Var lagom pacifist!

5

Källa: Fakta om svensk vapenexport | Svenska Freds – För hållbar fred i världen

Jag har nyligen kommit i kontakt med Torben Staehr, Malmö, som har mest korta artiklar på Matriot.se. Där finns flera korta intressanta artiklar. Här en av dem som publiceras med Torbens tillåtelse.

”VAR LAGOM PACIFIST!

Det är i nuläget tyvärr förmodligen omöjligt att avskaffa allt våld. Krigsvapenexport till andra stater behövs så att även stater som är för små för att ha vapenindustri kan försvara sig. Privatägd krigsvapenindustri gör emellertid krig ofrånkomliga och till en logisk nödvändighet. Det blir kaos, nazism och militärdiktaturer. Så länge detta inte regleras är ständigt nya krig bara att vänta. Våld och krig är naturligt men garanterat det värsta som finns, meningslöst, vansinne, destruktivt, extremt miljöförstörande och ett grymt och orättvist helvete på jorden. Därför till FN och alla världens stater inklusive Sverige:

-Förstatliga krigsvapenindustrin.

-Förbjud medborgare att äga aktier i krigsvapenindustri.

-Förbjud krigsvapenindustri från och i främmande länder.

-Förbjud statliga ekonomiska blockader, embargon och statliga handelsavtal men tillåt skyddstullar och miljöskattetullar så länge de inte är diskriminerande mot vissa nationer eller regioner.

-Förbjud statliga kulturella och idrottsliga blockader och embargon.

-Förbjud militärallianser i fredstid.

-Förbjud militärbaser från eller i främmande länder.

-Förbjud militärer i tjänst från eller i främmande länder.

-Förbjud statligt så kallat ”stöd” till krigförande länder, förutom rent verbal och humanitär hjälp.

-Förbjud medborgare att delta i krig för främmande länder.

-Tillåt diplomater att arbeta under täckmantel, så att ingen kan anklagas för spioneri.

-Avskaffa utlandspionerilagen och andra inskränkningar i yttrandefriheten.

-Eftersträva oberoende journalism.

-Eftersträva ett allsidigt offentligt samtal.

-Ge i första hand asyl till alla desertörer från alla sidor, oavsett krig.

-Inför fredsministerier med eget departement.

-Schemalägg för regelbunden diplomati oavsett utvecklingen.

-Om man tycker ett land uppför sig illa: Skicka fler diplomater i stället för att kalla hem några, så länge det inte är för farligt för diplomaterna.

-Skriv på FNs kärnvapenförbud.

-Genomför regelbundet återkommande fria kommunala val överallt, i stället för att kriga om landområden. Alla tänkbara alternativ ska finnas med och det med flest ”ja” minus ”nej” vinner.

-Och ta avstånd i stället för att fördöma: Fördömanden motverkar sitt syfte. Ingen kännande varelse förtjänar eviga plågor.

Nationalism, och tribalism, inklusive sionism, är ofta en krigisk och skadlig gruppegoism. Söndra och härska så kan du sälja vapen så småningom. Ett visst mått av egoism behövs dock. Fredsaktivister ska inte vara för konflikträdda, för då lyssnar och utvecklas man inte. Sverige har en stolt tradition som fredsbevarande nation. Låt oss återuppta den! Det är inte bara rätt, det är säkrast för oss också.

Följ Pallas Athena, den visa stridens gudinna som hatar krig, och inte Mars, krigsvansinnets gudom!

J Torben Staehr, Malmö

Stridsduva och fredstupp

Källa: https://www.matriot.se/2024/12/konkreta-forslag-for-framtida-fred.html

Föregående artikelGlobaliseringens skörhet – ett sårbart systembygge
Nästa artikelRyssland kommer inte att göra samma misstag som med Minsk II.
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

5 KOMMENTARER

  1. Så vissa militära inslag ska likväl tillåtas? Har författaren hört talas om ickevåldsförsvar?
    Med framgång praktiserat i Indien.

  2. Jag gillar förslaget om Fredsministrar och Fredsdepartement.
    Det skulle behövas nu som kontrast till all dundrande krigshets och militarisering som basuneras från både Media och Borgerliga samt Mitten- Regeringar.

  3. Jo, överens, absolut. Ska ta ett snack med Wallenberg bara. Så han inte blir ledsen. Tänker föreslå honom att avsäga sig sin osynliga ministerstol i parlamentet, till att börja med! 🥸

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here

Upptäck mer från Global Politics

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa