Tal av Eva Myrdal vid Nätverkets för Alliansfrihet och Freds stormöte 2026-06-14

Vi ser de pågående brotten mot FN-stadgan och folkrätten: folkmord, folkfördrivning, anfallskrig, ockupation, hot om våld, illegala sanktioner och absolut motstånd mot påbudet i FN-stadgan att lösa konflikter mellan stater genom förhandlingar byggda på fakta.
Denna verklighet visar att Sveriges medlemskap i krigsalliansen NATO och Sveriges bilaterala avtal med USA, DCA-avtalet, och anslutning till EU-kommissionens militära uppbygge har ställt oss på krigsanstiftarnas sida. Detta kommer inte att leda till fred i landet och det kommer inte att möjliggöra för Sverige att förhindra eskalering eller att bidra till en fredlig utveckling internationellt.
Kriget i Ukraina riskerar att utvidgas till ett europeiskt storkrig, eventuellt med kärnvapen. Sverige har skickat 128 miljarder kronor till Ukraina fram till 28 maj 2026. 103 miljarder av dessa till krigsmateriel, inräknat de senast skänkta 16 JAS-flygplanen. Militärt stöd till Ukraina – Regeringen.se Nu tränar Sverige ukrainska stridspiloter att flyga JAS. Idag har Sverige soldater i Lettland vid gränsen mot Ryssland och i nordligaste Finland vid gränsen mot Ryssland och svenska JAS bevakade vapenleveranserna till Ukraina genom patrullering av polskt luftrum och militär servicepersonal har varit stationerad där.
NATO:s strategi baseras på kärnvapen. I DCA-avtalet finns inga förbud mot placering av kärnvapen på svenskt territorium. Sveriges statsminister och militärledning har tvärtom förklarat att kärnvapen kan komma att placeras i Sverige i krigstid. Men just i krigstid är det särskilt angeläget att Sverige inte har sådana vapen eller misstänks ha det. Det skulle göra oss till mål för kärnvapenangrepp. Sverige deltog hösten 2025 för första gången i NATO:s kärnvapenövning.
USA kan använda DCA-baserna i Sverige för eget anfall mot Ryssland eller strunta i baserna – i vilket fall är DCA inte ett skydd – bara ett hot mot Sverige. Se hur det har gått för USA:s allierade i Gulfen efter USA:s och Israels anfall mot Iran! Ingenstans i avtalet nämns att USA skall försvara Sverige – det Sverige gör är att ge USA rätt att använda vårt territorium om de vill och på sätt de önskar.
Risken att vårt land dras in i ett kommande NATO-krig mot Ryssland är påtaglig.
Till krigshoten som NATO-medlemskap och det bilaterala DCA-avtalet med USA utgör för oss kommer nu flera beslut på EU-nivå och kommande beslut i Sveriges riksdag som ökar hotet och som jag skall nämna här.
Jag börjar med det förväntade beslutet i riksdagen 15 juni (anm. omröstningen uppsköts till 16 juni) under rubriken:
”Förbättrade förutsättningar för operativt militärt samarbete”
Prop. 2025/26:254 Publicerad 06 maj 2026
https://www.regeringen.se/rattsliga-dokument/proposition/2026/05/prop.-202526254
Det är ett förslag från regeringen om att ge en regering rätten att bjuda in utländsk militär från 36 länder – från NATO, USA och EU-länder – att föra krig mot tredje land från svensk mark. Även mot länder Sverige inte är i krig med. Det vill säga de erbjuder oss som bombmål! De erbjuder helt enkelt vårt land som någon annans slagfält och detta skall kunna göras av en regering utan riksdagens hörande.
Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 augusti 2026.
Nu under mötet kan vi diskutera vad vi gjort vad gäller opinionsbildning mot detta – och vad vi skulle kunna göra imorgon, måndag, inför beslutet som förväntas under eftermiddagen. Riksdagens beredningstid har varit mycket kort.
Detta förslag bottnar i initiativ på EU-nivå för att möta upp NATO:s, dvs. den ledande nationen USA:s krav. NATO är inte en lagstiftande församling för medlemsländerna, vilket EU är.
EU presenterade hösten 2025 en Military Mobility Package Defence, EU aims for ”military Schengen” by 2027. Kubilius: ”Logistics wins wars” för att åstadkomma snabbare och enklare förflyttning av trupper, vapen och utrustning inom EU. Idag finns olika nationella tillståndsprocesser som kan ta veckor eller månader.
Förslaget till förordning, kallas Europeiska systemet för förstärkt militär mobilitetsrespons EU moves to speed cross-border troop movements – https://eutoday.net ; Commission moves towards ’Military Schengen’ and transformation of defence industry – Mobility and Transport och beräknas vara på plats före 2030.
EU-kommissionen planerar att militära transporter över gränserna skall kunna ske omgående om det råder ”osäkert läge”. Beslut om dessa fattas av Europeiska Rådet, som består av ländernas stats- och regeringschefer. Dessa kan fatta beslut utan koncensus. Det innebär att oavsett vad den svenska regeringschefen tycker kan en majoritet av EU:s stats- och regeringschefer bemyndiga militär från EU och övriga NATO-länder, dvs även Norge, Storbritannien, USA och Kanada att marschera in i Sverige. Detta med 48 timmars varsel. Medlemsländerna får bara en notifikation om transporten, och de kan inte stoppa eller fördröja den på samma sätt som tidigare. Transporten får automatisk prioritet, inklusive tillgång till järnväg, väg, hamnar och flyg. Processen kallar EU för ”Meddelande istället för tillstånd”. Våra makthavare accepterar att Sverige ockuperas! För att kunna leva upp till detta behövs ett ja i riksdagsomröstningen den 15 (16) juni 2026.
”However, to facilitate military mobility within the EU, this Regulation requires that Member States establish or have in place a framework enabling the temporary control/right of use for infrastructure, assets, or equipment, to ensure the uninterrupted continuity and effectiveness of their military transport operations, as well as to allow the use of such temporary control measures to support the military transport operations of other Member States, upon request.”
4557a31a-0444-4489-a26f-2ef156f10d9f_en REGULATION OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL Brussels, 19.11.2025 COM(2025) 847 final
Sverige satsar 1 171 miljarder kronor för planperioden 2026–2037 för att anpassa vår infrastruktur till EU:s och NATO:s militära krav. Stora satsningar på underhåll såväl som nya projekt när regeringen beslutar om ny nationell plan för Sveriges transportinfrastruktur – Regeringen.se Hamnar, flygplatser, broar, järnvägar och vägar ska anpassas – från malmbanan i norr till E65 i söder. Sverige ska enligt regeringen bli ett militärt logistiskt nav och uppmarschområde för främmande makt som ska få röra sig fritt.
Militära korridorer byggs runt om i Europa, och alla löper mot den ryska gränsen.
Försvarsmakten har svårt att behålla sin militära personal och därför sneglar regeringen på de värnpliktiga – såväl de som gjort värnplikten som de under utbildning. NEJ! till att göra utlandstjänst till plikt svarade en omröstning under Värnpliktskongressen 2024. En ny utredning om värnpliktiga i utlandsinsatser är tillsatt av regeringen för att belysa hur statsmakten skall kunna tvinga värnpliktiga att under fred eller krig delta i militära insatser utomlands. Utredningen benämns ”Värnpliktigas tjänstgöring i NATO:s samlade avskräckning och försvar.” Dir. 2026:18 och publicerades 31 mars 2026. Värnpliktigas tjänstgöring i NATOs samlade avskräckning och försvar – Regeringen.se Den skall vi hålla ögonen på – inriktningen är tydlig.
Vad gör vi i Sverige för att försvara freden och hålla vårt land utanför ett kommande krig för krigsalliansen NATO och USA?
Vi bör tänka på att över 160 av världens länder står utanför NATO och är medlemmar av FN. Ett alliansfritt Sverige skulle kunna arbeta för gemensam säkerhet i det sammanhanget!
Vi kan opinionsbilda mot EU-kommissionens påbud att öppna vårt territorium som avfyrningsramp, uppmarschområde och bombmål!
Mot regeringens förslag/riksdagens beslut för att möjliggöra detta!
Mot regeringens förslag att göra krigstjänst för NATO utanför Sveriges gränser till en PLIKT för värnpliktiga!
Mot utplacering av kärnvapen på Sveriges territorium!
Vi kan opinionsbilda för återtagande av alliansfriheten och en utrikespolitik baserad på FN-stadgan!
Vi kan förklara och opinionsbilda för erkännandet av begreppet gemensam säkerhet som grund för en fredlig samexistens mellan världens stater!
Och det viktigaste – makthavarnas akilleshäl:
De kan inte tvinga oss att kriga för USA och NATO om de saknar pengar och soldater!
•
Vi kan prioritera opinionsarbete bland ungdomar som står inför att mönstra!
•
Vi kan opinionsarbeta mot att använda våra skattepengar (eller att statsmakten lånar upp motsvarande summa, lån som kommer att belasta kommande generationer) till 5 % av BNP dvs. motsvarande ca. 25 % av statens budget för militär upprustning för NATO:s krig.
Eva Myrdal Nätverkets för Alliansfrihet och Fred stormöte 2026-06-14
•
Vi bör förklara att denna upprustning inte syftar till att säkra ett försvar av Sveriges territorium – den är en anpassning till NATO:s och USA:s krigsplanering.
•
Vi kan också tydliggöra vilka affärsintressen som tjänar på dessa massiva inköp av krigsmateriel. Ett exempel här: Samarbete mellan svensk och ukrainsk försvarsindustri – Regeringen.se
Den svenska Tidö- regeringen är inget annat än ondska! S bryr sig inte heller, de har varit flagad och inte brytt sig ett smack ! Rösta på och Mp i stället!
Hela väst kan ha en del andra motiv än de redovisar att äntligen få se Sverige sönderbombat som vi slapp under WW2. Men hade Sverige gjort motstånd mot Hitler hade det bara blivit värre. För den vilja som styrde kriget var i högsta grad Storbritanniens och de hade ingen som helst vilja att bromsa Hitler. Det betyder att Britternas slughet hade använts för att få Sverige ockuperat. Inte för att hjälpa effektivt. Sen hade Sverige tvingats delta på östfronten inte med 180 i den femte SS Panzer Division Wiking inom Nazi Tysklands’s Waffen-SS utan kanske hundratusen eller mer.
Det kanske vore läge att påminna om Operation unthinkable, ty det som är på gång för tankarna till det som var tänkt på 40-talet.