Vem gynnas av konflikten mellan Thailand och Kambodja?

1

Av Brian Berletic – 29 juli 2025

Brian Berletic är en före detta amerikansk marinsoldat som nu bor i Thailand.
Thailand och Kambodja har utväxlat kraftig eld längs gränsen över omtvistat territorium – det senaste i en långvarig konflikt som går tillbaka till den franska koloniseringen av Kambodja. Han  kommenterar konflikten nedan:

Trots konfliktens långvariga natur är faktiska sammandrabbningar sällsynta och används opportunistiskt snarare än som en verklig källa till konflikt.

Trots myterna om kalla kriget har Thailand under senare år utvecklat en bredare och djupare relation med Kina än USA, och mycket mer betydelsefull än Kambodjas relation med Kina.

Kambodja förlitar sig på USA som sin primära exportmarknad och använder amerikanska dollar som lokal valuta, en regional säregenhet där de flesta nationer främst gör affärer med Kina och resten av Asien.

Thaksin Shinawatra

Bild: Thaksin Shinawatra

Thailands nuvarande regering leds av den USA-stödda miljardären Thaksin Shinawatra (via sin dotter), som är en nära vän och allierad med Kambodjas Hun Sen.

Konflikten tjänar varken thailändska eller kambodjanska intressen, utan spelar istället in i USA:s politik att “expandera” utvalda nationer genom att skapa en serie konflikter längs periferin – en strategi som USA har använt mot Thailand, och har använt mot Kina genom att störa fred och välstånd i Sydostasien i allmänhet.

Video: Glenn Diesen pratade med Brian Berletic om konflikten:

Några fakta:

Thailand har en befolkning på 72 miljoner, rankat som 20:e i världen. Landet rankas som 22:a i världen sett till köpkraftsviktad BNP.

Kambodja har en befolkning på 18 miljoner, rankat som 72:a i världen. Landet rankas som 89:e i världen sett till köpkraftsviktad BNP, 8 % av Thailands.

Handeln mellan Kambodja och Kina når 4 miljarder dollar på tre månader
Kinas handel med Thailand: Ett växande ekonomiskt partnerskap

__________________________________

Bli gärna månadsgivare!

Du kan också donera med Swish till 070-4888823.

Föregående artikelVarför krävdes så mycket för att etablerade röster skulle börja tala om folkmord i Gaza?
Nästa artikel“Mainstreammedias världsbild är en massproducerad artificiell psykos” Vad menas med det?
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

1 KOMMENTAR

  1. Tack, om den här konflikten behövs information.
    Det är nödvändigt annars kan SVT Public Service ropa ut precis vad de vill folk ska veta och det blir fakta och underlag i opinionen.
    Eller rycka ur händelser och publicera så få förstår något samband eller något övergripande.

    Att USA har sina blodiga fingrar bland utvecklingen i de Asiatiska länderna är föga förvånande, ty så har det varit sedan Andra Världskriget, eller kanske snarare redan vid uppkomsten av Sovjetunionen?

    Men det mesta kostar, och även USA:s globala inflytande som dragit på landet en statsskuld som nu börjar hota hela USA:s ekonomi om Österlandets ekonomier fortsätter att öka och med det även det globala inflytandet stiger som tidigare USA haft ensamrätten på.

    Donald Trump vill göra “USA Great Again” men det kanske redan är för sent för att lyckas med ett dylikt försök?
    Vet inte vad jag ska säga… “Det gapas efter mycket..” kanske?

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here