Till Journalistförbundet med anledning av Världspressfrihetsdagen, 3 maj 2025
Sedan Israel intensifierade sitt krig mot Gaza i oktober 2023 förbjuder de israeliska myndigheterna internationella medier att ta sig in i Gaza för att rapportera om förhållandena där.
Chefen för FN:s kontor för mänskliga rättigheter i de ockuperade palestinska områdena, Ajith Sunghay, rapporterar den 17:e april 2025 att 209 journalister har dödats i Gaza sedan den sjunde oktober 2023 (andra källor anger antalet dödade, namngivna journalister per den 25 april till 260). Journalister på Västbanken arresteras. Ajith Sunghay påminner om att avsiktligt dödande av journalister är ett krigsbrott.
Samtidigt misskrediterar och ifrågasätter Israels företrädare trovärdiga berättelser från hjälporganisationer som är på plats inne i Gaza om hur civila drabbats av israeliska attacker och utsvältning genom blockad av införsel av mat, elektricitet, bränsle och mediciner (ett brott enligt Genevekonventionen).
FN påpekar att det fria flödet av information och oberoende rapportering är nyckeln till fakta och ansvar under konflikter.
Svenska Journalistförbundet har tillsammans med International Federation of Journalists fördömt morden på journalister och uttalat stöd för kollegorna i Gaza. Tillsammans med European Federation of Journalists har Journalistförbundet vidare uppmanat Europeiska unionen att upphäva sitt associationsavtal med Israel och till sanktioner mot ansvariga för Israels krigsförbrytelser och upprepade brott mot internationell rätt. Information om detta återfinns bland annat på Journalistförbundets hemsida.
Vi uppmanar er att fullfölja ert journalistiska uppdrag också gentemot allmänheten i Sverige. Det gäller inte bara att rapportera om Israels förödande krig mot Gazas civilbefolkning, kvinnor och barn, utsvältning och fördrivning. Under pågående krigsförbrytelser är det gentemot våra egna makthavare, politiska och ekonomiska som en svensk opinion kan göra skillnad.
Undersök, dokumentera, exponera vilka beslut som fattas och vad de underlåter att göra och namnen bakom besluten! Då kan vi medborgare agera för en förändrad politik i dessa frågor.

Eva Myrdal
Ordförande Folket i Bild/Kulturfront, avdelning 5
Västs ledare har heligt förklarat folkmordet i Palestina. Det får inte fördömas. Inga sanktioner heller. Det är fullständigt straffrihet som gäller. Västs politiker är därmed medskyldiga till folkmord. Likaså de journalister som låter bli att fördöma folkmördar regimen israel medskyldiga till folkmord.
https://www.presstv.ir/Detail/2025/05/03/747285/Israel-war-Gaza-journalism-World-Press-Freedom-Day-
På denna ”Pressfrihetens” dag ska man även uppmärksamma hur sionister infiltrerar västs MSM media och gör de till deras megafoner. Professor David Miller har gjort ett utomordentligt jobb att avslöja sionisternas intriger och infiltrationer i fallet förenade kungadömet (UK)
https://www.presstv.ir/Detail/2025/04/26/746873/raffi-berg-bbc-zionist-infiltration-of-the-mainstream-media
I fallet USA och sionismens infiltrationer av landets viktiga institutioner läs Scott Ritters utmärkta krönika på Global Politics : https://www.globalpolitics.se/sionismen-den-manskliga-parasitoiden/