
Detta är från en artikel av Pål Steigan 9 oktober.
Från en intervju med Viktor Orbán.
”Europeiska unionen balanserar på randen till kollaps med kris, skulder, migration, våld och misslyckad politik överallt”, säger Viktor Orbán. Han tillägger att ”de europeiska ledarna, som har visat sig vara liliputaner”, tillsammans har förvandlat EU till ”en konkursmässig enhet”.
Orbán uttrycker sig rakt på sak, men han har stort stöd för det han säger. I dag är EU en teknokratisk koloss med lerfötter.
Vi har bara tittat på några få faktorer som bekräftar Orbáns påstående.
Fattigdom i EU
Fattigdom i EU mäts ofta med hjälp av Eurostats indikatorer, varav den vanligaste är andelen som riskerar fattigdom eller social utestängning (AROPE). Detta inkluderar personer med låg inkomst (under 60 % av medianinkomsten), materiell fattigdom (brist på tillgång till nödvändiga varor/tjänster) eller i hushåll med mycket låg sysselsättningsgrad.
År 2024 var 21,0 % av EU:s befolkning (cirka 93,3 miljoner människor) fattiga. Situationen är värst i Bulgarien, där 30 % av befolkningen lever i fattigdom, och Rumänien, där 28 % lever i fattigdom. (Eurostat)
Barnfattigdom i EU
Barnfattigdom i EU mäts främst genom Eurostats indikator för risk för fattigdom eller social utestängning (AROPE) för barn under 18 år. Detta omfattar barn med låg inkomst (under 60 % av medianinkomsten), allvarlig materiell och social deprivation (brist på tillgång till nödvändiga varor/tjänster) eller i hushåll med mycket låg arbetsintensitet. År 2024 tillhörde 24,2 % av barnen under 18 år i EU (cirka 19,5 miljoner barn) denna kategori.
Utvecklingen av den ekonomiska maktbalansen mellan USA och EU sedan 2000
År 2000 var EU:s BNP cirka 30 % större än USA:s, men USA har vuxit snabbare (kumulativ tillväxt 2008–2023: 87 % jämfört med EU:s 13 %).
Källa: Data från Världsbanken och IMF; nominella värden påverkas av växelkurser (euron var svag 2000 och stark 2008).
BNP per capita (nominellt i US-dollar)
Per capita har USA en klar fördel. EU:s BNP per capita var 76 % av USA:s 2008, men sjönk till 50 % 2023 på grund av lägre produktivitetstillväxt (EU: 5 % tillväxt 2010–2023 jämfört med USA: 22 %). I termer av PPP (köpkraftsparitet) är skillnaden mindre: EU låg på 72 % av USA 2024 (EU: 62 660 dollar jämfört med USA: 86 601 dollar).
Andel av världens BNP (nominellt i US-dollar)
Båda har tappat marknadsandelar till Kina och Indien, men USA har förblivit relativt starkare (24–28 %). EU:s andel har minskat mer, från cirka 25 % till 18 %, på grund av långsammare tillväxt i södra och östra Europa.
Jämförelse mellan EU:s och Kinas bidrag till den globala industriproduktionen (2000–2025)
Industriproduktionen mäts här genom tillverkningsvärdet (MVA), som är nettobidraget från produktionen av varor (efter avdrag för mellanprodukter), i nominella miljarder US-dollar. Uppgifterna visar Kinas dramatiska uppgång från en marginell aktör till en global ledare, medan EU:s andel har minskat gradvis på grund av avindustrialisering, högre arbetskraftskostnader och omlokalisering av lågkostnadsproduktion till Asien.
År 2000 stod EU för nästan fyra gånger Kinas MVA, men 2024 kommer Kina att vara ungefär tre gånger större än EU. Kinas andel av den globala bruttovärdetillväxten har ökat från 6 % till cirka 30 %, medan EU:s andel har minskat från 23 % till cirka 12 %. Den globala bruttovärdetillväxten har ökat från cirka 4,3 biljoner US-dollar år 2000 till över 16 biljoner US-dollar år 2024, driven av Kinas expansion inom sektorer som elektronik, maskiner och textilier.
Källor: Baserat på data från UNIDO och Världsbanken.
Jämförelse mellan EU:s och Kinas andel av världshandeln (2000–2025)
Sedan 2000 har Kina upplevt en explosiv tillväxt i sin andel, driven av WTO-medlemskapet (2001), massproduktion och Belt and Road Initiative (BRI). EU:s andel har däremot minskat gradvis på grund av avindustrialisering, högre kostnader och ökad konkurrens från Asien.
År 2000 stod EU för mer än tre gånger Kinas handelsvolym, men 2024 kom Kina att ha passerat EU med 14 % större total handel.
Källor: Baserat på data från Voronoi/Visual Capitalist (2025), UNCTAD Global Trade Update (juli 2025), Eurostat och WTO.
Jämförelse mellan EU:s och Kinas andel av globala peer-review-granskade vetenskapliga artiklar (2000–2025)
Sedan 2000 har Kina upplevt en explosiv tillväxt i antalet publikationer, driven av massiva investeringar i FoU (forskning och utveckling), utbildning och internationellt samarbete, och har passerat både EU och USA som den största bidragsgivaren.
År 2000 var EU:s andel 28 % och Kinas 5 %. År 2025 kommer EU:s andel att vara 20,5 % och Kinas 29 %.
Källor: Data hämtade från NSF Science and Engineering Indicators (2023/2025), Springer Nature Global Research Pulse (2024) och ResearchGate-analyser.
Jämförelse av EU:s och Kinas andel av peer-review-granskade vetenskapliga artiklar inom naturvetenskap (2000–2025)
Här fokuserar vi på peer-review-granskade artiklar inom naturvetenskap, definierat som naturvetenskap och teknik, inklusive datateknik, materialvetenskap, energi, rymdforskning, fysik, kemi och relaterade ingenjörsdiscipliner. Uppgifterna baseras på publikationer i Scopus och Web of Science, med andelar av den globala produktionen inom dessa områden (bråkdelräkning för författarskap). Kina har sett en explosiv tillväxt i vetenskapliga publikationer sedan 2000, driven av massiva FoU-investeringar och nationella program som ”Made in China 2025”.
År 2000 var EU:s andel 27 % och Kinas 4,5 %. År 2025 kommer EU:s andel att vara 19 % och Kinas 32 %.
Källor: NSF Science and Engineering Indicators, Nature Index (2024) och Scopus-data via ResearchGate.
Slutsats: Orbán kunde ha intagit en hårdare linje – EU har förlorat
Här har vi tittat på mycket mätbara förhållanden, och EU förlorar både mot USA och, inte minst, Kina. Om vi också hade tittat på politiska och sociala förhållanden skulle vi förmodligen ha sett en ännu mer grotesk bild.
Att skynda sig till EU-båten som Norge gör är att förankra sig till ett sjunkande skepp.
Allt fler länder bryter sina band med Bryssel för att inte gå under med skeppet. Detta gäller förmodligen inte Norge, eftersom våra ledare är för dumma och korrupta, och de som borde vara i opposition är så okunniga och inkompetenta.
Bli gärna månadsgivare!
Du kan också donera med Swish till 070-4888823.







Ungerns och Rumäniens oljeraffinaderier har dessutom sannolikt saboterats av Ukraina och dess Europeiska överordnade
EU anfaller sig självt.
https://www.hungarianconservative.com/articles/current/oil-refinery-mol-lukoil-hungary-romania-ukraine-sabotage/
I Finland utmärker sig landets utrikes- och säkerhetspolitiska ledning genom att ansluta sig till dem, som stödköper amerikanska vapensystem för Ukrainas behov i västmakternas proxykrig mot Ryssland. Hittills har Finland bistått Ukraina genom att köpa vapnen av egna tillverkare.
För vapen och krig finns det som bekant alltid pengar. Det är i sig förståeligt att Finlands utrikes- och säkerhetspolitiska ledning sällan och ogärna nämner, att det är skattebetalarna i Finland som finansierar vapenaffärerna och krigen.
Enligt officiella uppgifter fanns det i Finland i början av den nuvarande regeringsperioden långt över 700-tusen låginkomsttagare. Det utgör över 13 procent av befolkningen. P.g.a. de senaste årens ”klipp” i den sociala tryggheten och de redan planerade s.k. sociala reformerna, antas ett inkomstbortfall på omkring 15 procent drabba var femte av dem som erhåller utkomststöd.
Försämringarna i den sociala tryggheten uppfattas som problematiska när det gäller att säkerställas allas grundläggande rättigheter. Visst låter det smått otroligt, men enligt Finlands grundlag har alla i landet rätt till nödvändig utkomst och omsorg ifall personen i fråga inte själv kan skaffa den.
Barnfamiljer och arbetslösa drabbas särskilt hårt av nedskärningarna. Barn som tillhör låginkomsttagarfamiljerna antas öka och över 30 000 barn ska sänkas ned under fattigdomsgränsen.
”Fattiglapparnas” behov av trygghet uppmärksammas inte då det krigas för den kolonialistiska friheten att försvara exploateringen av naturresurserna. Där det bara är möjligt.
Orban är en verklig ledare för sitt land och folk.
Mycket klok och orädd att tala sanning.
Ungerns folk kan vara stolta över sin ledare.
Enligt tillgänglig statistik vi har från bland många källor, bland annat de omfattande hos Eurostat, finns inget stöd någonstans, förutom i den engelska konservativa politiska klassen, att EU-27 idag skall ”upplösas” och ”försvinna”. Till och med brittiska opinionen har idag ångrat Brexit. I stora drag 1/3-del av alla som röstade för Brexit har numera kraftigt ångrat sig; d.v.s. skulle röstat mot brexit.
Kaoset från Brexit; där inte ett endaste ekonomiskt mål uppnåtts i brittiska samhället och ekonomin; liksom att Europa idag omges av alltmer aggressiva och auktoritära länder som Amerika, Ryssland och Kina – finns ingen politisk och folklig opinion att låta det politiska och ekonomiska samarbetet falla sönder i något europeiskt land.
I Sverige var förhållandet folkomröstningsåret 1994 52% ja/48% nej. Idag brukar det svenska förhållandet i opinionen i stora drag ligga mellan 75-80% för att kvarbli i unionen, ett antal procent tveksamma och kring 10% vill lämna. Siffrorna har självklart varierat mellan olika år. Inget parti i Riksdagen driver idag frågan om ett utträde ur vare sig unionen, Nordiska rådet eller FN.
Få svenskar eller andra europeiska broderfolk vill just lägga ned Nordiska rådet, Östersjösamarbetet, Förenta nationerna eller just Europeiska unionen. De europeiska folken vill ha nära och dessutom närmare samarbeten med sina grannar.
Dessutom tycks den svenska opinionen, än mer märkligt, vara ganska starkt för det nya Nato-medlemskapet. Jag tror siffrorna den senaste tiden legat kring 65-70% (som kanske någon annan kan leta upp).
Trump har förenat Europeiska unionen, och Putin har stärkt och enat Nato. Dessa två gamla män som ledare för två före detta gamla stormakter på dekis och som inte heller har de två minsta begåvning för strategiskt tänkande; de har verkligen mobiliserat och enat Europa. Vi är starkare och mer sammansvetsande än någonsin. Vi tackar Donald och Vladimir för det!!
Orerandet från russofob allehanda blir roligare och roligare för varje nytt inlägg. Det världen vet är att OPINION precis som bad som helst går att sälja och köpa. Du kan således köpa 70% för Nato opinion precis som du kan köpa opinion till stöd för historiens värsta folkmördar och maffia staten israel.
Svar till Johan, se ”Kipper und Wipper” krisen. Det heliga romerska riket existerar inte idag
https://www.nyhetsbanken.se/2025/10/medvedev-usa-sanktioner-ar-ny.html#gsc.tab=0
EU kommissionens ordförande Urusla af Lejd är inte bara en STOR LÖGNHALS utan hon har även börjat vikarierar som en STOR TJUV. Frau folkmord vill stjäla Rysslands tillgångar som EU olovligen frusit. Men Bryssel står i vägen. Ursual få nöja sig med bara att LJUGA
Orangea narren och hans jojo Ryssland politik, fallet senaste sanktioner från Trumpenistan
”The (US and UK) sanctions are supposed to block Rosneft & Lukoil, as well as many of their subsidiaries and any entities they own 50 percent or more, directly or indirectly, from accessing the US financial system and prohibits US persons from dealing with them. Only one tiny problem … Rosneft & Lukoil are doing business outside of the US financial system. These sanctions will have no substantive effect on either company. This is simply window dressing from Donald Trump to convince the anti-Russian Americans that he is trying to play hardball with Moscow. The clowns in Washington do not understand that Russia’s economy is not dependent on oil exports… And that is according to Mr. Alexander Galushka, the Deputy Secretary of the Public Chamber of the Russian Federation.
Russia’s massive industrial base is operating on all cylinders, churning out artillery shells, artillery barrels, drones, tanks, armored personnel carriers and hypersonic missiles. It is NATO, not Russia, that is depleted and facing an uphill challenge in trying to revive a ransacked industrial base. It is NATO, not Russia, that is incapable of matching Russia’s production of ammunition and weapons.”
Trumpenistans ledar Donald J Trumpet ”wrongly believes that he can pressure Russia and compel it to halt its military campaign to demilitarize and denazify Ukraine. The Russians are not going to stop until those objectives are achieved… Whether by force or diplomacy.”
Källa: https://sonar21.com/western-analysts-continue-to-push-delusions-about-russia/
Orangea narren och hans jojo Ryssland politik, fallet senaste sanktioner från Trumpenistan
”The (US and UK) sanctions are supposed to block Rosneft & Lukoil, as well as many of their subsidiaries and any entities they own 50 percent or more, directly or indirectly, from accessing the US financial system and prohibits US persons from dealing with them. Only one tiny problem … Rosneft & Lukoil are doing business outside of the US financial system. These sanctions will have no substantive effect on either company. This is simply window dressing from Donald Trump to convince the anti-Russian Americans that he is trying to play hardball with Moscow. The clowns in Washington do not understand that Russia’s economy is not dependent on oil exports… And that is according to Mr. Alexander Galushka, the Deputy Secretary of the Public Chamber of the Russian Federation.
Russia’s massive industrial base is operating on all cylinders, churning out artillery shells, artillery barrels, drones, tanks, armored personnel carriers and hypersonic missiles. It is NATO, not Russia, that is depleted and facing an uphill challenge in trying to revive a ransacked industrial base. It is NATO, not Russia, that is incapable of matching Russia’s production of ammunition and weapons.”
Trumpenistans ledar Donald J Trumpet ”wrongly believes that he can pressure Russia and compel it to halt its military campaign to demilitarize and denazify Ukraine. The Russians are not going to stop until those objectives are achieved… Whether by force or diplomacy.”
MOSKVA, 25 oktober. /TASS/. Storbritannien och Frankrike kommer att tillgripa provokationer, inklusive operationer under falsk flagg, för att störa ett eventuellt toppmöte mellan Ryssland och USA. Denna åsikt uttrycktes i en intervju med TASS av Larry Johnson, tidigare analytiker vid USA:s Central Intelligence Agency (CIA).
Tidigare CIA-analytiker Larry Johnson: Trump kommer att tvinga Zelensky att spela efter sina egna regler
”I synnerhet kan man förvänta sig detta från britterna genom MI6, i mindre utsträckning från fransmännen, men de kommer att försöka arrangera provokationer, false flag-operationer. Vi har redan sett de senaste veckorna hur de har provat taktik med drönare, sa han som svar på den relevanta frågan. – De uppgav att Ryssland håller på att lansera drönare i hela Europa. En del av dem ska dock ha skjutits ner tidigare på Ukrainas territorium, sedan reparerade ukrainarna dem och skickade dem till Polen och Rumänien för att skapa en illusion av att Ryssland vidtog offensiva åtgärder. Så jag förväntar mig att något liknande kommer att hända igen.
Enligt Johnson spelar européerna inte längre någon roll. – De representerar inte längre en betydande militär styrka. De är inte heller ett industrilokomotiv. Paradoxen är att det verkar som om både USA – ur Donald Trumps synvinkel och Vladimir Putin kan dela ett gemensamt intresse – vill se Europa demilitariserat, försvagat”, tror den före detta CIA-analytikern.
”Därför att Europa verkligen har blivit ett problem”, betonade han. – Hon stör hela tiden, men hon kan inte erbjuda något. Landet har inga betydande naturresurser och är helt beroende av import av olja och gas från andra länder. Den industriella potentialen är på väg att minska. Allt som finns kvar är ett kolonialt arv, ett arv av exploatering av andra folk och kulturer. Ur denna synvinkel har Europa verkligen haft en giftig inverkan på världen. Och nu bevittnar vi faktiskt slutet på detta system. Men de går inte tysta in i natten – de kämpar för att hålla sig relevanta. Men de är inte längre betydande.”
Saboterar Europa medvetet förhandlingar om kriget i Ukraina?
https://strategic-culture.su/news/2025/09/27/is-europe-deliberately-sabotaging-ukraine-war-negotiations/
Kina är ett ostoppbart tåg och det finns ingenting som USA/EU kan göra åt detta. Men som dålig förlorare som främst USA är så är de säkert beredda att gå hur långt som helst, inklusive kärnvapen, för att försöka stoppa detta.
Det är Trumpeten som tvingas flyga till ASEAN för att träffa Xi. Äkta makt anpassar sig inte till någon annan. En föredetting däremot måste hålla på för att ge sken av att den är en hegemon.
Det verkar som om Storbritannien och EU har startat ett terrorkrig mot sina egna medlemmar med hjälp av ett land utanför EU. Ja, så långt har denna galenskap gått och det är ren galenskap, missta er inte.
”Den som tror att detta är en slump efter att den polske premiärministern Donald Tusk för några dagar sedan förklarade på X att alla ”ryska mål” i EU är legitima är efterbliven. Tyvärr leder denna galenskap och dessa galna ord till de första offren bland oskyldiga civila i EU.
Natten mellan den 20 och 21 oktober 2025 inträffade en explosion vid MOL-raffinaderiet i Százhalombatta, Ungern, följt av en omfattande brand. Företaget bekräftade att branden var under kontroll utan personskador och att orsaken utreds.
Premiärminister Viktor Orbán har försäkrat att landets bränsleförsörjning förblir säker. Raffinaderiet bearbetar huvudsakligen rysk olja, vilket är ett undantag i EU, där de flesta länder har minskat importen av rysk energi sedan invasionen av Ukraina 2022.
Några timmar tidigare, den 20 oktober, inträffade en annan explosion vid Lukoil-raffinaderiet i Ploieşti, Rumänien. Incidenten resulterade i minst ett dödsfall. Lukoil är ett ryskt oljebolag och Rumänien är medlem i NATO och EU.
Nu inträffar dessa explosioner, bara några dagar efter Putins och Trumps möte i Ungern för att diskutera konflikten i Ukraina, efter Trumps vägran att sälja Tomahawk-missiler som skulle göra det möjligt att attackera Ryska federationen på avstånd.
Ukrainas SBU väntade inte längre med att agera i ett skede då den ukrainska frågan närmade sig ett ogynnsamt slut för den ukrainska diktaturen. Med dessa terroristattacker i ”allierade” länder pressar de ungerska och rumänska myndigheter att avvisa ryska bränslen, som är avgörande för deras ekonomi, som en sorts ”indirekt attack mot Putin”, ett ”maktspel” som bara resulterade i oskyldiga människors död.
Precis som i explosionen av Nord Stream 1 och 2, vars förövare redan är gripna, men polska och italienska myndigheter inte vill överlämna till Tyskland för förhör, agerade SBU av hämnd och desperation för saken. Båda misstänkta (ukrainare) är för närvarande på fri fot och väntar på ytterligare rättsliga beslut i sina respektive länder.
Tyskland låtsas att det fortsätter sin utlämningsfars för att åtala förövarna av sabotage och förstörelse av kritisk infrastruktur, men det är bara ett spel för psykopater vars patologiska hat mot ryssar har förstört deras sinnen så mycket att de helt har förlorat sin förmåga att tänka klart.
EU blir gisslan för galningar som är villiga att döda sitt eget folk.” (NewsVoice är källan)
OBS: För stammen är det inte eget folk, måste det erinras