https://www.youtube.com/watch?v=J15KBqfx1Ic
India Global Left /JYOTISHMAN: Välkommen Scott Ritter, Scott är fd underrättelseofficer i marinen, fd FN:s speciella vapeninspektör i kommission för vapenkontroll, författare och kommentator
För några dagar sedan intervjuades du här, en intervju som sågs av 400 000, och du sa att vad vi ser i Vita huset, är den mest omvälvande perioden i den amerikanska utrikespolitikens historia.
Hur beskriver du, med tanke på vad du sa, det som hände med president Zelensky och president Trump och hans vicepresident Vance nyligen i Ovala rummet?
SCOTT RITTER: Det var oundvikligt. Det hade inte kunnat sluta på något annat sätt.Ukraina och USA befinner sig på två fundamentalt olika banor. Ukraina håller på att begå något slags nationellt självmord, på uppdrag av ett Europa som återupptäcker sitt krigshetsande förflutna.
USA är en supermakt, fullt medveten om den roll vi har spelat när vi har främjat konflikter under de senare decennierna, och till slut har vi fått en president som är villig att identifiera grundorsakerna till denna strävan efter konflikter och försöker aktivt dekonstruera dem, så när en president som är på den banan, möter en president som Zelensky på motsatt bana, så är det här ett ofrånkomligt resultat.’
JYOTISHMAN: En av de saker som du har sagt är att Zelenskys regering redan höll på att kollapsa, så det självmord han begick i Ovala rummet genom att argumentera för sin sak, så jag undrar är det påtryckningar från hans hemmapublik som sporrar honom så att han måste spela som han gjorde, för galleriet?
SCOTT RITTER: För det första, jag tvekar att använda ordet sporra som att det är något ädelt det han gör, eller är det en narkoman som är redo för nästa fix.
Jag tror inte att någon skulle säga sporra för det symboliserar ädelhet och styrka, något som är värt att beundra. Zelensky är en narkoman som befinner sig i sista stadiet av sitt beroende, och det är inte bara hans beroende av kokain, som han har visat upp så tydligt de senaste veckorna, det är beroende av makt, hans beroende av korruption.
Zelensky är en vandrande manifestation av allt som är dåligt med det mänskliga tillståndet. Det finns inget som är bra med denna man, så jag tvekar att använda någon slags terminologi som innebär att han representerar någonting bra. Men Zelensky är mer än en bankrutt individ, han är en nations fiasko, Ukrainas fiasko. En konstgjord nation, en låtsas-nation som är uppbyggd på premissen av vit överhöghet, White supremacy, vilket du som indier, jag vill verkligen inte förolämpa någon, du och alla i era geografiska region, ni vet vad vit rasism är, ni har lidit under vit rasism. Ni vet vad det betyder att leva med en regering som styrs av vit överlägsenhet, med människor som ser ner på er, och som använder språk som förnedrar er.
Ukraina är den levande manifestationen av vit överhöghet. Den grundläggande ideologin i Ukraina, i västra Ukraina, ukrainsk nationalism, har manifesterat sig i vad vi kallar “banderism”*.

[*Stephan Bandera var ledare för högerextrema ukrainare, nazikollaboratörer,som tidvis samarbetade med Hitler under andra världskriget. Efter den USA-ledda kuppen i Ukraina 2014 döptes gator om efter honom, och statyer som föreställde honom restes på flera ställen, sovjetiska krigshjältars statyer förstördes, en huvudgata i Kiev döptes om till Stepan Bandera Avenyn…Ukraina röstar nej till att fördöma FN:s resolution om glorifiering av nazism.]
Banderism är ukrainsk vit överlägsenhet, dom bokstavligen påstår att dom är Ubermensch, dom är de ultimata, dom ser ner på alla som inte har deras speciella rasidentitet som undermänniskor, precis som britterna såg på er som undermänniskor.
Så vi måste sluta att ge dessa människor någon värdighet, dom är onda i sin kärna, nationen är en ond konstruktion en artificiell konstruktion, ihopsatt av en historisk tillfällighet och sen har har livet andats in i det, som ett Frankensteins monster, av doktor Frankenstein som var en sammanslagning av USA och Europa, så det är den andra saken som vi måste förstå, felet är inte bara Zelenskys, felet är den nationella konstruktionen, och sen måste vi prata om dr Frankensteins tid felet som är Europas.
Europa är en sjuk kontinent, dess historia bevisar det igen och igen från dess tidigaste manifesterade identitet genom Karl Martell, till korstågen, jag vill påminna alla människor som inte är europeer, och som har europeiska rötter, och ni vet förbannat väl vad europeer är kapabla att göra, “Det är Guds vilja”, ni vet vad det betyder, eller hur? Jag tar mitt korsfarar- hjärta och sticker in det i ert hjärta som Gud vill, det är Guds vilja, Gud har velat att Europa ska döda den här världen. Om Karl Martell
Rasistisk imperialistisk erövring och sen vända den emot sig själv, Napoleonkriget, vad tror ni att det var? Första världskriget, andra världskriget, konflikten på Balkan, kriget i Ukraina, det är en del av Europas sjuka kultur, som inte kan tolerera fred. Europa är en kontinent som är oförmögen att tolerera fred, Europa måste ha krig, och p g a att USA delvis härstammar från europeiska rötter så har vi ärvt samma sätt att tänka, och vi har tragiskt nog blivit en nation som är i krig med världen.
För det enda sättet att gynna USA var att göra det med konfliktverktygen.
Men nu har vi en president som säger ”Jag kan känna igen det onda, och det är USA”, han sa det bokstavligen, han sa att den största fienden till USA är USA, på grund av hur vi interagerar med resten av världen. Och han kom till makten, genom att vädja till amerikanerna att bryta oss loss från det konfliktdrivande militär-industriella komplexets kedjor.
Alla kan säga att det är bara en löjlig teori, jag utmanar er och jag sa det till er förra gången, det är inte en teori, det är verkligheten som utspelar sig framför era ögon, ni väljer bara att inte se, man kan inte tro det, men han sliter sönder den infrastruktur som backar upp konflikter.
Vad tror du att nedmonteringen av USAID betydde, vad tror du att nedmonteringen av National Endowment of Democracy var, och varför tror du att han gav order om att Pentagon omedelbart skulle börja att sänka sin budget, utan några utrikespolitiska mål, för att banan är att demilitarisera USA interagerande med resten av världen, och Zelensky och Ukraina och Europa kan inte hantera det.
Zelenskyj är en produkt av Europa, en konstruktion som har satts dit som en brittisk uppfyllare av propaganda som drivs av MI6, av den brittiska underrättelsetjänsten, som hjälps av CIA, som hjälps av MSM, men de huvudsakliga manusförfattarna har alla brittisk accent, och han stöder dem.
Men vem var Winston Churchill nu igen? Jag behöver inte berätta vem Winston Churchill var i väst, du förstår i väst glorifierar vi honom, som mannen som åkte för att slåss med människor på stranden i Indien. Ni känner till honom som en massmördare, att han är mannen som dödade miljoner indier under andra världskriget, och världen sa inte pip, för ni är bruna inte vita, ni räknas inte, så tänker Europa, och så tänker Ukraina.
I USA har vi nu en president som säger “det är inget bra sätt att tänka, det är dåligt att tänka så, vi måste främja fred och inte krig”. Men Europa förstår bara krig, och det är grunden till varför detta möte aldrig skulle kunna fungera. För Zelensky är en deformerad människa, som representerar en deformerad nation, en konstruktion som är ett derivat av den mest korrupta kulturen i mänsklighetens historia.
När man tänker på vilka hårda tider som har drabbat mänskligheten under århundraden så är europeerna själva kärnan i den ondska som har slaktat miljontals, ingen annan rörelse, inte ens mongolerna har kommit i närheten av att döda så effektivt som europeerna.
Jag menar vi kan sitta här och gå igenom svårigheterna i Mellanöstern och anklaga någon för att stödja sionismen. Jag har försökt foga samman berättelsen, som visar att han försöker bryta sig loss, det är en svår berättelse att sälja , för ju mer jag vet, ju mer jag försöker säga att han försöker också skipa fred i Mellanöstern, ju mer jag sätter på Tv:n och ser Israel begå våldsdåd, som stöds av USA…. Så det är inte en perfekt president, och USA är inte en perfekt nation och vår politik är inte perfekt,
Men det jag vet är att när vi pratar om Ukraina, så ska vi enbart fokusera på Ukraina just för ögonblicket, för Ukraina är den konflikt som kan döda varje människa i Indien. För vi vet om det blir ett tredje världskrig så kommer det att bli ett kärnvapenkrig. Vi kommer alla att dö, så det här kriget betyder mer än några andra konflikter just nu och så har vi en president som säger att han vill stoppa det, Jag hoppas att världen ska försöka ge honom en chans,
JYOTISHMAN: Det är viktigt att upprepa att president Trump under fiaskomötet upprepade för president Zelensky, du leker med världskrig, han sa det två gånger. På tal om att USA är detta krigs arkitekt, så skulle jag vilja att du kommenterar demokraternas reaktion på detta möte, och det hysteriska utbrott som de flesta demokraterna gav uttryck för. Man kan inte låta bli att fundera på om det är Zelenskys krig som Amerika stöttar, eller är det USA:s krig som Zelensky bara är en marionett i. Man kan undra om demokraternas svar på Trumps försök att påskynda eldupphör, egentligen först och främst uppvisar USA:s aggressiva politik i Eurasien.
SCOTT RITTER: Well, för det första, en mycket bra fråga, den är en mycket klarsynt, för alla vi observatörer har en tendens att bara fokusera på det drama som utspelar sig mitt framför ögonen på oss. Det som vi nyss såg live på TV, det var det mest dramatiska som man någonsin har sett av diplomati i världen. Man flyttade fram klockan. Men vi har en tendens att fokusera hur man höll händerna, på Zelenskys rullande ögon och allt det där, men det faktum att Ukraina är ett symptom, inte sjukdomen, det är ett symptom på ett större problem, hur USA samverkar med resten av världen.
Man ser helt enkelt en tydlig redogörelse för fakta som DOGE ,Departement of Government Efficiency [ Institutionen för statlig effektivitet, det leds nu av Elon Musk, ett initiativ från Trump att minska de federala utgifterna, som jag hoppas att din publik känner till mycket väl. Det är inte ett departement, det är bara en konstruktion som tagits till, men den måste uppfinnas, bara för att folk ska förstå att man inte kan montera ner ett ondskefullt imperium genom att lita på alla dess tjänare, för generalinspektörerna kommer från en klass av korrupta människor, som redan har sålt sig till systemet och dom försvarar det. De ska övervaka något men det gör dom inte, dom är grindvakter för att se till att inte något fundamentalt förändras, de förhindrar att det ska ske, så dom avskedades. DOGE kom in istället, och DOGE tog reda på vad som skulle göras, och de insåg först av allt att hela konstruktionen av American foreign Aid är korrupt, för den går inte ut på att hjälpa någon, det går ut på att stärka USA för att åstadkomma en täckmantel för regimändring eller manipulation av regioner.
Jag vill inte bli för politisk här, men du vet Indien blev ett offer…låt oss ta Georgien till exempel, innan jag pratar om Indien. Georgien var mottagare av hundratals miljoner dollar om året, jag gjorde en djupdykning i det och när jag såg att vad vi gjorde i Georgien var att stödja alternativa koncept i mångfaldens namn. Georgien är en fundamentalt konservativ nation, jag säger inte att det är bra, jag säger inte att det är dåligt, jag säger det är Georgien i verkligheten. Men istället för att respektera det, så försökte vi ändra på verkligheten, genom att komma in, och det första vi gjorde, var att stärka mångfalden.
Det kanske fungerar i USA, en del säger att det inte har fungerat hitintills, men det är ett amerikanskt koncept, och hur USA hanterar amerikanska problem. Så nu tar vi denna amerikanska lösning på ett problem och applicerar den i Georgien och stärker vissa element i deras samhälle, som samhället normalt inte skulle stärka, flagrant homsexualitet, transgenderidentitet, ultrafeminism.
Du vet, om Georgien är en av dessa nationer som du har kunnat resa till, och du har kunnat se vem som var man och vem som var kvinna, och det var inte skamligt att vara någondera, så var det.
Och så har vi gjort det skamligt att vara kvinna i Georgien, och därför har vi tillåtit män att bli kvinnor, för att omdefiniera vad det betyder att vara kvinna eftersom riktiga kvinnor inte tilläts vara riktiga kvinnor. Och varje man som vill ha en riktig kvinna stöter på problem för det är en toxisk maskulinitet som vet att män måste älska män och ha homosexuella relationer, och nu skulle denna inställning stärkas av gräsrötterna och uppåt, och det första du gör är att krossa den målsatta nationens kulturella identitet, och sen kommer du in och stärker du dem politiskt, sen skapar du politiska gräsrotsrörelser omkring den nya mångfaldsidentiteten och bemyndigar dem politiskt, och nästa lager är att du promotar politisk förändring från gräsrotsnivå och uppåt.
Varje gång du hör USA prata om Georgiens politiska gräsrotsrörelser, så vet du vad jag pratar om, det är revolution underifrån, men du har fortfarande ett problem med den georgiska regeringen i toppen av pyramiden så hur gör man med dom? Well, nästa plan som du sätter in där, handlar om information, vi måste ha bra publicitet, en solid press, så du stöder en fri press, men allt du gör är lager på lager av propaganda, så nästa steg är att slå ned på desinformation, så du bygger en propagandamaskin, och var och en som protesterar mot din propaganda attackeras direkt som “desinformation, desinformation ryska det och det” så tystar du all opposition, och sen har du ditt sista val då du talar om för regeringen att dom inte har något val för att folket har bestämt att det är dom som ska styra.
Det är en sådan modell som USAID spenderar hundratals miljoner på.
Tack och lov var Georgian Dream tillräckligt smarta för att förstå det här och de lyfte fram alternativ.
Jag vill inte gå in så mycket på Indien, men en av de senaste rubrikerna jag läste var att en stor rörelse för transgender operationerna måste upphöra i Indien, och en fråga jag vill ställa till det indiska folket, jag säger inte att man kan göra sådana operationer, det angår er, men varför betalar ni inte för det, varför ska USA komma in och införa det, tvinga på er det, och jag ska tala om varför vi gör det, vi vi försöker göra samma sak med Indien som vi försökte med Georgien, och som vi försöker göra överallt.
Så tänk efter, verkar alla dess finansierade program låta som konservativa republikanska värderingar, och svaret är naturligtvis “I h-e heller”. Och vad DOGE har listat ut, är att genomgående rakt igenom hela konstruktionen av utrikespolitik går 95, 96, 98 % av pengarna till program som drivs av demokraterna som utländsk hjälp, det är inte bara redskap för regimändringar, utan också pengar som flyter tillbaks till det demokratiska partiet som betalningar till donatorerna för att … som de säger vi ska stödja….. vi ska marknadsföra du vet det var ett löjligt program, de skulle träna afghanska kvinnor att uppskatta något som var löjligt i det moderna Afghanistan av idag, och hustrun till denne person var ansvarig för denna NGO och tog emot miljontals dollar för att göra ingenting, men han var en donator, och så skapade hon en NGO och tog emot pengar från USA, för att göra ett program som inte kunde implementeras i Afghanistan under åratal, för vi sparkades ut därifrån, och varje år så får hon dessa pengar ingen ställer några frågor, och hon har 60 -70 miljoner i omkostnader, jag menar om hon får en miljon, går 600-700 000 in i hennes egna fickor för att göra ingenting. Det är så USA har opererat med korruption, så det Trump har gjort det är att förklara krig mot det.
Så nu förstår du varför de högsta skriken hörs i opposition mot det Trump gör. Våra demokratiska röster hörs p ga av att Trump förstör deras såståg, deras korruption, och hotar deras makt, eftersom de aldrig ifrågasätts. Det finns checkar som har funnits i 30 år och ingen frågar vad de gör, checkerna bara flyter in och de blir kontanter och det betyder att någon tar emot dem och till slut stoppar ner dom i sina egna fickor, för att förändra världen till det bättre är inte korruption.
USA har pekats ut som det enskilt mest korrupta nationen på jorden, jag tror att vi till och med slår Ukraina i omfattningen av korruption och ledarna för denna korruption är det demokratiska partiet. Republikanerna är inte perfekta, och de har inte den bästa politiken, personligen tycker jag om en hel del i den demokratiska politiken, jag tror på ren luft, bättre utbildning, jag vill att allt det ska hända, men vad händer, de använder min längtan efter ren luft, Environmental protection agency [Miljöskyddsmyndighet] blir en kassako för korruption. Det åstadkommer ingenting det bygger upp en permanent byråkrati som tar miljontals dollar och skingrar dem från folket och ger dom åt människor som inte producerar något av värde utan bara blir rikare.
Så Trump säger, vi måste förstöra allt det här, och när det gäller Ukraina, se han vad han river ner. Nato, märk mina ord. USA kommer inte att vara med i Nato mycket länge till, vi kommer inte att vara där i slutet av sommaren, och när det upphör, de program som inte gör något annat än att servar folk som inte gör någonting. Natos byråkrati har politiska mål, det är tankesmedja efter tankesmedja arbetsgrupper och rådgivande kommitteer, tusentals som inte gör någonting.ingenting, zero, och amerikanska skattebetalarna betalar för ingenting och demokraterna drar nytta av det. Alla dessa människor som normalt inte skulle få ett jobb någonstans, de högt betalda cheferna på dessa tankesmedjor får betalt för att sitta ner och sprida propaganda, och dom betalas hundratusentals dollar av amerikanska skattebetalare.
Det är det som förstörs, och det är orsaken till att demokraterna skriker i högan sky, det handlar inte om amerikansk givmildhet det är inte att skydda, det handlar inte om att bevara amerikansk heder och värdighet, det är inte skydda världen och försvara hemlösa, eller hjälpa, det handlar om att låta pengarna flyta in till deras fruars hemliga bankkonton, eller deras älskarinnor eller deras homosexuella älskares bankkonton, eller vart som helst.
Det demokratiska partiet är i grunden totalt deformerat och om Trump tar det till nästa nivå, vilket han kan göra för han har en justitieminister och chef för FBI som inte tillhör systemet.
De borde alla arrresteras, vi pratar om de fundamentala vid slutet av andra världsdkriget, vi hade Nurnbergprocessen, en totalt korrupt stat, Nazityskland, men de tog ett viktigt beslut, de beslör att åtala 22 av deras främsta nazister, inte alla men 22, kanske vi borde ta 22 av de främsta demokraterna Nancy Pelosi, och[…?] …de fundamentalt mest korrumperade människorna i världen,…arrestera dem ställ dem inför rätta, vi har inte dödsstraff, men låt dem sitta i fängelse resten av sina patetiskt korta liv.
Det demokratiska partiet är ett kriminellt företag, det får Cosa Nostra att verka som pojkscouter, i jämförelse, och det är därför som de skriker högst.
JYOTISHMAN: Jag tror att du slog huvudet på spiken när du sa att Europa är roten till det här expanderande tankesättet, vare sig det är militär expansion, eller kulturella krig eller när man pratar om färgrevolutioner som störtar regeringar efter regeringar. Europa är definitivt roten till det, och jag vill komma tillbaka till dr Frankenstein, för om du ser vilka följderna har blivit. Det startade med ledarna för de mest betydelsefulla staterna i Europa, eller de två viktigaste, det kom till Vita huset förespråkade Zelensky. Det följdes av att Zelensky kom till Vita huset, följt av att Zelensky åker till Storbritannien, där deras premiärminister sa att det finns fullt stöd för Ukraina i detta krig i Storbritannien, vilket naturligtvis inte var sant, och de lovar ett militärt stöd på 2, 226 miljarder dollar…
INTERVJUARE: Kan du avsluta denna konferens med att prata om framtiden för USA – Europa, om USA har lösgjort sig från relationerna med Europa, det innebär att många i Europa säger att vi har blivit förrådda av USA, eftersom efterhandskonstruktionen var att vi var allierade med USA.
SCOTT RITTER: Well, en bra fråga, jag kommer inte att ge dig ett enkelt svar, för det finns inget enkelt svar.
Jag kan inte säga att allt är dåligt med Europa och att allt är bra med USA, det är en lögn, i själva verket så var återuppbyggnaden av efterkrigstidens Europa… vi använde återuppbyggnaden som ett verktyg för att bygga upp USA:s globala hegemoni och för att främja Europas globala återuppbyggnad. Och sedan använde vi Europa, vi hjälpte vi till att fabricera konstgjorda existentiella kriser med Sovjetunionen för att återupprätta militarismen i Europa, genom verktyget Nato. Men vi försäkrade oss om att vi skulle bestämma i Nato, att vi hade ansvaret för Nato, att vi styrde Nato, vi gjorde samma sak med främjandet av EU, uppfattningen om ett enat EU var en ekonomisk aspekt, som skulle svara mot USA:s och Nato:s expansion, eller för Nato som var lyhörda för USA.
Det här fungerade, dess onda genius fungerade. Men sedan kollapsade Sovjetunion, och vi hade inte en plan B, och Sovjetunionens kollaps är det som USA försöker upprätthålla, kontrollera ekonomiskt, se vad vi har gjort med G7, om du inte förstår G7:s mål, så förmår du inte tänka, målet för USA med G7 är att dominera efterkrigstidens globala ekonomi, både i Stilla havsområdet och i Europa, att speciellt i Europa, och sedan genom Nato försökte vi utvidga vår räckvidd. G 20 handlade om global ekonomisk utvidgning, och Nato försöka irritera det för att för att skapa konflikter, du vet på platser som inte alls har något att göra med Norra Atlanten, som Libyen. Jag kommer ihåg att jag besökte en Nato- konferens i Arabiska emiratet på vilken dom pratade om att installera Nato:s närvaro i Mellanöstern, Nato tänkte att Mellanöstern skulle bli deras lilla baby, och du vet i Nordafrika med, och sen Stilla havet, så nu skulle Nato bli USA:s globala verktyg, och det som hände, och jag har berättat det för varje europé, att vi är inte era vänner, och jag säger det till indierna också, USA existerar inte för att för att vara era vänner som det var med gamla USA, ni existerar för att göra det vi talar om för er att göra, vi använder er som verktyg, för att spela ut er mot andra verktyg. Syftet med att vara ett verktyg, är att när det går sönder, så kastar vi bara bort det. Och tar ett annat verktyg. Vi kastar bort det.
Vi bryr oss inte om er alls, vi hyser inget medlidande i Firman USA vare sig mot Indien, eller mot Europa eller någon annan nation . Vi bryr oss bara om USA.
Till och med Donald Trump i sin nya uppenbarelse, se bara vad hans politiska rörelse heter “Make America Great Again”, det finns inget utrymme för Indien, eller Europa eller för någon annan, såvida du inte hjälper till att “Make America Great Again”. Det handlar inte om att göra Indien stort igen, eller Europa, ni existerar bara för att underlätta för USA att bli stort igen, Det är verkligheten.
Men skillnaden den här gången är att Trump försöker bryta sig fri från den fundamentalt deformerade paradigmen, och det är det militärindustriella komplexet, som Eisenhower varnade oss för, och situationen under efterkrigstiden då det gällde att hålla vår ekonomi gående så att vi inte hamnade tillbaks i den stora depressionen igen. Studera historiska tidslinjer och förstå att i mitten av 30-talet var Amerika en nation som höll på att kollapsa både socialt och ekonomiskt, det behövdes ett världskrig för få ut oss ur det, vi kunde industrialisera, mobilisera den industriella basen, och genomföra “ The Arsenal of Democracy”, men sen tog kriget slut, men vad gör man med “The Arsenal of Democracy*?”
*[Arsenal of democracy, är en term som först myntades av president Franklin D Roosevelt i ett radiotal till nationen den 29 december 1940. Termen hänvisar till den roll som USA spelade för att tillhandahålla militärt bistånd, inklusive vapen, ammunition och annan utrustning till sina allierade under andra världskriget.”Political Dictionary]
Om man dekonstruerar den för snabbt, så går vi tillbaks till den bristfälliga ekonomins principer som förde oss till depression, så vi måste stärka USA ekonomiskt, genom att hålla en krigsfot i en icke- krigiska miljöer. Det är det kalla kriget handlar om. Att skapa uppfattningen av en konstant konflikt, och ibland i verkligheten en verklig konflikt, för att generera en krigsbaserad tillverkning.
JYOTISHMAN: En del kallar det för militär keynesianism.
SCOTT RITTER: Det skulle jag med. Förutom att jag är, för att vara ärlig, jag är mer en student av George Patton än jag tillhör Keynes, så jag tvekar att ge mig in på den vägen för jag skulle avslöja mig som en fundamentalt okunnig person när det kommer till grundläggande ekonomisk teori. Jag har svårt för att balansera min egen budget och jag är inte speciellt bevandrad i ekonomiska teorier, och jag försöker undvika dem, jag är inte alls en specialist, jag har studerat det, men jag undviker att använda termer, för jag är inte ekonom, jag pratar ytligt om ekonomi, men jag är ingen specialist alls.
Men poängen är att det är ett Ponzi-schema, och du vet, ett Ponzi-schema fungerar inte, för egentligen så rånar du alla för att göra personen på toppen rikare, med den felaktiga teorin att du också ska kunna nå toppen, och du vet, och det är kanske vad det militära industrin handlar om, ett gigantiskt Ponzi- schema, de behöver konflikter, fler och fler konflikter, för att få tillväxt, och så kommer vi till den ultimata konflikten, en kärnvapenkonflikt, och vi dör allihopa. Det är ett självmordspaket, och jag tror att Donald Trump, p g a att han inte befinner sig på den sidan av etablissemanget, ett av de problemen vi har är att vi fortsätter att välja presidenter som kommer från ett system som är beroende av ekonomisk makt, som kommer från detta sjuka förhållande mellan amerikansk militarism och den amerikanska ekonomins styrka, så de är blinda för det faktum att de håller på att köra ner för ett stup.
Äntligen har vi fått en kille som inte har samma rötter som dom, och som sitter med i bilen, och han säger “Hej vi håller på att köra utför ett stup, varför stoppar vi inte bilen?”
Nu kan alla säga att “ Ja, men Amerika har hela tiden kört mot detta stup” , men “ Ja, ja ja, men nu är det jag som kör och och jag vill stanna bilen, och jag förstår inte varför världen inte säger “Stoppa bilen”, istället säger de “Nej nej nej, när Obama körde så accelererade han. Jag kommer att skylla allt på dig som Obama gjorde.”, “ Okay, men jag kommer att stoppa bilen.”
Låt Trump stoppa bilen och det är vad han försöker att göra.Han vill stoppa detta Ponzis-schema detta existentiella Ponzis-schema från en kärnvapenkonflikt, men för att göra det måste man totalt ändra på hur Amerika och Europa betraktar världen, sättet att möta världen.
Och det finns problem, speciellt i Europa, i Asien drog vi fördelar av att Indien och Kina slöt en alliansfri rörelse, du vet tidigare, jag har skrivit om det, Bandungkonferensen 1956 i Indonesien, den handlade om konstruktionen av ett helt nytt system, en social ekonomisk konstruktion, jag tror man kan säga att BRICS är en modern manifestation av den filosofi som fanns där, och BRICS, Eurasien, Stilla havet och den Globala södern säger att vi vill inte bli instängda av paradigmet militära konflikter som gynnar amerikaner. Du vet, ni har era egna problem, Indien Pakistan, Indien och Kina det är ett problem, och Indien och USA håller på att bli ett problem, inget tvivel om det, men men åtminstone för de flesta nationer utanför den transatlantiska bubblan försöker att återuppväcka diplomatiska och ekonomiska lösningar.
Europa kan inte föreställa sig det, för Europa har blivit Dr Frankensteins monster, vi, USA, skapade detta monster. Vi trodde att vi kunde kontrollera det, vi trodde att vi kunde hålla dem fångna, och åka och bomba Libyen, och sen istället för Transatlanten “ska vi åka till Afghanistan och till en nation som vi inte vet något om och bygga upp den, och misslyckas där”, “USA säger: Så vill vi att ni skickar trupper till Irak, och hjälper oss att döda irakier”, “ Vi gör det med!” säger Europa, och sen kommer Ukraina upp, europeerna blir stärkta av det, det blir testoteronmonster, och blåser upp sig och säger “Jag är kapabel att göra det själv!”
Det kan de inte. Dom kommer att möta den hårdaste av hårda lektioner när USA drar sig ur, och vi kommer att göra det på ett sätt som Europa inte kan föreställa sig, dom har köpt att vi på något sätt är deras vänner. Nej, ni har aldrig varit våra vänner. Aldrig varit våra vänner! Ni är ett redskap! Vad sägs om den speciella relationen mellan Storbritannien och USA?
Förstå det här, Roosevelt var den första som sög livet ur er ekonomi, tog allt ert guld, tog alla era baser, och sen sa när kriget var slut, jag monterar ner ert imperium. Är det så vänner gör, nej ni är ett redskap och ni användes som redskap, men ni var Frankensteins monster, och nu kan ni tro att ni och USA är Frankensteins mästare. Men nu tror alla att de kan förklara självständighet och fortsätta. Europa är inte kapabelt att göra någonting, och jag säger det rakt ut, utan Amerika kan inte Europa fungera, och vi har dragit oss ur Europa, Europa kommer att dö, det kommer att bli den moderna historiens kulturella katastrof. Det är Europas död, men det kommer fortfarande att existera, och om du har råd kan du ta ett flyg till Paris och titta på Eiffeltornet, jag är säker på att fransmännen kommer att ha tillräckligt mycket pengar för att få tornet att gnistra, och du kan åka till London och titta på Big Ben, och du kan resa till Rom och titta på Colosseum, du kan åka till Berlin och titta på Reich Museum. Jag menar Europa har en hel massa riktigt fina byggnader, men Europa kommer inte att vara mer än en glorifierad turistdestination.
Europa är en global makt som kommer att upphöra att existera, det har redan flyttat nedåt för det kan aldrig industrialiseras igen, de kan aldrig få igång industrin igen och om de vill gå ut i krig med den tyska ekonomin, så kan vi kollapsa den tyska ekonomin, över en natt. Varför inser Europa inte att dom kan inte krossa oss som vi kan kollapsa Europa.
Och nu här är en sak som Europa måste förstå, vi är redo att bli vänner med Ryssland, som är vänner med Kina, som försöker bli vän med Indien. Jag tror att du kan se att nästa århundrade kommer att definieras av de nya fyra stora, och det är USA, Ryssland, Kina och Indien. Europa är inte inbjudna. Gå och starta era Bed-and Breakfasts, bli ett glorifierat Bed and Breakfast, dit folk kan resa och lyssna på pittoreska accenter, och det är allt. Europa är ingen makt, Europa kan inte göra någonting, de stora fyra kommer att styra och det är övergången som sker. Vi kommer att döda Frankenstein, vi kommer att gå ut med det här folket, och det är det som är det genialiska med Trump, för när vi sitter ner, så är det är inte förhållandet mellan herre och tjänare, jämlikar! När vi sitter ner med Modi, det är inte förhålllandet mellan hantverkaren och redskapet, vi är jämlikar. När vi sitter ner med Kina, vi måste fortfarande fixa kontakten med Kina, men vi kommer att göra det, det kommer att bli lika jämställt,
Det är coolt, jag kan inte garantera att allt kommer att dofta rosor, Indien behöver aldrig oroa sig för att brittiska överlorder kommer och gör så att miljontals av ert folk svälter ihjäl, för att era liv inte spelar någon roll, för att er mat behövs för att föda den vite mannen.
Kina behöver inte oroa sig för opiumkrig. Ryssland behöver inte oroa sig för att 1990 ska återuppstå, och USA ändrar sin inställning, när vi begraver den ledande makten, krigsindustrin. Föraren är inte militärindustrin, utan ekonomin, det är föraren för ekonomin och så snart du börjar prata om ekonomi, så förmänskligar du kriget, “det här kriget handlar om att döda, och de skapade människor som är som jag, som lever på att döda, det är problemet med den militära industrin, det enda fokuset för den är att döda människor i massiv skala”.
Vi är problemet, för vår inställning leder oss alltid till militära lösningar, vi kan förhoppningsvis träna nästa generation som leder ekonomiskt, vilket betyder att när jag sitter ner med dig, så frågar jag dig hur jag ska kunna fylla min familjs magar med mat, och du frågar hur du ska kunna fylla din familjs magar med mat, nu är vi överens om något, vi försöker inte döda varandra, vi försöker nära varandra, vi försöker göra livet drägligt, det är dit vi vill.
Det demokratiska partiet vill inte något av det här, de vill inte det, för de vill använda er som redskap, .
Trump har bara varit president i en månad men jag hoppas att världen ser att det här är en man. Jag vet att Mellanöstern gör det svårt, du vet det är som att flyga över något, och allt ser bra ut, men sen är det det här med Gaza, och det är tufft, men det är, tycker jag att man kan säga, ett mycket svårt problem, från en inrikespolitisk ståndpunkt, med tanke på den kontroll den judiska lobbyn har över Amerika. Och det är ett problem att till och med araberna inte kan lösa problemet Palestina. Och vi vil. inte lösa det palestinska problemet, vilket är är hälften av Palestinas problem. Så det här är svårt för Trump, men överallt annars vill inte denne kille invadera er, han vill inte bomba er, han vill sitta ner och förhandla med er hur vi ska komma överens.
Han är affärsman, vilket betyder “hur ska jag kunna tjäna pengar” och behandla dig som en jämlike, och det betyder inte “hur ska jag kunna råna dig”. Hur ska jag tjäna pengar utan att råna dig, hur kan vi tjäna pengar, att göra det med en sund inställning, och jag tror också att de stora fyra, kommer definiera om globala relationer, som FN var en produkt av andra världskriget. Och FN var en konstruktion av krig, och säkerhetsrådet är det ledande elementet i FN, om FN reflekterade genuina krav på mänsklighet, skulle vi styra med sociala, ekonomiska och födo- aspekter, de skulle ha första prioritet. Säkerhetsrådet, det skulle vara ett mindre litet tillägg. Men istället leds vi av säkerhetsrådet som talar om krig, krig krig, miltära krafter, Vi behöver ändra paradigmet, vi måste tala om för militärer att dom inte behöver ta hand om det något mer, om vi ska ha militärer ska de ha en lämplig storlek, för vår interaktion med världen idag sker genom diplomater och affärsmän, vi skickar inte ut generaler att representera oss mer, vi skickar ut affärsmän, vi skickar ut män i kostymer, kvinnor i dräkter, hursomhelst, det är det som jag tror håller på att hända nu.
JYOTISHMAN: Tack så mycket Scott, jag uppskattar verkligen allt.
SLUT PÅ INTERVJUN
(Mitt namn är Aayusman, och Jyotishman och jag skapade denna plattform, vi har i två år försökt att för vänstern och progressiva krafter att bygga det för vänstern och historiker, vi har intervjuat, ekonomer, historiker, politiska kommentatorer, och aktivister…om du tycker om det du sett kan du stödja oss…)
Äntligen är Voldemort Zelenskys smutsbyk ute för alla att se.
Tack Scott Ritter!!!
Scott Ritter är en propagandist för Ryssland och en ”papegoja” för Putins terminologi, såsom att kalla invasionen en ”särskild militär operation” istället för ett krig. Scott Ritter har tidigare uttryckt att han trodde att konflikten i Ukraina skulle vara kortvarig och avslutas inom några veckor. Han sa att Ryssland omedelbart skulle vinna kriget i april 2022 och igen i april 2023.
Kortvarigt krig tror jag inte alls är Rysslands strategi.
För Rysslands del handlar det om att uppfylla målsättningarna.
Inte att slå ut Ukraina.
SVT Rysslandsreporter Bert Sundström sa i början av kriget att det här kriget kunde fortsätta i många år.
Jag tror det var ett ärligt antagande från Bert Sundström som annars är en ”papegoja” för det officiella Sveriges hållning till Ryssland.
”Snabb utslagning” var vad USA och Västvärlden hade som strategi vid invasionen av Irak.
Vid sådan krigföring tas ingen eller liten hänsyn till civila offer.
Det speciella med Specialoperationen är att den utförs med så få civila ukrainska offer som möjligt kan tänkas.
De flesta civila dödsoffer som skett är rena olycksfall efter nedskjutna robotar och missiler.
Det går bra för Ryssland nu i Ukraina.
Det faktum att Ryssland fått USA:s nya Trumpadministration med sig gör stor skillnad.
USA bytte bort Europa till förmån för Ryssland.
Det har USA allt att tjäna på.
Bara en sådan sak som att USA Dollarn inte är lika hotad längre.
Det har jättestor betydelse för USA:s ekonomi.
Putin i sitt tal för ryska folket i februari 2022 sade att ”den här konflikten blir långvarig och ta flera år.” Mellan 2014 och 2022 byggde ukrainare försvarslinjer med hjälp av Nato-personal. Om ryssarna attackerade dem skulle de lida stora förluster av manskapet. Det var därför de aldrig attackerade ukrainska försvarslinjer. De bara bombade och besköt ukrainska soldater. 40 000 artillerigranater, missiler och bomber om dagen. Det därför kriget ta på tiden. Och nu, när Ukrainas och EUs fascister har slut på ammunition och missiler föreslog Macron och Starmer en månadslång vapenvila som skulle täcka luft- och sjöanfall och attacker mot energiinfrastruktur. Men inte inkludera markstrider. Det här ”gemensamma initiativet” är så korkat, att bara europeiska eliter kan komma på något liknande. Som om Hitler i februari 1945 kallade sina allierade B. Mussolini och den japanska kejsaren till Berlin och dessa krävde ett månadslångt vapenstillestånd av Stalin. Ryssarna godkänner aldrig denna ”time out”.
Jurri.
Scott Ritter är en erkänd expert som vet vad han talar om till skillnad från bluffexperter som värmer svenska Tv och radio soffor och Föreningen Russofiber Allehanda (FRA) med säte i Stockholm.
Och vem är du propagandist för ”Juri”? En ”president” som förstört det som fanns kvar av Ukraina för västvärldens politiska agenda?
V. V. Pjakin, en rysk historiker och politisk analytiker beskriver Zelenskys framtid ungefär så här: ”Enkelt talat behandlar europeiska eliter Zelensky så här. Som när man visar en galt på en jordbruksmässa. Alla beundrar den, alla applåderar den, och efter jordbruksmässan gör man köttkorvar av den. Och det spelar ingen roll vad själva galten tycker om det. Så ser Zelenskys framtid ut.”
Tja, vilken uppvisning i tragiskt trumpistiskt anti-intellektuellt självbedrägeri.
Är detta amerikansk intellektuellt och filosofiskt tänkande på ens amerikansk medelhög nivå? Vilken beklaglig och tragisk papegoja denne man blivit, inte undra på att han fick jobb på ryska propagandamedierna häromåret, där på rysk tv framstod han som komplett okunnig, som jag minns honom. Men med Trump så vänder alla kapporna efter patienten i Vita huset numera. Amerikansk högernationalism har funnit sin spegelbild i den ryska högernationalistiska konservatismen, på högsta högernivå. Reaktionärerna är verkligen på marsch.
Tråkigt fall för denne man, som fallit i diverse affärer med dessutom underåriga och fällts för sexualbrott och andra skumma affärer, många gånger. Man beslagtog hans pass för en tid sedan, han förvägrades resa till…det putinistiska Ryssland.
Ritter kunde nog FÖRR, för bra många år sedan, gett en vettig insikt i vissa teman, men hans detaljkunskaper är som vi ser här och nu skrämmande usla. Lite foliehatt på-risk med detta personage.
Global Politics borde nog vända sig om lite och finna andra mer lämpliga vänsterbaserade progressiva amerikanska och därutöver riktiga intellektuella framför denne tragiske figur, en skugga av hans eget förgångna.
På Amy Goodmans ”Democracy Now” som frivisas i många kabel-tv-nät (ofta varje kväll) kan man få höra och se många värdefulla progressiva och anti-fascistiska röster – som har: KUNSKAP.
Något värre än russofob som förlorat argumentet/debatten – inte ens en försmådd hen kommer i närheten …
Notera hur Moon of Alabama skriver:
”Another point of Hahn’s piece is made in his discussion about the future configuration of the government in Kiev. It is a warning to those who want to remove Zelenski:”
https://www.moonofalabama.org/ (March 10, 2025)
Mats Larsson, här har du hela stycket som du citerade från Moon of Alabama:
”En annan poäng i Hahns inlägg görs i hans diskussion om den framtida konfigurationen av regeringen i Kiev. Det är en varning till dem som vill ta bort Zelenski:
Trots Zelenskiys försvagade ställning nationellt och internationellt kan denna åtminstone delvis illegitime president vara den sista eller näst sista överlevande pelaren för Maidan-regimen och den ukrainska staten. Trots all sin narcissism, egoism, korruption och växande auktoritarism håller Zelenskiy för närvarande den ukrainska eliten tillsammans och är ansiktet utåt för Ukraina utomlands, fortfarande omtyckt i Europa. Han förblir en figur som minimalt tillfredsställer alla de olika fraktionerna i ukrainsk politik och kan hålla tillbaka oppositionella element, av vilka han har avskaffat många genom att förbjuda partier och media och antingen tvinga deras ledare i exil eller arrestera dem (t.ex. före detta presidenten Petro Porosjenko och Viktor Medvedchuk).
Av dessa och kanske andra skäl har ryske Vladimir Putin själv varit mycket noga med att inte söka Zelenskijs avlägsnande eller avvisa honom bestämt och slutgiltigt som en potentiell förhandlingspartner.” (Maskinöversatt)
https://www.moonofalabama.org/2025/03/gordon-hahn-on-europes-role-and-a-possible-coup-in-kiev.html#more
Tyvärr en del felöversatt, samt utelämnar en hel del som faktiskt sägs. Frågan är varför, när man ändå gör jobbet? Motivationsgrund?
Av betydelse för helhetsbilden av Scott Ritters åsikter?
Martin Gustavsson! Jättebra om du pekar på exakt de ställen som är felöversatta och där jag har utelämnat fakta. Så ska jag genast se till att försöka få redaktören att ändra på det! Hälsar Catarina
Nå. Martin Gustsavsson jag väntar fortfarande på att du visar exakt vad jag har översatt fel, eller utelämnat.
Hälsar Catarina
Efter vad som hände idag är Ritter gammal skåpmat.
Tja, du ”Mats Larsson” nu så det är väl dags att inse fakta? Ukraina kommer inte att finnas kvar som det såg ut innan de startade kriget och med över en miljon döda och lika många invalidiserade finns snart inga att skicka till fronten så det är väl här som alla soldater från EU kommer in i bilden som färsk kanonmat? I vilket fall som helst är det vad de korkade EU-ledarna satsar på. Det duger inte med skrivbordskrigare längre, verkligheten knackar på!
Jag förstår besvikelsen i Byhåla. Det var ju så nära att Ukraina skulle komma ”Hem till Riket”, något som många på GP inklusive redaktören hoppats på i tre år. Och så kommer utfallet från förhandlingarna i Jeddah, helt överraskande som jag ser det. Jag lyssnade mycket på olika amerikanska analyser under senaste veckan, på resa i USA. Ingen förutsåg utfallet i Jeddah.
Nu ligger bollen på den ryska planhalvan.
Jag har inte alls hoppats på ”att Ukraina skulle komma ”Hem till Riket”, något som många på GP inklusive redaktören hoppats på i tre år.”
Min bedömning från start är att Ryssland har begränsade territoriella ambitioner. Detta stöds av den relativt begränsade insatsen i början.
”begränsade territoriella ambitioner”, det stämmer inte. Ryssland ville också ha nordöstra Ukraina och hela södra Ukraina. Förutom de fyra oblast som de ”annekterat” ville Ryssland även ha Kharkiv, Mykolaiv och Odessa.
Det ser vi bland annat av Rysslands anfallsriktningar vid krigets början.
https://pbs.twimg.com/media/FPA-OrAXIBI2Lll?format=jpg&name=large
Ryssland har dock misslyckats med alla dessa anfallsmål hittills. Inget oblast är ockuperat till fullo och de tre oblasten Kharkiv, Mykolaiv och Odessa är helt fria fortfarande.
Mats Larsson visst är det komiskt att ”annektera” och ha falska folkomröstningar om områden som tillhör en annan stat och som man inte kontrollerar?
Johan DENAUCLER, jag håller med dig Global Politics borde nog finna andra mer lämpliga vänsterbaserade progressiva amerikanska intellektuella än Ritter.
Bra gjort, Catarina, stort tack! Det är jättebra att Zelensky blir avklädd så här, som den landsförrädare han är, som har blivit miljardär på att ställa upp för väst. Och det är väldigt avslöjande att USA/EU/Nato använder en narkoman till att göra deras skitjobb, ljuga och tigga vapen. Med hjälp av en mäktig PR-apparat kunde man få miljoner människor att hylla denne korrupte narkoman, se till att han bjöds in i finrummen, parlamenten. Det är en avslöjande parodi på politiken i väst.
Och jag tror faktiskt att européer har en annan mentalitet än andra folk. Vi är formade av kristendomens ”överlägsenhet”, den vite mannens överlägsenhet. Vi kunde erövra hela världen och spred ”civilisation”. Religionen enade oss (tack vare många krig), gjorde oss starka och överlägsenheten med vapen och erövringar gjorde oss rika och mäktiga. Josep Borrell, EU:s förre utikeschef sa att Europa är en trädgård, resten av världen är en djungel.
Robert Cooper använde liknande värdeomdömen inför Irakkriget
”En mer skugglik figur i det här sammanhanget var Tony Blairs utrikespolitiske rådgivare Robert Cooper. Om honom går det mest av allt att få veta att han är diplomat och sägs vara Tony Blairs utrikespolitiska orakel. Och att han var tydligt påverkad av Paul Johnson och Niall Ferguson argument.
Cooper förespråkade att man skulle dela upp världen. En grupp nationer, som han kallade postmoderna, skulle hålla fred sinsemellan. De skulle respektera alla avtal sinsemellan, men övriga nationer ansågs leva i “djungeln” och gentemot övriga nationer skulle ”djungelns lag” råda.[v]
Med andra ord: de ”postmoderna” eller ”civiliserade” staterna skulle inte ha några skrupler över vare sig avtalsbrott eller anfallskrig gentemot de nationer som ansågs dväljas ute i ”djungeln”.
Niall Ferguson citerade Cooper med stort gillande i sin bok ”Empire”. [vi]
Hans och Paul Johnsons läxa hade gått hem hos de styrande eliterna till sist. Det var helt givet att Storbritannien skulle sluta upp på USA:s sida när det drog ihop till invasion av Irak.”
Del av Anders Sandbergs blogg
http://sandberg.be/vindskupan_hem/2007/03/den-brittiska-lanken-ii-en-drom-gar-i-uppfyllelse/
Den finns nog kvar på archive
Sandberg var en suverän skribent.
I det nästsista stycket nämner han den ’judiska’ lobbyn. Den som ska benämnas; ”den ’city’sionist baserade talmudistlobbyn. Den som har lett väst in i konfliktfällan, som har 99% av västs korrupta ’politiker’ i en eller annan utpressningsfälla, och som via sitt parasitterrortorium i Västasien plågar omgivningen (jmf vad talmudska Kasarien gjorde mll år 800 -1100 eKr, och som till slut gjorde att de fick storstryk).
Det kommer gå åt h….e för Usa, om presidentadmin fortsätter släpa på det värdelösa området isrhell. Washington måste rensas från banditer (annars blir det hela världens undergång) och Usa och Europa rensa sig självt från ballasten isrhell och ’city’ och dess vidriga lobbyorganisationer, som håller på att dra ner hela väst i ett sjunkhål
Skickade intervjun till en god vän när jag hade transkriberat den. Hon berättade att den hade fått henne att känna sig mycket pessimistisk när det ex gäller Europas framtid. Och vem gör inte det?
Men, men……det finns hopp!
“Den 10 mars hölls ett möte i det vetenskapliga rådet under Ryska federationens utrikesminister med deltagande av inbjudna experter.
I sina inledande anmärkningar redogjorde S.V. Lavrov för sin bedömning av utvecklingen av den internationella situationen. Ministern noterade i synnerhet att den konsekventa bildandet av en multipolär världsordning, som bör baseras på alla staters iakttagande av målen och principerna i FN- stadgan i sin helhet och inbördes samband, har blivit fast etablerad som den främsta långsiktiga trenden. Under förhållanden med hög turbulens i den internationella miljön och den ukrainska krisen, som underblåses av antiryska kretsar i väst och som de själva skapat, är de viktigaste inriktningarna för utrikespolitiken att säkerställa tillförlitliga garantier för Rysslands säkerhet från hot som härrör från väst, och ytterligare förstärkning av partnerskapet, jämlika och ömsesidigt fördelaktiga förbindelser med den globala och östliga regionen, såväl som med länderna i Europa och Sydamerika meningslöshet i försök att hålla tillbaka Ryssland och förespråka att bygga relationer baserade på en intresseavvägning. Den primära betydelsen av uppgiften att genomföra strategiska initiativ för den omfattande utvecklingen av det eurasiska rymden, säkerställa mänskliga rättigheter garanterade av FN-stadgan och internationella konventioner, inklusive rättigheterna för nationella minoriteter, och eliminera onda metoder och former av nykolonialism från världspolitiken.” (Maskinöversatt)
Via Karl Sanchez eller signaturen Karlof1 på Moon of Alabama
Lade ni märke till det här
” (…) säkerställa tillförlitliga garantier för Rysslands säkerhet från hot som härrör från väst, och ytterligare förstärkning av partnerskapet, jämlika och ömsesidigt fördelaktiga förbindelser med den globala och östliga regionen, såväl som med länderna i Europa….”
Vilket annorlunda sätt att diskutera. För Ryssland gäller fred och försoning, för europeiska ledare gäller KRIG.
Måtte majoriteten av europeérna snart inse det, så att världens länder kan börja samarbeta fredligt med varandra och lösa de stora stora problem som mänskligheten har framför sig.
Och samtidigt, min egen far trodde på HItler och Nazityskland före andra världskriget. Jag har aldrig kunnat förstå det, för han var en bra människa. Nu förstår jag honom mycket väl. Om jag bara hade tagit del av det svenska medier skriver och säger, så hade jag också trott att allt var sant. På den tiden fanns inte sociala medier och oberoende bloggare som det gör nu.
——
Jan Myrdal skrev en mycket läsvärd artikel i Proletären 2015 ”En förutsättning för att undvika att det blir ett 1914 och 1939 av dagens motsättningar vore att tillräckligt många förmådde dra korrekta slutsatser av skeendet.” https://proletaren.se/utrikes-kultur/det-mojliga-stormaktskriget
—–
Visste ni att general Zjukov sa ungefär så här: “Vi har befriat Europa från fascismen, och de kommer aldrig att förlåta oss.”
https://www.quora.com/What-did-Marshal-Zhukov-mean-when-he-said-We-have-liberated-Europe-from-fascism-but-they-will-never-forgive-us-for-it
Numera finns ju ingen ursäkt att inte veta vad som händer i Ukraina eller på Gazaremsan när man har internet? Sedan om viljan saknas att söka fakta eller sanning då många är alltför hjärntvättade av MSM-lögnmedia och politikerna i västvärlden är ju tragiskt! Vi har ju flera som skriver här som verkar totalt desinformerade eller helt enkelt ignorerar verifierbara fakta av ideologiska skäl, rasism eller russofobi?
Benny, ja vad säger man om dom som ”helt enkelt ignorerar verifierbara fakta”, en del är väl betalda av någon tankesmedja, och hör väl till dom som Scott Ritter beskriver som ”ukrainsk vit överlägsenhet, dom bokstavligen påstår att dom är Ubermensch, dom är de ultimata, dom ser ner på alla som inte har deras speciella rasidentitet som undermänniskor” mest troligt på grund av att dom ”drabbats av en känslomässig störning som har slagit sig på förnuftet” (ett träffande uttryck som Kristina Lugn har myntat).
Ett finskt ordstäv lyder ”Lögnen slår sin egen herre”…..
Tänk om, när man ligger där på dödsbädden och tänker tillbaks på sitt liv (en del påstår att det är vanligt att man går igenom sitt liv när man ligger för döden) och så inser man
att ”jag försökte inte göra världen bättre när jag levde, tvärtom försökte jag göra den sämre. Jag var ingen ärlig människa.”
Vilken avgrundssorg den människan måtte känna, över att ha levt ett så ensamt och meningslöst liv.
Din far verkar vara en klok person, eftersom han tidigt förstod vem det var som skapat alla världens konflikter. Då som nu, och som gör att länder måste försätta sig i ett försvarsläge. Hitler förstod det tidigt, Stalin förstod det 1947 efter partikongressen, Putin förstod det 2014 efter nulandbytchens kakförsök, Kina 1989 efter sorosbanditens kuppförsök. Läs MS Kings böcker om Kriget mot Putin, om kriget mot Tyskland från churchills, fdrs, washingtons o ’citys’ sida, läs John Tolands bok om falseflaget och kriget mot Japan som gav pearlharbor. Läs Hans Myrebros om sionisternas blodiga århundrade och natomonstret på lerfötter. I dom böckerna och mångas andra finns allt som det sionistinfiltrerade väst undanhållit (och undanhåller) läsare, av alla åldrar. Framförallt de som är i utbildning.
För att monsterna ska ’lyckas’ med sitt Nwo-projekt måste de 1/ befinna sig i perpetual wars för att utarma, splittra och förvirra länder och befolkningar 2/ förvilla/luras/blåsa/konspirera, el som en notorisk underrättelsetjänst har som devis; by deception we shalt thou war.. 3/ hota, hata, utpressa, muta och assasinera
Såg precis att ’city’lakejen och Bryssels egen killary clinton med anhang, tänker omvandla folks privata sparande till ’nödvändiga investeringar’…el som Gary Webb utryckt i sin bok ”The Great taking”, att det handlar om ett..great taking (Vaken, 12/3)
Stort tack för denna artikel!
Ritter kommer med en hel del trovärdiga fakta men analysen haltar. USA gör som man alltid har gjort. Man ställer sig på minst 2 olika sidor samtidigt!
Det som pågår är inte en uppgörelse med amerikansk överhöghet utan Trump försöker oskadliggöra Demokraterna långt det går. Det är en intern konflikt men det påverkar oss vasaller.
Klasskriget fortsätter oförtrutet och man kan till och med uppfatta det som att Trump ökar takten i att krossa arbetarklassen.