Tredje världskriget pågår: USA-vapen till Ukraina förhindrar inte nederlag men förlänger lidandet.

55
Tredje världskriget har pågått ett tag, men det är vettigt att kämpa för fred.
Denna artikel bygger främst på en artikel i steigan.no och en artikel i RT (länk längre ned). Trumps hot om allvarliga sanktioner om det inte blir fred inom 50 dagar får behandlas i en annan artikel.

Först dock en belåten rapport på ukrainska siten Ukriform ” Sveriges statsminister Ulf Kristersson välkomnade den amerikanske presidentens beslut att leverera moderna vapen till Ukraina och försäkrade att hans land skulle underlätta en snabb och tillräcklig leverans av detta bistånd.

Den svenske statsministern skrev om detta på sin officiella sida på X, rapporterar Ukrinform. ”Jag välkomnar president Trumps viktiga beslut att göra det möjligt att leverera mer avancerade vapen till Ukraina och att avsevärt öka det ekonomiska trycket på Ryssland”, betonade han.

Statsministern betonade att Sverige, som medlem i Nato och en av de största givarna till vårt land, ”kommer att fortsätta bidra till snabba och betydande leveranser till Ukraina”.

Nedan från steigan.no

Donald Trumps aviserade ”viktiga uttalande” om Ukraina blev inte som Kievregimen hade hoppats. Trump öppnade dörren på vid gavel för EU att köpa, inte minst, amerikanska Patriot- missiler och ge dem till USA. EU – och Norge – kommer att behöva betala 100 % av vad amerikanska vapentillverkare kräver och ge vapnen till Kiev.

Men det fanns inga långtgående sanktioner mot Ryssland, skriver CNN . Indirekta sanktioner tillkännagavs , det vill säga mot Rysslands partners, vilka skulle ha varit mycket extrema och drabbat bland annat Indien och Kina.

Men leveranserna kommer att bli försenade, och Patriot-missiler kommer inte att förändra spelet eller avvärja nederlag. Inte ens kombinationen av allt luftförsvar som Israel och USA kunde tillhandahålla kunde hindra Iran från att rikta precisa attacker mot viktiga institutioner i Israel under tolvdagarskriget.

Rysslands hypersoniska förmåga överträffar förmodligen vida Irans. Deras Kinzals eller Oreshniks och flera andra hypersoniska missiler har en anslagskraft motsvarande taktiska kärnvapen, utan det kärnvapennedfallet. De förstör alla Patriot-system som Europa skulle kunna köpa. Detta är att mata en död häst och förlänga det ukrainska folkets lidande.

Ukrainsk vald tjänsteman: Ukraina behöver människor, inte vapen

Ledamoten av den ukrainska nationalförsamlingen, Anna Skorokhod, säger i en kommentar att Kievs största utmaning i den pågående konflikten med Moskva inte är brist på västerländska vapen, utan en kritisk brist på besättningar.

Detta sa Skorokhod i en intervju med den ukrainska politiska YouTube-kanalen Superposition.

”Vårt största problem är människor. Ingen ger oss människor”, tillade hon. ”Vi kan förvänta oss att Trump ska besluta sig för att tillhandahålla vapen, men jag vill betona att kriget inte kan vara för evigt.” I en intervju i mars i år sa hon: ”Det finns inga människor kvar i byarna, alla har flyttat(s). Det här kriget är de fattigas krig! Om du inte kan köpa dig fri måste du slåss och  slåss, och militärrekryterna blir miljardärer.

I en separat video förra veckan kritiserade Skorokhod officiella offersiffror som vilseledande och uppmanade invånarna att granska kyrkogårdar och Röda Korsets uppgifter om försvunna personer för att förstå den verkliga omfattningen av förlusterna.

”Titta bara på den demografiska situationen… Om vi är på väg att utplåna nationen till noll, kommer vi att lyckas mycket snabbt och lyckas mycket bra med detta”, varnade hon.

Rysk kommentator: Tredje världskriget är redan igång

Dmitrij Trenin (bild ovan) är forskningsprofessor vid Högskolan i ekonomi och en ledande forskare vid Institutet för världsekonomi och internationella relationer. Han är också medlem i det ryska rådet för internationella relationer (RIAC). Han var tidigare känd som en västorienterad chef för Carnegie Moscow Center som ofta rankats som den ledande tankesmedjan i Ryssland. Carnegie Moscow Center stängdes dock i februari 2022 på grund av den ryska regeringens beslut, och samtidigt avslutade Carnegie Endowment for International Peace sin anknytning till Dmitri Trenin efter att han stödde den ryska invasionen av Ukraina.[2]

Trenin är medlem i International Institute for Strategic Studies (London, Storbritannien), Russian International Affairs Council (Moskva)[7] och Russian International Studies Association (Moskva). Han är medlem i styrelsen för Moscow School of Political Studies.[8] Han är Senior Network Member vid European Leadership Network (ELN).[9] Trenin uteslöts från Kungliga Krigsvetenskapsakademin i Sverige i oktober 2022 ”på grund av sitt aktiva stöd till den oberättigade och olagliga ryska invasionen av Ukraina i både tal och skrift”.[10].

Han skriver i en analys att tredje världskriget redan har börjat. Artikeln är publicerad av RT, som de norska – och svenska- myndigheterna försöker hindra oss från att läsa, men som är nödvändig att läsa om man vill veta vad ryssarna tycker. Här är några utdrag ur Trenins artikel:

För Ryssland tog förkrigstiden slut 2014. För Kina var det 2017. För Iran var det 2023. Sedan dess har kriget – i sin moderna, diffusa form – intensifierats. Detta är inte ett nytt kallt krig. Sedan 2022 har västvärldens kampanj mot Ryssland blivit mer avgörande. Risken för direkt kärnvapenkonfrontation med Nato på grund av Ukrainakonflikten ökar. Donald Trumps återkomst till Vita huset skapade ett tillfälligt fönster där en sådan sammandrabbning kunde undvikas, men i mitten av 2025 hade hökar i USA och Västeuropa pressat oss farligt nära igen.
Detta krig involverar världens ledande makter: USA och dess allierade på ena sidan, Kina och Ryssland på den andra. Det är globalt, inte på grund av sin omfattning, utan på grund av vad som står på spel: den framtida maktbalansen. Västvärlden ser Kinas uppgång och Rysslands återuppståndelse som existentiella hot. Dess motoffensiv, ekonomisk och ideologisk, är avsedd att sätta stopp för denna förändring.
Det är ett överlevnadskrig för väst, inte bara geopolitiskt utan även ideologiskt. Västerländsk globalism – oavsett om den är ekonomisk, politisk eller kulturell – kan inte tolerera alternativa civilisationsmodeller. Postnationella eliter i USA och Västeuropa är fast beslutna att bevara sin dominans. En mångfald av världsbilder, civilisationsautonomi och nationell suveränitet ses inte som alternativ, utan som hot.
Detta förklarar allvaret i västvärldens reaktion. När Joe Biden berättade för Brasiliens president Lula att han ville ”förstöra” Ryssland, avslöjade han sanningen bakom eufemismer som ”strategiskt nederlag”. Det väststödda Israel har visat hur total denna doktrin är – först i Gaza, sedan Libanon och slutligen Iran. I början av juni användes en liknande strategi i attacker mot ryska flygfält. Rapporter tyder på att USA och Storbritannien är inblandade i båda fallen. För västvärldens planerare är Ryssland, Iran, Kina och Nordkorea en del av en axel. Denna uppfattning formar den militära planeringen.
Kompromisser är inte längre en del av spelet. Det vi ser är inte tillfälliga kriser utan löpande konflikter. Östeuropa och Mellanöstern är de två nuvarande spänningspunkterna. En tredje har länge identifierats: Östasien, särskilt Taiwan. Ryssland är direkt involverat i Ukraina, har insatser i Mellanöstern och skulle kunna bli involverat i Stilla havet.

Kriget handlar inte längre om ockupation, utan om destabilisering. Den nya strategin fokuserar på att så inre oroligheter: ekonomiskt sabotage, social oro och psykisk utmattning. Västvärldens plan för Ryssland är inte nederlag på slagfältet, utan gradvis inre kollaps.

En realistisk analys: världskriget är redan här

Som läsarna säkert vet har vi på steigan.no länge argumenterat för att tredje världskriget redan är igång. Det omfattar redan många fler länder än första världskriget, och det är globalt på ett helt annat sätt. Att världskriget pågår betyder inte att det inte kan tonas ner, avslutas eller bli betydligt värre.

Red. Romelsjö: Instämmer

JPMorgan Chases VD Jamie Dimon sade nyligen i ett tal vid Institute of International Finance att den nuvarande konflikten i Ukraina och Mellanöstern redan har startat tredje världskriget. Dimon kallade tidigare Ryssland, Nordkorea och Iran för en ”ondskans axel” som, tillsammans med Kina, skulle skada institutioner som Nato. https://steigan.no/2024/12/den-tredje-verdenskrigen-har-vaert-i-gang-en-stund/

De som underblåser krigets lågor, såsom de norra EU-länderna, Storbritannien och alla norska parlamentspartier från Frp till Röda partiet – och alla svenska riksdagspartier-, bär ett ödesdigert ansvar för att driva oss närmare och närmare en punkt där detta krig helt spårar ur och blir en global katastrof.
https://steigan.no/2024/12/den-tredje-verdenskrigen-har-vaert-i-gang-en-stund/

 

Donera gärna med Swish till 070-4888823.

Föregående artikelTrumps hot om sekundära sanktioner kan kraftigt skada USA:s egna intressen.
Nästa artikelNato: 76 år av krig, oprovocerade angrepp och statsstödd terrorism
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

55 KOMMENTARER

  1. Tur att alla Rysslands stridsvagnar från 1960-talet är upptagna i Ukraina, annars hade vi nog legat risigt till….

    • Det världen vet är att de så hypade västerländska tanks (Leopard II och Abrams, mm) ligger på tank kyrkogården i Donbas och Luhansk. Rysslands träffsäkra drönare och andra vapen gjorde rent hus. Väst skäms t o m att nämna sina tanks numera.

      Det världen vet är också att Patriots träffsäkerhet är 4% – alltså 96 av 100 missiler skulle träffa sina mål för att Patriot inte kan stoppa de. Patriot är dyr skrot inget annat. https://www.youtube.com/watch?v=VDxdkiI3yI0

      Oreshnik däremot. Oj, oj, oj! Mamma mia. You never see it coming som man säger på jänkarnas tungomål. Inget som väst har kan stoppa Generalissimo Oreshnik från att lämna sina visitkort när den vill, hur den vill och vart den vill. Det gäller för russofob allehanda att acceptera fakta INGET kan stoppa SMO att uppnå sina mål. Inget och ingen!

    • Ja det är fascinerande det där. Ryssland med alla sina fantastiska vapen använder museiföremål och fångar som infanteri. Dom vill inte heller använda sitt fantastiska flygvapen, jag menar det här har pågått i år nu och man har inte ens luftherravälde över Ukraina men det är ju för att man inte vill ha det, mycket bättre att använda fångar och artilleri.
      Ryssland tror dom slåss tredje världskriget medan Nato inte ens har dykt upp. Och nej att skicka några tanks och patriot batterier är inte samma sak som att slåss emot Nato men det skulle säkert gå jättebra.

      • Jonas påstår att Ryssland ”inte har ens luftherravälde över Ukraina” är det därför som Voldemort Zelensky skriker om F-16, Patriot, avancerade radar, allehanda missiler, mm?
        Jonas påstår att Ryssland ”inte har ens luftherravälde över Ukraina.” Ät det därför som västpolitiker som Macaroni gillar att parat om ”no-fly zones” i ukrini? Hade Zelensky luftherravälde så skulle inte Starmer eller Macaronin vara villiga att inrätta ”no-fly zones.”

        Som vanligt hittar Jonas på

        Bara för tre dagar sedan så jag en bild av en Patriot som brinner❤️‍🔥 Och nu har Donald Drumpf lovat skicka 17 patriot – Ryssland darrar 🤣

        Förresten, på tal om tanks så vad hände med de så hypade tyska Leopard II ”game changer” tanks som skulle vinna kriget för ukrozionazi? Är de på semester? Entledigade? Måste man vända sig till Verteidigungskraft von Deutschland?

        • Vet du vad luftherravälde är?

          Ukraina har fått vad 70st leopard två. Man vinner inte ett krig med 70 tanks. Man hjälper dock Ukraina att försvara sig.

          • När man kan bomba skiten av Kiev, Lviv och dylo ukrozionazi festen och flyga tillbaka till hembasen, säkrat luftherravälde🛩️

            Leopard II kallades ”game changer” av bluff experter (svenska och utländska). Det visade sig att dessa can’t change shit utan blev sittande ankor. ukrozionazi skulle inte vinna även om den fick 700 eller 7000 tanks 🤣🤣🤣

          • Om Ryssland inte har lufthärravälde över Ukraina, hur kommer det sig att alla västerländska politiker som besöker Zelensky i Kiev åker tåg dit?

          • Till JohnA,

            Det är lätta att förstå. Ukrainska flygplatser är möjliga mål för ryssland. Därför ingen civil flygtrafik.

            Sedan måste vi förklara för JohnA vad luftherravälde (obs stavningen) betyder.

            Luftherravälde betyder att en part i en väpnad konflikt har full kontroll över luftrummet och därmed kan använda flygstridskrafter fritt utan att hotas av fiendens luftförsvar eller jaktflyg.

            ryssland kan inte flyga in över ukrainskt område utan att riskera blir bekämpade.
            Att ryssland skickar in drönare och andra förarlösa vapen hör inte till saken.

        • Herrarna ”Jonas och Christian har inte fattat att de är offer för BBC-propaganda dvs (British bullschit couporation). Står ju klart och tydligt på dess länkar. Vem had väntat sig något annat därifrån?

      • Ajdå, fick de slut på golfbilar? Men el är som sagt bra. Kul att se att Putin tänker på miljön trots kriget.

      • Var håller Leopard II hus numera? Och Abrams? I hell aviv? Vore bra om folkmords apologet Andersl upplyste oss om det. Eller är läget så illa att det ska till en ”Find Leopard Tanks” förening eller organisation, kanske?

      • Ja av nån outgrundlig anledning vill dom inte använda alla sina supervapen som dom definitivt har och som fungerar helt perfekt.

        • ”Jonas”! Alla som kan något vet att Ryssland prioriterar tillverkning av T90-M Proryv som visat sig vara den bästa stridsvagnen i konflikten och de få Armata som Ryssland tillverkat behövs för att ta hand om Nato när den dagen kommer. I Tyskland är Merz upprörd, ingen vill strida för Tyskland då antalet rekryter är få och inte många vill hoppa med i krigshetsen trots all propaganda. Måste vara bittert för alla krigsivrare som du he he! Kan även meddela att kollapsen inom den ukrainska militären accelererat och att legosoldaterna är alltmer tveksamma till att åka till fronten.

          • Visst är det så ”Benny”, ingen vill strida för Tyskland, tillskillnad mot i Ryssland, där hundratusentals är villiga att bokstavligt offra sig för Putin. 

            Och det stämmer nog att ”nästa månad” så är Ukraina besegrade. Problemet är bara att ”nästa månad” skulle ha inträffat varje månad sedan Februari 2022. Tex kunde man i mars 2022 från dig och andra läsa hur Ryssland hade ringat in hela den ukrainska armén och det vara bara dagar kvar till Ukraina tvingades kapitulera. Tog Ryssarna ut segern i förskott, söp sig fulla och lät den ukrainska armén smita? 

          • T-90M Proryv är känslig för angrepp, särskilt i den moderna stridsmiljön. Trots att den är den mest avancerade versionen av den ryska T-90-serien och har förbättrade skyddssystem, så har den visat sig vara sårbar i Ukraina.

            Svagheter:
            Tornets konstruktion: T-90M bygger fortfarande på en design där ammunitionsförvaringen ligger i en automatladdare under tornet. Det gör att ett genomslag ofta leder till att hela tornet sprängs bort – det så kallade ”jack-in-the-box”-fenomenet.

            Toppattacker: Moderna vapensystem som Javelin, NLAW och drönare med FPV-sprängladdningar riktar sig ofta mot taket på stridsvagnar, där pansaret är som svagast. Där har T-90M inte ett tillräckligt starkt skydd.

            Motmedel mot drönare: Brist på effektivt skydd mot små drönare har visat sig vara en allvarlig akilleshäl. Ukrainska drönare har vid flera tillfällen lyckats slå ut T-90M.

          • Benny som vanligt blandar du högt med lågt. Vad har Tyskland med något här att göra?

  2. Till att börja med det här är struntprat ”Deras Kinzals eller Oreshniks och flera andra hypersoniska missiler har en anslagskraft motsvarande taktiska kärnvapen, utan det kärnvapennedfallet.”

    Patriot används för att skjuta ner inkommande missiler alltså försvar. Förlänga lidandet om det är målet ska man väl argumentera för att dom Ryska styrkorna ska dra sig tillbaka till sin sida gränsen.
    Om ni ser två män sparka på en man som ligger ner och ni står med en påk tänker ni då nej jag slänger inte den till honom det skulle bara förlänga lidandet. Fruktansvärt dumt.

    • Det beror på. Om den som ligger är säg en folkmördare, nazist eller våldtäktsman, då är det väl mer än lämpligt att erbjuda en påk, begrips Jonas?

    • Jonas tidigare nämnande av fångar.
      Fångarna får som belöning att de slipper fortsättningen på det fängelsestraff de hade dömts till. Det är frivilligt. Du Jonas försöker förmodligen dupera läsare att de tvingas delta.

      Beträffande de två överljudsvapnen du nämner: vet du vad deras nya fysikaliska principer innebär?
      I väst påstår en fransk ingenjör Jean-Pierre Petit, att han har förklaringen sen 1980-talet då han hävdar att Sovjet lånade iden via hans egen forskning som inte fick tillräckligt Franskt stöd.
      Men andra har framfört tesen att de nya fysikaliska principerna innebär att när projektilen i hög hastighet slår in i målet uppstår så hög temperatur att det blir ett fusionsplasma och att det sker en liten fusionsexplosion dvs som med en liten vätebomb men utan den eljest alltid förekommande radioaktiviteten som ju beror på att vätebomber har en ’tändhatt’ gjord av en fissionsbomb så att tunga radioaktiva dotterisotoper sprids.
      Jag vet inte om det stämmer. Men om så är fallet är det nog dyra vapen.
      Ryssland sparar krutet till en kommande förväntad konflikt med imperiet

      • Nej jag hävdar inte att dom tvingas till fronten.
        Men att använda fångar är inte precis nåt man gör när det går bra, förstår ni verkligen inte det? Om du var befälhavare vad hade du valt utbildade soldater eller fångar?

        Se måste man också ifrågasätta rättvisan i det, i synnerhet emot de brottsoffer vars förövare släpps fria. Men såna detaljer struntar ni väl i.

        Dina ”nya fysikaliska principer” bara nej det fungerar inte så. Du kan åstadkomma skada med fart naturligtvis men det här är struntprat.

  3. Har den israeliske vasallen D. Trump blivit helt galen? Jag tror inte det. Donald Trump har lagt av sig alla sina masker. Han är en primitiv komiker, en storkäftad snorunge, en patologiskt sjuk narcissist och en lömsk hämndlysten psykopat. Det verkar nästan som att de som kontrollerar Trump vill förstöra inte bara Ryssland och Kina men även Europa och USA. Vill de skapa kaos i hela världen? När den senile Biden var president i USA välkomnade jag Trump eftersom jag trodde att nästa USAs president inte kunde vara lika korrupt som Biden. Det var fel. Alla USA:s presidenter de senaste åren har varit marionetter. De som i verkligheten styr USA och hela västvärlden, bryr sig inte om vem som sitter i Vitra-huset. Den amerikanske filmregissören Tarantino gjord många filmer som fulla av psykopater, mördare, gangsters… kanske återspeglar de den amerikanska kulturen. Kansler Merz vill förse Ukraina med långdistansmissiler för att förstöra mål i Ryssland. Utrikesminister Wadephul säger: ”Ryssland kommer alltid att vara vår fiende.” Europa har aldrig haft ett så inkompetent politiskt ledarskap. När jag tänker på europeiska politiker kan jag inte hitta ord som inte är vulgära. De är ett gäng fullständigt korrupta idioter som lever helt utan kontakt med verkligheten. Ingen valde EU:s ledning med den där dumma korrupta häxgynekologen vid rodret, de valde sig själva. De satsar allt på ett kort. Att plundra Ryssland. De har ingen plan ”B”. Vad kommer att hända med det ”demokratiska” Väst om de misslyckas med att mörda Putin och få in en ny Gorbatjov/Jeltsin? Jag växte upp i ett socialistisk (inte kommunistisk) land, så jag kan jämföra. Det kommunistiska ledarskapet i mitt hemland var trevliga gubbar, jämfört med de idioter/psykopater som styr europeiska länder. Romarrikets och Bysantinska rikets fall orsakades inte av några krig som dessa imperier förlorade, utan de främsta orsakerna var korruption, moraliskt förfall, oansvarighet… Många av dessa fakta finns också i dagens västerländska samhälle. Någon gång på 1980-talet såg jag filmen Caligula. Dagens europeiska eliter lever ett liv som liknar det romerska rikets eliter. De lever i lyx, är helt avskurna från verkligheten och är inte reformbara.

  4. Intressant kommentarsfält. Här ser vi krigets och imperialismens kanske mest obetydliga små knähundar försöka uppfylla husses önskningar.

    Ryssland är en papperstiger, deras vapen är gammalt skräp. Tidigare var det chips från tvättmaskiner och bröstmjölkspumpar, nu är det elsparkcyklar och museiföremål. Ingen anledning att hänga läpp, vi kan besegra dom!

    I takt med att Ukraina sakta går under på slagfältet måste allt göras för att upprätthålla moralen i väst. inga påhitt är för korkade för att inte torgföras i detta heliga syfte.

    De gamla vita kolonialisterna kan bara inte ge upp inför dessa slaviska undermänniskor och krigsindustrin som styr media och politik i väst törstar efter mer profiter.

    Ordet patetiskt får här en djupare innebörd.

    • Ja, man kan nästan ta på bitterheten hos stridspittarna och skrivbordskrigarna som skriver här över att kriget går så dåligt då t o m fulmedia börjar ge upp sin värsta desinformation. Den som inte fattar att detta krig är globalisternas och oligarkernas i västvärldens proxy-krig är nog lite bakom flötet men man kan misstänka att de som är för fortsatt krig gör det i egen sak då det i de flesta västländer finns folk som tjänat en hacka på kriget medan det stora flertalet skattebetalare får notan.

      • Det är ett märkligt sätt att se på saken. Ryssland startade det här kriget genom en fullskalig invasion av ett grannland, Ukraina – inte ”globalister” eller ”oligarker i väst”. Att skylla Ukrainas försvar och västs stöd till Ukraina på någon diffus ”globalistisk” konspiration är bara ett sätt att avleda ansvaret från Kreml och Putins imperieambitioner.

        Om kriget går dåligt är det knappast för att ”väst” styr skeendet, utan för att Ukraina slåss hårt för sin överlevnad och Rysslands krigsmakt visar sig mindre effektiv än många trodde.

        Det är också märkligt att klaga över västs stöd till Ukraina men samtidigt ignorera att Ryssland finansieras av Kina, Iran och Nordkorea. Vem är då egentligen proxy?

          • Påståendet att Ryssland ”finansieras” av Kina, Iran och Nordkorea är en överdrift men får inte Ryssland betydande stöd militärt, teknologiskt och ekonomiskt från dessa länder?

          • Varför skriva en överdrift? Undersök gärna och återkom. Kanske Kina, Iran och Nordkorea får (betydande) stöd militärt, teknologiskt och ekonomiskt från Ryssland, bl.a. genom köp av olja och gas till låga priser?

        • Jan
          Du har 100% fel här. Kriget MOT Ryssland startade redan 1992, när USA i Wolfowitzdoktrinen slog fast att Ingen ny konkurrerande stormakt skulle få växa upp i öst. Allt som sedan har hänt följer dessa instruktioner. Ryssland försökte fredligt närma sig väst, men väst initierade en ren plundring av landet och NATO:s militära expansion österut startade 1999. När Putin satte stopp för plundringen, så stängdes dörren helt och en typisk amerikansk ”regimechange” operation drogs igång.

          Olika försök till destabilisering av grannländerna resulterade i krig, men Ryssland höll ihop. Det kulminerade i den amerikanska kuppen i Ukraina 2014 och den påföljande beväpningen av landet upp till Europas näst starkaste militärmakt, efter Turkiet.

          Ukrainas klart rasistiska inbördeskrig mot sin rysktalande befolkning och talet om Ukraina i NATO fick bägaren att rinna över i Moskva och invasionen startade.
          Den hade lätt kunnat undvikas om väst hade menat allvar med Minskavtalen, men väst ville inte ha fred i Ukraina. USA/väst ville i Wolfowitzdoktrinens anda starta krig med Ryssland i avsikt att fullfölja sin regimechangeoperation. Minskavtalen var ren bluff för att få tid att beväpna Ukraina inför kriget.

          Nu är proxykriget mot Ryssland i full gång, men Ryssland verkar inte försvagas den här gången heller. Sakta men säkert maler Ryssland ner Ukrainas NATO-armé. USA verkar ha insett att deras krig i Ukraina är förlorat och vill lämna över bördan till de skogstokiga regimerna i Europa. USA:s huvudfiende är Kina och nu pågår förberedelserna för en regimechangeoperation där med.

          Det här är ingen ”diffus ”globalistisk” konspiration”. Allt är mycket tydligt och lätt att kontrollera. Amerikanska politiker har i sin uppblåsta arrogans för vana att ibland säga rätt ut vad det handlar om och så även om detta.

          • Det du skriver är en klassisk förenklad berättelse som helt bortser från verkliga skeenden och aktörernas egna val. Wolfowitzdoktrinen, som var ett internt policyutkast 1992, blev aldrig officiell amerikansk strategi och säger ingenting om att starta krig mot Ryssland – det handlade om att förhindra nya globala rivaler, inte om att invadera eller destabilisera Ryssland. Därefter var både Jeltsin och Putin inledningsvis öppna för samarbete med väst.

            Att kalla Ukrainas protester 2014 för en ”amerikansk kupp” är också desinformation. Protesterna var en folklig reaktion mot korruption och mot Janukovytjs svek gentemot EU-avtalet, och USA\:s stöd till oppositionen är inte detsamma som att regissera en kupp.

            Putins Ryssland har inte reagerat defensivt – det har aktivt sökt inflytande över grannländer genom ekonomisk press, energivapen, desinformation och militärt våld. Invasionen av Ukraina 2022 var ett imperialistiskt projekt för att återupprätta ryskt herravälde över Ukraina, inte ett svar på något ”rasistiskt inbördeskrig”.

            Minskavtalen saboterades av båda sidor, men det var Ryssland som från första stund försåg separatisterna med trupper och vapen och som aldrig ville se Ukraina som en självständig stat.

            Detta är inte heller ett ”proxykrig” från västs sida – Ukraina slåss för sin överlevnad mot en angripare som vill utplåna dess självständighet. USA stödjer Ukraina men driver inte kriget.

            Din världsbild bygger på rysk propaganda och geopolitiskt mytbygge snarare än fakta.

          • Jan
            Shillerinstitutet har översatt Wofowitzdoktrinen så här. “Vårt första mål är att förhindra återkomsten av en ny rival, antingen inom Sovjetunionens gamla territorium eller någon annanstans, som kan ge upphov till samma hot som fanns från det forna Sovjetunionen. Det är en övergripande bedömning som ligger bakom den nya regionala försvarsstrategin och kräver att vi strävar efter att förhindra en fientlig makt från att dominera en region vars resurser skulle, under samlad kontroll, vara tillräckligt för att generera en ny global makt.”

            Paul Wolfowitz var USA :s vice försvarsminister och en av de mest inflytelserika hökarna i Washington. Uppenbarligen blev hans doktrin vägledande för USA då man lätt kan se att USA konsekvent följer den.

            Att det skedde en amerikansk kupp i Ukraina 2014 är bortom allt rimligt tvivel. Victoria Nuland skröt öppet med att USA hade satsat 5 miljarder dollar på att ”demokratisera” Ukraina, som redan hade en demokratiskt vald president. Sedan tillkommer det berömda telefonsamtalet mellan Nuland och USA:s ambassadör i Ukraina Geoffrey Pyatt, där dom två diskuterar vem som skall få bli president i Ukraina. Deras val blev som av en ren tillfällighet också vald till president.

            5 miljarder dollar är ungefär 50 miljarder kronor. Det Svenska valet 2014 kostade någonstans runt 6-800 miljoner kronor.
            Om t.ex. Ryssland hade satsat 50 miljarder på att få Jimmy Åkesson till svensk statsminister så hade han troligen blivit det. För 50 miljarder kunde ryssarna ah köpt varenda större svensk dagstidning och helt dominerat opinionsbildningen. Vad hade du kallat det?

            Alla tillgängliga fakta visar mycket tydligt att Ryssland har handlat just defensivt och hela tiden sökt förhandlingslösningar. Att Invasionen av Ukraina var ett imperialistiskt projekt är rent hittepå utan stöd i verkligheten.

            Att kriget är ett proxykrig vet hela världen och, jag minns inte namnet, men en amerikansk kvinnlig politiker i Trumps administration erkände det öppet för inte så länge sedan.

            Det du skrev ser mest ut som en kopia av något CIA-dokument och som vanligt i tvärtomspråkets tid så är det din egen världsbild som bygger på propaganda och geopolitiskt mytbygge snarare än fakta.

    • ”Här ser vi krigets och imperialismens kanske mest obetydliga små knähundar försöka uppfylla husses önskningar.”

      Syftar du då på dig och andra som stödjer Putins imperialistiska krigsäventyr i Ukraina i syfte att annektera Ukrainskt territorium? Och trots snart 3.5 års av krigande som har kostat hundratusentals människor livet och hundratals miljarder, envist fortsätter och hävda att kriget går ”utmärkt” för Ryssland och ”helt enligt plan”?

      • Visst, kriget… förlåt den militära specialoperationen skall det vara, går enligt plan.
        putin har beordrat militären att dra ut på operationen så långt det går så att hela landet kan ställa om till krigsekonomi för att föra över så mycket av budgeten som möjligt till detta. Så slipper han satsa på ”skola, vård och omsorg” som är ett västerländskt mantra som inte passar in i det ryska samhället.

        Det går visserligen åt både manskap och materiel men vinsten kommer senare när man fått ner storleken på befolkningen.

        • Återkom med dina påhitt om hur dåligt Rysslands militär är, när Kiev fallit folkmordsapologet Andersl.

  5. Trump din idiot hur kunde du bli bortspelad såhär av EU och övriga pajasar på hemmaplan både demokrater och republikaner. Din klant. Nu har du resten av mandatperioden att dras med detta eländet. Där lidandet förlängs och utan att komma någonstans om du nu tror Vilken pajas och klantskalle denna Trump. Klagade och gnällde ständigt över Biden som bara eskalerade allt åt skogen med både vapen och pengar. Det var ständigt klagomål, attacker, gnäll över hur Biden eskalerade allt åt skogen vilket också stämmer. Men nu väljer Trump exakt samma fotspår som Biden. INGET ändrades sedan Trump tillträdde för halvår sedan. Men man kunde höra andra ord och meningar kring denna vidriga proxyn ibland. En annat skillnad från Biden också var att Trump hade några telefonsamtal med Putin och Ryssland dessa månader. Men handlingarna var EXAKT samma under denna tid. Nu är det hugget i sten att Trump fortsätter exakt som Biden. Vilken korkskalle för att kortfatta de. Många från Maga rörelsen är verkligen inte glada över detta. Många väljare och många tunga namn från Maga rörelsen är verkligen inte glada över detta. Vilken korkskalle denna Trump är. Varsågod och låt detta vidriga proxyn uppehålla dej resten av mandatperioden. Är säker att Trump längre fram under mandatperioden kommer ångra detta högst korkade beslut

    • Det kanske hade varit bättre om ”skottet” hade träffat vitalare delar än ”örat”, med tanke på utvecklingen ?

  6. Verkligen ”inga påhitt är för korkade för att inte torgföras i detta heliga syfte.”
    russofob allehanda inser inte ens att 32+länder kriget mot Ryssland framstår i mycket löjligt/dåligt dager när de kan inte ens vinna mot en förmodad papperstiger, utrustad med elsparkcyklar och museiföremål – jaga väderkvarnar får sitt 21:a sekel motsvarighet i russofob allehanda, svenska filialen🤣

  7. USA/NATO är den aggressiva parten, använder Ukraina som en proxy. Beläget precis på gränsen till Ryssland. För Ryssland är detta krig rent försvar, de vill inte ha NATO vid sin gräns.
    Lika lite som USA vill ha Ryska vapen och manskap i Mexiko eller Kanada.

  8. Presidenten i USA samt ett antal i Europa garanterade att NATO inte skulle öka ut österut, år 1990.
    ”Inte en enda tum”
    Detta var för att få Sovjet att acceptera att Väst- och Öst-Tyskland skulle återförenas.
    Denna garanti har brutits ett stort antal gånger.
    Denna garanti har västmakterna struntat i, så mycket för en garanti.

    Nu är Ryssland tillräckligt stark för hävda denna garanti!

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here

Upptäck mer från Global Politics

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa