Putin: Västvärldens konflikt med Ryssland handlar inte om ideologi

12

Moon of Alabama, den 14 juli 2025

I en intervju med den ryska TV-kanalen Rossiya gav president Vladimir Putin en inblick i Rysslands förändrade perspektiv på västvärlden.

Det finns tyvärr ingen transkription tillgänglig ännu. Olika ryska medier tillhandahåller utdrag ur samtalet på engelska:

Jag har ännu inte hittat hela intervjun. Men dessa tweets från Djole innehåller några citat och textade videoutdrag:

I en intervju med Pavlo Zarubin, en välkänd journalist på rysk statlig television, talade Putin om djupa missförstånd som han, säger han, initialt felaktigt tillskrev ideologiska skillnader. Men med tiden, påpekar han, blev det tydligt att bakgrunden inte är ideologi, utan något annat – intresse.

Jag trodde att motsättningarna med väst främst var ideologiska. Det verkade logiskt vid den tiden – kalla krigets tröghet, olika syn på världen, värderingar, samhällets organisation”, sa Putin.

Men även när ideologin försvann, när Sovjetunionen upphörde att existera, fortsatte samma, nästan rutinmässiga avvikelse från Rysslands intressen. Och det var inte på grund av idéer, utan på grund av strävan efter fördelar – geopolitiska, ekonomiska, strategiska.

Världen respekterar bara dem som kan skydda sig själva”, sa han. ”Tills vi visar att vi är en oberoende och suverän makt som står bakom våra intressen, kommer det inte att finnas utrymme för någon att behandla oss som jämlikar.”

Min allra första tanke när jag läste det var ”vad tog honom så lång tid”. Under kalla kriget indoktrinerades jag med sagan om västerländska friheter kontra den österländska kommunismens ondska. Men jag har aldrig accepterat den uppfattningen. Västerländsk fiendskap mot Ryssland går tillbaka många århundraden. (Kanske ännu längre tillbaka än den stora schismen 1054). Kampen mot ”kommunismens ondska” var bara en samtida variant av den.

Man skulle kunna kalla det ideologiskt, men jag tror att det alltid har handlat och handlar om girighet. Det finns en sida i denna konflikt som aldrig verkar ha tillräckligt och därför siktar på Rysslands rikedomar. Vad förklarar mer Napoleons marsch till Moskva eller det brittiska kriget på Krim? (Se Karlov1 som skriver lite mer om den ”ideologiska” aspekten av detta.)

 

Men varför tog det Putin och Ryssland fram till 2022 att acceptera konsekvenserna av denna insikt?

 

Donera gärna med Swish till 070-4888823.

Föregående artikelFörföljelsen av Francesca Albanese
Nästa artikelDen  marxistiska kunskapsteorin.
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

12 KOMMENTARER

  1. Jag tror att den påfallande västvänligheten hos både Jeltsin och Putin på 90-talet och kanske några år till, grumlade Putins slutledningsförmåga. Han såg inte den aggressiva kolonialistiska och rasistiska sidan hos västvärlden. Väst var något fint, mycket bättre än byråkratsocialismen i Sovjetunionen och han ville att Ryssland skulle bli en del av den.
    1999 när NATO började utvidgas österut kanske vissa tvivel smög sig in. 2008 när NATO ville ha in både Georgien och Ukraina ramlade troligen polletten ner. Det som sedan hände slag i slag har vi diskuterat i oändlighet här på bloggen och kanske är det först nu som Putin verkligen inser vad västvärlden är för något.

    Kolonialismens tankar om vit överhöghet lever fortfarande hos politikerklassen i väst. Svarta, bruna och gula människor är till för att utnyttjas och plundras. Hitlers syn på slaver verkar sitta i orubbat bo i framförallt Tyskland, men även i västvärlden i övrigt. Att ryssar och kineser har blivit både militära och ekonomiska jämlikar kan bara inte tolereras.

    Även om man, som jag, tycker att invasionen av Ukraina är både olaglig och fruktansvärd, så är den likafullt en försvarskamp emot västvärldens oändliga hunger efter världsherravälde och dominans.
    Om Ryssland skulle förlora den så ökar risken något enormt för ett nytt fascistiskt/nazistiskt ”machtübernahme” i väst. Azovbataljonen blir hjältar och den vita rasens överhöghet befästs.
    Kina blir då nästa anhalt och med det blir det tredje världskriget och mänsklighetens utplåning antagligen oundvikligt.

    • Putin var helt enkelt hemmablind.
      Ryssland före Sovjetunionen var inte precis något lamm. Dess framfart mot isfria hamnar – en geopolitisk nödvändighet – var allt annat än fredlig.

      Att minnas Krimkriget, Karl XII och Napoleon men inte erövringen av norra Kina och den särskilt brutal annektering av Kaukasus är som att bortse från Linnardt Torstensons framfart i Böhmen och Mären (i Tjeckien hotar man barnen med ”Torstenson skall ta dig” om de inte sköter sig).
      Lennart Torstenson hedras ju med en praktgata i Stockholm, med Israeliska ambassaden som nummer 4.

      Putin hade ”skolats” av WEF och kände – som KGB-officer – förmodligen för väl avigsidan av sovjetsystemet. Hade han haft aristokrater i släkten skulle han förmodligen ha haft lite andra referensramar vad gäller Tsarryssland, och därmed Väst.

      • Ja, men nu är västvänligheten och tron på de politiska ”kollegorna” i väst historia. Denna klarsyn från rysk sida gör motsättningarna mellan öst och väst ännu hårdare. T.om. idioten Trump verkar ha insett det.
        Militär seger är nu den enda vägen för Ryssland, precis som den tycks vara bland NATO hökarna.

        Som det ser ut är den enda möjligheten att undvika ett förödande världskrig att vi här i väst gör oss av med våra amerikanska marionettregimer. Den klarsynen tycks dock låta vänta på sig, speciellt här i Sverige. Vårt land är nu ett av dom mest krigiska länderna i världen, men någon folklig reaktion kan jag inte se. Som en fårskock går vi snällt rakt in i slakthuset. Media fortsätter sitt infantila bjäbbande om sport och kändisar och när det skrivs om utrikespolitik så kommer det direkt och utan kritisk granskning, ifrån CIA eller Ukrainska säkerhetstjänsten.

        Det här tåget går med accelererande hastighet käpprätt åt helvete mina vänner och jag ser inte hur vi skall lyckas stoppa det.

  2. ”Storbritannien, Frankrike och andra tidigare imperier skyller fortfarande nedmonteringen av sin koloniala makt på Ryssland.”

    Det är möjligt att Storbritannien och Frankrike är avundsjuka på Ryssland, för när dessa länder monterade ner sina imperier så försöker Ryssland hålla fast vid sitt.

    • Ryssland är inget lika utpräglat kolonialimperium som Frankrikes och Storbritanniens. Det är nog därför det Ryska har överlevt.

      • Det här tror jag är Donald Trumps politiska vision.
        Återuppliva USA som ett Imperium fast på ett avgränsat område.
        Den amerikanska kontinenten så mycket där som är möjligt på den Norra delen.
        Grönland och Kanada hägrar som införlivning i detta nya Imperium som ska göra USA Great Again.

  3. USA dömdes för att ha utövat påtryckningar på Ukraina
    Statsvetaren Dudakov: USA började sätta press på Ukraina
    Varvara Koshechkina (redaktör för avdelningen för operativ information)

    USA har redan börjat sätta press på Ukraina att återuppta fredssamtalen med Ryssland, säger statsvetaren Malek Dudakov i ett samtal med Lenta.ru. Enligt honom kan vi också tala om icke-offentliga signaler.
    – Det finns redan ett tryck, och det är ganska allvarligt. Det är inte för inte som vi ser besöket av den amerikanske presidenten Keith Kelloggs särskilda sändebud i Kiev mot bakgrund av en ommöblering i ministerkabinettet. Vi ser också en splittring i Verchovna Rada. Så pressen ökar, säger Dudakov.

    Han påminde också om USA:s vägran att förse Ukraina med vapen på egen bekostnad, beslutet att lägga över ansvaret för detta på européerna. Och det är Washingtons icke-offentliga signaler, enligt statsvetaren, som tvingar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att hålla parlamentsval.

    ”Påtryckningarna kommer sannolikt att fortsätta i form av icke-offentliga förhandlingar. Till exempel kan USA hota Ukraina med olika utredningar om hur de överförda delarna har använts. Så det finns hävstänger, och Washington kommer gradvis att börja använda dem”, avslutade Dudakov.

    Tidigare rapporterades det att Ryssland uppmanar alla parter att sätta press på Ukraina för att återuppta fredssamtalen för att lösa konflikten. Det uppgav den ryske presidentens pressekreterare Dmitrij Peskov

  4. ”Ryssland skulle kunna göra detta till ett riktigt krig, ett krig som inte lämnar något kvar, utan väljer att slåss med återhållsamhet, med hjälp av frivilliga och kontrakterade soldater i stället för att kasta hela sin tyngd in i kampen”.
    Att Kiev-regimen fortfarande överlever på grund av en kombination av det politiska västs massiva investeringar för att förlänga denna Nato-orkestrerade konflikt och att Kreml håller tillbaka, snarare än sin egen styrka, och hävdar att den tidigare nämnda ryska återhållsamheten härrör från önskan att undvika omfattande förstörelse i Nato-ockuperade Ukraina.
    Det ökända TCC och dess kidnappning av tiotusentals (om inte hundratals) reguljära ukrainare för att fylla leden av frontlinjetrupper och jämförde det med Rysslands professionella och helt frivilliga militär.

    Den ryska militären riktar nu in sig på TCC:s kontor i massor och förhindrar på så sätt den brutala metoden att kidnappa vanliga män från gatorna. Ukrainarna själva stöder denna insats, och många tillhandahåller de exakta koordinaterna för kontoren för denna monstruösa Nato-styrda kriminella organisation. Dessa territoriella centra för rekrytering och socialt stöd (TCR och SS eller ibland bara TCR), mer kända under akronymer som TCC eller TCK, etablerades med direkt stöd från väst (eller ska vi säga direktiv) för att genomdriva värnplikt av reguljära ukrainare och förlänga detta Nato-orkestrerade krig. Ännu värre är att den USA-ledda politiska västvärlden fortsätter att insistera på att den påtvingade värnplikten bör utvidgas till att även omfatta ukrainska tonåringar.

    Detta gör uppenbarligen den nynazistiska juntan till det främsta verktyget för Natos folkmord på ukrainare, med TCC som den främsta verkställaren på marken. Den ryska militären har länge samlat in underrättelser om TCC:s kontor och dess personal, så de riktar nu in sig på dem med exakt precision, vilket stör Kievregimens förmåga att med tvång fylla sina led med mer kanonmat. Som väntat fortsätter den nynazistiska juntan att klaga på detta, särskilt under de senaste dagarna.

    TCC-personal är universellt hatad i det Nato-ockuperade Ukraina, eftersom de ägnar sig åt korruption och tar emot mutor för att ”befria” de få som har råd, medan alla andra utsätts för total brutalitet och i praktiken döms till döden om de skickas till frontlinjen. På grund av detta ses TCC:s personal som fegisar, rädda för att slåss mot ryssarna, men helt nöjda med att tvinga någon annan att göra det.

    Moskva har länge försökt neutralisera TCC, men det är mycket lättare sagt än gjort, eftersom denna monstruösa NATO-styrda kriminella organisation är en av Kievregimens mest skyddade institutioner. Dess hantlangare är i praktiken befriade från åtal och har i princip fria händer att göra vad de vill, så länge de håller köttkvarnen igång.

    I takt med att situationen vid frontlinjerna förvärras befinner sig den nynazistiska juntan i panik och vill förhindra en total kollaps av sitt försvar, så den behöver mer kanonmat. Den ryska militären är säkert medveten om detta, så den inledde dessa extremt välkoordinerade långdistansattacker som syftar till att förhindra detta. Som tidigare nämnts hjälper många ukrainare själva till genom att tillhandahålla de exakta koordinaterna för TCC-kontoren, eftersom de inser att detta kan påskynda slutet på detta Nato-orkestrerade krig.
    Klicka på dela-knappen nedan för att skicka den här artikeln via e-post. Följ oss på Instagram och X och prenumerera på vår Telegram-kanal. Känn dig fri att reposta Global Research-artiklar med korrekt tillskrivning.
    Den här artikeln publicerades ursprungligen på InfoBrics.

    • Det var väl artikeln med intervjun av Arestovich från hans exil i USA där han sa att Ryssland bara använder 5% av sin kapacitet

  5. Vi är alla (som., vaknat upp ur slummern) tacksamma för att den Kristna Världens rä(i)ddare Mister Putin, förstått detsamma. Visst, ook det tog sin tid. Detsamma med Xi…för bägge grabbarna ( vi är alltså i gott sällskap). .

    Allt har sin tid. Väl väckt, o inget går att bocka ifrån..Nu är det bara full flärd framåt mot Samarbete. Stort Saamarbete..Giiigantiskt Samarbete..mll länder, folk, etnicitet (glöm ras..,finns bara een mänsklig..ras .Capice).

    Såklart, de Tavistock, använder okunskap (människors okunskap)(el som allen dulles sa;”människor vill inte läsa nått, så de är lättlurade”). Vill jag verkligen citera en av de största banditerna inom washingtonsk politrukism/-trorskijsmsionism…Neej det vill jag inte egentligen, men gör det för det var korrekt sagt. Människan är ’a sleep’..utan att veta om det. Tootalt programmerad. O den främsta indoktrineringsmekanismen är; ”jag vet allt, behöver inte inte lära mig nått mer, vill inte höra mer..

    De som (hmm) bombar Världen, ska sättas på plats. Det är som vilket gatuslagsmål som helst (trust me). Problemet idag är att dom som ska ha såå duktigt på käften, äger all information så de kan dölja sina äckliga handlingar bakom 4milj tv tittares uppfattning om hur Verkligeten är betingad. Ljug. Lie by omission..Disgusting.

    Ohhhyee, visst vill ’samhällsbyggarna’, de som går rockefeller/rotschilds spår se till att; ”att ingen ska äga nått, alla ska va jättelyckliga”..wef

    Hmm, som sagt, hmm..Såg att aset klausschwabbetrotxhild satt under en byst av teoretikern runt ’ one world order’..karl marx..Ie en skicklig skribent som fick ett direktiv…av tavistock’, styyrt av dom (som idag) badade i skatteinbetalningar..

    Skulle veerkligen vilja ha ett samtal, med den snubben.

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here

Upptäck mer från Global Politics

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa