
Bosättare från bosättningen Har Bracha kastar stenar på palestinska bybor från Burin under beskydd av den israeliska armén, 19 april 2011. (Foto: Wagdi Eshtayah/APA Images)
Två människorättsaktivister brukade hoppas att Israel kunde reformeras, men inte längre. ”Idag är det en enda solid massa av destillerad ondska”, skriver människorättsadvokaten Michael Sfard.
Av DAPHNA BARAM och MICHAEL SFARD, den 12 augusti
Mondoweiss-Redaktörens anmärkning: Följande meddelanden delades offentligt på författarens Facebook-sidor och publiceras här med tillstånd.
Min vän Michael Sfard, en av de bästa människorättsadvokaterna i Israel och en mycket begåvad författare, skriver om förlusten av hopp bland människorättsutövare. Läs hans ord, till vilka jag tillägger:
Min yrkesväg korsade Michaels i liknande praktiker för många år sedan. Jag var advokat på Lea Tzemels advokatbyrå i Jerusalem när han var juridisk korrespondent för Ha’aretz Groups Jerusalem-veckotidning Kol Ha’ir. Sedan blev han människorättsadvokat, och jag gick in i journalistiken och blev nyhetsredaktör för samma veckotidning. Min första nyhetsartikel någonsin skrevs i samarbete med Michael. Det handlade om det som då chockade oss fullständigt: det visade sig att den dåvarande ordföranden för organisationen för medborgerliga rättigheter i Israel (ACRI), Ruth Gabizon, uttryckte sitt stöd för tortyrpraxis.
Den förlust av hopp som människorättsaktivister känner var aldrig ett stort hopp till att börja med. Och i efterhand kan vi förmodligen båda hålla med om att stunder som den ovannämnda var under de goda tiderna. Eller åtminstone var det mer hoppfulla tider. Bara det faktum att vi visste att detta var en historia värdig förstasidesrubriken innebar att vi hade en viss tilltro till de värderingar en medborgarrätts-organisation borde stå för. Vi hoppades att det israeliska samhället kunde förbättras.
Det var alltid, som Gandalf kallade det, ”en dåres hopp”, men även under de mycket mörka dagarna av den första intifadan (1987-1993) kunde man som advokat få små gottgörelser för sina klienter eller åstadkomma en vändning genom att avslöja några brutala fel. Som land, som samhälle och för många individer fanns det fortfarande en skam i att vara en meningslös, brutal förtryckare, i att ha mördare bland sig, i att stjäla de bibliska ”fattigmansfåren”.
(I Andra Samuelsboken 12:1–4 berättar profeten Natan en liknelse om en rik och en fattig man för att avslöja Davids synd. Den rike mannen med många djur tog den fattige mannens enda lilla lamm, som växte upp med honom som en dotter, och anrättade det för en gäst. , ö.a.)
Detta är inte längre fallet. De dagarna är över, Weimar (syftar på den tyska weimarrepubliken innan nazisterna tog makten, ö.a.) är över. Att överklaga till högsta domstolen är inte längre ett verkligt hot mot makten; Att få en journalist att avslöja ondska, även när man hittar den där sällsynta modiga personen som inte har förvandlats till ett språkrör för fascismen, påverkar inte, och det finns ingen ”värld” där ute som skulle kunna straffa en för att man inte förstår maktens gränser, för det finns inga. Det är verkligen dystert.
Mitt hjärta och min beundran är med Michael och med dem som fortfarande utkämpar den goda kampen, med falnande hopp, men jag kan inte föreställa mig var det kan komma ifrån. I denna nya värld på 2000-talet kommer vi att behöva omforma mekanismerna för att göra världen halvt anständig igen eller åtminstone återinföra vissa maktfördelningar kring den otroliga brutalitet som möjliggör det nuvarande folkmordet i Gaza.
*
Michael Sfard: Jag vill säga något om Västbanken.
Inte om svält, inte om tortyr, inte om utrotning.
Om enkel, personlig, liten (relativt) ondska.
Jag har varit advokat i 26 år, och under alla dessa år har jag representerat palestinier som bor på Västbanken. Jag har representerat individer, familjer och hela samhällen, och har kumulativt hanterat tusentals incidenter där armén, bosättare, eller båda, skadat, hotat att skada eller trakasserat mina klienter.
Jag har aldrig känt mig så hjälplös som jag gör nuförtiden.
Som juridikstudenter lär vi oss på juristutbildningen om farorna med godtycklig makt – makt som är okontrollerad, inte begränsad av juridiska normer, inte underkastad kontroll av juridiska institutioner som begränsar den. När vi tänker på detta föreställer vi oss avlägsna länder och svunna epoker. Vi föreställer oss feodalherren som vräker en vasall på impuls; kungen som beslagtar en fattig mans enda lamm; enpartitjänstemannen som med en blinkning får sin irriterande granne arresterad. Vi tänker på platser utan rättsväsende, definitivt inte ett som är oberoende och styrs av en professionell etos.
Och nu, under de senaste månaderna på Västbanken, stirrar jag rakt in i ögonen på den råa, brutala, godtyckliga makten.
Mitt kontor får rapporter om godtyckligt våld som utövas varje vecka, varje dag – ibland flera gånger om dagen:
- Bosättare som invaderar privat mark, trakasserar ägarna och skrämmer barnen.
- Bosättare som rycker upp träd med rötterna. (se t.ex. här, ö.a.)
- En bosättare i militäruniform genomsöker ett herdetält, bryter sönder egendom och häller ut dricksvatten.
- Soldater monterar ner säkerhetskameror installerade på palestinska hem för att dokumentera trakasserier och vå
- Soldater konfiskerar servrarna där filmmaterialet lagras.
- Egendom tas av polis eller soldater som inte lämnar någon dokumentation, inget formulär som bekräftar beslaget.
- De som försöker protestera –
- Bosättare, med stöd av soldater, hindrar bönder från att nå sin mark. Ingen anledning anges.
- Polisen verkställer inte besöksförbud utfärdade av israeliska domstolar mot trakasserande bosättare, utreder inte överträdelser, arresterar dem inte ens när hoten fortsätter.
- Polisen vägrar att ta emot klagomål på plats eller per telefon – ”Kom till stationen”, säger de (och vänta fem timmar ute i värmen).
Inget av detta är lagligt. Inget av detta är lagligt.
Inget, inget av detta är lagligt – enligt ockupantens egna lagar, enligt den militära lag som gäller i territoriet.
Och inget av detta är nytt, förutom det faktum att nu – finns det ingen att prata med.
Det brukade finnas ett telefonnummer, en befälhavare, en officer, en åklagare, en juridisk rådgivare – någon som visade en gnutta skam.
Nu finns det ingen att prata med.
Antingen svarar de inte. Eller så svarar de med fientlighet. Eller så svarar de – och ignorerar.
De som brukade hjälpa till, de vars jobb är att hjälpa, och som en gång förstod att deras uppdrag var att upprätthålla lagen mot israeliska civila och soldater – de försvinner, byter roller, går i pension eller följer tidsandan.
Polisen, armén och bosättarna har alltid, till stor del, varit en enda kropp – men det brukade finnas sprickor mellan dem genom vilka gottgörelse ibland kunde säkras, genom vilka det judiska överhöghetsmonstret kunde begränsas.
Idag är det en enda solid massa av destillerad ondska.
Och en annan klient skickar ett WhatsApp-meddelande, och ytterligare ett. Och mitt team och jag håller på att bli galna.
Det finns ingen att prata med.
Jag finner tröst i vetskapen om att den dag kommer då ni alla, alla som tjänar detta onda maskineri – ni alla måste förklara för era barn, era barnbarn och för er själva hur det var – att ni misslyckades med att vara mänskliga.
Det kommer att finnas museer som kommer att berätta er historia – och era offers historia.
För detta kommer inte att vara för evigt.
Humanismen kommer inte att förlora denna strid – där jag alltid kommer att stå på sidan av dem som ni, i era sinnen och i era hjärtan, redan har berövat deras mänsklighet.
Yttrandefriheten är under attack – särskilt när det gäller Palestina.
Från censuren av studentröster till morden på journalister i Gaza har kostnaden för att berätta sanningen om Palestina aldrig varit högre. På Mondoweiss publicerar vi orädd rapportering och kritisk analys som andra inte kommer att röra – eftersom vi tror att allmänheten behöver veta sanningen om Palestina.
Bli gärna månadsgivare!
Du kan också donera med Swish till 070-4888823.






Mitt i allt detta fascistiska Netanyahu-regimens slakt av barn och kvinnor liksom israeliska ockupationsområden kan faktiskt på sikt frambringa något väldigt positivt, märkligt nog – om chansen tas, och på allvar.
Nämligen den israeliska imperalistiska lebebsraum-politikens moraliska, rättsliga och politiska kollaps som nu snart fått hela världen som sin motståndare och rentav fiende.
För nu får man plötsligt stora och starka västliga länder i Europa kraftigt emot sig; kommande veckor kommer Frankrike, Storbritannien, Australien och många andra erkänna Palestina som självständig stat, dessutom i Förenta nationernas Generalförsamlings möte i september (2025). Det är starkt. De flesta demokratier i världen har fått nog av monstret Netanyahus privata barnslakteri och det barnens Auschwitz vi nu ser i direkt tv-sändning på Gazaremsan, medan Netanyahu flinar i tv som doktor Mengele en gång gjorde på alla fotografier av honom. Historien går kusligt igen.
Israel har alla domslut från FN:s Internationella domstol liksom beslut från FN emot sig: allt israeliskt måste lämna Gaza och Västbanken omedelbart, och med internationella lagens rätt skulle internationella fredstrupper kunna besätta Gaza och Västbanken. Därifrån bör ockupanter och israeliska institutioner kunna vräkas ut med tillräcklig styrka, och ockupanterna måste tas om hand av sina ursprungliga hemländer, då de inte omfattas av internationella regler om bosättning och flyktingstatus på ockuperad mark.
Till och med hela västvärlden (utom Washington förstås) har nu fått nog av Netanyahu-regimens etniska rensningar och kompletta hänsynslöshet.
DET ÄR DAGS att dika ut det bruna, fascistiska israeliska Netanyahu-träsket av förtryck och mördande i den här regionen en gång för alla.
Dessa israeliska politiker och militärer skall inte sitta vid makten, de skall sitta i fängelse.
Personen/-erna ifråga verkar inte vara medveten om varför det som sker i israhell, det sker. Och att det är samma process som i fd väst. Landet ”Stulet territorium” ägs PRIVAT av rotschildarnarockefellers (gatan utanför s ’högsta domstolen och knesset heter rotschild aveny..Byggnaderna är betalda av rotschilds (el rättare sagt icke anande anerikanska medborgares skatteinbetalningar för att betala räntan på de papperslappar ’Fed’ (rotschildrockefeller helägd) trycker iupp utan kostnad och sedan ’lånar ut till en genomkorrupt sk kongress som sedan snr amerikanernas hårt förvärvade pengar och inbetalar ’tjyvräntan) och så har israhelerna walter rotschild på sin 500 shekelsedel, övervakade allt. Destillerad ondska…absolut.
Ooch nej, weimarrepubliken var iiiingen sörgårdsidyll. Den som har sett dokumentären ”The cultural Alchemy of Berlin” (den oredigerade versionen som visar hur Berlin var uppdelad i prostitutionsdistrikt där fattiga tyskar sålde sig, och hur feta rika wallstreet o ’city’brottslingar hänsynslöst missbrukade människorna, ’preferens’kartor ingick..) vet exakt vad jag menar. Det fanns en anledning att Hitler var tvungen att ta itu med den bolsjevikiska pedofilenklaven (så ’nazi’kortet artikelförfattaren plockade fram (som alla programmeade gör), la sordin på artikeln, tyvärr). Stalin gjorde detsamma, 10-15 år senare men skulle skett samtidigt så hade vi inte haft en weimarsk pedovästvärld att brottas med idag. Js, det är så illa, eller snarare betydligt mer illa än så. Hade folk verkligen vetat.. För bara någon vecka sedan frisläppte en soonisttrogen nevadaåklagare ett peddo som det varit avancerad spaning på under lång tid. När kräket gripits tog det inte två timmar innan han satt på flyget till ”the hole in the wall” telatvii. I härvan ingick så många ’prominenta’ att epsteinstoryn skulle framstått som en västanfläkt. Sgt Report
Väldigt nyttig dokumentation som borde påskynda att FN verkställer organisationens befintliga stadgar, citerar:
”Expulsion from the United Nations is a procedure under Article 6, Chapter II of the United Nations Charter when a member state of the United Nations can be expelled from the organization.
This can be done when a member state has persistently violated the principles of the United Nations Charter”
Självklart förutsättningen för att läsa och förstå stadgarna kräver en viss kompetens som läsförståelse och intellektuell kapacitet som källa till stadgarnas förståndiga krav att utesluta folkmördare från FN?
Men ojsan, svenska UN representanten som läst stadgarna kan inte se att det står folkmördare i 6:e artikeln i stadgarna? Så då kan det inte gälla!
Ett ’litet’ tillägg; Berlin kallades vid den tiden, under Weimarrepubliken, för Europas bordell..Att t ex jämföras med vad Kuba/Havanna kallades för 30 år senare; Usas bordell..Dvs fram till Castro o Che slängde ut sionistpacket. Ja, det var samma hääng som våldtog Ryssland på 20talet, som gjorde det med Tyskland på 20-30 talet, som gjorde det med Kuba på 40-50talet och som nu gör det med hela väst inkl Mellanöstern (och som gjorde det med Ryssland på 90talet, som sagt).
De bara förflyttar sig..tills Människan lärt känna vem de är, och börjar göra något åt saken. Kanske jänkarna vaknar..nu efter vad som hände i Las Vegas med det frisläppta peddogänget. Ringledaren hette förresten Tom Artiom och var nethsnjshuus cyberspionchef…
(Sgt Report, Fria Tider, Peoples Voice, 24/8 2025) och det handlade inte ’bara’ om pedofili…
En värld utan israel är inte bara önskvärt utan rent av nödvändig!!!
Förinta folkmördarnas regim israel, nu!!!
”“We can’t pretend to care about the climate crisis while we ignore the suffering and oppression of [Palestinian] people.” Väldigt bar sagt av Greta Thunberg. Nu kommer vi att få höra en rad ”upprörda” röster från sionist media och samling folkmördarnas springpojkar och -flickor i Sverige – typen Buch, Teodorescu-Miau, och dyklik low lifes.
”On August 31, Thunberg will sail to Gaza from Barcelona with the Global Sumud Flotilla, joining thousands of activists in the largest maritime mission ever organized to break Israel’s siege.
Thunberg said that the project is part of a global uprising of people standing up and trying to break the Israeli siege against Gaza.
“When our governments fail to step up, the people will take their place, and their complicity in the genocide in Gaza is not something we stand for,” Greta added.
https://www.presstv.ir/Detail/2025/08/30/754017/-We-cannot-achieve-justice-if-we-exclude-Gaza—activist-Greta-Thunberg
Jo, det handlar om utrotning! Det går inte att beskriva med annat ord!
Innebär att mina skattepengar går till att finansiera de värsta folkmördarna i vår tid. Frau folkmord har ingen demokratisk mandat. Eftersom jag har inte makt att ändra på detta – det är sionist arsle slickar till politiker och politruker som bestämmer över stödet till folkmördare. Dock kan jag trösta mig i det faktum att EU självt håller på att gå under.
Francesca Albanese, UN Special Rapporteur on Human Rights in Palestine, has denounced it bluntly: “Israel is the second largest per capita recipient of initial EU funding through the European Innovation Council. European institutions will have to answer for the innovations that have facilitated Israel’s assault on Gaza. This program must be stopped immediately” (X, 28 August 2025).
Fru folkmord blev häcklad i Bulgarien
Protesters heckle ‘Nazi criminal’ von der Leyen in Bulgaria (VIDEO).
Right-wing activists heckled European Commission President Ursula von der Leyen and briefly blocked her car during a visit to a weapons factory in Bulgaria on Sunday.
Members of the Revival and Greatness parties waved the national flag and shouted “Nazi criminal” as they rallied outside the Vazov Machine Engineering Plant (VMZ) in Sopot, the country’s largest state-owned arms producer.
“The time of the failed Brussels elite, along with its local servants, is running out,” Revival leader Kostadin Kostadinov declared, adding that the protest showed “Bulgaria is not for sale.”
“Ursula von der Leyen, who is under investigation for corruption and conflict of interest at the European level, is deeply disliked in Bulgaria. We do not want her in our country!” he wrote later on Facebook.