Ingen regering i en demokrati kan ledas av en person som försvarar, legitimerar och till och med uppmuntrar folkrättsbrott, krigsbrott, brott mot mänskligheten, ockupation och folkmord.
När Israels bestialiska arme systematiskt riktar in sig på att mörda civila – en stor majoritet av dem barn, använder svält som vapen, jämnar sjukhus och skolor med marken, fördriver hela befolkningar på flykt för att sen avrätta dem blir
Ebba Busch uttalande och djupt människofientliga samt avhumaniserande påstående om att ”Israel gör hela världen en tjänst” ett öppet godkännande av folkmord och ett direkt medgivande till brott mot folkrätten.
Ebba Busch underminerar därmed Sveriges skyldigheter enligt internationell rätt, Genèvekonventionerna och FN-stadgan med sitt uttalande.
Ebba Busch har även offentligt uttryckt stöd för att flytta Sveriges ambassad i Israel från Tel Aviv till Jerusalem – en åtgärd som strider mot folkrätten, FN:s resolutioner och Sveriges utrikespolitiska linje om att inte erkänna östra Jerusalem som Israels huvudstad.
Östra Jerusalem är enligt FN och internationell rätt ockuperat palestinskt territorium, olagligt annekterat av Israel genom militär makt och etnisk rensning.
Att ensidigt flytta Israels ambassad dit skulle innebära ett de facto erkännande av Israels illegala annektering – och därmed upphöja ockupationen till normaliserad diplomatisk verklighet.
Dessa uttalanden från en svensk vice statsminister undergräver Sveriges ställning som folkrättslig aktör och bryter mot EU:s och FN:s hållning.
Vi accepterar inte att Ebba Busch ska rättfärdiga folkmord i våra namn!
Vi kräver att Ebba Busch avsätts!
Hon ska arresteras, och bakom spjället, för uppvigling till brott mot Mänskligheten. En handling som, utförd av en..’minister’, ska klassas som en grövre handling än om den utförts av ickeofficiell. Hoppas det finns ett sådant lagutrymme, men..tvivlar såklart
Vad då avsätts? Är det i syfte att ordna så att hon inte underordnas rättsväsendet och tar konsekvenser för delaktighet i folkmord?
Mördare ska inte strykas medhårs! Allra minst ansvariga politiker vars löneförmåner kommer från landets befolkning. Hur vore det att sanktionera sådana? Bara att klippa av all ”lön och förtjänster”! som en av metoderna att förinta sådana aktörer i dessa politikers mördargäng?
Dags för lagförslag som ordnas av landets befolkning istället för ”förljugenhetens” slipade lagföreträdare vars uppgift är att konservera maktelitens immunitet.
Det är nog Sveriges ambassad som inte ska flyttas till Jerusalem, inte Israels.
Dessa tre anmälningar är förmodligen, helt sett till det etiskt-politiska helt korrekta, men ingen av dessa tre instanser kommer dessvärre inte kunna agera det minsta. Busch rör sig inom det politiskt motiverade och inom vad som brukar normalt är debattklimat, åsiktsfrihet och att hennes falang helt enkelt tycker så. Ingen av hennes åsikter är heller nya. Den hårdföra kristna högern har alltid haft dessa lutningar och exakta preferenser. Israel kan aldrig ha skuld och all kritik är alltid ”antisemitism”.
Man kan med lätthet läsa författaren Göran Rosenbergs bok om den amerikanska kristna högern som heter ”Amerikanska fascister”, och lätt inse att den svenska kristna högern blir just det: en alltmer fascistisk kraft i det svenska sammanhanget.
Det enda rätta är helt enkelt att rösta i kommande politiska val i september 2026. Det är så vi gör oss av med den här typen av brutala och etiskt urspårade makthavare i vårt land, vars regeringsstyre i det närmaste moraliskt-ideologiskt och etiskt-humanistiskt spårat ur. Den internationella rätten och de internationella besluten i Förenta nationerna och i världens domstolar berör inte och aldrig staten Israel. Den evigt straffbefriade våldsaktören i världens juridik.
För så är det i mångt och mycket bland den europeiska högerns resonemang av i dag: offren är de skyldiga. ”Muslimerna” är vad judarna var för den konservativa och hårdföra kristna högern på 1930-talet och framåt. Man har bara bytt ut dessa offer som skall skyllas på för allting. De som de israeliska fascistiska krafterna utsett till de ”skyldiga”, de palestinska barnen, är också den europeiska högerns ”skyldiga”.
Och allt detta kastar naturligtvis en livslång politisk-etisk skam på oss övriga européer.
Det vi ser har vi sett förut: förintelsens nya offer finns idag på Medelhavets stränder, hos en mänsklighet som naturligtvis aldrig kan vaccineras av den gamla förintelsens erfarenheter, och orden ”aldrig mera” berörs och tillämpas hos de israeliska mördarnas och Ebba Buschs höger i svenska politiska sammanhangen, bara de israeliska våldsaktörerna. De avgudar nämligen de män i Israel som tillika idag är efterlysta för alla dessa brott mot mänskligheten av Internationella brottmålsdomstolen i Haag.
Vi ser en ny skamlig Sven Hedin-klass växa fram kring Ebba Busch. Om detta må vi berätta i framtiden.
Men det är vi andra i Sverige, de palestinska barnens försvarare, som redan idag bär den kollektiva skammen för det offentliga politiska Sveriges kompletta etiska och humanistiska sammanbrott.
Den svenska frikyrkorörelsen tycks till stora delar ha blivit helt fascistisk. De står idag i Sven Hedins ännu levande skugga och trivs med sin brutala brun-svarta roll i svensk debatt och politik. Någon annan politisk slutsats går, som det ser ut idag, tyvärr inte att komma fram till.
Kyrkan överlag i Sverige har blivit politiserad.
Allt större resurser läggs på Demokratisk styrning.
Gud själv blir satt på undantag.
Har svårt att se det som en hållbar utveckling.
Från början var KDS ett kristet parti. Mamma röstade på dem.
Sedan har det kristna alltmer försvunnit och ersatts av en liberal-konservativ drivande kraft hämtad direkt från USA.
Sverigedemokraterna har gått ungefär samma väg.
Jag kan inte föreställa mig det är väljarnas önskemål och en demokratisk gång.
Det är istället partierna som utsätts för massiv påverkan av yttre krafter som ser möjligheter att vinna inflytande inom Sveriges Regering och Förvaltning.
Lobbykrafterna har vuxit sig allt starkare. Jag tror det är så inom hela Västvärlden och inom EU var det ett villkor redan från början.
De amerikanska kristna zionisterna var dessutom före judarna själva i den moderna upplagan av kulten.
Behandlingen av Buch kan hämta inspiration från hur Clara, älskarinnan av Mussolini, togs om hand anno 1945.
Har inget med ’fascism’ att göra, såvida det med ’fascism’ inte menas sionismfascistisk talmudism..dvs den enda fascism som någonsin funnits
Oavsett det är huvudsaken att hänger upp-och-ner tas bland alternativen
Ja, stackars Clara, bli hängd naken upp och ned i stålskelettet för nybyggd bensinmack inför hejande, skrikande och vrålande folkmassor.
När hon väl var död gick folk fram och spottade på liket.
Har sett filmen på Youtube och kunde inte tro att folk kunde vara så grymma i modern tid.
De här fick paret Cjausjeskos brutala avrättning i Rumänien att blekna.
Tvärtom, spelar största roll. Vi ”vanliga”(mänskligheten), har inte många instrument till förfogande för att bekämpa historiens värsta brottslingar medan de sitter på flera tunga varav några man inte ska befatta sig med (pedofili, lönnmord, korruption osv) (nej, i krig och kärlek är inte allting tillåtet.., troligtvis också ett hittepå från deras sida, för att ’berättiga’ sina miserabla liv).
Så, minsta begreppsförskjutning i blurrig riktning, blir till parasiternas fördel. Mycket är redan rörigt och kaos är det de vill ha för att kunna kontrollera människor. Är också därför det är extremt viktigt för parasiterna att folk inte gör någon skillnad på ord och ’ord’: vaccin och mRna-’vaccn’, pandemi och plandemi, Kristendom kontra sionism’kristendom’, Islam kontra islamism, muslimer kontra islamister, Judaiter och de övr av brödrastamfolken som Leviter, Gaditer, Naftaliter,,Danieliter, Zebuliter osv, dvs Jakobs tolv söner och en dotter) kontra ’judar’ som iinte har sitt ursprung bland de 12 stamfolken, utan är konvertitkasarer), Judendom (Mose 10 bud) kontra judeism (fariseeism/talmudism), krig är fred.., okunskap är styrka.., antisionism är ’antisemitism’ osv i all oändlighet av spegeltänk och som sagt; för parasiterna är inget viktigare än kaos, konflikter, internt och yttre fiendeskap mellan människor, krig och förödelse. Då frodas de som mest.
Med Orwellcitat; den som konttollerar nuet kontrollerar det förflutna, den som kontrollerar det förflutna kontrollerar framtiden.
Ordet kom först..
Gazaborna kan omöjligen vänta till kommande politiska val i september 2026.
Nu gäller det att EU:s alla diplomater samarbetar och agerar omedelbart.
Låt Sverige åter bli en moralisk stormakt som det var på Gunnar Jarrings tid på 1960-talet.
Både palestinier och judar tillhör en semitisk folkgrupp. Och visst kan landet Israel-Palestina förverkligas och blomstra.
Javisst kan de det. När judarna har sökt om palestinskt pass om att de tänker bo där permanent, (Mandate of Palestine september 1922, artikel 7). Sedan är det självklart att palestinska krav på nyblivna medborgares beteende i stort är detsamma som tillämpas i andra länder
Hmm..njee det är endast sefarder (behandlas som tredjeklassens individer tillsammans med kristna och muslimska Palestinier. Så hur hade du tänkt att ett ’samarbete skulle gå till, så länge offren är mitt i ett holocaust och så länge endast 15-20% av israhelerna vaknat ooch så länge de kriminella i telatvi sitter orubbat. Utveckla, tack) som är semiter, och de kan inte vara ’judar’ eftersom det begreppet inte existerar som ett etniskt begrepp, mer än som ett för att sammanblandas med de hebreiska Judaiterna (som inte var ’judar’ då alltså, utan..jepp Judaiter)(fr Jakobs son Juda som levde ca 1600 fKr i Mesopotamien, dagens Irak och som ashkenazerna vill svälja i ett ’greater isrhell enl benjamin njet..miekowsky. Jakov var alltså Irakier, precis som Abraham och Noah och Seth och..men inte ’judar’.
De som kallar sig ’judar’ är inte semiter och får heller inte kalla sig semiter för sina ’chefer’, utan är istället de egentliga antisemiterna men/och utgör 90% av israehelerna..de är av kasarskt ursprung, blev talmudkonvertiter 745 eKr och kallade sig sedan ashkenazer (få kasarättlingar idag är ashkenaztlmuder, och ashkenazerna utgör däför bara ca 15-20milj medan kasarättlingarna är normala ickeantisemiter och kan räknas till 100milj, men de är alltså inte talmuder. Läs Arthur Koestler och Shlomo Sand, och allt kommer klarna…Henrietta Frank..Såvida du inte redan känner till allt…dvs
Hela regeringen ska avsättas! Lelle-Pålle mfl. bör lagföras med ekonomiska sanktioner!
Ebba Buske bör hållas långt långt borta från offentligheten. Förslagsvis i en isolerad bunker.
Ledaren för partiet Kristdemokraterna Ebba Busch (efternamnet låter USA?) bekräftar min tes att Företagen är Politiken i Västerlandets Demokratier.
Nu går det till och med så långt att mäktiga företag lägger ord i ledande politikers mun som enligt demokratins principer ska spegla folkviljan.
Och denna Demokrati ska då kallas ”folkets makt”?
https://www.friatider.se/lyten-skrev-ebba-buschs-uttalande
Att Ebba Butch leder ett parti i Sverige är ett mått på hur högt politisk horeri ligger i vårt land. Var berör detta avskyvärda lismandet för israel? Butch släppte löss i hell avivs inne nattklubbarna. Folkmördarna måste ha mängder med komprometterande bilder och info som de hotar go public med i fall hon inte torgför deras mordiska agendor. Det är kanske förklaringen varför hon är mån om att springa folkmördarnas ärenden.
Ebbas sjuka uttalande om att Israel gör hela världen en tjänst har jag svårt att se som annat än hets mot folkgrupp och då det palestinska folket är ett semitiskt folk så stöder hon således det värsta antisemitiska folkmordet sedan Adolf Hitlers dagar. Samtidigt kallar hon oss som stöder de semitiska palestinierna för antisemiter. Ebba är en motbjudande kombination av okunnighet och ren ondska. Att en sådan vidrig människa ens släpps in i riksdagshuset är skandal.
En som har en annan åsikt om det palestinska folket är Roger Waters. Han har nu gjort en nyinspelning av låten Comfortably Numb tillsammans med den palestinska artisten Mona Miari.
Lyssna på den https://www.youtube.com/watch?v=WBmrT3uqmeM
Jag tror på både Gud och Jesus men konservativ kristen höger är bland den vidrigaste politik jag känner till.
För länge sedan, när KDS fanns och inte partiet gjort den här brutala och konservativa högervridningen var partiet mycket bättre.
Det var ett parti kristna kunder rösta på utan att ta direkt ställning av vilket av de två politiska blocken de ville tillhöra.
KD borde byta namn för de är inte längre kristna (på riktigt).
Åtminstone inte som Jesu budskap förespråkar.
Varför inte slå ihop KD och SD till ett nytt KDS? Eller kanske SKD. De kunde rentav smycka ut eländet med ett r. SKD(r) Svenska kristdemokraterna(rasisterna).
SKD i så fall. Eller varför inte fyra bokstäver SDKD?
Inte KDS. Det är att vanhedra.
KDS var aldrig något ultrakonservativt högerparti som KD har blivit.
KDS stod bl.a. på NEJ sidan i folkomröstningen om kärnkraften vilket KD aldrig skulle göra.
”KDS hade från starten deklarerat att man inte ville placera in sig på den traditionella höger-vänsterskalan, som man ansåg förlegad. I sitt partiprogram stod man istället upp för människovärdet framför materialismen. Partiets och ungdomsförbundets logotyp kom därför under en lång tid att ha färgerna rött och blått, för att tydliggöra avståndstagandet till blockpolitiken.
Detta ogillades av de etablerade partierna som försökte få partiet att räknas på den andra planhalvan än de själva spelade på. Socialdemokraternas broderskapsrörelse införde begreppet ”kristen vänster” för att säkra sin planhalva.[49] Inom Folkpartiet bildades ”Folkpartiets kristna sociala råd”.[49] I Jönköping gick det så långt att kommunfullmäktige hade en votering om till vilket block man skulle hänföra kristdemokraterna, trots att partiet självt protesterade mot det orimliga i detta förfarande.”
https://sv.wikipedia.org/wiki/Svenska_Kristdemokraternas_historia
Det är intressant att vi fortfarande har kvar blockpolitiken i Sverige.
Jag tror det är Socialdemokraterna som vill ha det så.
Sverigedemokraterna är det parti som senast gått med i blockpolitiken men är det parti som jag tror kommer i detta valet bränna sig rejält om fingrarna.
Fördelen med blockpolitiken är för partier som har en stor egen väljargrupp.
Partier med överlöpande väljare riskerar förlora mer än vad de kan tjäna.
De bör fokusera mer på sak än tillhöriget.
Som jag förstått är det just det som Gustav Kasselstrand satsat den här valrörelsen på och jag tror det kommer ge utdelning.
Vad är det för sak Sverigedemokraterna satsat på?
Ja, just det. Inte något som dess tänkbara väljare har något större intresse av.
Sverigedemokraterna fungerade inte i något samarbete.
De blev uppätna.
Förresten, jämför gärna USA.
Inget parti utom de två stora har någon verklig chans att komma till makten.
Förmodligen bägge av dem vill ha det så.
Kan vi kalla det verklig demokrati och ett föredöme för alla andra styrelseskick?
Ebba Butch är tyst som råttan om avstängningen av alla KRISTNA skolor i Jerusalem. Buchen är ledaren av KRISTET parti endast till namnet.
”All Christian schools in Jerusalem shut after Israel refuses entry to Palestinian teachers
Israeli authorities have reportedly not renewed access permits required for educational staff to enter the Holy City
Published 1 Sep, 2026 04:23
All Christian schools in Jerusalem shut after Israel refuses entry to Palestinian teachers
FILE PHOTO: The Saint-Etienne French biblical and archeological school in Jerusalem. © Getty Images / Godong/Universal Images Group
Christian schools in Jerusalem have been forced to indefinitely delay the start of the new academic year after Israeli authorities failed to renew entry permits for more than 70 teachers and staff living in the occupied West Bank.
Palestinians holding West Bank IDs generally require Israeli-issued permits to cross checkpoints into East Jerusalem. But Israeli authorities failed to renew entry permits for more than 70 teachers and staff “suddenly and without prior notice,” the General Secretariat for Christian Educational Institutions in Jerusalem said in a press statement shared with the media on Monday.
“Accordingly… it has been decided to suspend school attendance in the schools of the city of Jerusalem beginning Tuesday morning, 1 September 2026, until the necessary permits for teachers and staff are reissued and renewed,” the Secretariat said.
Religious Jews attack Christian monastery in Jerusalem (VIDEO) READ MORE: Religious Jews attack Christian monastery in Jerusalem (VIDEO)
The schools said they were committed to protecting their students’ right to education, but the situation “makes it impossible to ensure a safe and stable start” to the academic year.
The dispute comes amid wider concerns about the treatment of Palestinians and Christians in Israel and the occupied territories.
In early August, Democratic US Senator Chris Van Hollen demanded the resignation of US Ambassador to Israel Mike Huckabee, accusing him of failing to protect American citizens and interests and criticizing his response to mounting violence in the West Bank, including attacks on Palestinian Christian communities.”
”Var håller KRIST demokraterna hus när KRISTNA Palestinier SLAKTAS?”
Går det att påstå Jesus var en avfälling då han var upphovet till en ny religion utom judendomen?
Jag såg på synonymer punkt se att ordet apostat är en synonym till ordet avfälling.
Order apostat är förvillande likt ordet apostlar.
Kanske eva m har något att tillägga om det här?
folkmördarnas religion gör jo gällande att Jesus är en apostat, en avfälling. Att vara en följare av Jesus Kristus ses är lika med att vara hednisk för folkmördarna. De skämtar om och hånar Jesus i deras TV på fredagar – det är bland de mest populära TV-showen i hell aviv och ockuperade mark ikring.
https://www.youtube.com/watch?v=VX4nYDaTUeU
Arbetarklass.
Romarbrevet kap 11;25-28
Tack eva.
Jag ställde lite frågor via internet sök istället.
Är Israel ett folk?
”Ja, Israel är ett folk. Israeliter är det judiska folket som beboar Israel, och de dominerar befolkningen i landet. Omkring tre fjärdedelar av invånarna är judar, medan en stor del är araber, huvudsakligen ättlingar till palestinier som stannade kvar när Israel utropades 1948. Israel definieras som en judisk stat, och de har en lång historia som kopplar sig till judendomen och bibliska hemlandet.
Vad är Romarbrevet 11:25-28?
Romarbrevet 11:25-28 handlar om Guds allmäktighet och sitt folk Israel. Paulus frågar om Gud har förskjutit sitt folk, men svarar att det inte är fallet. Han nämner Elia, som anklagar Israel inför Gud, och diskuterar vad som hänt efter hans anklagelse. Paulus uttrycker att Gud har utvalt en rest av Israel som har fått frälsning genom hedningarna, vilket visar på Guds förmåga att ge rikedom och frälsning även till de som inte strävar efter det. Texten betonar också att Guds nåd och förmåga är allmäktiga och att hedningarna är en del av Guds plan för Israel.
För mer information kan du läsa texten på Bibeln.se
Bibeln eller AI? svarar bra tycker jag men utöver Guds allsmäktighet och vilja framgår inga konkreta svar i frågan.
Svaret borde då ligga i hur kristna själva reagerar men reaktion mot, i det här sammanhanget Guds vilja, kanske inte är kristet?
Vad jag lärt om kristendomen handlar det mycket om att förlåta, ”vända andra kinden till”, medan judendomen (GT) mera talar om Gud med kraft att hämna.
Med tanke på detta undrar jag varför USA, som är? eller ser sig vara som ett djupt kristet land har så intimt förhållande med Israel?
Man kan inte heller påstå att USA skulle vara särskilt förlåtande eller ha som vana att ”vända andra kinden till”.
Nej, USA är lika snabba på att hämnas som deras cowboyser och har heller inte hitintills dragit sig för att använda våld för att visa sin allsmäktighet.
Det är först det senaste året denna allsmäktighet från USA visat sig inte uppfylla samma standard som Guds vilja de predikar i sina kyrkor.
Jag vill samtidigt påpeka att jag via Tradera köpt ett par gamla Atlas med kartor länder och områden.
Mycket för att jag är intresserad av Ryssland och östra delar av Europa.
Ex. vis visas där Lviv i Ukraina som ”Lemberg” (tyskt namn) och tillhörde aldrig Ryssland på den tiden. Det lär synas än idag då Lviv har en annorlunda bebyggelse än den i övriga Ukraina. Om man tänker på de gamla husen (och kyrkorna).
Hur som helst är där området Israel finns idag istället angett med namnet Palestina.
Kontentan borde då bli att Gud gav Israels folk landet Israel, där det nu ligger, år 1948.
Arbetarklass. Du verkar ha läst hela kap 11.👍
Romarna döpte området till Palestina efter Jerusalems och templets förstörelse.
”Romarna döpte området till Palestina efter Jerusalems och templets förstörelse.”
Aha, det visste jag inte. Då återstår att kolla upp vad namnet Palestina har för betydelse vad det kommer ifrån.
Det var förmodligen AI som läste hela kapitel 11 och gav mig en sammanfattning.
Hur som helst jag kände mig nöjd med det.
Det finns Bibel här någonstans men här är datorn oftast alltid redo för att snabbt och enkelt ge information vad man letar efter.
Nästan vad det än är.
Bibel såväl som politik är dock populära ämnen med svar fortare än kvickt.
Du som kan Bibeln ser säkert att jag schabblat mig någonstans i ämnet men du får ta det som en novis som försöker så gott han kan.
Vad jag vet talar Bibeln mycket om områdena och folken vid östra Medelhavet och det tycker jag är intressant.
Kristendomens spridning är också intressant.
Jag tror kristendomen kom väldigt tidigt till det område som är Spanien idag och där Katolska kyrkan nu är nästan allenarådande.
Egypten är ett annat land dit kristendomen kom i ett första skede.
Den heter idag Koptiska kyrkan och har cirka en tiondel av befolkningen.
Resten är muslimer.
Jag vill tillägga till det du skrev om Israel, enligt svaret du fick.
Eftersom landet skingrades och invånarna spreds ut i världen, finns också israeler på andra platser än i dagens Israel.
Alla som levde i gamla Israel var inte av Juda stam.
Det talas ibland om de ’10 förlorade stammarna’ som levde i nordliga Israel. Dessa var också Guds bibliska folk. De skingrades före det sydliga Juda rike.
https://youtube.com/shorts/3C2NoCtugVc?si=ufpVxjSDOfEqMxZP
En kortvideo?
Bra! Jag tittade genast på den.
Det skedde alltså på 700-talet före Kristus och man vet ännu inte vilka de kan vara. Deras ättlingar är alltså hittills okända.
Har för mig Jesus (enligt Bibeln) föddes i Judeen och det måste då alltså vara i de södra delarna av Israel?
Vill säga att jag ordagrant inte tror på allt som står i Bibeln som en objektiv faktabok och det är ju inte Bibeln heller.
Bibeln är en religiös skrift som berör alla de Abrahamitiska religionerna.
Men å andra sidan är Bibeln en av de få urkunder vi har att förhålla oss till vid denna tid.
Därför menar jag att Bibeln bör betraktas med respekt, vilket också de flesta faktiskt gör.
Men detta får inte ses som jag har någon respekt eller sympati för vad Israel och dess folk gör idag för det har jag sannerligen inte.
Inte bara jag heller för den delen.
”f.d. SD:aren, rasisten och fascisten” Gustav Kasselstrand är av samma åsikt.
Där måste jag tillägga att jag inte delar Kasselstrands minst sagt brutala åsikt om migrations- och invandringsfrågan.
Jag tror istället att när det gått så här långt måste man istället gå någon slags medelväg istället.
Jag har ingenting emot om det byggs moskéer i Sverige om de utförs så att de smälter in i den övriga bebyggelsen.
Då tror jag det kommer fungera och alla som önskar får möjligheten att tillbe Gud.
Men med politiska partier tycks det vara så att man sällan får allt i något parti och det kan ju göra valet mer komplicerat när man väl ska bestämma sig.
Dock har Kasselstrand några punkter jag på allvar tar fasta på:
Nej till NATO
Lämna EU
Inga sympatier med Israel
Ingen fientlighet mot Ryssland
Ingen underkastelse för USA
Nej till miljardärer och globalistvälde.
Ett sista tillägg
Ang Israel och
deras syn på kristna
Enl vers 25-28;
De är fiender till
Evangeliet
För vår skull (hedningarna)
Men älskade
För fädernas skull.
Gud ångrar inte
Sina utkorelser och
Löften.
Varför favoriserar svensk media skrikhalsen och bråkstaken Markus Allard från Örebro och näst intill menar att han redan är på väg in i Sveriges Riksdag?
Svaret kanske finns i videon nedan?
Alla ljuger om Örebropartiet – Här är Markus Allard verkliga väljarstöd i valet – Tor-Björn Änglasjö
https://www.youtube.com/watch?v=GPkQtw4T_kE
Varför favoriserar ”arbetarklass” fd SD aren rasisten och fascisten Gustav Kasselstrand ?
”Gud” varför tog du Dolly när du borde ha tagit Donald ?” Läst i Proletären !!
Finns knappast någon anledning att svara på kommunisten Karl Tingströms insinuationer.
Jag är inte den första kommentatorn här som blir utsatt för dina attacker.
Får bara en känsla av att du och jag inte har någonting att prata om.
I det verkliga livet möts vanligen sådana utan att titta på varandra.
För att vi lever i Satans värld. Här har Gud ingen makt. Därför lever Satanyahu och Trump men Dolly dog.
Läst i Proletären?
Varför sätter man Gud inom citationstecken där?
Det var jag själv som gjorde !!
”Varför favoriserar ”arbetarklass” fd SD aren rasisten och fascisten Gustav Kasselstrand ?”
Jag lyssnade till hela debatten mellan Ronnie Berggren och Gustav Kasselstrand på Dialogiskt.
Debatten varade över en timme saklig och utan incidenter.
I början fick debattörerna presentera sig och Kasselstrand förklarade sig som nationalist.
Och jag tror faktiskt det är vad han han står för.
Jag minns kommunister här i Sverige som ofta hävdade nationalism i frågan om vägen till Socialismen.
Privata företag och dess ägare, som man tyckte bar sig illa åt, skulle ”nationaliseras” hette det.
Dessa mängder av befrielserörelser i olika delar av Världen mot (Västerlandets) kolonialism hade också nationalism som utgångspunkt. Landet skulle föras tillbaka till dess folk och för att få kolonialherrarna att lämna krävdes militär makt.
Klart är att Kasselstrand skiljer sig från SD annars hade han aldrig lämnat så abrupt.
Jag betraktar Gustav Kasselstrand som radikal oppositionell med allt han står för medan SD visade vara medlöpare värre än någon kunnat tro.
Kasselstrand är inte ”vänster” men det hindrar inte att man i olika frågor kan tycka lika eller ha samma ambitioner.
Jag tror man måste välja in flera parametrar för att få en uppfattning vad ett parti står för.
Om man nu är oppositionell mot det rådande systemet frågan är då vad man ska rösta på i valet som kommer nu, eller ignorera valet och inte rösta alls?
Jag tänker Kasselstrand skulle kunna vara en början som leder till någon verklig opposition.
För det fordras samtidigt möjligheten att mobilisera väljare.
Tyvärr Karl Tingström, min röst på Kommunistiska Partiet lär inte leda någonstans.
Vet inte hur många röster de kan beräknas få, men långt ifrån de skulle få något mandat någonstans.
Kasselstrand har gjort hygglig eller bra succé på sina valmöten nu runt om i landet.
Det skulle kunna ge utdelning på valresultatet?
Mängder av unga män har slutit upp på AFS valmöten.
Jag undrar varför?
Skulle det kunna vara så att de vill rösta på ett parti som inte vill dra ut dem i krig genom NATO-alliansens alla konflikter?
Hade jag varit i den åldern nu skulle jag mycket väl kunnat tänkt på det sättet.
Många av dem har säkert också sett på Youtube hur soldatrekryteringen kan gå till i Ukraina där unga män med våld släpas in i skåpbilar medan deras älskade och små barn tvingas se på.
Sådant skrämmer!
Här Karl Tingström:
”Kasselstrand togs emot som rockstjärna i Malmö”
https://www.friatider.se/kasselstrand-togs-emot-som-rockstjarna-i-malmo
Hur tas Kommunistiska Partiet emot om ni nu skulle vara ute någonstans?
”När man gräver en grop åt andra kommer risken att själv falla däri”
”Näthatsgranskaren polisanmäler Jomshof”
Utvidgade själv lagen
Richard Jomshof satt själv som ordförande i justitieutskottet när SD och de övriga riksdagspartierna för ett par år sedan gemensamt klubbade igenom en utvidgning av hets mot folkgrupp-lagen. Lagändringen innebar att det numera även räknas som åsiktsbrott att bland annat ”förringa” Förintelsen.
På sina landsdagar i höstas röstade SD för att hets mot folkgrupp-lagen ska vara kvar, med argumentet att åsiktslagen kan användas för att komma åt antisemiter.”
https://www.friatider.se/nathatsgranskaren-polisanmaler-jomshof
Så vem är då denna bråkstaken Markus Allard som verkar ta friheten att kasta ur sig vilka okväden som helst?
Jag lyssnade till videon nedan som Youtube rekommenderade mig.
Vet inte vad Kvartal är men jag tror något åt höger i varje fall.
Namnet Ingvar Arpi har jag hört förut i något sammanhang. Kanske journalist eller redaktör?
Jag vet inte syftet videon men det låter som att lyfta fram Örebropartiet.
Varför kan man undra när vanlig media ändå gör det?
Fenomenet Markus Allard | Ivar Arpi
https://www.youtube.com/watch?v=nEQ6P01Pu8o
”Markus Allard har gjort Örebropartiet till något så ovanligt som ett lokalt parti med nationell lyskraft. Med konfrontation som metod, en blandning av vänster- och högerpolitik och en stil som sticker ut i svensk politik har han byggt en publik långt utanför Örebro.
I kommunvalet 2022 fick Örebropartiet 7,9 procent. I en Novusmätning från maj 2026 nådde partiet hela 18,4 procent i Örebro kommun. Nu är frågan om Allards popularitet kan bära hela vägen till riksdagen.
Vem är Markus Allard och kan Örebropartiet lyckas med det inget lokalt parti tidigare har gjort och ta sig in i Sveriges riksdag? Ivar Arpi diskuterar detta i Kvartals första videokrönika.”
Till Herr Tingström.
Det kan säkert vara så att jag inte alls har någonting emot var Kommunistiska Partiet står för i en rad frågor.
Men anledningen till att jag förkastar en röst där är att jag är säker på det inte går att ”damma av” något från förfluten tid och tro att det ska bli lika aktuellt som det var då och göra framgång på nytt på samma eller lika villkor.
Jag tror istället att nya tider kräver likaså nya grepp.
Greta Thunberg har visat sig vara ett sådant nytt fenomen och som fungerat bra särskilt bland unga kvinnor av idag.
Jag minns också Vänsterpartiet Kommunisterna som nära nog tvingades vända ut och in på sig själva på grund av Sovjetunionens fall.
Om de istället kört samma stil hade partiet istället med tiden tynat bort vilket du säkert inte skulle vilja.
Man kan tycka vad man vill om denna radikala omställning av partiet men faktum är att Vänsterpartiet är lika livaktigt nu som vid tiden under Vänsterpartiet Kommunisterna och kanske ännu mer för den delen då hela programmet utvidgats.
Kan också berätta jag rest upp Vänsterpartiets valaffisch igen.
Den här gången hade vandalerna gått längre och burit in valaffischen i ett snårigt buskage där den låg kastad på marken.
Jag släpade ut valaffischen, torkade bort löv och annat med händerna och satte upp den igen.
Därför jag tror att just där kan den göra nytta.
En tanke jag kanske delade med vandalerna?
Har inte riktigt bestämt mig än om jag ska rösta eller ej.
Skulle jag ändå göra det är utrymmet att välja mellan synnerligen begränsat.
I dag är det åtta dagar kvar till valet så ännu finns tid att fundera och bestämma sig.
Ni Karl Tingström kan ha en förmåga att påverka detta.
(Jag säger ”Ni” för i dylika situationer gör man det i Ryssland.
Lägg nu märke till att jag inte använde ordet ”fortfarande”.)
Sverige införde du-reformen på 1960-talet.
Jag har inget svar på varför Ryssland skulle gå samma väg.
”Just nu Dadgostar om avslöjandet: ”De kan inte företräda oss”
Kandidater stryks från V-listor efter Expressens granskning • Delade antisemitiska budskap
Vem är det som bestämmer om något är ”antisemitiskt”?
Kan det vara så att Israel ensamma och genom aktiv påverkan har företrädet att fälla sådana avgöranden?
Kan det också vara så att Israel är så mäktigt och har så stort inflytande över Västvärlden att de lätt som en plätt får svenska Vänsterpartiet att direkt knäböja och vika ned sig för de övermäktiga?
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/senaste-nytt-om-val-2026?inlagg=dad7da4def21b425ba7db1f1a32ab976
Jag bara undrar en sak,
Vad säger Greta Thunberg om det här?
Kommer Greta Thunberg rösta på något av riksdagspartierna på söndag?
Folkmördarnas israel är så mäktigt och har så stort inflytande över Västvärlden att de lätt som en plätt får svenska Vänsterpartiet att direkt knäböja och vika ned sig. Det är vad vi ser utspela sig i vårt land.
I Absurdistan (landet som oks Sverige) hyllas och skyddas anhängare till folkmördare, medan de som FÖRKASTAR och FÖRDÖMER folk- och barnamördare, våldtäktsmän och torterare för israel straffas, smutskastas och avkrävs avbön.