Upprorsbekämpning i Sahel-länderna i Afrika, eller varför finns svenska soldater i Mali?

1

”Sahel sträcker sig österut från Atlanten genom norra Senegal, södra Mauretanien, Mali, Burkina Faso, södra Niger, nordöstra Nigeria, Tchad och in i Sudan.[1] Större delen av Sahelregionen består av savann. Mellan Atlanten i väster till Sudan i öster övergår Sahel från halvtorra grässlätter till buskig savann.” Sahel.

Lars-Gunnar Liljestrand berättar intresseväckande om läget i Sahel, vilket inte precis finns som återkommande rapportering i våra media. Hur många vet att Sverige har soldater i Mali? Vad gör det?
5 mars: Upprorsbekämpning i Sahel.

Jag återger som vanligt inledningen, men denna gång även ett par korta utdrag ur artikeln som i sin helhel kan läsas på Alliansfriheten.se


Upprorsbekämpning i Sahel.

Sverige deltar sedan 2014 med ett skyttekompani i FN-insatsen Minusma i Mali med uppgiften att stabilisera landet, skydda civila, ge stöd till den politiska dialogen och nationell försoning, främja mänskliga rättigheter samt stödja humanitär biståndsverksamhet.

Situationen i Mali och de fem länderna i regionen Saleh beskrevs från början som en konflikt mellan terrorister och staternas regeringar. Sedan har bilden blivit mer nyanserad, och det står nu klart att striderna i hög grad har sin grund i etniska och religiösa motsättningar där vissa grupperingar delvis också utger sig för att vara jihadister.

Svenska regeringen beskriver detta något kryptiskt: ”Interkommunitära konflikter blir allt tydligare. Ett inslag i de interkommunitära konflikterna är en tilltagande friktion mellan boskapsskötare och jordbrukare i kamp om krympande naturresurser.” (Prop. 2019/20: 29)

Delvis ger detta bilden av ett inbördeskrig, vilket gör att militära insatser utifrån i värsta fall skulle kunna förvärra konflikten. (Inledningen).

* Nu ser det dock inte ut att gå mot en fredlig lösning utan istället en upptrappad militär konflikt i hela Sahel. Krafterna som verkar för ökad närvaro av utländska trupper ser ut att ha överhanden. Storbritannien kommer att skicka 250 man i specialstyrkor till området att ingå som en del i Minusma, vilket välkomnas av Frankrike. Den svenske befälhavaren generallöjtnant Dennis Gyllensporre ser också britterna som en viktig förstärkning och vill gå på offensiven mot upprorsmännen

* Då propositionen om fortsatt svensk trupp i Mali antogs i riksdagen i höstas varnade flera ledamöter för att Sverige kan glida in i krig utan slut och motionerade om att vi skall avsluta vårt deltagande i Minusma. Det var insiktsfullt.

Läs vidare på Alliansfriheten.se.

Föregående artikelNya uppgifter om MH17. Rättegång inleddes igår – Vad är fake? Vad är sanning?
Nästa artikelSyrien upptäcker stor kommandocentral för terroristledaren utanför Aleppo.

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here

Upptäck mer från Global Politics

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa