
Av Arnt Remy Åvik-Langstrand – 20 oktober 2025 på steigan.no

Den officiella berättelsen säger att kriget i Ukraina handlar om ”demokrati” kontra ”autokrati”, om ”folkrätt” och ”europeisk säkerhet”. Men bakom de stora orden finns en verklighet som få politiker vågar säga högt: Kriget handlar om makt. Ekonomisk makt. Kontroll över energi. Och framför allt om att försvara petrodollarn.
- Inledning: Bakom propagandan
Ända sedan USA knöt dollarn till oljehandeln på 1970-talet genom avtal med Saudiarabien har petrodollarn varit hjärtat i den amerikanska världsdominansen. Systemet gör det möjligt att handla olja och energi i dollar globalt. Det skapar en konstant efterfrågan på amerikansk valuta och gör det möjligt för USA att finansiera sig självt utan att möta de ekonomiska konsekvenser som andra länder skulle möta. Detta är inte en konspiration – det är internationell finanspolitik.
- BRICS – utmaningen för imperiet
På senare år har BRICS (Brasilien, Ryssland, Indien, Kina, Sydafrika) vuxit från ett ekonomiskt partnerskap till ett strategiskt block. Med nya medlemmar som Saudiarabien, Iran och Förenade Arabemiraten representerar BRICS nu över hälften av världens befolkning och en ständigt ökande andel av den globala råvaruproduktionen.
Den gemensamma nämnaren? En allt tydligare vilja att handla i sina egna valutor – rubel, yuan, real, rial – inte dollar. Detta är en direkt utmaning mot petrodollarns hegemoni. Om olje- och gasmarknaden rör sig bort från dollarn kommer USA:s finansiella makt att undergrävas globalt. Utan en påtvingad dollaromsättning kommer Washington att förlora sitt ekonomiska svärd.
- Väst slår tillbaka
Det är i detta sammanhang som kriget i Ukraina måste förstås. Ryssland – en energisupermakt och en viktig BRICS-aktör – hade redan ingått stora energihandelsavtal i rubel och yuan med Kina och andra partners. Samtidigt började BRICS diskutera ett alternativt finanssystem och en gemensam valuta för internationell handel.
Detta utlöste en reaktion i Washington och Bryssel: en geopolitisk konfrontation för att försvara dollarns globala roll.
Förloppet är talande:
Ryssland demoniseras och sanktioneras i rekordfart.
USA och NATO öser vapen och pengar in i Ukraina.
EU pressas att stänga av rysk energi och köpa amerikansk flytande naturgas (LNG) – i dollar.
Nato expanderar dramatiskt.
Energimarknaden militariseras.
Ukraina blev slagfältet – inte för att väst ”bryr sig om Ukraina”, utan för att Ryssland var den starkaste utmanaren till dollardominansen. Genom att krossa Ryssland ekonomiskt och militärt hoppades väst kunna skicka en signal till resten av BRICS: ”Detta händer den som utmanar oss.”
- Petrodollarns blodiga historia
Detta mönster är inte nytt. Västmakter har använt krig, sanktioner och kupper mot alla stater som försöker handla energi utanför dollarn:
Mohammad Mossadegh i Iran (1953): störtad av CIA och MI6 efter att han nationaliserat oljan.
Saddam Hussein i Irak: började sälja olja i euro — Irak invaderades 2003.
Muammar al-Gaddafi i Libyen: ville ha guldbaserad afrikansk valuta för olja — Libyen bombades 2011.
Bashar al-Assad i Syrien: vägrade olje- och gasledning från Qatar — kriget började 2011.
Varje gång någon har hotat petrodollarn har svaret varit detsamma: demonisering, ekonomisk krigföring och militär makt.
- BRICS hotar hela hegemonin
För första gången står västvärlden, inte inför en enda stat som kan krossas — utan ett block. BRICS representerar demografi, industri, energi och finans i en skala som gör systemet bakom Nordatlantiska fördragsorganisationen sårbart.
Kina och Ryssland har byggt betalningssystem utanför SWIFT. Indien handlar olja med Ryssland i rupier. Saudiarabien och Iran överväger yuanbaserade oljeavtal. Detta är inte spekulation — detta händer nu.
Och det är just därför västvärlden var tvungen att reagera med stor kraft. Ukraina valdes eftersom det är strategiskt beläget vid gränsen mellan NATO och Ryssland och skulle kunna användas som ett ombud. Ryssland skulle förblöda, ekonomiskt och militärt. BRICS skulle skrämmas till att ”förstå allvaret”.
- NATO – imperialismens väpnade gren
Medan västerländska medier talar om ”värderingar”, ”demokrati” och ”liberal ordning”, är verkligheten en brutal maktlogik. NATO byggdes inte för att sprida demokrati – utan för att säkerställa västerländsk dominans. Efter 1945 integrerade USA och väst ett antal högt uppsatta officerare från Wehrmacht och Luftwaffe i NATO och den västtyska försvarsstrukturen. Detta var en kall realpolitisk strategi för att bygga militär makt mot öst – inte en ”värdebaserad allians”.
USA, Storbritannien och Frankrike har stöttat militärdiktaturer, fört regimskifteskrig och undertryckt demokratier runt om i världen så länge det har tjänat petrodollarn och den västerländska ekonomin. Ukraina är bara det sista kapitlet i samma bok.
- När makten tappar greppet
Ironiskt nog kan denna strategi slå tillbaka.
Genom att militarisera konflikten i Ukraina och pressa resten av världen att välja sida har västvärlden stärkt BRICS-samarbetet snarare än att splittra det. Fler och fler länder söker medlemskap. Fler oljeproducenter byter till alternativa betalningssystem. Dollarn förlorar mark som global reservvaluta.
Med andra ord: Kriget som skulle skrämma BRICS – kan i slutändan påskynda slutet på petrodollarns dominans.
- Slutsats
Ukrainakriget är inte en kamp mellan demokrati och diktatur. Det är en kamp mellan ett imperium i ekonomisk nedgång och en framväxande multipolär värld. USA och NATO kämpar för att rädda ett monetärt och energisystem som har gett dem dominans i fem decennier. Men BRICS representerar en ny global verklighet – och världen är inte längre så lättskrämd.
Detta är inte bara Putins krig. Detta är Washingtons desperata defensiva krig för petrodollarn.
Källor och bakgrund:
– Historiska dokument om Central Intelligence Agencys interventioner (Iran 1953, Guatemala 1954, Chile 1973)
– Avklassificerade amerikanska strategidokument om petrodollarn och energisäkerhet från 1970-talet
– Information om NATO-integration av tidigare Wehrmacht-officerare
– Offentliga tal, avtal och handelsstatistik från BRICS-länderna (2014–2025)
– Internationella rapporter om SWIFT-alternativ och petroyuan-avtal.
Bli gärna månadsgivare!
Du kan också donera med Swish till 070-4888823.







Varför har man i Sverige hoppat med i denna dollar-karusell för USA:s räkning för då vi inget har att vinna på detta luftslott? Tanken att USA hotar och mutar politiker i EU för egen vinning är ju högst plausibel när man ser undfallenheten mot USA:s agerande från Bryssel och de flesta politiker och länder i EU. Mammons makt är stor och när man vet att det finns en reträttplats på andra sidan Atlanten så är frestelsen överväldigande för politikerna att berika sig själv och sticka om det bränner till på hemmaplan.
Inget att vinna?
Sakta i backarna. Det vi vinner är att slippa bli direkt sanktionerade och Sverige har företag i USA som antagligen skulle få mycket stryk om vi inte var lydiga.
Sverige är bara en liten aktör. Stora som Tyskland är helt underkuvat.
Det är orimligt att näringslivet agerar av dumhet.
Generellt samma fenomen över hela linjen.
Jämfört med Kina har Europa dålig konkurrenskraft annars skulle EU kunna byta sida.
Och uppenbarligen fruktar EU att USA kollapsar!
Det beror inte på att de gillar USA utan för att de förutser vad som kommer att drabba Europa då även om de aldrig varnar Europas befolkning vad det egentligen handlar om.
”China and the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) have signed an upgraded version of their free trade pact as part of concerted efforts to confront US tariffs.
The pact, built on a first free trade deal with China in 2010, was inked on the sidelines of the 47th ASEAN Summit in the Malaysian capital of Kuala Lumpur on Tuesday as trade between Beijing and the 11-member regional bloc continues to rise amid US President Donald Trump’s much-maligned trade war.
The “3.0 version” of the deal will broaden collaboration on “infrastructure, digital and green transition, trade facilitation and people-to-people exchanges,” according to China’s State Council.
In his remarks to the ASEAN summit, Chinese Prime Minister Li Qiang lauded the deepening trade relationship between his country and the bloc, highlighting his expectation for “expanded and higher-quality economic cooperation” under the upgraded trade pact.
“Cooperation in various fields has yielded fruitful results, trade volume continues to grow steadily, and ASEAN governments have promoted even closer people-to-people exchanges,” he said.
Li also censured Trump’s tariffs, saying the move has “seriously disrupted” global trade and marked the most protectionist policy pursued by the US government since the 1930s.
“Unilateralism and protectionism have seriously disrupted the global economic and trade order. External forces are increasingly interfering in our region, and many countries have been unfairly subjected to high tariffs,” Li said.”
Trumpeten kan blåsa hur mycket den vill. Världen rullar vidare👏
Tack!
Utmärkt sammanfattning!
Dollarn är nog inte det enda skälet, ty London har varit ute efter världsherraväldet i århundraden.
London har varit synnerligen drivande i Ukrainakonflikten under de senaste åren.
”London har varit synnerligen drivande i Ukrainakonflikten under de senaste åren.”
Visst är det så. På alla sätt både politiskt och militärt.
Sverige har också sedan lång tid tillbaka en stark koppling till London och Storbritannien.
Jag tror nästan hela Sveriges guldreserv förvaras där.
Sverige förvarar inte ens ett uns guld i Ryssland av samma skäl.
Storbritannien och Europa är en mycket större fiende för Ryssland än vad USA är.
För USA är Ryssland snarare en konkurrent man inte vill ha.
Europa däremot upplever sig istället mer strategiskt hotat.
Avstånd avgör skillnaden.
Det är väldigt långt mellan USA och Ryssland utom i Alaska där de båda länderna möttes för samtal i våras.
Nåväl. BRICS har just nu två faktiska problem.
1) De tjänar inte sina pengar, för att bygga upp sina länder på handel och export, med varandra. Kina och Indien bygger upp sina export- och handels inkomster med handel och inkomster från Europa och Nordamerika. Det är ett statistiskt faktum. Tar man bort Kina ur BRICS finns det i övrigt nästan ingen annan handel mellan de flesta länderna i organisationen. Handeln mellan exempelvis triangeln Brasilien, Sydafrika och Ryssland är närmast obefintlig i världsstatistiken. Brasiliens enda viktiga, lönsamma handel är idag med Europa och Nordamerika, trots Trumps diverse hotfulla giftutspel (som mest tycks emotionellt röra hans högernationalistiska kompanjon Bolsonaros fängelsestraff för ett brasilianskt statskuppsförsök häromåret) med handelstullar, men den betalas ändå av de amerikanska konsumenterna.
Brasiliens verkligt stora framgång i världshandeln idag ligger i det stora EU-Mercosur-avtalet som nu ligger för godkännande i de inblandade parlamenten, ett av världens största frihandelsavtal någonsin; mellan Europa och Sydamerika(som båda dessutom har långt större befolkning än Nordamerika). Skulle Brasilien måsta välja mellan BRICS-handel och EU-Mercosur-avtalen skulle man absolut välja det sistnämnda.
Slutsatsen är alltså att utan Kina skulle BRICS knappast ens fungera. Indiens egna stora ekonomiska och utrikespolitiska hinder idag är nämligen just Kina, som fiende och motpol; vi ser dessutom ett Indien som, under det diplomatiska officiella bordet, gärna tycks vilja hoppa av militärt, ekonomiskt och strategiskt till ”väst”.
2) BRICS-länderna vill inte heller i sin handel ha sina inkomster i valutor som Rubel eller indiska rupier.
Det skulle vara som när vi i Sverige skulle behöva betala med utrikesstarka kontanter och få en hel plastpåse med frimärken och rikskuponger, med påtryckta valörer, som utbyte i växel. De har ett visst men mycket osäkert värde just då, men ingen vet vilken annan handelspartner som skulle vilja cirkulera dessa i ett annat seriöst köp. D.v.s. det finns en mycket stor osäkerhet och opålitlighet, därför de inblandades valutor går inte att cirkulera på marknaderna.
BRICS har i principen bara (numera) en liten glad hemsida men inte ens en huvudkontorsbyggnad eller egen administration och framför allt: mycket få gemensamma värderingar som skall bygga upp tillit. Man har mycket långt att vandra. Att BRICS inom det närmaste ett till två decennierna skulle få till en smidig samarbetsorganisation likt, låt säga, vår egen europeiska union, framstår som närmast ouppnåelig.
Asiens länder kring Sydkinesiska sjön, Japanska havet och Gula havet; Kina, de båda Korea, Japan, Filippinerna och Vietnam tål knappast ens varandra emotionellt. Minsta lilla minnesceremoni vid något krigsmonument i dessa länder leder genast till ursinniga politiska och diplomatiska raserianfall i flera av dessa länder, till och med samtidigt. Det här är inte länder som ens strategiskt inom de närmaste kommande decennierna vill ha en gemensam valuta med varandra; eftersom man just inte ens känslomässigt litar på varandra på alla plan: politiskt, militär-strategiskt, diplomatiskt eller ekonomiskt i kombination. Det är säkrare för alla dessa länder att bo intill en stor vulkan på det egna territoriet, medan Kinas örlogsfartyg varje vecka brakar in i något av dessa övriga länders fiskefartyg på internationella vatten och trotsar internationella domstolens domar i Haag att Kina saknar all rätt till dessa öppna vatten. Länderna litar knappast på varandra på någon nivå.
Guld, amerikansk dollar, euro, schweizerfranc och några få valutor till, är i praktiken de som har pålitliga utbytesvärden i all handel i världen idag. Att Asien, Afrika eller Sydamerika i den närmaste framtiden skulle vilja byta ut detta faktum, med tillit och pålitlighet ser ganska svårt ut. (Inte ens Hitler, även då Europas största ekonomi, kunde någonsin betala för sitt lands import med den tyska Riksmarken -den togs inte emot av någon handelspartner).
Men de har en gemensam tillgång: berserken Trump i Vita huset. Han låter just nu smaklöst rivningsarbetare med grävskopa riva en fasad på sitt Vita hus. Men det säger nog mer om Trump, mannen utan någon politisk strategi överhuvudtaget, än om den amerikanska dollarn.
Den ekonomiska tyngdlagen gäller ännu i världen. Bara en amerikansk börs- eller finanskrasch av 1929 års typ, kan avbryta den under överskådlig framtid. Idealism, politiskt dagdrömmande och önsketänkande gör sig, i alla fall just på 2020-talet, inga besvär.
Vill Putin ha betalt i kinesiska yuan reminbi för sin exportolja, som fyra av de största kinesiska handelshusen nu har börjat avbryta sin handel med, som utbyte? Det är inte troligt.
Kinas president Xi Jinping kommer att träffa USA:s president Donald Trump i Busan, Sydkorea, enligt det kinesiska utrikesdepartementets webbplats.
Mötet kommer att hållas den 30 oktober. Enligt ministeriet kommer stats- och regeringscheferna att utbyta åsikter om de kinesisk-amerikanska relationerna och om frågor av gemensamt intresse.
Den 25 oktober sa Trump att han avser att diskutera frågor relaterade till Ryssland och Ukraina med Xi. Den amerikanske ledaren uttryckte förhoppningar om Pekings hjälp med att lösa den ukrainska konflikten.
Den 21 oktober sa Trump att han förväntar sig framgångsrika förhandlingar med Kinas ledare i Sydkorea och ett rättvist handelsavtal. Han sa också att han hade fått en inbjudan att besöka Kina och planerade en resa i början av 2026.
https://www.vedomosti.ru/politics/news/2025/10/29/1150672-si-tszinpin?from=copy_text
USA:s främsta?, allierade Japan i Fjärran Östern har vägrat att sluta köpa Rysk energi trots krav från Donald Trump under hans pågående resa bland allierade i Asiens länder.
Japan försörjer sig nu med en knapp tiondel av gasbehovet från Ryssland men ämna köpa mera flytande naturgas från USA i ett försök att minska beroendet av Naturgas från Australien.
Även om köpen från Ryssland inte är så avgörande så tycker jag ändå det visar att USA:s allierade Japan inte vill ta någon ställning mot sin stora granne Ryssland i Väster utan istället värnar om sig eget Nationella oberoende.
Japan har nu fått en kvinnlig mer konservativ premiärminister Sanae Takaichi, kanske det gjort någon skillnad mot de Liberala och Västinriktade presidenterna som suttit vid makten tidigare?
https://www.msn.com/sv-se/ekonomi/marknader/uppgifter-japans-nya-ledare-sa-nej-till-trump/ar-AA1Pq4OD