Stor militär upprustning – bra för Sverige? – Tal av Eva Myrdal

17

I kvälls-serien ”Aktuella artiklar för ett år sedan” återpubliceras denna artikel som är riktigt aktuell även idag.

Detta tal hölls av Eva Myrdal vid fredsmanifestation 5 april 2025 på Medborgarplatsen i Stockholm. 9 000 000 000 000 till krig. DU betalar! Välfärden betalar! Klimatet betalar!

Eva Myrdal

Fredsvänner!

300 lånemiljarder för militär upprustning, det har en enhällig riksdag beslutat – men tjänar beslutet Sveriges invånare?

Nej. Försvarsmaktens uppdrag ändrades efter att riksdagen godkände Sveriges anslutning till Natos Partnerskap för fred 1994. Då började nedmonteringen av det defensiva försvaret av Sverige till förmån för en liten kår yrkessoldater på utrikes krigsuppdrag utanför FN-systemet. Militärt är Nato och EU samordnade genom fördrag sedan många år.

General Michael Claesson

Överbefälhavare Michael Claesson har berättat för oss att en hel generation svenska officerare har fostrats under Natos ”rules of engagement” under befäl av en US-amerikansk general under de nästan 20 år Sverige krigade i Afghanistan.

Officerarna talar inte svenska med sina trupper. Kommandospråket är engelska.

Det är inte bara så att svenska soldater stått under utländskt befäl. De har stått under utländskt befäl för Nato och för enskilda Nato-länder i krig och ockupationer i strid mot FN-stadgan och folkrätten och krigen har förts i Asien och Afrika.

Och det är inte bara svenska officerare som nu talar engelska med varandra. Våra politiska makthavare talar till oss om att vi måste värna ”the International rules based order”. Vad är det? Det vi vet är att krig som är i enlighet med ”the International rules based order” är de krig USA för och stödjer. Som t ex Israels pågående folkmord och etniska rensning av Palestina. Så nej tack till International rules based order. Det är FN-stadgans våldsförbud och påbud om förhandlingar för att lösa konflikter som vi skall värna.

Och vi talar inte bara dåtid – vi talar nutid och framtid. Sverige står nu under Natos krigsplanering. Den 11 mars eskorterade svenska JAS-plan US-amerikanska kärnvapenkapabla B52 när de dök ner över Sveriges riksdag för att påminna oss om svenskt Nato-medlemskap. Bombplanen flög vidare till övningsområdet Vidsel i Norrbotten där de släppte bomber. Vidsel är en av de baser som USA har fri tillgång till enligt DCA-avtalet mellan Sverige och USA. Åtta svenska JAS-plan deltar nu i Natos luftförsvarsoperation i Polen. Styrkan är underställd Natobefäl, det är Natos insatsregler som gäller och besluten om graden av våldsanvändning tas inte av Sverige. Försvarsministern har deklarerat att svensk militär skall bemanna krigsfartyg i Östasien. Dessa krigsmål pekade Nato ut på toppmötet 2022.

Vi blir en spelbricka i stormakternas konfrontation och eftersom vi låtit oss göras till uppmarschområde för USA och Nato blir svenskt territorium förstahandsmål.

Natomedlemskap och DCA-avtal är politiska beslut – överbefälhavaren har att lyda. Det är till riksdagsledamöterna vi skall rikta kraven:

Nej till 300 lånemiljarder till Sveriges Nato-uppknutna militär. Dessa stödjer krigsanstiftare – inte svenska folket.    Riv DCA-avtalet!

Återupprätta alliansfriheten! Den syftade till att hålla Sverige utanför krig och den möjliggjorde för Sveriges företrädare att tala med företrädare för alla stater.

Aldrig mera krig!

Föregående artikelZelenskys pressekreterare avslöjar allt: Kokain, korruption och motstånd mot fred
Nästa artikelMaj är historie-revisionisternas månad
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

17 KOMMENTARER

  1. Håller helt med, aldrig mera krig. Frågan är vad man ska rösta på, eftersom riksdagen enhälligt beslutar. Tänk om någon kunde starta ett nytt parti som i Norge med Diesen.

    • Det närmaste partiet till det norska partiet med Diesen är förmodligen MOD, åtminstone när det gäller krig och nedrustning.
      Detta kopierade jag från deras information:
      Sverige har sedan krigsutbrottet i Ukraina skickat 18 militära stödpaket, det senaste till ett värde av 13,5 miljarder kronor. Sammanlagt har stödet hittills uppgått till över 75 miljarder – motsvarande årslöner för cirka 38 000 sjuksköterskor.

      Samtidigt som allt fler hoppas på fredsförhandlingar, pågår en massiv europeisk upprustning. Med USA:s minskade intresse för Europa talas det nu allt mer om en europeisk försvarsunion och ökad militär kapacitet. Målet är att minst två procent av BNP ska gå till försvaret – och helst mer.

      Militära experter menar att vapenindustrin är krigets stora vinnare. De som talar om fred tystas i debatten, och i riksdagen råder total enighet kring stödpaketen. Inga motioner lämnades in inför beslutet om det 18:e paketet, och ett 19:e har redan aviserats.

      Partiet MoD:s ordförande Andreas Sidkvist varnar för en farlig utveckling:

      – Det är krigshetsen jag vänder mig emot. Om vi fortsätter att pumpa in vapen och ger bilden av att Ryssland är ett existentiellt hot mot Europa, leder det till en kapprustning och fler människor på flykt. Vi behöver satsa på vår sjukvård och skola – inte på mer krig.

      Den 23 februari hölls den femte manifestationen mot Sveriges Ukrainapolitik, där kritiker menade att krigsstödet saknar demokratisk förankring. Manifestationen arrangerades av den tvärpolitiska Fredsalliansen som efterlyser fredsförhandlingar, inte mer vapen.

      MoD står upp för dialog, diplomati och nedrustning – för fredens och framtidens skull.

      • Med Carl Bildt är det tydligen många som ser honom som förebilden – för att bli – lagligt rumsren miljonär.

        Och märkligt nog fastän termen folkmord belyser något hemskt olagligt så betraktas han – denna folkmordsmilljoner – som dignitär.

        Så länge sådana är upphöjda över lagar återspeglar det att – resten av dessa sk demokratiskt folkvalda åtnjuter samma immunitet?
        Skulle det kunna förklara det höga antalet överflödiga i riksdag och regering? I synnerhet när inriktning på fred och samverkan lyser med sin frånvaro i deras, genom skatter på befolkningen, rikligt bekostade levnadssätt.
        De som accepterar sådana olagligheter är dolda medarbetare.

        • I ett normalt land hade Kalle suttit bakom galler för länge sedan men Sverige kan knappast kallas normalt längre där inkompetens, korruption, girighet är politikernas drivkraft!

  2. Inte att glömma den informella tyska kanslern och tillika EU kommissionens ordförande Ursula von der Leyen som pådrivande kraft i krig mot Ryssland, men också Storbritannien som iträget arbetar för att öka spänningarna i sin lekpark: Östersjön.

  3. Utmärkt !!!!
    Man kan ju undra om riksdagsledamöterna förstår hur NATO och DCA fungerar och syftet med dessa.
    Folkbildning och åter folkbildning samt påtryckningar på riksdag och regering.
    Väck med NATO och DCA-avtalet.

    • Vad är det för Demokrati när folket frivilligt väljer en blåbrun regering?
      Precis som om svenska folket skulle vara en blandning av Kapitalister och Rasister?
      Eller är månne väljarskaran manipulerad?

  4. Det här är det bästa jag någonsin har läst! Tvinga de ickemänniskor som nu sitter i regeringen att riva det där ondskefulla DCA-avtalet och tvingades dem att ge oss vår alliansfrihet tillbaka!

  5. Det hemska är att hela den svenska militären är ett direkt hot mot befolkningen. Allt de gör inom ramen för sin karriär nu är ett hot eftersom det system de tillhör är helt fastsurrat vid den aggressiva och urdumma anti Rysslandsagendan. Om Sverige skulle avskeda hela militären vore vi mycket säkrare. Innan Sverige rustade ner senast hade jag inte den uppfattningen men nu har Sverige i en idiotstrategi satt befolkningen i pant för näringslivets vinster i vapenindustrin. De vinsterna kan plötsligt falla bort helt och ersättas av en dyr skuldsättning för att återuppbygga ruinerna som blir följden av den idiotstrategi vi gått med i. Ryssland vill helst inte döda Europeer men tvingas förstås om vi är så djävla dumma så vi beskjuter dem från militärbaser kanske bemannade av USA.

    • Peter
      Helt rätt och nu läser jag att den mentala dvärgen Ulf Kristersson har sagt att NATO borde hjälpa Ukraina att rikta sina drönare emot Ryssland.
      Tur för oss att ryssarna har fattat att våra ledare är för ointelligenta för att tas på allvar, annars hade Kristerssons idiotiska uttalande tagits som en krigsförklaring emot Ryssland.
      Dessutom vet ju alla att Ukraina redan får sådan hjälp, både från USA och Europa. Utan den hjälpen hade Ukraina aldrig kunnat slå till mot mål långt inne i Ryssland.

  6. petergrfstrm! 
    En stor eloge till dig efter dina rader. 
    Svensk ledning har inte blivit annat än nyttiga idioter. En del i alla fall.Men tyvärr! Det började långt tidigare med anslutning till NATO, och mitt Europa bygger inga murar.
    Till dessa som historiskt kommer att tillskrivas av att förstöra Sverige, med flera länder samtycke.Vapen, vapen, krig, krig. Konstigt! Motsatsen till krig borde vara fred där jag kan garantera att den stora massan befinner sig.Men dumburken matar oss med en massa lögner, för att just krig skall uppstå så globalisterna ska kunna duka bordet med enorma naturtillgångar.Det tråkiga är bara! Det är ett bord med lätträknade som sitter på stolarna, och njuter.Vi är slavarna! Men kan bilagan kanske lösa upp detta?
    https://newsvoice.se/2024/12/jan-pilotti-medvetandet-dimensioner/

  7. Självfallet leder inte upprustning till fred, som idiothögern och sossar inbillar sig och hävdar. Det förhåller sig precis tvärt om.

    Alla vet hur Hitler och den militära officers-kabalen, deras press och administration reagerar, och beter sig, när vapen och kapital strömmar in verksamheten till det militära, från allmänhet och banker.

    Förs växer tuppkammen med gradbeteckningarna och stridslusten, med lönenivåerna och lögn-propagandan.
    Våra ”Goebbels-medier” smörjer upp politikerna, stridsvagnarna och soldaterna inbillas att möta ”lede fi” (den onde) i öster, som snart ska stupa för den svenska ubermenschen och svenskt stål. Något som folken i Europa fick uppleva för 80 år sedan. Man känner liksom igen systematiken. Hur effektivt man organiserade massorna I ”Naziriket”.
    Även Hitler lånade upp ”amerikanskt kapital” för upprustning av tredje riket och Sverige lånar upp och sätter sig i skuld för liknande ideologi. Tror de att krig löser ländernas energi-problem och ”lebensraum” om några år?
    Har våra politiker ingenting lärt av historien?
    Om inte, blir det knappas mycket kvar av Europa.

  8. Jo, det här är ett inlägg som är riktigt aktuellt idag.

    I Helsingborg har det varit demonstrationer mot NATO mötet idag läste jag på SVT.
    Oavsett vilka det var som demonstrerade så var det något som gjorde mig lite gladare.

    Vilka av oss här i Sverige skulle ha någon glädje av att Sverige dras in i ett krig med Ryssland?
    Är det inte tillräckligt med att ett antal unga män från Sverige får sätta livet till i deras äventyr att resa som frivilligsoldater till Ukraina?
    Vad vill partiet Sverigedemokraterna göra för att ersätta dem svenska unga männen som försvinner från Sverige?
    Mera invandring kanske?

    Några invandrarungdomar som reser till Ukraina för att kriga som frivilliga har jag faktiskt inte hört talas om än.
    Förmodligen är de för förståndiga för att ge sig in i något sådant utan tvång eller skälig ersättning.

  9. Vi får väl se vad som händer när den Ryska stubinen tar slut, efter den långvariga provokationen från våra krigshetsande politiker och medier, när den första försvarsvågen från ryskt håll sätts igång? Undrar hur det kommer och låta från vår kacklande hönsgård i Regeringen då?

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here

Upptäck mer från Global Politics

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa