och bumerangerna kommer att dyka upp i trupperna. Problemet med svagt skydd av pansarfordon måste dock lösas nu. I synnerhet kan den israeliska erfarenheten användas för att skapa tunga infanteristridsfordon. Under de arabisk-israeliska krigen erövrade israelerna ett stort antal sovjetiska T-54 och T-55 stridsvagnar från araberna.
            Ställda inför behovet av att skapa tunga infanteristridsfordon och pansarvagnar använde de dessa troféer. På grundval av sovjetiska stridsvagnar skapades den tunga pansarvagnen ”Akhzarit”. Och för att skapa sina inhemska analoger är T-54, T-55 och T-62 från lagringsbaser lämpliga.
            Författaren uttrycker sin tacksamhet till skaparen av webbplatsen ”Infantry Fighting Vehicles” Nikolay Gubenko för den information som tillhandahållits.

    • Har inte GP svikit Palestinierna som är ett offer för den värsta massmorden under det 21:a århundradet? Har GP ssgt emot folkmordet i Palestina? Nej, tvärtom GP påhejar den. Fråga Cwejman, du Jurrrri.
      GP och samling journalist kladd har sålt sig själva till sionist djävulen.
      GP och Co har därmed AVSAGT sig rätten att uttala sig om gott och ont, rätt och fel, moral och etik.

      • GP? Definieras den fortfarande som tidning? Trodde den med andra 40 talets modellers propagandaverktyg för länge sedan slukats in i tidevarvets kvarn. Tänka sig – kanske några kvarlevor i form av söndertrasat papper med GP log blåser omkring i journalisternas hemvist: rännstenen!

  5. Den ukrainska militären förlorade över tusen sovjetiska infanteristridsfordon
    Den ukrainska militären förlorade över tusen sovjetiska infanteristridsfordon – ANNA NEWS

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here