Öppet brev till Sveriges EU-parlamentariker, Sveriges regering och riksdagens EU-nämnd om Jacques Baud och yttrandefrihet

10
Överste Jacques Baud

Red.: Jag har skrivit på det öppna brevet. Se för övrigt andra artiklar under “Relaterat” nederst.

Undertecknade medborgare i EU-landet Sverige kräver att våra EU-parlamentariker,  regeringen  och riksdagens EU-nämnd skyndsamt agerar för att upphäva det rättsvidriga beslutet att införa sanktioner mot Jacques Baud.

Vi önskar också att en juridisk granskning av anklagelserna mot de övriga som belagts med sanktioner görs. Förfaringssättet att utrikesrådet, utan möjlighet till insyn från EU-parlamentet, enväldigt kan fatta beslut med så ödesdigra konsekvenser för personerna som beläggs med sanktioner, bör tas upp till allvarligt övervägande i EU-parlamentet.

Det har kommit till vår kännedom att Europeiska unionens utrikesråd den 15 december 2025 införde sanktioner mot den schweiziske tidigare officeren Jaques Baud. Skälet till sanktionerna lyder: ”Jacques Baud, f.d. överste i den schweiziska armén och strategisk analytiker, är en återkommande gäst i proryska tv- och radioprogram. Han fungerar som språkrör för prorysk propaganda och skapar konspirationsteorier, till exempel anklagar han Ukraina för att ha iscensatt invasionen för att kunna ansluta sig till Nato.

Jacques Baud är därmed ansvarig för, genomför eller stöder handlingar eller politik som kan tillskrivas Ryska federationens regering vilka undergräver eller hotar stabiliteten eller säkerheten i ett tredjeland (Ukraina) genom att delta i användningen av informationsmanipulering och inblandning”.

Jacques Baud har varit verksam som diplomat och medlare i många konflikter och arbetade för Nato i Ukraina 2014. Han har skrivit böcker och artiklar och medverkat i en rad intervjuer och samtal, där han framfört kritiska synpunkter på USA:s, EU:s och Natos hantering av kriget i Ukraina. Baud är noga med att endast använda västliga och ukrainska källor till stöd för sina utsagor.

Så till exempel stödjer han tanken om Ukrainas eget intresse av ett krig med Ryssland på ett uttalande den 18 mars 2019 av den ukrainske f d officeren Alexey Arestovich, sedermera rådgivare i president Zelenskijs kansli, att Ukraina skulle behöva ett krig med Ryssland för att kunna gå med i Nato. För den som själv vill höra Arestovichs argumentering för att ett krig med Ryssland skulle vara nödvändigt finns en video från den 18 februari 2019 tillgänglig på Youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=1xNHmHpERH8

I sina medlingsuppdrag har Baud alltid varit angelägen att vara neutral och  lyssna på båda kontrahenterna. Samma tillvägagångssätt tillämpar han på sin analys av kriget i Ukraina.

Att somliga av Bauds utsagor sammanfaller med åsikterna hos den ryska statsledningen bör inte kunna tas till intäkt för anklagelsen att bedriva rysk propaganda då de är grundade på fakta.

Sanktionerna drabbar Jacques Baud synnerligen hårt. Han tillåts inte passera gräns till EU-land, inte heller passera EU:s luftrum. Hans banktillgångar är frysta. Eftersom han för närvarande är bosatt i Bryssel kan han inte resa till sitt hemland Schweiz. Det är inte tillåtet för EU-medborgare att hjälpa honom med pengar.

Under året har 59 opinionsbildare, journalister och militärer blivit belagda med sanktioner av Europaunionen. Beslutsfattare är Europeiska unionens  utrikesråd som består av medlemsstaternas utrikesministrar. Diskussionerna protokollförs inte och några bevis för anklagelserna läggs inte fram.

Sanktionsbesluten är politiska och eftersom de inte grundar sig på någon juridisk dom har de, som drabbas av sanktionerna, ytterst små om ens några, möjligheter att försvara sig eller överklaga. Förfarandet innebär en allvarlig inskränkning av yttrandefriheten eftersom det tveklöst leder till självcensur. Det är svårt att se att det är förenligt med ett demokratiskt styrelseskick. Det leder tankarna till medeltiden, då människor bannlystes och dömdes till fredlöshet.

Som medborgare i ett EU-land kräver vi att våra EU-parlamentariker,  regeringen  och riksdagens EU-nämnd skyndsamt agerar för att upphäva det rättsvidriga beslutet att införa sanktioner mot Jacques Baud.

Vi önskar också att en juridisk granskning av anklagelserna mot de övriga som belagts med sanktioner görs. Förfaringssättet att utrikesrådet, utan möjlighet till insyn från EU-parlamentet, enväldigt kan fatta beslut med så ödesdigra konsekvenser för personerna som beläggs med sanktioner, bör tas upp till allvarligt övervägande i EU-parlamentet.

Lena Jarlöv, arkitekt, Hamburgsund

Lisa Ahlqvist, Göteborg

Karin Alexanderson, fil dr i socialt arbete, Grängesberg

Bo Alvberger, f d kommunpolitiker, Ängelholm

Farshid Ardabili-Farshi, fredsaktivist, Nässjö

Gunnel Berge, kursledare inom studieförbund Göteborg 

Cecilia Bergh, sjuksköterska, Falun

Lisbeth Birgersson, arkitekt, Göteborg

Stig Broqvist, pensionerad samhällskunskapslärare, Helsingborg

Karin Utas Carlsson, fil dr, fredsforskare, Jonstorp

Anita Christensen, Göteborg

Lars Drake, f d adj. prof, Östhammar

Karin Edling, pensionär, Göteborg

Ingalill Ek, Uppsala

Anita Enmark, pensionerad universitetslektor, Kiruna

Annica Ericson, leg förskollärare, Falun

Britta Eriksson pensionär, Göteborg

Kenneth Eriksson, socionom, Göteborg

Andreas Falk, arkitekt, Fors

Erni Friholt, aktiv i fredsrörelsen på Orust

Ola Friholt, aktiv i fredsrörelsen på Orust

Lars Gerdin, pensionär, Åsa

Mia Gerdin, pensionär, Åsa

Susanne Gerstenberg, översättare, Laholm

Eva Glader, landskapsarkitekt, Göteborg

Anders Gottberg, antikvarie, Falun

Birgitta Hedström, psykolog, Broddetorp

Lisbeth Henriksson, leg. psykolog, Linköping

Marianne Irmelid, Göteborg

 

Lars Jadelius, arkitekt och docent, Göteborg

Barbro Johansson, pensionär, Töreboda

Bo Johansson, pensionerad hamnarbetare, Göteborg

Inger Johansson, pensionerad gymnasielärare, Göteborg

Robert Jonsson pensionär, Göteborg

Barbro Karnfält, konstnär, Kville

Anja Knutsson, Göteborg

Helena Kretz, informationsdesigner, Dingle

Johnny Kristoffersen, Lysekil

Barbro von Krusenstjerna, Göteborg

Christina Landström, Göteborg

Thomas Landström, Göteborg

Lisbeth Larsson, pensionär, Dingle

Monique Larsson, pensionerad förskollärare, Göteborg

My Leffler, aktivist och veterinär, Delsbo

Sven-Eric Liedman, professor emeritus, Göteborg

Lillemor Ljung, leg sjukgymnast, leg psykoterapeut, Göteborg

Maria Löfgren, f d lärare, Göteborg

Kerstin Lönngren, arkitekt, Huddinge

Lena Lövendahl, pensionerad Waldorfförskollärare, Helsingborg

Tomas Magnusson, journalist, Göteborg

Mena Macken Nyberg, psykolog, Hunnebostrand

Eva Mannheimer, sociolog, Göteborg

Birgit Modh, arkitekt, Göteborg

René Mortensen, civilingenjör samhällsbyggnadsteknik, Karlstad

Eva Myrdal, pensionär, Stockholm

Gun-Britt Mäkitalo, Kvinnor för Fred, Kiruna

Ingrid Nilsson, pensionerad specialpedagog, Resö

Julius Nilsson, elektriker, Helsingborg

Rolf Nilsson, pensionerad rektor, Kristianstad

Ulf Nilsson, egenföretagare, Växjö

Ulf Nilsson, pensionerad byggnadsplåtslagare, Resö

Sri Nimpuno, Göteborg

Margareta Nordh, leg läk, Lund

Peter Norrthon, civilingenjör, Göteborg

Lars Nyberg, världsmedborgare, Hunnebostrand

John Näsman, pensionerad metallarbetare, Göteborg

Lars Odén, tekn lic, Göteborg

Marica Ohlsson, Falun

Sven Olofsson, Göteborg

Håkan Olson, arkitekt, Hamburgsund

Crister Olsson, PhD, pensionär, Helsingborg

Dennis Olsson, Partille

Igge Olsson, redovisningskonsult, Ubbhult

Kristina Olsson, Lysekil

Elisabeth Olszon, pensionerad folkhälsoplanerare, Göteborg

Inga Palmér, bildkonstnär, Nynäshamn

Agneta Persson, Göteborg

Marianne Persson, pensionerad rektor, Göteborg

Eva Rebbling, pensionär, Harlösa

Anders Romelsjö, professor emeritus, fredsaktivist, Stockholm

Bengt Rosén, pensionär, Norrköping

Caroline Runesdotter, lektor, Göteborg

Berndt Sandberg, pensionär, Göteborg

Elisabeth Sanderson, pensionerad lärare och journalist, Lerum

Veronica Skoog, Fjällbacka

Lena Smith, läkare, Uppsala

Helge Sonntag, Borlänge

Hugo de Souza, pensionär, Göteborg

Magnus Stedman, musiker, Göteborg

Barbro Stigsdotter, socionom, Lund

Birgitta Sundgren, pensionerad barnmorska, Göteborg

Anita Svedin, pensionär, Göteborg

Annsofi Söderling, Sävedalen

P-O Tellander, Grängesberg

Gunnar Westberg, professor emeritus, Göteborg

Jan Wiklund, Stockholm

Gill Widell, pensionerad docent i företagsekonomi, Styrsö

Sylvette Wikström, konstnär, Hamburgsund

Christina Ärlestig, konstnär, Dingle

Elisabeth Özdalga, sociolog, Göteborg

Relaterat.
Överste Jacques Baud och Nathalie Yamb sanktionerade på grund av fakta om kriget i Ukraina
Vad händer i Ukraina? Viktigt möte lördagen 25 mars på Solidaritetshuset.
Det stora mötet om Ukraina i Stockholm 25 mars. Del 1.
Det stora mötet om Ukraina i Stockholm 25 mars. Del 2.
Jacques Baud – ger han en trovärdig bild av kriget i Ukraina och dess bakgrund?
Navalny: Västerlandets ”hjälte” – ny bok av Jacques Baud.
EU sanktioner mot tre tyska medborgare.

Video med Glenn Diesen och Pascal Lottaz

Bli gärna månadsgivare!

Du kan också donera med Swish till 070-4888823.

Föregående artikelVarför “makt är rätt” är farligt för oss alla.
Nästa artikelPascal Kohler – Kaja Kallas budbärare – om Jacques Baud
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

10 KOMMENTARER

  1. Bra! Är detta publicerat på flera ställen? Jag har skrivit ett brev med liknande innehåll till samtliga EU-parlamentariker och bett dem svara om de stödjer beslutet.
    Göran Burén
    Författare, Umeå

  2. En neutralitetens expert (“Baud är noga med att endast använda västliga och ukrainska källor till stöd för sina utsagor”) som talar om att EUs struktur brinner värre än samtliga Sveriges Valborgsmässobål och i symbolisk bemärkelse av de EU ansvariga “suddas ut” som medborgare, det är då situationen klarnar; lämna skeppet innan det förliser.

  3. Ironiskt nog särskilt idag när det är internationella mänskliga rättigheternas dag samt lite naivt att förvänta någon reaktion från totalt korrupta politiker.
    Vad förväntas av Jacques ? Att dö av svält ?!

    • Inkvisitionens epok i ny skepnad kanske? innan oberoende AI trätt in i sin fulla funktion som den allsmäktige i hanteringen av varje lands varje skattekrona. .
      Begrepp som dialog, diplomati, demonstrationer etc lär ha suddats ut och således obefintliga begrepp att praktisera eftersom retroaktiv hänvisning har stängts av.
      Politiker som kämpar för frihet etc, får sin yttrandefrihet “deleted” eftersom deras åsikter inte finns i det korrekta åsiktssystemet.

      Överklaga? Överklaga vad? Det som inte finns går inte att överklaga.

  4. https://www.youtube.com/watch?v=dbHG9BNNgsM

    Här en färsk lägesrapport från Jacques Baud själv, gäst hos Judge Napolitano, 30 min.

    Fallet Baud kan bli strået som knäcker censur-EU:s rygg, eftersom det är så till ytterlighet flagrant och går emot alla rättsprinciper. Andrew Napolitano menar att något liknande rättsövergrepp inte vore möjligt i USA. Sug på den karamellen, EU. Inte ens i president Autopen-Bidens eller Trumps USA vore övergrepp som detta tänkbara. EU har enligt uppropet sanktionerat 59 personer men det är inom Europa. Enligt uppgift från Tyskland är antalet över fyra tusen totalt. Och anledningarna varierar. Rysk propaganda åberopas fastän det kan gälla fransk nykolonialism i Afrika.

    EU:s stollar inser inte ironin i sitt agerande. Då Baud endast använder utomryska källor i sina utredningar och trots det kommer till samma slutsatser som Putin måste det ju enligt EU:s egen slutsats betyda att Putin tänker rätt. Putin får här ett gratis lyft från EU. Det får även Jacques Baud som säger att hans böcker börjat sälja som smör i USA och att hans kalender aldrig varit så fylld av intervjuer. I Tyskland har journalisten Patrick Baab publicerat ett liknande upprop som förenat tysk opinion från den yttersta vänstern till ärevördiga konservativa på högerkanten.

    De som skall åtalas är inte Baud och hans kolleger utan de som satt igång häxjakten, EU:s utrikesministrar med kommissionspresidentens godkännande. Rättslöshetens pådrivare i aktion. Därefter en komplett översyn av EU-fördragen för att utesluta att något liknande kan upprepas.

    • Jan, du skriver “Andrew Napolitano menar att något liknande rättsövergrepp inte vore möjligt i USA. Sug på den karamellen, EU. Inte ens i president Autopen-Bidens eller Trumps USA vore övergrepp som detta tänkbara.

      Tror du denna typ av rättsövergrepp kan vara möjliga i länder som Iran, Kina, Ryssland och Nordkorea?

      • Tror det är hårdare straff i dessa länder som du nämner Christian, exempelvis fick den svenske förläggaren Gui Minhai 10 års fängelse.

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here