Ny nationell säkerhetsstrategi för USA – Fästning USA, Konkurrera ut Kina, Stryp Europa, Glöm Resten

17

USA shinning-city-on-a-hill

Moon of Alabama, den 5 december 2025, Scott Ritter (längre ned) och sedan Jan Hallenberg.

Vita huset har släppt USA:s nya nationella säkerhetsstrategi (NSS) (pdf, 33 sidor).

Den skiljer sig helt från den senaste som släpptes 2022 under Biden-administrationen.

Den nya NSS markerar slutet på den ganska ökända Wolfowitz-doktrinen:

“Wolfowitz-doktrinen” (se här, ö.a.) är ett inofficiellt namn som gavs till den första versionen av planeringsvägledningen för försvaret för räkenskapsåren 1994–1999 (daterad 18 februari 1992).

Som den första försvarsplaneringsvägledningen efter kalla kriget hävdade den att USA hade blivit världens enda återstående supermakt efter Sovjetunionens upplösning i slutet av kalla kriget, och förklarade att dess huvudmål var att bevara den statusen.

Paul Wolkowitz. Bild Wikipedia.

Memorandumet, som utarbetades under ledning av biträdande försvarsminister Paul Wolfowitz, genererade avsevärd kontrovers och reviderades därefter som svar på offentlig kritik.

I motsats till Wolfowitz-doktrinen hävdar inledningen till den nya NSS:

Efter kalla krigets slut övertygade sig de amerikanska utrikespolitiska eliterna om att permanent amerikansk dominans över hela världen var i vårt lands bästa intresse. Ändå är andra länders angelägenheter vår angelägenhet endast om deras aktiviteter direkt hotar våra intressen.

NSS bygger på andra överväganden:

Frågorna vi nu står inför är:

  • Vad borde USA vilja?
  • Vilka är våra tillgängliga medel för att uppnå det? och
  • Hur kan vi koppla samman mål och medel till en hållbar nationell säkerhetsstrategi?

Den beskriver sedan principer, prioriteringar och globala regioner.

Den mest anmärkningsvärda punkten i den nya NSS är, enligt min mening, acceptansen av Kina som en (nästan) jämbördig konkurrent.

Som Twitter-kommentatorn sammanfattade dokumentet:

  • “Trump-uppföljaren” till Monroe-doktrinen är nu kärnpelaren.
  • Kina nedgraderades från existentiellt hot till ekonomisk konkurrent.
  • Taiwans avskräckning = ”ett ideal” men villkorad av att allierade betalar.
  • Indo-Stillahavsområdet sekundärt, västra halvklotet + hemlandet först.
  • Inga fler demokratiska korståg, inget värdepåtvingande utomlands.
  • Tullar erkänns tyst som misslyckande, fokus flyttas till multilateralt tryck.
  • Största skiftet sedan 1945: från global polis till befäst makt på halvklotet.
  • Allierade kommer att ombes betala räkningen medan USA återuppbygger hemma.
  • Fästning Amerika är tillbaka.

Återupplivandet av Monroe-doktrinen, som innebär att motverka allt utländskt inflytande i Nord- och Sydamerika, är dåliga nyheter för länderna i den regionen. De kommer att behöva avvärja amerikanska interventioner och invasioner. För resten av världen är det goda nyheter eftersom USA kommer att minska sin kapacitet för globala interventioner.

Asien ses som viktigt när det gäller ekonomin. Den militära aspekten reduceras till avskräckning. USA kommer att försöka rekrytera sina allierade – Japan, Sydkorea, Europa – för att konkurrera med Kina ekonomiskt såväl som för att “idealiskt” upprätthålla status quo kring Taiwan.

När det gäller Europa motsäger sig NSS sig själv. Dess doktrin säger:

Vi söker goda relationer och fredliga handelsförbindelser med världens nationer utan att påtvinga dem demokratiska eller andra sociala förändringar som skiljer sig mycket från deras traditioner och historia.

Vi erkänner och bekräftar att det inte finns något inkonsekvent eller hycklande i att agera enligt en sådan realistisk bedömning eller i att upprätthålla goda relationer med länder vars styrelsesystem och samhällen skiljer sig från våra, även när vi försöker påverka likasinnade vänner att upprätthålla våra gemensamma normer och främjar våra intressen samtidigt.

Men i sitt kapitel om Europa förespråkar NSS USA:s intervention mot Europeiska unionen:

Anmärkningarna om kriget i Ukraina visar USA:s fientlighet mot den nuvarande gruppen av krigshetsande västeuropeiska ledare:

Det är ett centralt intresse för USA att förhandla fram ett snabbt upphörande av fientligheterna i Ukraina, för att stabilisera de europeiska ekonomierna, förhindra oavsiktlig eskalering eller expansion av kriget och återupprätta strategisk stabilitet, förbindelser med Ryssland, samt att möjliggöra återuppbyggnaden av Ukraina efter fientligheterna för att möjliggöra dess överlevnad som en livskraftig stat.

Ukrainakriget har haft den perversa effekten att det ökat Europas, särskilt Tysklands, externa beroenden. Idag bygger tyska kemiföretag några av världens största tillverkningsanläggningar i Kina med hjälp av rysk gas som de inte kan få tag på hemma.

Trump-administrationen befinner sig i konflikt med europeiska tjänstemän som har orealistiska förväntningar på kriget, baserade på instabila minoritetsregeringar, av vilka många trampar på grundläggande demokratiprinciper för att undertrycka oppositionen.

En stor europeisk majoritet vill ha fred, men den önskan omsätts inte i politik, till stor del på grund av dessa regeringars undergrävande av demokratiska processer. Detta är strategiskt viktigt för USA just för att europeiska stater inte kan reformera sig om de är fångade i politisk kris.

Byråkraterna i Bryssel kommer inte att gilla dessa prioriteringar som sammanfattas i kraftiga ingripanden i EU:s interna processer:

Vår breda politik för Europa bör prioritera:

  • Återupprätta stabilitetsförhållanden inom Europa och strategisk stabilitet med Ryssland; Att göra det möjligt för Europa att stå på egna ben och verka som en grupp av allierade suveräna nationer, bland annat genom att ta huvudansvaret för sitt eget försvar, utan att domineras av någon fiendemakt;
  • Att odla motstånd mot Europas nuvarande utveckling inom europeiska nationer;
  • Att öppna europeiska marknader för amerikanska varor och tjänster och säkerställa rättvis behandling av amerikanska arbetare och företag;
  • Att bygga upp de sunda nationerna i Central-, Öst- och Sydeuropa genom kommersiella band, vapenförsäljning, politiskt samarbete samt kulturella och utbildningsmässiga utbyten;
    • Att få slut på uppfattningen om, och förhindra verkligheten av, Nato som en ständigt växande allians; och
  • Att uppmuntra Europa att vidta åtgärder för att bekämpa merkantilistisk överkapacitet, teknisk stöld, cyberspionage och andra fientliga ekonomiska metoder.

Mellanöstern, med mindre än 1 1/2 sida i NSS, ses inte längre som prioritet:

[D]agarna då Mellanöstern dominerade amerikansk utrikespolitik i både långsiktig planering och dagligt genomförande är tack och lov över – inte för att Mellanöstern inte längre spelar någon roll, utan för att det inte längre är det ständiga irritationsmoment och potentiella källa till överhängande katastrof som det en gång var. Det framträder snarare som en plats för partnerskap, vänskap och investeringar – en trend som bör välkomnas och uppmuntras.

Afrika, som bara täcks av en halv sida, nämns endast under ekonomiska aspekter.

Den nya nationella säkerhetsstrategin är ett skarpt brott mot de senaste 30 årens amerikanska politik som dominerats av neokonservativa och liberala interventionister. Den går från ideologisk intervention och konkurrens till prioritering av ekonomiska relationer.

USA koncentrerar sig på “västra halvklotet” och minskar betoningen av militär fientlighet mot Kina till förmån för ekonomisk konkurrens. Den förutser interventioner i Europas inre angelägenheter medan Mellanöstern och Afrika nedgraderas till rena sidoshower.

Vissa människor, särskilt europeiska atlantister, hoppas att en framtida amerikansk regering kommer att upphäva den nya nationella säkerhetsstrategin och hjälpa Europas aggressiva ansträngningar mot Ryssland.

Men den uppfattningen ignorerar den tvåsidiga amerikanska politiken. Wolfowitz-doktrinen följdes av republikaner lika mycket som av demokrater.

Den nya nationella säkerhetsstrategin kommer likaledes att främjas av båda partierna.

Postat av b den 5 december 2025 kl. 15:51 UTC | Permalink

_________________________________________

Här följer Scott Ritters analys av NSS 5 december.

Scott Ritter: Ny amerikansk nationell säkerhetsstrategi är dödsslaget för NATO:s expansion

Video © Sputnik

Trump-administrationens nya nationella säkerhetsstrategi har skickat chockvågor över hela världen, genom att helt slopa språkbruket om “ryskt hot” och stryka över visionen om NATO “som en ständigt växande allians”. Sputnik bad den produktiva geopolitiska analytikern Scott Ritter att bryta ner dokumentet och dess konsekvenser.

Den nya amerikanska nationella säkerhetsstrategin bygger på “verkligheten att Ryssland inte är ett hot mot Europa eller USA, ett erkännande av att Ryssland artificiellt har framställts som ett sådant hot i årtionden, och [att] konsekvenserna av denna felaktiga framställning” har varit en oförminskad “katastrof för Europa och ett hot mot USA:s nationella säkerhet”, sa den tidigare underrättelseofficeren från marinkåren till Sputnik.

Dokumentet signalerar att Vita huset har “kunnat befria sig … från arvet av russofobi efter kalla kriget” i syfte att försvaga och “strategiskt besegra” Ryssland, sa Ritter.

”Trump-administrationen inser att detta är en i sig destabiliserande politik”, för att inte tala om ”oerhört farlig”, eftersom konfrontation med Ryssland ”i slutändan innebär kärnvapenkrig”, betonade observatören.

I denna nya geopolitiska kalkyl är Europa i sin nuvarande utveckling ett mycket större hot mot sig självt, USA och internationell fred och säkerhet än Ryssland, menar Ritter och upprepar att de europeiska Rysslandshökarnas politik är ”oförenlig” med USA:s nationella säkerhetsmål.

Ingen mer NATO-expansion

Den nya NSS “sätter också ett stopp för och kör en påle genom hjärtat av det odjur som utgörs Ukrainas orealistiska förväntningar på NATO-medlemskap, och Europas lika orealistiska förväntningar på att Ukraina någon gång skulle kunna bli medlem i NATO”, säger Ritter och kommenterar NSS:s prioritering av att “avsluta” NATO:s status “som en ständigt expanderande allians”.

Dokumentet signalerar effektivt “slutet på det europeiska företaget” och idén att Europa är en geopolitisk jämlike med USA, och en som kan “diktera” politiska resultat för Washington, säger Ritter. “Det är över. USA säger nej, ni är klara. Dessutom säger vi att den bana ni är på är oförenlig med USA:s nationella säkerhet.”

Bakom kulisserna blir saker och ting ännu mer intressanta, tror Ritter, och pekar på “viskningar från kunniga personer” om avsikten bakom dokumentet, att USA inte kommer att rädda Europa om det startar ett krig med Ryssland.

“Detta är ett utomordentligt viktigt dokument eftersom det bokstavligen representerar en skilsmässa från årtionden av äldre politik som framställde USA och Ryssland som motståndare som borde förbereda sig för att bekämpa varandra”, betonade Ritter.

Utöver detta betyder NSS:s poäng om “ingen NATO-expansion” och brist på att positionera Ryssland som ett hot i praktiken att “det inte finns någon legitim anledning för NATO att existera”, såvida det inte kan omvandlas till en genuint defensiv allians.

“Nato, som det ser ut idag, kommer inte längre att existera. Om det ska fortsätta att överleva måste det återigen identifiera sig som en defensiv allians inriktad på att säkra ett rimligt och rationellt Europa, och inte denna allians som kan stå tå mot tå med Ryssland, expandera…ständigt österut mot konfrontation med Ryssland, och ett Nato som omfamnar en strategi för ett strategiskt nederlag för Ryssland. Att Nato är dött. Att Nato aldrig kommer att återuppstå”, sammanfattade Ritter.

_________________________________

Jan Hallenberg | Utrikespolitiska institutet

USA:s nya säkerhetsstrategi innehåller ”fullständigt absurda” idéer om Europa, säger Jan Hallenberg (foto ovan), professor emeritus och expert på amerikansk säkerhetspolitik.
Han lyfter exempelvis att hotet från Ryssland knappt nämns alls – och att USA verkar vara inställt på att påverka europeisk inrikespolitik.
– Det är väldigt anmärkningsvärt hur långtgående man verkar vilja lägga sig i, säger Hallenberg….Säkerhetsstrategin innehåller dessutom en sjupunktsplan över hur USA ska förhålla sig till och agera mot Europa, där den tredje punkten säger att man ska ”odla motstånd inom europeiska nationer mot Europas nuvarande utvecklingsriktning”. Det tolkar Hallenberg som att USA, relativt explicit, säger att man kommer blanda sig i europeisk inrikespolitik.  Experten om USA:s nya säkerhetsstrategi: ”Absurt”.

Bli gärna månadsgivare!

Du kan också donera med Swish till 070-4888823.

Föregående artikelÄr Ryssland ett hot mot Europa?
Nästa artikelNobels fredspris åter vanhelgat
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

17 KOMMENTARER

  1. “Bakom kulisserna blir saker och ting ännu mer intressanta, tror Ritter, och pekar på ”viskningar från kunniga personer” om avsikten bakom dokumentet, att USA inte kommer att rädda Europa om det startar ett krig med Ryssland.”

  2. I USAs nya Säkerhetsdoktrin kallas EU med dess rätta namn, d v s, “Det antidemokratiska EU”
    Det behövs regime change i EU med andra ord. Befria européerna från de antidemokratiska krafterna som för en folk fientlig politik. Bort med samling kacklande höns som befolkat Bryssel. Det brådskar eftersom dessa riskerar att sätta hela Europa i brand.

    • Det är bara det att USA inte låtsas om att de skapat alltihop. Det är för att USA har full insyn som de kunde blottlägga korruptionen nyligen i EU. Men det erkänner inte USA offentligt. Därför tänker de nog fortsätta att ha inflytande bakom kulisserna så att EU inte lyckas resa sig. Regime change i EU värd namnet skulle USA inte gilla.
      EU är just som USA tidigare ville ha det. Om de har ändrat sig kan det ju bero på att rivalerna i BRICS har starkare militär kapacitet och USA är svagare både militärt och ekonomiskt.

  3. Stort tack. För mig mycket intressant och upplysande läsning.

    Utan att gå in på detaljer så sker en stor förändring i USA som jag känner mig tillfreds med.
    Jag tycker det är steg i rätt riktning och som kommer ge Österlandet den makt och inflytande som de nu verkligen förtjänat.

    Västerlandet, i form av kollektiv enhet, har under senare år levt på gamla förtjänster och det håller inte hur länge som helst i en tid då Omvärlden allt mer gjort dem obseleta.

  4. Det är dags för ett samlat utträde för de Nordiska länderna ur både NATO och EU.
    Att Nordiska länderna bildar ett ekonomiskt förbund och ställer sig som ett neutralt område. Ett gemensamt defensivt försvar för Norden. Öppnar upp för samarbete med alla länder enligt metoden “win-win”. Bryter med den amerikaniserade kulturen av “winner takes it all”.

  5. Skulle FSA verkligen avveckla sin ockupation och sitt humsande av Europa skulle det finnas anledning till att fira, men då måste energiembargot mot oss upphöra och Nord Stream 2 måste få tas i drift bumbs, som bevis på äktheten av kursändringen.
    .
    Om man betänker EU-parlamentets sammansättning, finns annars all anledning till att vara bekymrad, eftersom alternativet till vetlös atlantism är en koaltion av/med tokhögern.
    Jfr. “Det har gjort att det som i Sverige kallas för Tidösamarbete i EU-sammanhang nu kallas för en ”Venezuela-majoritet”.” https://www.gp.se/nyheter/varlden/tidosamarbete-pa-export-eus-ytterhoger-allt-maktigare.8d74b59f-7082-530e-9cba-46b943c667fb Tidösamarbete på export – EU:s ytterhöger allt mäktigare Wiktor Nummelin/TT & TT

  6. “Musk rasar mot miljardbot: “EU bör avskaffas”

    Ska EU bestämma över amerikanska mediebolag?
    USA själva tycker inte det.

    ”EU bör avskaffas och suveränitet återföras till de enskilda länderna, så att regeringarna bättre kan representera sina folk”, skriver han i ett inlägg på X”

    Elon Musk får stöd av Vita Huset:
    “Under fredagen rasade även Vita huset mot boten.
    ”Dagarna av censur mot det amerikanska folket online är över”, skrev utrikesminister Marco Rubio.”

    Vi ser nu hur EU-byråkratin alltmer får tummen ned av det ultraliberala och även konservativa USA.
    Det är en politisk mix som inte finns eller någonsin funnits i Europa.
    Men det är de ekonomiska realiteterna som gör att samarbetet Europa-USA inte längre fungerar.
    Det är pengarna som talar.

    https://www.msn.com/sv-se/ekonomi/nyheter/musk-rasar-mot-miljardbot-eu-b%C3%B6r-avskaffas/ar-AA1RQck2?ocid=msedgdhp&pc=U531&cvid=6934569e9f2b4dd6b58164476cb592de&ei=6

    • arbetarklass problemet är att USA skapat hela klabbet och det är genom korruption som systemet hålls igång även om den ofta är organiserat som betalning med lukrativa karriärer i stället för med en bärkasse full av hundra dollars sedlar. Men även den varianten har avslöjats i EU. Det verkar som om du genast vill tro på allt USA säger. Medge att det är väldigt naivt!
      Det är för att det är USAs eget projekt som USA nyligen kunde avslöja omfattande korruption. Men USA har bra motiv eftersom deras vassaler försöker dra in dem i kärnvapenkrig och det inbegriper även tsunamivapen som låter väldigt höga vågor välla in över USAs städer där stora värden snabbt kan gå förlorade. Amerikanerna inser att det finns mindre som hindrar att Ryssland slår till mot dem med ett sånt vapen än att spränga en lika kraftig bomb i luften. Så de vill att Ryssland ska vara övertygade om att de menar allvar även om det inte alls är säkert att de tänker hålla det när de fått mer ordning på landet internt.
      När man bedömer någons trovärdighet bör det ske genom en bred överblick över vad de hittills har gjort och då kan domen inte bli särskilt optimistisk.

      • Jag vill inte säga det blivit någon “revolution” i USA men det står klart för mig att den nya Administrationen Donald Trump är ett paradigmskifte.
        Det som mest yttrat sig är hur mycket och på så kort tid.
        Jag tror Donald Trump måste ha de här snabba förändringarna.
        MAGA-rörelsen kräver det om de ska stötta honom som president.

        Donald Trump blev inte vald för status quo.
        Donald Trump erhöll presidentposten efter löften om radikala förändringar.

        Det är på just dem grunderna som jag tror partiets Sverigedemokraterna opinionsläge här i Sverige är en uppblåst ballong.
        Men vi får se vad som händer hösten om knappt ett år, om ballongen stiger mot skyn eller om luften går ur och ballongen faller skrynklig till marken.
        Sådant har faktiskt hänt tidigare (Ny Demokrati).

  7. Sionisternas dominansstrategier är så patetiska, så reptilbrains att folk inte förstår. Hur ska de 80% förstå..de tror ju inte ens att det finns en grupp som jobbar 24/7 på att utrota 90%..Om bara 20% till förståttt, hade det varit gone för ‘City’-Washington-Tellahell-Bryssel. Gone baby, gone (fr en film, holyhoodfilm)

    Nu har Sionistandsholmen ‘bestämt’/nya orders, att kapa biståndet till 5 ‘socialistländer’ i Afrika..va f..n är socialism annat än bolsjevismneoconism o därför stryper de ‘biståndet’ (läs sk IMF o Världsbankens..läs, utskotten till Bis..läs, Rotschild-Rockefellers skuldkonroll över Länder). Gissa hur snabbt utvecklingen kommer ta fart i dessa Länder, så fort asen är borta..

    Vi ska aldrig glömma att den Äkta ‘socialismen’ är HoChiMins, Vietnampatriotismen.

  8. Bara konstaterar att EU toppen kallas med rätta för tjänstemän (dvs. Kaka-Kajsa Kallas och Ursula von der Leyen med flera). USA har kraftfulla redskap som media, propaganda, sagoberättelser och förtals metoder för att förändra eller eliminera EUROPA-tjänstemännens fientlighet mot Ryssland inklusive svansen av politiker. Amerika först har ju inte tagits bort. Det kanske finns in ljusning på sikt att vi Sverige kan återgå till att vara en neutral zon mellan de stora makterna och att Ukrainakriget kan ta slut när vi lyckats övertyga våra ledare (kanske delvis med Amerikansk hjälp) att det är bättre med fred än krig i Ukraina så vi kan hjälpa dem att återställa landet. Men klart är ju att USA föredrar att förhandla handelsavtal, tekniska hinder, miljöstandarder, relationer och tullar med många små länder än alla i förening. Dröjer nog innan Nordstreem kommer till användning. Jag har blivit besviken såå många gånger men kanske inte så mycket nu.

  9. Hämtat från SVT Public Service:

    “Fem punkter i Trumps nya strategi
    1. USA kommer inte längre att stötta upp hela världen.

    2. Regioner, länder, och USA-allierade måste nu ta huvudansvaret för sin egen säkerhet.

    3. Det är av största intresse för USA att snabbt avsluta kriget i Ukraina och ”återställa strategisk stabilitet med Ryssland”.

    4. USA:s historiska skäl till att fokusera på Mellanöstern kommer att försvinna. Fokus i regionen kommer framöver att vara internationella investeringar.

    5. Europa bör anta USA:s migrationspolitik och kraftigt minska invandringen, om man vill undvika ”civilisatorisk utplåning”.

    Källa: Vita huset”

    Nå, vad tycker du om de här senaste beskeden från Västvärldens Demokratiska ledare USA, Johan de Naucler?

    Jag vill konstatera att USA:s nya Trump-administration sätter pragmatism och realism klart före ideologi.
    Det är som hämtat från Ryssland för precis så fungerar politiken där har jag lärt mig förstå.

    Det är en mycket stor skillnad från EU och Västra Europas ledande politiker där politisk ideologi och idealism, global likväl som lokal har en central betydelse.

    USA vill inte längre ha Västerlandets ledande roll, vare sig militärt, strategiskt eller ideologiskt.

    USA vill göra sig fria och gå sin egen väg där finans- investeringar och ekonomisk tillväxt övervinner politiska ideal.

    Jag är säker på det är huvudvillkoret för MAGA.
    USA kan aldrig återhämta sig med politiska övergripande och välmenande samhällsprojekt.
    Det är sekundärt och får komma senare.
    Nu ska USA återställas med arbete, produktiva resultat och lönsamhet.
    Detta hjälpte en gång Sovjetunionen till att bli ett Imperium.
    Det har under ett några decennier hjälpt Kina från ett fattigt bondeland till att bli hela Asiens industriella och framgångsrika centrum.

    Nu är det USA:s tur.
    Satsa på hemlandet USA, eller fortsätta förtvina och dö, det är saken för MAGA-rörelsen.

    Redaktören här kan koppla av en stund.
    Epoken för “USA som Världspolis” är nu definitivt slut.

    • “definitivt slut”? Vi får väl se hur det blir i praktiken först. Kanske kommer en ny “Obama-Biden” efter Trump.

      Men kanske ska man glädja sig åt att “USA som världspolis” är nästan slutsåld…

      • ”definitivt slut”? Vi får väl se hur det blir i praktiken först. Kanske kommer en ny ”Obama-Biden” efter Trump.”

        Jo, det är en risk att det blir så.
        Mycket hänger på om MAGA-rörelsen lyckas tillfredsställa amerikanerna.
        Som du vet handlar det mesta i USA om pengar.
        Och just nu ser inte ekonomin särskilt bra ut för folk i USA.
        Ekonomin för folk är som USA i stora hela. De lever mycket på krediter.
        Det håller inte längden.
        Sedan är det också att Västerländska Demokratier brukar överreagera i väljaropinionen.
        Det måste bero på att alternativen är så lika varandra.
        Om folket inte fick den förändring de önskade då väljer de det andra alternativet och så får vi de här ständigt växlande majoriteterna.
        Så funkar inte de auktoritära länderna i Öst. Där är väljaropinionen mer stabil då regeringspartierna är tillräckligt starka för att behålla det förtroende som fordras för ett kontinuerligt regeringsinnehav.

        Det skulle räcka om Demokraterna i USA kunde trovärdigt lova en bättre ekonomi åt “medelklassen” så vinner de presidentvalet.

        Men det är inte säkert de skulle kunna ändra den kurs som USA nu slagit in på därför det är säkert en uppgörelse med den “djupa staten” som började inse att USA höll på att kapsejsa och falla isär och något måste göras.

  10. Oj, gick igenom nu..bara det inte e ngn utomstående..om inte, är det s a s acceptabelt..är ju er sajt..:)..O ni vet vad jag tycker om er stamina och mod,. På Top, högsta

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here