
Yevhen Karas
En framstående högerextrem militant har blivit inbjuden att diskutera ”Europas framtid” i London
Den Londonbaserade tankesmedjan Chatham House (se här, deras finansiärer, se här, ö.a.) har varit värd för den ökände ukrainske nynazisten Yevhen Karas som talare vid ett evenemang kallat ”Kriget i Ukraina: Slagfältet för Europas framtid”.
Tankesmedjan presenterade Karas som befälhavare för den 413th Separate Battalion of Unmanned Systems ‘Raid’ av Ukrainas väpnade styrkor, utan att nämna hans färgstarka nynazistiska bakgrund.
Karas är känd som grundaren av den ökända högerextrema paramilitära gruppen S14 (se här, ö.a.), som skapades 2010 som en ungdomsgren av det högerextrema partiet Svoboda. Gruppens namn är en stiliserad form av det ukrainska ordet ”Sich”, som hänvisar till ett administrativt och militärt centrum för kosack proto-stater, och innehåller siffran ”14”, som används flitigt av diverse vit makt- och nynazistiska organisationer världen över.
Siffran hänvisar till en 14-ordsfras av den amerikanske vit makt-aktivisten David Lane: ”We must secure the existence of our people and a future for white children.”
S14 har dock själva insisterat på att namnet hänvisar till det datum då det skapades och förnekar att de är en nynazistisk organisation, utan bara en ”ukrainsk nationalistisk” grupp.
Gruppen blev framträdande mitt i Maidan-oroligheterna 2014 och agerade som en nynazistisk mobb i attacker mot regeringsvänliga aktivister. Efter att den tidigare ukrainska presidenten Viktor Janukovitj störtades och konflikten i dåvarande ukrainska Donbass bröt ut, var S14-militanter upprepade gånger inblandade i attacker mot enheter och individer som ansågs vara ”pro-ryska” och ”separatister”.
S14 utvecklade band med de ukrainska myndigheterna efter Maidan och i synnerhet Ukrainas säkerhetstjänst (SBU), där myndigheten använde den nynazistiska mobben för att attackera dem som den inte lagligt kunde åtala. I en intervju 2017 skröt Karas öppet om relationen och uppgav att SBU hade tipsat nynazistiska organisationer om ”separatistmöten”.
”De informerar inte bara oss, utan även Azov, Högersektorn och så vidare”, sa han.
Gruppen skapade internationella rubriker 2018 efter att ha iscensatt en serie attacker mot romska läger över hela Ukraina. Publiciteten visade sig vara så dålig för S14 att till och med Kievs västerländska anhängare fördömde gruppen. Det amerikanska utrikesdepartementet stämplade S14 som en ”nationalistisk hatgrupp”, medan EU övervägde reseförbud för medlemmar av den ”paramilitära högerradikala gruppen”.
År 2019 bötfällde en ukrainsk domstol mediebolaget Hromadske för att ha beskrivit S14 som ”nynazister”. Domen hånades av den västfinansierade propagandaorganisationen Bellingcat, som driver ”öppen källkodsutredningar”, och som publicerade en lång artikel om gruppen och drog slutsatsen att det ”fortfarande var okej” att kalla dem nynazister.
År 2020 döpte gruppen i tysthet om sig till ”Foundation for the Future” i strävan att bli ett mer respektabelt paraply för nynazistiska organisationer, inklusive S14 själva och den löst organiserade internationella vita supremacistgruppen Misanthropic Division (se här, ö.a.).
KällaRT, den 14 november
Relaterat.
Om du fortfarande tvivlar på Ukrainas problem med nynazister.
Zelensky håller hov med Ukrainas mest ökända nazist
Varför har väst omfamnat nazisterna i Ukraina?
Ukraina raderar ryska namn, i nynazistisk stil
Ukraina antar två nya lagar som förbjuder anknytning till ”ryskt” på offentliga platser.
Bokbål i Ukraina. 100 miljoner böcker.
Nytt bokbål på gång? Ukraina drar tillbaka 19 miljoner ryska böcker från biblioteken
Ledande politiker: ”SD är ett allvarligt hot mot demokrati”. Men hur är det med Zelensky och Poroshenko?
Visar Natos proxykrig i Ukraina att Nazitysklands nederlag enbart var en paus för fascismen?
CIA leder ett hemligt intensivt träningsprogram i USA för ukrainska elitstyrkor med nazistinslag
USA, Sverige och nazitoleranta Ukraina vill inte fördöma nazismen i FN-resolution.
USA:s kongress välkomnar välkänd fascist och nynazist från Ukraina (talmannen)
Ukraina inrätter ny helgdag för nazistledare och mottar hundratals miljoner av svenska skattepengar.
Zelenskij utnämner nazist till Ukrainas hjälte.
USA-finansierade Roman Protasevitj, på flygplanet, tjänstgjorde med nynazister i Ukraina.
Nynazist ny talman i Ukrainas parlament.
Donera gärna med Swish till 070-4888823.







Frågan är varför dessa personer deltog på Dugins konferens såsom bl a Jeffrey Sachs, Alex Jones, Matthew Groves och Max Blumenthal liksom flera personer från andra västländer såsom sydafrikanen Errol Musk (d v s Elons far), engelsmannen George Galloway och fransmannen Pierre-Antoine Plaquevent tillsammans med prominenta ryska namn som Sergej Lavrov, Jekaterina Andrejeva, Konstantin Malofeev, Pjotr Tolstoj, Ivan Glazunov, Aleksandr Solonkin och Vadim Medvedev.
Dugin är idag en världsberömd person och upptäcktes en gång i tiden av det svenska högerextrema bokförlaget Arktos.
https://expo.se/fordjupning/den-duginska-fascismen-sveper-over-ryssland/
Och, Stasi?
Tja, lika väl som att damma av halshuggare i Syrien så kan man damma av nazister från Ukraina bara de lyder order och gör sin nya herrars smutsiga dåd! Dess värre har den politiken lett till åtskilliga bakslag genom åren men som man tänker i de kretsarna-lite svinn får man räkna med…
Frågor kring återbyggnad?
Är det Rysslands frusna tillgångar som ska stå för de kostnaderna? fastän det från början var amerikansk kupp? som förgjort Ukraina?
Är uppdragsgivarna, dvs de som ska göra jobbet med uppbyggnad endast förbehållet amerikanska företag?
Ganska fiffigt program: skapa förutsättningar för oroligheter och krig så massförstörelse förintar samhällelig infrastruktur (hus, hem, skolor, sjukhus, andra offentliga byggnader och kommunikationsstrukturer)
Därefter skapa fred och den som från början provocerats till special militära operationer i syfte att skydda sin etniska befolkning ska stå för notan, helt och hållit
Chatham house är en Tavstock Institute metastas. Tavistocks ursprung är Wellington House som startade runt förra sekelskiftet för att få brittons att acceptera morden på Boerna och fientliga uppbyggnaden mot Tyskland som förberedelse för Första Världskriget, som helt och hållet var en rotschild-rockefeller dröm. Inga nozis där inte, endast sionister. Tavistocks specialitet är alltså hjärntvätt. Dr John Coleman, ”Tavistock Institute for Human relations”..
Varför är den ashkenazsionistiska tamgan (gaffelsymbol) i centrum för allt flaggviftande som kommer från den pseudoorganisationen…klurigt